Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları
Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları

Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları

Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları Klima teknolojilerindeki sayısız gelişmeler sayesinde, klimanızın uzaktan kumandasındaki tüm karmaşık adlar ve simgelerle kafanız karışırsa. Ev ortamınız konusunda çok titiz değilseniz veya kılavuzu okumadıysanız, klimanızın yalnızca ısıtma ve soğutma modlarından haberdar olabilirsiniz.

Klima Kumanda Fonksiyonları Ve Ayarı

Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları Şu anda klima uzaktan kumandaları, rahatınız için bir dizi özellikle donatılmıştır. Standart soğutma modları, fan hızları, kanat kontrolü vb. dışında, son derece kafa karıştırıcı olabilecek daha birçok sembol var! Yine de, onlar hakkında bilgi edinmek, mükemmel ev sıcaklığının korunmasına büyük ölçüde yardımcı olabilir.

Bu blog yazısında, ünitenizin sahip olabileceği diğer modern özelliklerle birlikte, genellikle bir Klima uzaktan kumandada bulunan birkaç Klima modunun üzerinden geçeceğiz. Ayrıca klimanızı akıllı hale getirmek için bazı ipuçları !

Klima Kumanda İşaretleri Ve Ayarları Her üretici tarafından sunulan düzinelerce uzaktan kumanda ile dünyada kelimenin tam anlamıyla yüzlerce Klima üreticisi olduğunu unutmayın. Her klima uzaktan kumandası, kendi teknik jargonuna ve patentli adlarına sahiptir. Çoğu ortak işlevleri kullanıyor olsa da, tam etiketleme değişebilir. Bu nedenle, her üreticinin sunduğu her işlevi ayrı ayrı ele almak mümkün olmaz, yoksa bu blog bir teze dönüşür ve kimse bunu okumak istemez!

Uzaktan Kumandanızdaki Sembollerin Anlamı

Bunlar, neredeyse tüm klima üreticilerinin sunduğu bazı yaygın veya standart modlardır. Bu kesinlikle son söz değildir, ancak Klima  modları büyük ölçüde klima firmasına bağlıdır. İşte bilmeniz ve yararınıza kullanmanız gereken bazı yaygın olanlar.

Soğuk Mod (Yaz)

Bu, çoğumuzun klimalarla ilişkilendirdiği ayardır. Bu modda klimanız kompresörü çalıştırır ve soğuk havayı odaya iter. Klima içindeki dahili sıcaklık sensörü istenilen sıcaklığa ulaşıldığını algıladığında kompresör kapanır ve sadece fan çalışır. Bu, klimanızın uzaktan kumandasındaki en enerji yoğun moddur. Sıcaklık ne kadar düşük ayarlanırsa kompresörün çalışacağı süre o kadar yüksek olur.

Soğuk Mod (Yaz)

Fan Modu

Fan modu etkinleştirildiğinde, Klima içindeki dahili fan bir oda içinde havayı dolaştırır. Bu, normal bir fan gibi, herhangi bir soğutma olmadan gerçekleştirilir, Klima fan modunu kullanmanın en büyük avantajı, kompresör işlevinin olmamasından kaynaklanan bariz enerji tasarrufudur. Ne yazık ki soğuk hava sağlamaz, daha çok sirküle eder veya hava üfler.Fan Modu

Nem Alma modu

Nemli bir bölgede yaşıyorsanız, klimanızdaki kuru mod ayarına kesinlikle aşina olacaksınız. Özellikle nemli ancak çok sıcak olmayan bir gün olduğunda ve alnınız terlediğinde, bu sizin tercih ettiğiniz moddur. Nem alma modu, kompresörü kısa süreliğine açıp kapatarak odanızdaki fazla nemi giderir. Bu arada fan sürekli düşük hızda çalışıyor. Kompresör çalışma süresi, Klima dahili nem sensörü yeterince düşük bir nem seviyesi tespit ettiğinde kapatılacak şekilde ayarlanır.Nem Alma modu

Sıcak modu (Kış)

Bu modda, klima ünitesi içindeki hava akışı tersine çevrilir. Bu, sıcak havanın çevreye üflenmek yerine odaya verilmesi anlamına gelir. Soğuk hava ise dışarıya atılır. Sıcak hava, halihazırda çalışmakta olan kompresör tarafından sağlanmaktadır. Soğuk hava yerine, kompresör artık sıcak hava sağlıyor ve bu da onu daha soğuk aylar için mükemmel bir ayar haline getiriyor.Sıcak modu (Kış)

Otomatik mod

Soğutma moduna benzer şekilde, klimanızın uzaktan kumandasında bulunan otomatik mod, belirli bir sıcaklık ayar noktasının elde edilmesini ve korunmasını sağlar. AC, mevcut oda sıcaklığına göre kompresör ve fan hızını otomatik olarak ayarlar.

