Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz
Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ?

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ? Klimalar her yerde tam güçle çalıştığından, arızalı veya düzgün çalışmayanları düzeltmek için çağrılar birikiyor. AC sistem arızasının en yaygın nedenlerinden biri, arızalı bir kapasitördür. Kondansatörler, bir AC sisteminin ayrılmaz bir bileşenidir ve kompresöre, üfleyiciye ve dış fana enerji verir.

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirilir ?

 • Klima kondansatör arızası nasıl anlaşılır?
 • Klima kondansatör ne işe yarar?
 • Inverter klimada kapasitör var mı?
 • Fan Kapasitörü ne işe yarar?

Klima Kapasitör Bağlantısı / Klima Kapasitör Değişimi

Arızalı Kapasitör Belirtileri

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir kapasitör, ağır güç dalgalanmalarından zarar görebilir, ancak daha sıklıkla yıpranır ve şarj tutma yeteneklerini kaybeder. Bir başlatma veya çalıştırma kondansatörü arızalanmaya başladığında, aşağıdaki belirtilerden biri ortaya çıkabilir:

 • Bir kondansatör aşınmaya başladığında, kabin içinde duyulabilir bir tıklama sesi çıkarabilir. Bunu duyarsanız, kondansatör motoru çalıştırmazsa motorun kendisi yanabileceğinden kapasitörü hemen değiştirin.
 • Bir kondansatör tamamen öldüğünde, klima motoru açılmaya çalışır, ancak tamamen başlamak yerine uğultu sesi çıkarabilir. Bu arızayı duymak kolaydır. Yine, bu hemen değiştirmenin gerekli olduğunun bir işaretidir.
 • Kompresöre bağlı kondansatör zayıflamaya başladığında, klimanın açılmaya çalıştığı ancak hemen ardından tekrar kapandığı bir “zor çalıştırma” durumuna neden olabilir. Kondansatörü hemen değiştirin, çünkü bu durum kompresöre ve sistemin diğer parçalarına büyük bir yük bindirir.

Klima Kondansatör Değiştirme

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir yüklenici olarak, bir AC sorununun nedenini belirlemek ve daha büyük bir sorun haline gelmeden gerekirse kapasitörü kapatmak için arayabileceğiniz birçok işaret vardır. Arızalı bir kapasitörün görsel olarak tanımlanması oldukça kolay olsa da, bir klima, kondansatör bozulduğunda belirli semptomlar gösterecektir. Müşterinin AC sistemi aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa, kompresör veya fan hasar görmeden veya çalışmayı durdurmadan önce kapasitörün hemen kapatılması önemlidir.

Klima Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ? Çalıştırma kondansatörünün işi, gerektiğinde klima sisteminizin kompresörünü ve fanını çalıştırmaktır. Arızalı bir kapasitör bunu doğru şekilde yapmaz. Çalıştırma kapasitörünüzün arızalandığının olası bir işareti, evinizin dışındaki kompresör ünitesinin başlamamasıdır. Hiç açılmadan başlama girişiminde uğultu sesi çıkarabilir. Sonuç, çalışmayı durduran bir klima sistemidir. Doğru araçlara ve kendin yap tavrına sahipseniz, bu nispeten basit bir onarımdır.

1 Termostat kontrolünü kapalı konuma getirin.

2 220v kesici kutusunu bulun. AC kompresörünüzün yakınına yerleştirilmelidir. Bu, üniteye çalışması için gerekli voltajı besler. Çoğu zaman, bu kesici kutusundan doğrudan AC kompresörüne giden bir kablo görürsünüz.

3 Kesici kutusu panelini açın. Kutunun üzerinde (yanda veya altta) kilidi açan bir mandal vardır. Kapı açık konuma geldiğinde hafifçe içeri itin ve yerine kilitlenmesi gerekir.

4 Kırıcıyı, kolundan düz bir şekilde geri çekerek çıkarın. Kırıcıyı güvenli bir yere koyun.

Çalıştırma Kapasitörünün Bulunması ve İncelenmesi

1 AC ünitenizin yan panelini bulun.

2 Cıvataları sökün ve yan paneli çıkarın. Vidaları çıkarmak için uç sürücülü uygun ucu kullanın. Tipik olarak, yan paneli ünitenin geri kalanına bağlayan dört adet 5/16″ altıgen vida vardır. Vidaları kaybetmemek için güvenli bir yere yerleştirin.

3 Akım çalıştırma kapasitörünü bulun ancak ona dokunmayın (kondansatörün kullanımı güvenli hale gelmeden önce boşaltılması gerekir). Silindirik, teneke kutu benzeri bir şekle sahip olacaktır. Üstte üç terminal olacak. AC Ünitesinden kondansatör üzerindeki tüm terminallere olmasa da bazılarına gelen renkli kablolar olacaktır.

4 Değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek için çalıştırma kapasitörünü inceleyin. Çalıştırma kondansatörünün üstü tamamen düz olmalıdır. Üst tarafın herhangi bir şekilde yukarı doğru çıktığını görürseniz değiştirilmesi gerekir. Durum böyle değilse, sorunun kaynağı hatalı bir kapasitör olmayabilir. Yerel HVAC uzmanınıza başvurmanız gerekebilir.

5 Kondansatör üzerindeki her bir terminale hangi renk kabloların bağlı olduğunu not edin. Kapasitör üzerindeki üç terminal HERM, FAN ve C olarak etiketlenmiştir . Yeni kapasitörün aynı şekilde bağlandığından emin olmak için her şeyin nasıl kurulduğunu kaydetmek için akıllı telefonunuzla bir fotoğraf çekin. Bu ayrıntıları bir kağıda not etmek de işe yarayacaktır.

Eski Kondansatörün Boşaltılması ve Sökülmesi

1 Uygun iş eldivenleri ve koruyucu gözlük giyin. Yalıtımlı düz tornavidanızı inceleyin. Uygun şekilde yalıtılmış bir tornavida tamamen kauçuk bir tutamağa sahip olmalıdır. Sapın açıkta kalan metal parçaları veya çatlakları olmadığından emin olun.

2 Kondansatörü boşaltın. Bunu yapmak için, tornavidanın metal kısmını kullanarak C terminali ile HERM/FAN terminalleri arasında birer birer bir köprü oluşturacaksınız. Metal bir şeye dokunmadığınızdan emin olun. Tornavidanın metal kısmıyla, aynı anda C terminalindeki bir metal tırnağa ve HERM terminalindeki bir başka tırnağa dokunarak ikisi arasında bir köprü oluşturun. Bu bir şok yaratabilir. Terminallerin tamamen boşaldığından emin olmak için bunu iki kez daha yapın. Aynı işlemi C ve FAN terminalleri için de yapın.

3 Kondansatörü yerinde tutan kavisli metal braketi çıkarın. Vidaları çıkarmak için uygun ucu ve uç sürücüsünü kullanın. Bunlar tipik olarak iki adet 1/4″ altıgen vidadır ancak bu değişebilir. Vidaları ve braketi güvenli bir yere yerleştirin.

4 Kabloları kapasitörden ayırın. Güvende olmak için, kapasitör terminallerine her zaman canlı terminaller gibi davranın. Eski kapasitörü çıkarın.

Yeni Kapasitörün Takılması

1 AC üniteniz için uygun kapasitör satın alın. Yerel HVAC Malzemeleri Mağazanızdan satın alınabilirler veya ayrıca Amazon, eBay, vb. üzerinden çevrimiçi olarak satın alınabilirler… Doğru olanı satın aldığınızdan emin olmanın en basit yolu, aynı üreticiden aynı model numarasını sipariş etmektir. Başka bir markanın daha uygun fiyatlı olabileceği durumlar vardır. Bu durumda eski kondansatörün spesifikasyonlarına uyduğunuzdan emin olmak istersiniz.

2 Yeni kapasitörü eski kapasitörün olduğu yere bağlayın. Uygun renkteki kabloları eski kondansatöre nasıl yerleştirildiklerine göre takın.

3 Kapasitörü sabitlemek için kavisli metal braketi yeniden takın.

4 Yeni kondansatörü test edin. 220v devre kesiciyi tekrar AÇIK konuma takın. Soğutmak için termostatı açın. AC ünitesi sonraki iki ila üç dakika içinde açılmalıdır. Ünitenin düzgün çalıştığını doğrulayın. İçinde güç varken AC ünitesinin yan panelini yeniden takmaya çalışmayın.

5 Termostatı kapatarak ve 220v kesiciyi tekrar çıkararak AC ünitesine giden gücü kapatın. AC panel kapağını tekrar takın ve uygun vidalarla sabitleyin. 220v kesiciyi tekrar takın ve termostatı soğumaya ayarlayın. Onarım tamamlandı!

İpuçları

Çoğu HVAC tedarik mağazası hafta sonları açık değildir ve çevrimiçi kapasitör sipariş etmek hemen bir çözüm değildir. Yaşadığınız yere bağlı olarak, klimanız Cuma akşamı bozulursa, hafta sonunu beklemek oldukça rahatsız edici olabilir. Evinizde yedek bir kapasitör bulundurmak iyi bir fikirdir. Genellikle 8-10 yıl sürer, ancak bazıları erken gider, bazıları ise daha uzun sürer.

Kondansatörün şişip şişmediğini anlayamıyorsanız, yine de kapasitörü boşaltıp çıkarabilir ve bir multimetre ile test edebilirsiniz .

Uyarılar

Kondansatörler, üniteye giden güç kapatıldıktan sonra bile şarj olmaya devam edebilir. Kullanmadan önce kapasitörü boşaltma adımlarını izlediğinizden emin olun. AC üniteleri ve kapasitörler yüksek voltaj içerebilir. Tüm güvenlik önlemlerine uyun. Elektrikli cihazlarla çalışırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, yerel HVAC uzmanınızı arayın. AC ünitesinin gücünü kapatana kadar herhangi bir çalışmaya başlamayın. Daima eldiven ve göz koruması kullanın.

 • Klima kapasitör bağlantı şeması
 • Klima kondansatör arızası Nasıl anlaşılır
 • Klima kondansatör değişimi
 • Klima Kapasitör değişimi fiyat
 • Klima kapasitör bağlantısı
 • Klima kondansatör ne işe yarar
 • 24000 btu Klima Kapasitörü
 • Klima kapasitör değişimi fiyat 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi