• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Kurulumu Ve Montajı Klima üniteleri kalifiye bir kurulum ekibi tarafından kurulmalıdır. Yüklenicilerin kişisel soğutma sertifikaları (F-Gaz sertifikaları) ve elektrik sertifikaları olmalıdır. Taşınabilir klimalar, kullanıcının kişisel olarak kurabileceği tek ekipman türüdür. Ancak, kurulum sırasında beraberindeki talimat kılavuzunda verilen talimatlara uyulmalıdır.

Klima Montaj Ve De-montaj Nasıl Yapılır ?

 • Klima montaj ücreti ne kadar?
 • Klima montajında elektrik bağlantısını kim yapar?
 • Klima kurulumunu kim yapar?
 • Klima montajı ücretli mi?

Klima Kurulumu Ve Montajı Diğer klima türlerinin montajı, vakum pompası, basınç göstergeleri, soğutucu akışkan şişeleri, elektrik sayacı, havşa aleti gibi özel aletlerin ve ayrıca delik delmek için profesyonel ekipmanların kullanılmasını gerektirir. Üniteler arasındaki soğutma bağlantıları doğru kalınlıkta ısı yalıtımı ile korunan bakır borulardan oluşmaktadır. Soğutma sırasında suyun iç ünite içinde yoğuştuğu ve kanalizasyon sistemine boşaltılması veya odanın dışına yönlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Klima Kurulumu Ve Montajı En iyi tahliye yöntemi yerçekimidir, yani yoğuşma suyunu boşaltmak için borular eğimli olmalıdır. Ancak bazen bu teknik olarak imkansızdır, bu da ek bir kondens tahliye pompasının kullanılmasını gerektirir. Bir klimanın dış ünitesi genellikle balkona veya cepheye yerleştirilir, veya bir binanın çatısında. Kurulum sırasında, servis erişimi sağladığınızdan ve kurulum talimatlarında belirtilen duvarlardan ve bariyerlerden uygun mesafeleri koruduğunuzdan emin olun.

 Klima Kurulumu Ve Montajı Yine de klima büyük bir yatırımdır ve birçok kişi hem klima hem de profesyonel kurulum için ödeme yapmaktan çekinmektedir. Profesyonel bir kurulumcu birçok avantajı olsa da, makul ölçüde uygun ve kullanışlı olanlar bazı tipteki klimaları kendileri kurabilir.

Dört Farklı Tip Klima Kurulumu ve Montajı

Klima Kurulumu Ve Montajı bunaltıcı yaz sıcağında klimalar bir gerekliliktir. Artık açık pencerelere veya topluluk soğutma odalarının mevcudiyetine güvenmek çok rahatsız edici ve açıkçası çok tehlikeli ve sakinlerin bir tür hava soğutma sistemine sahip olmaları gerekiyor. Bir ev sahibi olmanıza, ev kiralamanıza veya bir apartman dairesinde yaşamanıza bağlı olarak, özellikle aşağıdakilerden biri olmak üzere farklı klima seçenekleri mevcuttur:

 1. Taşınabilir klima
 2. Pencere kliması
 3. Split klima
 4. Merkezi klima

Evinize ne tür bir klima kurmayı seçerseniz seçin, karşılaşılması gereken bir engel var, kurulum.

Görünüşe göre her A / C ünitesi hem kendi kolaylıklarını hem de kendi tuhaflıklarını ortaya koyuyor. Örneğin, portatif bir klima dakikalar içinde kurulur, ancak bütün yaz odanın etrafında tekmelenmesi gerekir.

Neredeyse herkes bir pencere klimasına aşinadır, ancak bu muhtemelen onları yılda birkaç kez pencereye girip çıkarmanın sıkıntısından kaynaklanmaktadır. Split klima kullanışlıdır ancak daha nadir bir modeldir ve merkezi klimalar kapsamlı bir kurulum içerir, ancak bundan sonra neredeyse tespit edilemez.

AC kurulumu, sürecin önemli bir parçasıdır ve özünde, yaşam alanlarınızda hangi tür sistemin kullanılabileceğine karar vermenize yardımcı olabilir. Her bir farklı tip klima kurulumunda yer alan bazı süreçler ve tuhaflıklar şunlardır:

Taşınabilir Klima Nasıl Kurulur ?

Taşınabilir klima  tüm ev / c birimleri popülaritesi artan hızlı olduğunu. Portatif klima kurulumlarında tüketici artışının birkaç nedeni vardır:

 • Tek kişiyle kurulumu kolay
 • Sadece standart boyutlar yerine tüm farklı pencere türlerine sığdırın
 • Isı özelliğine sahip portatif klimalar yıl boyunca kullanılabilir
 • Merkezi hava sistemleri ile aksesuar olarak kullanılabilir ve bir yatak odası veya oturma odasına yerleştirilerek termostatı tüm eve çevirmeden ekstra serinlik sağlar.

Portatif klima ünitelerinin mağazalara iade edilmesinin bir numaralı nedeni, tüketicilerin sistemlerin havalandırılması gerektiğinin farkında olmamasıdır.

Sonuçta hava tam anlamıyla şartlandırılıyor, yani su ısıyla ondan uzaklaştırılıyor ve bu sıcak havanın bir pencereden dışarı itilmesi gerekiyor. Taşınabilir klimanın havalandırmasında ustalaştığınızda, neredeyse her yere bir ünite kurabilirsiniz.

Adım 1: Açıklığınıza Uygun Bir Ünite Satın Alın

İnsanların standart bir pencere klima ünitesi kurmamayı seçmelerinin ana nedenlerinden biri, normal boyutlu pencerelere sahip olmadıkları veya hiç açılmayan pencereleridir.

İster dikey bir pencerenin dışında, ister duvardaki bir delikten veya bir asma tavandan olsun, taşınabilir pencere birimlerinin yine de bir çıkış stratejisine sahip olması gerektiğini unutmamalısınız. Klima satın almadan önce evinizdeki veya dairenizdeki açıklıkları inceleyin.

Adım 2: Pencere Kitini Kurun

İster 18 “ila 38” genişliğinde dikey bir sürgülü pencereniz veya 18 “ila 48” yüksekliğinde bir yatay kanat stili pencereniz olsun, pencere kitini kurmanız gerekir

 • Bu ilk olarak, pencere kiti ile birlikte verilen bir köpük şeridi uygun uzunlukta kesmeyi içerir.
 • Daha sonra köpük parçasını hareket eden pencere kısmına takın.
 • Köpük yerine oturduğunda, gerçek plastik pencere parçasını yerleştirin ve pencereyi sıkıca kapatın.
 • Odanız ile dış dünya arasında hoş ve sıkı bir sızdırmazlık olacak şekilde genişleme parçalarını çıkarın.

Adım 3: Contayı Sabitleyin

Çoğu pencere kiti, temin edilen 9 veya daha fazla sayıda vidayla yerine vidalamayı önerdiğinden, havalandırma panelini ve genişletme parçalarını sabitleme konusunda ekstra önlem alır.

Pencere kiti katılaştıktan sonra, hava ve odaya giren böceklere karşı önlem olarak cam ve pencere camı arasına bir köpük conta yerleştirin.

Adım 4: Son Kurulumlar

Pencere kiti yerleştirildikten sonra, taşınabilir bir klima takmanın son adımları   , pencereye bir güvenlik braketi uygulamaktan başka bir şey değildir, böylece dışarıdan açılamaz, klimadan pencereye bir havalandırma deliği açılabilir. paneli ve sistemi topraklı bir prize takmak.

Portatif bir klima kurulumuyla ilgili bazı bakımlar vardır, çoğunlukla yoğunlaşmış suyu tahliye eder ve uzaktan kumandanın nasıl çalıştığını hesaplar, ancak üniteler çok uygundur.

Pencere Kliması Nasıl Kurulur ?

Pencere klimaları bir  başka popüler kurulum seçeneğidir çünkü hem takması kolay hem de çalıştırması kolaydır.

 • Sadece bir odayı serin tutmak için bir pencere a / c kurulabilir ve tüm evi soğutmaktan tasarruf sağlar.
 • Oldukça soğuk bir uyku tercih edenler için apartman dairelerinde ve hatta yatak odalarında tercih edilen soğutma yöntemidir.
 • Yeni pencere klimaları modelleri çektikleri elektrik miktarı ve ne kadar sessiz çalıştıkları açısından değişirken, pencere klima kurulum süreci büyük ölçüde aynı kaldı.

Pencere Kliması İçin Hazırlama

Deneyimli pencere yükleyicisine göre, üniteyi yerine koymak ve çalıştırmak için ayarlamak, baştan sona 10 dakikanın altında.

Gazilerin çoğu, işin en zor kısmının ağır klimaları depodan çıkarıp merdivenlerden yukarı taşımak olduğu konusunda hemfikirdir. Zaten üniteye sahipseniz, temizlenmeli ve yerleştirileceği pencereye net bir yol açılmalıdır.

Not –  Halihazırda bir pencere klimanız yoksa, kurulacağı oda için doğru boyutta bir tane satın almanız önemlidir. Çok küçük bir klima sürekli olarak dönecek ve daha hızlı yanacaktır. Çok büyük olanın havayı uygun şekilde şartlandırma ve içindeki suyu alma şansı olmayacaktır. Doğru boyutu bulmak için önce soğutulan odayı ölçün ve ardından gereken uygun BTU seviyesi a / c için Energy Star çizelgesine bakın.

Pencere Kliması Kurulumu

Bir pencere kliması kurmak için gereken araçlar, varsa minimum düzeydedir. Yine de ihtiyacınız olan şey, üniteyi sabitlerken yerinde dengelemek için fazladan bir eldir.

 • Önce pencere klimasının altını pencerenin alt eşiğine yerleştirin.
 • Bu, üniteyi, pencere camı aşağı çekilip yerine sabitlenene kadar yeterince dengelemelidir, böylece klima düşmez ve hasar görmez veya hasar görmez.
 • Klima marjinal olarak pencereye sabitlendikten sonra, pencere camının açılmaması için kilitler yerleştirilmelidir.

Bir pencere kliması kurmanın bir  sonraki adımı , soğuk havanın kaçmaması için bir sızdırmazlık oluşturmaktır. Üniteyi pencere açıklığında ortalamanız gerekir, böylece yan havalandırma delikleri dışarı çekilebilir ve yerine çakılabilir, böylece klima ünitesinin yanından havanın kaçmasını önleyebilirsiniz.

Split Klima Kurulumu

Birçok tüketici için split klima, klima  departmanındaki tüm dünyaların en iyisini sunar.

Bölünme terimi, sistemin yarısının dışarıda, geri kalanın içeride olduğu anlamına gelir. Bu durumda, kompresör ünitesi ve gürültülü çalışan özelliklerin çoğu dışarıda iken, bir kanal sistemi rahat bir şekilde içeride dinlenir – pencere boşluğunu almanıza gerek kalmadan.

Split bir klima kurmak daha gelişmiş bir işlemdir.

İç ve Dış Arasındaki Boşluğu Kapatın

Kanalsız bir split klimanın güzel yanlarından biri, bir odayı soğutmak için pencerelere veya geniş bir kanal sistemine ihtiyaç duymamasıdır, bu da onu bir evin veya işyerinin garajlar ve benzeri alanları için mükemmel hale getirmesidir.

Bununla birlikte, mutlaka bulunması gereken şey, bir evin içi ve dışı arasındaki bir deliktir, böylece soğutma hatları havalandırma sistemine bağlanabilir. Split klimayı kurmanın ilk adımı, nereye monte edileceğine karar vermek ve bu hatlar için bir delik açmaktır.

Split Klimanın Üç Bölümü

Dış kondenser serpantini ve iç havalandırma deliği olan bir split klima kurmanın oldukça ayrıntılı bazı adımları vardır. Kurulumun temellerini daha iyi anlamak için bunları üç alana ayırmak daha kolaydır:

 • Dış Kondansatör –Bu büyük priz, merkezi bir klima ünitesiyle bir evin dışında görmeye alışkın olabileceğiniz şeye benziyor. Soğutma kapasitesi çok daha küçük olduğundan, tekli hava kondansatörü, merkezi hava ünitesi boyutuna yakın değildir. Kondansatör dışarıya yerleştirilmiştir, böylece çalışmasının gürültüsü içerideki insanları rahatsız etmez ve böylece çalışkan bobinler için daha fazla havalandırma olur. Kondansatör, evin yakınında bir levha üzerine yerleştirilir.
 • İç Havalandırma –İç havalandırma, sıcaklığın kontrol edildiği ve soğuk havanın verildiği işlemin beyinleridir. Menfez haberci, yani kondansatör dışarıdaki tüm zor işleri yapar ve havalandırma iyi haberi içeri getirir.
 • Konektörler – Elbette, soğutucu akışkan sağlayan bakır telli iki cihazı, elektrik taşıyan telleri ve soğutma sürecinde oluşan suyu dışarıya dağıtan tüpleri bağlamak için hatlara ihtiyaç vardır.

Tüm kurulum çok daha ayrıntılı ve daha sonra daha ayrıntılı olarak ele alınacak, ancak kısa açıklama ev sahiplerine ve işletme sahiplerine süreç hakkında bir fikir veriyor.

Merkezi Klima Montajı

Portatif klima, pencere kliması ve split sistem ünitesi evde bir veya belki iki odayı soğutmak için tasarlanırken, tüm evin çözümü merkezi klimadır.

 • Merkezi klima kurulumunun en detaylı süreci, evdeki tüm farklı odalara kanal çalışması yapılmasıdır.
 • Çoğu zaman, merkezi bir klima kurmak için en iyi zaman, bir evin yeni inşa edildiği veya kanalların döşenmesi için en iyi erişimi sağlayan kapsamlı bir tadilatın yapıldığı zamandır.
 • Bununla birlikte, merkezi klima tesisatı da yenilenebilir.

Merkezi Klima Bileşenleri

Merkezi klimanın split sistemden farklı olduğu yer, sadece kanal çalışmasında değil, aynı zamanda tabiri caizse ortadaki adamdır.

Bölünmüş bir sistem, soğutucuyu kondansatörden doğrudan havalandırma deliğine doğru çalıştırırken, merkezi klima, havayı işleyen bir iç bobine sahiptir.

Evaporatör serpantinleri bir fırının veya bir hava tutucunun üzerine oturur ve havayı emer, soğutucuyu buharlaştırır ve işlenmiş havayı eve gönderir. Özetle, merkezi bir klima kurmak üç ana kurulumu içerir:

 • Termostat – merkezi bir klimanın ilk aşaması olan sıcaklık kontrolünü kontrol eder. Bu, diğer tüm bileşenlere sıcaklıkların çok yükseldiğini algıladığında harekete geçmelerini söyleyen cihazdır.
 • Cı ooling – soğutma işlemi kompresör yoğunlaştırıcı soğutma maddesini içeren, bir gaz ve döngüsünü tamamlamak üzere bir sıvı içine gaz geri dönüştürme kompresörü haline getirilir buharlaştırıcı bobinler sıvı gönderme kondenser bobinleri. Soğutucunun bir sıvıdan gaza ve tekrar sıvıya geçişi, havanın soğutulduğu süreçtir.
 • Hava Akışı – Havalandırma deliklerinden hava sirkülasyonu, uygun klima sistemi verimliliği için önemlidir. Bu, uygun şekilde kapatılan kanal çalışmasını, odaya hava sağlayan havalandırma deliklerini ve havayı yakalayan ve süreci döngüsel tutan dönüş kanallarını içerir. Hava filtrelerinin sık sık değiştirildiğinden emin olmak, merkezi klima ünitesinin belki de en önemli yönüdür.

Merkezi bir klima kurulumu, profesyonel servis personeli için en iyisidir. Bir DIY işinin çok ötesinde ve doğru şekilde yapılmasını isteyeceğiniz önemli bir yatırımdır.

Klima Kurulum Özeti

Her ev, daire, garaj veya iş yeri için bir  klima  kurulum türü vardır. Tek yapmanız gereken, sahip olduğunuz erişim noktalarını, soğutulması gereken odanın boyutunu ve mevcut bütçeyi tartmaktır. Bu bir deneme yanılma süreci olabilir, ancak sonunda sakin kalmanıza yardımcı olacak bir ünite bulacaksınız.

Önemli Yönergeler

Artık kurulum prosedürünü öğrendiğimize göre, ihtiyaçlarımıza ve gereksinimlerimize göre seçim yapabilmemiz için farklı duvara monte AC üniteleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

 • Dünyadaki hemen hemen her ülke 220 voltluk kaynakla çalışıyor. AC üniteniz yalnızca 100 volt besleme için tasarlanmışsa, cihazınızı 220 voltluk bir besleme bölgesinde kullanmak için bir voltaj dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Bununla birlikte, günümüzde AC ünitelerinin çoğu 110-220 voltluk dahili bir transformatör ile donatılmıştır.
 • Muhtemelen ilk soğutma sıvısı şarjını sağlamak ve kablo bağlantılarınızı kontrol etmek için bir profesyonel bulmayı isteyeceksiniz.
 • Elektrik tüketimini azaltmak için hava filtrelerini düzenli olarak temizleyin. Sabunlu bir çözelti, köpük tipi hava filtrelerini yıkamak için en iyi ortamdır, dokunma ve toz alma kağıt türüne yardımcı olur.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687