İstenilen sıcaklığa ulaşıldığında kompresör kapatılır ve fan hızı da Klima tarafından otomatik olarak ayarlanır. Sıcaklık tekrar ayar noktasından değiştiğinde, kompresör tekrar çalıştırılır ve istenen sıcaklığa hemen ulaşılacak şekilde fan ayarlanır. Bazen istenen sıcaklığa ulaşıldıktan sonra fan kapatılarak daha da fazla enerji tasarrufu sağlanır.

Eko Modu

Bu hepimizin sevdiği mod! Hemen hemen her modern klima uzaktan kumandası artık var. İstenilen sıcaklığa ulaşmak için minimum enerji tüketilmesi için kompresörünüzü ve fanınızı verimli bir şekilde kullanarak çalışır. Farklı üreticiler bunu sağlamak için farklı teknikler kullanır. Bazıları istenen sıcaklığı seçiminizden birkaç derece daha yükseğe ayarlar. Klima bu sıcaklığa ulaştığında kompresör kapatılır ancak fan hızı korunur. Bu, istenen sıcaklığın elde edilmesine ve korunmasına hizmet eder, ancak ekstra enerji kullanımı olmaz.

Turbo modu

Eco modunun tam tersi olan turbo modu, istenen sıcaklığa mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için her şeyi yapar. Kompresör ve fan tam eğimde çalışırken bu modda maksimum güç kullanılır. Bu mod jet, güçlü, hızlı veya yüksek güç olarak da bilinir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu ayarda enerji kullanımı çok yüksektir ve sadece kısa bir süre için kullanmak akıllıca olacaktır. Bu, aşırı sıcak veya aşırı soğuk olduğunda ideal olabilir ve sıcaklık düştüğünde kapatabilirsiniz.

Donma Koruması (FP) Modu

Bu mod Min olarak da bilinir. Isı, 8C veya Düşük Isı (LH). Bu çalışma modunda klima, bir odaya sıcak hava üflemek için ısıtma modunda minimum güçte çalışır. Donma noktalarını önlemek için (Klima üreticisine bağlı olarak) yaklaşık 46 F’lik bir sıcaklığı korur.

Böyle bir özellik, aşırı soğuk iklimlerdeki ve iç mekanın daha uzun süre kullanılmadığı evler için çok uygundur. Etkinleştirildiğinde, donma koruma modu, odanın iç sıcaklığının bir donma noktasına yaklaşmasını önleyecektir. Klimalar en düşük kapasitede çalışarak minimum elektrik kullanımını sağlar.

Bu mod, aşırı soğuk sırasında hassas elektrikli ekipmanların ve su borularının zarar görmesini önlemeye yardımcı olur. Yukarıdaki dondurucu ortam sıcaklığı bunu engeller. Bu, onu, doluluğun minimum olduğu ancak donma noktasının üzerinde olduğu, sıcaklığın önemli olduğu garajlar veya müştemilatlar/barakalardaki uygulamalar için idealdir.

Kendi Kendini Temizleme Modu

Sürekli kullanımda klima ünitenizin içinde kir birikebilir ve bu da havadaki zararlı mikroorganizmaların bulaşmasına neden olur. Kendi kendini temizleme veya otomatik temizleme modu, ısıtma/soğutma ünitenizin içindeki nemi gidererek havadaki bakterilerin büyümesini engeller. Bu mod, yüksek nemli iklimlerde bir kurtarıcıdır. Klimanızı bir sonraki işlem için taze tutarak evaporatörünüzü temizler ve kurutur. Klima ünitenizdeki kendi kendini temizleme modu, soluduğunuz havanın temiz olduğu konusunda size memnuniyet verir.

Kendi kendini temizleme işlevi, Soğutma ve Kurutma modlarında ve bazı modellerde Isıtma da kullanılabilir. Mod etkinleştirildiğinde, AC yaklaşık 30 dakika çalışacak ve ardından otomatik olarak kapanacaktır. Zamanlama üreticiye göre değişebilir ve tam süre için ünitenizin kullanım kılavuzuna başvurabilirsiniz.

Beni Takip Et Modu

Yeni Klima teknolojisi ile , tutarsız oda sıcaklığı veya sıcak hava noktaları ile uğraşmanıza gerek yok. Follow-Me modu ile Midea gibi klimalarda AC uzaktan kumandanız bir termostat görevi görür.

Normalde Klima bir sıcaklık sensörü bulunur, ancak Follow-Me uzaktan kumandası ile Klima uzaktan kumandasında yerleşik bir termostat da vardır. Follow-Me modu etkinleştirildiğinde, klima ünitesi uzaktan kumandanın bulunduğu alanın sıcaklığını okur ve buna göre soğutur/ısıtır.

Bu, oda sıcaklığının odanın bir ucundan diğerine büyük ölçüde değişebileceği için harikadır. Soğutmak/ısıtmak istediğiniz alanın sıcaklığını doğru algılayarak istediğiniz sıcaklık seviyesine daha iyi ulaşabilirsiniz. Klima, AC’nizin uzaktan kumandasının etrafındaki sıcaklığa göre soğuyacak/ısıtacaktır.

Akıllı bir Klima kontrol cihazı olan Cielo Breez Plus bu özelliği destekler. Cielo Home uygulamasını kullanarak Follow-Me modunu etkinleştirdiğinizde, akıllı kontrol cihazınız termostat görevi görür.

Bazı klimalarda bu modun biraz farklı bir işlevi vardır. Burada, rahat hissetmek için tüm odanın soğumasını/ısınmasını beklemek zorunda değilsiniz. Follow-Me AC modu, hava akışını size doğru yönlendirir. Bu mod, bazı klima modellerinde i-Feel olarak da adlandırılır.

Bu klimalarda, yerleşik bir çift sensör teknolojisi hareketi algılar ve ardından hava akış yönünü buna göre değiştirir. Yön her 3 dakikada bir güncellenir. Bu özelliği etkinleştirmek için uzaktan kumandayı kullanın ve ünitenizi işaret ederek Beni İzle düğmesine basın.

Markalara Göre Kumanda Ayar Ve Fonksiyonları

Klimanızın Uzaktan Kumandasında Bulunan Fonksiyonlar

Çeşitli Klima modlarının yanı sıra, bir klimanın uzaktan kumandasını kullanarak kontrol edebileceğiniz birden fazla ayar vardır. Bunlar mükemmel sıcaklığın elde edilmesine yardımcı olur ve kolaylık sağlar.

Klima Fan Hızı

Klima fanı, soğuk veya sıcak havayı odanıza atan asıl bileşendir. Bu ayarın ayarlanması, odanızın soğutulmasını veya ısıtılmasını kontrol edebileceğiniz hızı kontrol etmenizi sağlar.

Çoğu Klima fan için 4 ayarı vardır: düşük, orta, yüksek ve otomatik. Otomatik fan ayarı, mevcut sıcaklığa ve ulaşılmak istenen sıcaklığa göre fan hızını otomatik olarak düzenler. Bu işlevi kullanmak için bir Klima fan modunun açılması gerekli değildir.

Klima Zamanlayıcı Ayarı

Çoğu modern Klima yerleşik zamanlayıcılar bulunur. Bunlar, bir Klima çalışma süresini ayarlamanıza izin vererek enerji tasarrufu sağlar. Zamanlayıcıyı birkaç saate ayarlayabileceğiniz uykunuz sırasında özellikle yararlı bir durum olabilir ve derin uykudayken AC otomatik olarak kapanır.

Bazı zamanlayıcılar, Klima açık veya kapalı olması gereken süreyi ayarlayabileceğiniz 24 saatlik zaman biçimine göre çalışır. Diğerleri, Klima çalışacağı belirli bir saat sayısı belirlemenize izin verir.

İyonlaştırıcı İşlevi

Temiz havayı kim istemez? İyonlaştırıcı işlevi, klima uzaktan kumandalarında gerçekten her yerde bulunmaz, ancak yine de oldukça kullanışlıdır. Etkinleştirildiğinde, iç ünite içinde havayı negatif iyonlarla iyonize etmeye yarayan yüksek voltajlı bir elektronik ağ etkinleştirilir. Toz parçacıkları ve diğer kirleticiler bu iyonlara çekilir ve bu onların havadan uzaklaştırılmasını sağlar.

Salıncak Kontrolü

Bu mod ile salınımlı panjurun konumunu kontrol edebilirsiniz. Hava üflemesini tam istediğiniz yöne ayarlamak için seçebileceğiniz farklı açılar vardır. Önceki Klima modelleri yalnızca dikey salınım kontrollerine izin veriyordu, ancak şimdi salınımı dikey olarak da kontrol edebiliyorsunuz.

Klima kanatlarının açısını sürekli olarak değiştiren bir otomatik salınım işlevi de vardır. Bu, havayı sürekli olarak farklı yönlere üfler.

Sessiz mod

Bu Klima ayarı, sessiz ayar olarak da adlandırılabilir. Ayarlandığında, ünite mümkün olduğunca sessiz çalışır. Bu, fan hızını minimuma indirerek elde edilir.

Klima Uzaktan Kumanda Çeşitleri

Piyasada bulunan bir dizi klima uzaktan kumandası vardır. Standart olanlardan haberdar olsanız da, evrensel ve akıllı Klima uzaktan kumandalar son derece yararlı olabilir!

Standart Klima Uzaktan Kumandalar

Bu, klimanızla birlikte aldığınız temel bir Klima uzaktan kumandadır. Bununla birlikte, bazı şirketler günümüzde daha gelişmiş kontroller de üretmektedir .

Standart bir klima uzaktan kumandasında, Klima modlarını ve işlevlerini değiştirebileceğiniz bir ekran ve düğme sayısı bulunabilir. Ekran tipi uzaktan kumandadan kumandaya değişebilir. Şu anda, sunulan üç yapılandırma vardır:

  • Tam durum ekranı: Bu, şu anda piyasadaki en popüler uzaktan kumanda türüdür. Böyle bir ekran, ekranda mevcut olan tüm bilgilere sahiptir. Sıcaklık, fan modları, çalışma modları, salınım konumları, zamanlayıcılar ve AC’nizin sahip olabileceği diğer yardımcı özellikler.
  • Yalnızca sıcaklık göstergesi: Böyle bir gösterge yalnızca mevcut oda sıcaklığını gösterir. Bu tür uzaktan kumandalar artık gözden düşüyor ve yalnızca eski modellerde bulunur. Her ayarı doğrudan ekranda görüntülemek daha uygundur.
  • Görüntü yok: En yaygın olarak eski kuruluşlarda ve otellerde bulunur, bu tip klima uzaktan kumandasının ekranı yoktur ve genellikle görebileceğiniz tek bilgi, AC ünitesinin mevcut sıcaklığıdır.

Evrensel Klima Uzaktan Kumandalar

Klima uzaktan kumandanızı mı kaybettiniz? Klima kontrol edemiyor musunuz? Endişelenmeyin, çünkü evrensel Klima uzaktan kumandalar tam size göre. Bu uzaktan kumandalar, aklınıza gelebilecek hemen hemen her Klima markasıyla çalışır. Bu, her Klima markasının benzersiz elektronik imzası sayesinde mümkündür .

Burada önemli bir nokta, evrensel bir klima uzaktan kumandasında bulunan tüm modların Klima çalışmasının gerekli olmadığıdır . Bazı Klima modelleri, evrensel uzaktan kumandanızda bulunabilecek her modu çalıştırma özelliğine sahip olmayabilir.

Akıllı Klima Uzaktan Kumandalar

Bu çağ akıllı teknolojilerle ilgilidir ve daha fazla Klima üreticisi artık akıllı klimaları piyasaya sürüyor . Bu üniteler, cihazlarında Wi-Fi uyumluluğu sunar. Bu üniteler pahalı olsa da, herkes evrensel olan ve herhangi bir klimayı akıllı işlevlerle donatan akıllı bir AC uzaktan kumanda satın alabilir.

Evrensel uzaktan kumandaların aksine, bir Klima üreticisi akıllı özellikler sunmasa bile bu akıllı uzaktan kumandalar bu özellikleri ünitenize ekleyebilir. Akıllı bir Klima uzaktan kumanda kullanarak, Wi-Fi’niz olduğu sürece, nerede olursanız olun, akıllı telefonunuzu kullanarak Klima kontrol edebilirsiniz . Ayrıca, üreticiye ve modele bağlı olarak akıllı Klima kontrolleri, diğerlerinin yanı sıra haftalık planlama veya lokasyon bazlı kontroller gibi ek özelliklerle gelebilir .

Bu tür Klima uzaktan kumandaları genellikle içlerinde ek işlevlere sahip değildir. Tüm işlevlerin kilidini açmak için üreticinin çoğunlukla ücretsiz olan mobil uygulamasını indirmeniz gerekir. Ekstra seçeneklere, daha fazla işlevselliğe veya Wi-Fi kontrolüne ihtiyacınız varsa, akıllı klima uzaktan kumandaları harikadır. Cielo’nun Smart AC kontrolörleri 2000+ Klima modelleriyle uyumludur .

Klima Uzaktan Kumandanızın Çalışmamasının Olası Nedenleri

Bu, klima sahiplerinin Klima uzaktan kumanda kullanan en yaygın şikayetidir. Klima uzaktan kumandanızın çalışmamasının nedeni değişebilir, ancak yaygın olanlardan bazılarının üzerinden geçeceğiz:

Piller düzgün takılmamış

Yeni pilleri takarken pillerin kutuplarını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Pilin negatif terminali, uzaktan kumandadaki negatif terminale bağlanmalı ve artı terminal ile aynı olmalıdır. Piller yerinde olmalı ve gevşek olmamalıdır. Bu bariz görünebilir, ancak kullanıcıların sıklıkla gözden kaçırmasının çok yaygın bir nedenidir!

Kızılötesi verici çalışmıyor

Klimanızın uzaktan kumandaları , Klima doğru bir IR ışını ileterek çalışır . Uzaktan kumandanız eskiyse veya üzerine birkaç damla sıvı düştüyse, IR vericisi düzgün çalışmıyor olabilir. Bu sorunu evde kolayca teşhis edebilirsiniz. Cep telefonunuzun kamerasını vericiye doğrultun ve bir komut verin. Verici kısa bir yanıp sönüyor ve ardından verici iyi çalışıyor. Değilse, uzaktan kumandayı onarmanız veya değiştirmeniz gerekebilir.

Uzaktan Kumandadaki Hata Kodları

Uzaktan kumandanızın ekranında bir hata kodu alırsanız, AC’nizin kullanım kılavuzuna bakın. Sorun giderme talimatlarıyla birlikte karşılaşabileceğiniz tüm hata kodlarının bir listesini içerir. Kılavuzun yanlış yerleştirilmesi durumunda AC üreticilerinin web sitesi veya destek yardım hattı yardımcı olabilir.

Klima Uzaktan Kumandanız Kaybolursa veya Bozulursa Ne Yapmalısınız?

Kaybolan veya onarılamayan bir AC uzaktan kumandayı değiştirmeniz gerekiyorsa, klimanızı sorunsuz bir şekilde kontrol etmek için birkaç seçeneğiniz vardır. İlk adım olarak, değiştirme için klima üreticinizle iletişime geçebilirsiniz.

Akıllı bir klima kontrolüne küçük bir yatırım yapmak daha kolay bir seçenek olacaktır . Akıllı kontrol cihazına Wi-Fi erişimi sağlamanız, Klima model numarasını girmeniz yeterlidir; cihaz kendini otomatik olarak uyumlu hale getirecektir. Üstelik klimanızı akıllı hale getirecek!

Akıllı kontrolörler, Klima dünyanın her yerinden kontrol etmenize olanak tanır ve coğrafi sınırlama, zamanlama, sıcaklık ve nem tetikleyicileri, enerji tasarrufu seçenekleri ve daha fazlası gibi ek özellikler sağlar. Ev konforu ihtiyaçlarınıza hoş bir katkı olacağından emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi