• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima İç ve Dış Ünite Nasıl Sökülür ? “Klima” sitesinin tüm misafirlerine ve okuyucularına selamlar. Bu yazıda klimanın nasıl kaldırılacağını anlatacağız. Bölünmüş sistemin dahili bloğunun odadaki onarımları engellediği sıklıkla görülür. Hangi durumlarda klimayı çıkarmak gerekli olacak, sökmeden yapmak mümkün mü? Makalede bu soruları ele alacağız.

Klima Sökümü (Demontaj) Nasıl Yapılır?

 • Klima sökme ücreti ne kadar?
 • Klima sökmek kaç dakika?
 • Klima donarsa ne yapılır?
 • Klima tasima ne kadar?

Klima İç ve Dış Ünite Nasıl Sökülür ? Herhangi bir iç üniteyi çıkarmak için önce alt klipsleri “katlamanız” gerekir. Aşağıdaki blokların çoğu, çeşitli oklar veya serifler belirlediğim iki kliptir. Bu kliplerin üç ana türü vardır. İlk ikisinin belirlenmesi zordur (belirli bir modelle ilgili deneyim veya bilgi gerekli olacaktır). Öyleyse, farklılıkları nelerdir:

Genellikle bu gibi durumlarda ek delikler vardır (fotoğraftaki gibi). Bu durumda klips bloktan aşağı çekilmelidir. Bu, bir uyarlama gerektirecektir (kendini kanıtlamayan şapka gibi bir şey);

 • iç ünitenin dekoratif kapağının altına klipsler.

Klima İç ve Dış Ünite Nasıl Sökülür ? Burada önce kapağı dikkatlice çıkarmanız gerekir, sonra her şey netleşir. Klima örneğinde, önce iki vidayı söküyoruz. Daha sonra, yanlarla birlikte ön kısım kapaklarını geri çekin ve ardından her tarafına koyun.

Her durumda, özellikle klimanızın klipslerinin nasıl düzenlendiğini bilmiyorsanız, bir uzmanla görüşmek daha iyidir. Yanlış eylemler bağlantı elemanlarını kırabilir ve ünite duvara sıkıca oturmayacaktır.

Hangi Durumlarda Klimanın Kaldırılmasına Gerek Yoktur ?

Hangi ölçeklerin tamir edileceğine ve duvarın iç bloğunun ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak, görevi çözmek için birkaç seçenek vardır.

1 vaka . Duvar kağıdı kontrplağını planladığımızı varsayalım, ayrıca duvar ile blok arasındaki boşluk bunu dikkatlice yapmanıza izin veriyor. Sonra bloğu sökün, herhangi bir anlam ifade etmeyecektir (rüzgar için ekstra para). Burada iç bloğu plakadan “çıkarabilir” ve iletişim bağlantısını kesmeden duvar kağıdını kaydırabilirsiniz.

2 vaka .Tamir sırasında sıva ve duvarların hizalanması yapılacaksa, iç ünitenin demontajı. Mezuniyet sonrası onarım çalışması, iletişim uzunluklarının bloğu geri takmak için yeterli olması önemlidir . Onarım sürecinde mümkündür (sert ve keskin). Yalnızca okunan iç bloğu kaldırma hakkında daha fazla bilgi edinin.

3 vaka . İç bloğun ray ile birlikte çıkarılması gereken durumlar vardır. Bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

 • tavan “düşüşü” planlanıyorsa (duvardaki delik aşağıda olacaktır);
 • iç üniteye bağlanan yolun somunları duvarın içindeyse (özellikler veya kurulum hataları);
 • onarımdan sonra duvarın içinde somunların birleşmesini önlemek için;
 • dahili bloğu hareket ettirmek için.

Bu durumlarda klimayı sökmeniz gerekir. Makalede okunan bölünmüş sistemi nasıl sökmek mümkün.

Klima İç ve Dış Ünite Nasıl Sökülür ? Çoğu zaman, herhangi bir tekniğin sökülmesi ve taşınmasının gerekli olduğu durumlar vardır. Bir çamaşır makinesi Veya TV kapatıp çıkarmak için yeterliyse, bölünmüş sistem biraz daha karmaşıktır. Klimanın yardım almadan kendi ellerinizle nasıl söküldüğünü düşünün . Böylece, uzmanların hizmetlerinde yuvarlak bir miktar tasarruf edebilirsiniz.

Bölünmüş Sistemi Sökerken Oluşan Hatalar

Bölünmüş sistemi neden parçalarına ayırabilirsiniz? Nedenler kesinlikle farklı olabilir, örneğin:

 • İnsanlar bir ikamet yerinden diğerine taşınır
 • Daire planlanmıştır ve bitirme işine müdahale etmemesi için ekipmanı odadan çıkarmak gerekir.
 • Ekipman bozuldu ve onarılması veya profilaksi yapılması gerekiyor.

Klima İç ve Dış Ünite Nasıl Sökülür ? Hiçbir durumda, yapmadan önce öğrenmeden bu zor prosedüre gitmeyin. Örneğin, cehaletle, üniteyi ve bakır boruları bağladıkları bağlantı parçalarını sökebilirsiniz . Bu durumda, tüm soğutucu akışkan basitçe sistemden çıkacaktır. Ve sonra klimayı Freon ile yeniden doldurmanız gerekecek ve bunlar ek maliyetlerdir.

İklim sistemini kaldırırken hata yaparsanız, gelecekte klimanın hizmet ömrünü olumsuz etkileyebilir. Ve bazen bu, ekipmanın bakıma muhtaç hale gelmesine ve ya ciddi bir şekilde onarılması ya da tamamen değiştirilmesi gerekeceği gerçeğine yol açabilir.

Sistemin bağlantısının kesilmesiyle ilgili herhangi bir çalışma sistemi ihlali, freon sızıntısına yol açabilir. Bu madde, freon karayolunun içinde yüksek basınç altındadır. Cihazın ısı eşanjöründe mikro çatlakların görünümünü kabul etmek için dikkatsizce kullanılması durumunda, içeriye hava veya nem girebilir. Böyle bir ihmal, klima kompresörünün çalışmasını etkileyerek arızalanmasına neden olacaktır.

İhlallerle geçen klima ekipmanlarının sökülmesi, yeni bir yerde cihazın çok uzun süre çalışmasına neden olabilir. Hata yapmamak için klima talimatlarına ihtiyacınız olacak. Nasıl doğru şekilde çıkarılacağı belirtilmelidir. İlgili pratik tavsiyeler , o zaman aşağıda verilecektir.

Klima Sistemini Sökme İşlemi

Bu nedenle, klimanın bağlantısını kesmek için aşağıdaki eylemler dizisi yapılmalıdır:

İç bloğun sökülmesi sökülürken dış ünitede hava çarpabilir, bu nedenle borular içinde oksidatif reaksiyon tutulacaktır. Bu nedenle uzun süre devre dışı kalan bir klimayı saklamak imkansızdır. Azot borularının indirilmesi ve tıkanması ile bu sorunu çözmek mümkündür.

Dış Bloğun Çıkarılmasının Özellikleri

Klima ekipmanının sökülmesi gibi işler o kadar kolay olmadığından, harici ve intro-native bloğun daha fazla sökülmesini ayrı ayrı sökmek daha iyidir.

Sokak bloğunun bağımsız olarak kapatılması, profesyonellerin zevk aldığı şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca özel ekipman ve aletlere de ihtiyacınız olabilir. Dış ve iç blokları, yani rayları birbirine bağlayan yolların doğru bir şekilde sökülmesi için gerekli olan bir manometre toplayıcı satın almanız gerekebilir. Bu durumda, herhangi bir freon sızıntısı tamamen ortadan kaldırılacaktır. Tek dezavantajı, bu tür ekipmanların yüksek maliyetidir. Fiyatı, profesyonel bir usta ihraç etmenin maliyeti ile karşılaştırılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise kompresörde bulunan vakum pompasıdır . Özellikle dışarıdan gelen agresif faktörlerin etkisi altında çok kırılgandır. Korumak için, bir klimayı monte ederken, pompa sıkıca kapatılmış bir kabuk haline geldi ve pompa mekanizması vakumda.

Sokak bloğunun kişisel olarak sökülmesini ancak serbest erişim varsa gerçekleştirin. Yüksek irtifada iş yapan tırmanıcıyı tasvir etmeyin. Bu, profesyonel bir yükleyici ihracatıyla kolayca başa çıkacaktır.

Ancak harici bloğa fazla çaba harcamadan ulaşabilirseniz, bağlantı elemanlarını sökmeye devam edin.

Dahili Bloğu Kendiniz Nasıl Sökersiniz ?

Klimanın iç ünitesinin sökülmesi çok önemli bir aşama. Sökmek ve sökmek için çalışma planını zaten düşündük. Şimdi, önemli ayrıntıların her şeyi nasıl keseceğiniz üzerinde durmanız gerekiyor ve önemli küçük şeyleri kaçırmayın.

Bir evaporatör ile çalışırken çok temiz olmak gerekir, çünkü sökerken hasar vermek çok kolaydır, bunun yerine sabitleme sistemini bozabilirsiniz. Evaporatörün yakınında mandallarla sabitlenmiş teller vardır. Ayrıca incinmemeye çalışmaları gerekir. Çoğu zaman, evaporatörü kapatan kapak, klimanın duvara bitişik olduğu diğer tarafta bulunur ve ona ulaşması çok zordur.

Bir tornavida, karmaşık durumdan, daha doğrusu onun kısmından çıkmaya yardımcı olacaktır. Haç şeklinde uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız var. Pasajın yardımıyla tutarak, kör bir şekilde hareket etmeniz gerekecek. Klima ünitesini duvarda tutan vidaları sökerken asistanlarınız onu tutmalıdır, aksi takdirde ataşmanlar zayıfladığında klima düşebilir ve bu bir ekipman arızasıyla doludur.

Bu nedenle, bu ekipmanı bağımsız olarak sökmeye karar verirseniz, yeteneklerinize ve operasyonun başarısına biraz güvenmeniz gerekir. Tüm işler doğru yapılsa ve klimanın kendi kendine demontajı bir bütün olarak başarıyla geçse bile, taşımanın kendisiyle ilgili sorunlar.

Klima gibi kırılgan bir ekipmanın arabada sallanması geçersizdir, çünkü cihaz önemli ölçüde zarar görebilir. Klimalı bir kutuda aniden yumuşak bir pamuk sesi duyduysanız, hemen yeni bir cihaz almanız gerekebilir.

En popüler klima çeşitlerini sökmek için – Bölünmüş sistemler – uzmanlar 1 p hesaplamasından ücret alır. Her kilovat güç için. Kanlarını kurtarmak için hareket etmesi gereken birçok soğutma cihazı sahibi, klimayı kendi elleriyle sökmek için çıkar. Temiz bir çalışma yapmak, önemli hatalardan kaçınmak, bir dizi yararlı tavsiyeye yardımcı olacaktır.

Bağımsız Kaldırmayla İlgili Olası Sorunlar

Klimayı kendi ellerinizle nasıl sökeceğinizle ilgili bir hikaye, hazırlıksız bir sihirbazı bekleyen tuzaklar hakkında uyarı ile başlamalısınız. Olabilecek olan bu:

 1. Soğutucu akışkan sızıntısı: Ekolojik felaketin sebebi atmosfere yakalanan Freon bundan korkmayacaktır. Ancak hiçbir şey için böyle bir olay geçmeyecek: klimayı yeni bir yere kurarken yakıt ikmali için ödeme yapmak zorunda kalacak. Bu nedenle, mevcut soğutucunun tamamı içinde kalacak şekilde cihazın sökülmesi oldukça arzu edilir.
 2. Su veya tozun iç konturuna takılması: Soğutucu akışkan için böyle bir “katkı”, kompresörün hızla bakıma muhtaç hale gelmesine neden olur. Belki de ilk bakışta su oldukça zararsız görünebilir, ancak buharlaştırıcıda donacağını ve çok fazla dönüşeceğini düşünmek gerekir. Ve bunlar, varlığı kompresörün ömrü ile uyumlu olmayan katı partiküllerdir. İç kontura nem girme riskini en aza indirmek için, yağmur veya kar yağışı sırasında klimayı sökmekten kaçınmalısınız.
 3. Düşen dış ünite: Dış blok balkon veya pencerenin yanında asılı olsa bile, onunla çalışmak son derece sakıncalıdır. Aynı zamanda, bu düğüm oldukça ağırdır, bu nedenle kuvvetlerinizi hesaplamadan kolayca düşebilir. Bu tür kazaların uzmanları sigortalıdır, çünkü birinci katın üstünde çalışırken endüstriyel dağcılık için bir araba veya ekipman kullanırlar. Sakin asistana davet edilmelidir.
 4. Cihazın elemanlarında hasar: En belirgin olanı, kontur basıncının düşürülmesine neden olan hasardır. Bir çatlak tamamen fark edilmeyebilir, ancak freon sızıntısı veya kir ve suyun yutulması için oldukça yeterlidir. Bu tür sıkıntılardan kaçınmak için her şeyden önce temiz olmalı.

İç ünitenin buharlaştırıcısının bağlantısının kesilmesi gibi kendi ellerinizle bu kadar karmaşık bir işlemi gerçekleştirdiğinizde, desteklenmeyen aletlerin kullanılması son derece arzu edilir – işten çıkarılmış ve geçiş, ancak bunun için tasarlanmış profesyonel.

 Sökmek için bir dizi gerekli araç ve malzeme

Bu aşamadaki kullanıcılar genellikle sahip olduklarından daha fazla kullanırlar, bunun sonucunda buhar tüpleri hasar görür ve eklerin yakınında bulunur. Sorun şu ki, profesyonel bir alet oldukça pahalıdır ve kirası bile, kalifiye bir sihirbazın hizmetlerinin maliyeti ile oldukça orantılı olarak bu miktarı karşılayabilir.

Klima Hazırlığı: “Paket” Freon

Bu nedenle, her şeyden önce, soğutucunun güvenliğini sağlamak gerekir. Bunun nasıl yapıldığını anlamak için bölünmüş sistemin cihazını hatırlamanız gerekir. Bir kompresörden, nispeten iki kameradan (evaporatör ve kapasitör) oluşan ve freon boru hatlarının (bakır borular) bu elemanlarını bağlayan freon ile dolu kapalı bir devredir.

Soğutucu akışkan, yoğunlaştırıcıdan buharlaştırıcıya sıvı bir formda girer, bu nedenle aktığı tüp daha küçük bir çapa sahiptir.

İkinci freono fraksiyona göre – buharlaştırıcıdan kompresöre – Freon zaten gaz halinde olmalıdır, bu nedenle bu dalın çapı artar.

Gaz kaybı olmadan sökmek için, kondansatörde monte edilmesi gerekir:

 • klimanın çalışması sırasında kondansatör ile ince tüp arasındaki valfi soğutmak için;
 • Tüm soğutucu akışkan, kompresörün çalışması sayesinde kondansatörün içine “hareket edeceği” zaman, ayrıca kalın boru ile kompresör arasındaki vanayı da kapatmanız gerekecektir.

 Soğutucu akışkanın üst üste binmesi

Önemli an : İkinci valf ne zaman sonra dönmelidir? Vakum basınç göstergesindeki gaz basıncını izlemek daha doğrudur. Ancak bunun için ustaların özel aracından ödünç almanız gerekecek – Manometre toplayıcı.

Böyle bir fırsata sahip olmayanlar sadece bir dakika kadar bekliyorlar: deneyimin gösterdiği gibi, bu süre zarfında, ev tipi klima genellikle neredeyse tüm freonu kondansatöre indirme zamanı.

 Freon pompalarken basıncı pompalamak için basınç göstergeleri

Teoriden pratiğe gidin:

 1. Bir manometre kollektörü almayı başardıysanız, onu “gaz” freonopalin bağlı olduğu bağlantı parçası üzerindeki nipele (parçalayıcı valf) takın. Böyle bir aracın yokluğunda, bu öğe basitçe atlanır.
 2. Klimayı açın ve uzaktan kumandadan ayarları girin: soğutma, turbo modu, sıcaklık üzerinde çalışın – mümkün olduğunca düşük (pasaportta izin verilen asgari açıklığa kavuşturulmalıdır). Yani cihaz 10 dakika çalışmalıdır.
 3. Dış blokta, sıvı freonoper düzene bağlı vanayı bulun (ince olduğunu hatırlatır). Çıkarılması gereken koruyucu kapağın altında, yuvalar altıgenin altında bulunur. Anahtarı takarak vana kapatılmalıdır.
 4. Şimdi, saat için basınç göstergesini veya değilse, gözlemlemek gerekir. İlk durumda, cihazın ne zaman bir vakum varlığını göstereceğini umuyoruz; İkincisi – 1 dakika müdahale ediyoruz.
 5. Daha sonra, kalın “gaz” hattının bağlı olduğu dış bloktaki ikinci vanadan koruyucu kapağı çıkarmanız ve ayrıca altıgenle kapatmanız gerekir. Bundan sonra klima hemen kapanır. Koruyucu kapaklar yerlerine geri döner.

Her şey, şimdi Freon tuzağa düştü ve sistem güvenli bir şekilde sökülebilir ve sökülebilir.

Klimayı Sökme Talimatları

Freonts bağlantısını kesin. Bu, dış ünitenin bağlantı parçalarına tutturulmuş somunların sökülmesiyle yapılabilir. Tüplerin uzunluğu onları yeni bir yerde kullanmanıza izin veriyorsa, bu şekilde başvurulur. Açık bağlantıların bir bant veya viskiyle güvenilir bir şekilde kapatılması gerekir – bu, tıkanmalarını önleyecektir. Dış mekan bloğunun sökülmesi

Ancak çoğu durumda, özellikle uzantılarına izin verilmediğinden, freonts yeniden kullanılır. Daha sonra borular, boru kesicileriyle bağlantı parçalarından 150-200 mm mesafede kesiliyor ve hemen uçlarını sıhhi tesisat ziyaretleriyle havlıyor.

Konsey. Klimanın yeterince uzun süre demonte halde depolanacağı biliniyorsa tüpler nitrojen ile doldurulup sıkıca tıkanabilir. Havanın aksine, daha doğrusu içerdiği oksijen, nitrojen malzemenin oksidasyonuna yol açmaz.

Freon boru hatlarının dış kısmındaki tüm manipülasyonlardan sonra, ısı yalıtımının kaldırılması gerekir.

Cihazın ağdan devre dışı bırakıldığından emin olarak, elektrikli bağlantı yerinin üzerindeki koruyucu kapağı çıkarın. Yeni bir yere bağlandığında karışıklığı önlemek için terminalleri herhangi bir şekilde hatalı olmalıdır. Bundan sonra, damarların dış ünitenin kontaklarına vidalandığı kelepçeleri sökmeniz gerekir. Kablonun serbest kalan ucu freonofluble’lara vidalanır ve bundan sonra bunları duvardaki delikten çekebilmek için manuel olarak düzeltir.

Şimdi braketlerdeki dış bloğu tutan somunları sökün ve asistanla birlikte çıkarın ve ardından braketleri çıkarın.

Not! Depolama ve nakliye sırasında, dış blok dikey konumda olmalıdır. Taşıma sırasında sallanmadan ve vuruşlardan kaçınmak çok önemlidir – bunun için bloğu önceden etiketlenmiş bir köpük içeren bir kutuya yerleştirmek daha iyidir.

Kompresörün Bağlantısının Kesilmesi

Kompresörü onarmak için klimanın sökülmesi gerçekleştirilirse, kompresörün bağlantısının uygun şekilde kesilmesi gerekir. Bu şu şekilde yapılır:

 1. Kapaklar dış bloktan çıkarılır.
 2. Bundan sonra, VSA’nın kompresöründen ve boşaltma borusundan ayrılmak mümkün olacaktır.
 3. Kompresörü ve fanı besleyen kabloları kapatın.
 4. Vanaları ve kondansatörü tutan bağlantı elemanlarını söküyoruz.
 5. Kompresör bağlantılarına erişerek kondansatörü çıkarın.
 6. Kompresörü çıkarın.

Bu şekilde hareket ederek, çemberleme boru hatlarının hasar görme riskini ortadan kaldırmış olursunuz. Başka bir artı: Dış bloğun birkaç elemanını aynı anda korumak mümkündür, bu da görevle daha hızlı başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kompresörle çalışabilmeniz için içinde bulunan yağı dökmeniz gerekir.

Pistonlu model olması durumunda, emme borusu ile sorunsuz bir şekilde ölçülür. Spiral ve döner modeller alt kısmı delmek zorundadır (açıklığın çapı 5-6 mm’dir). İtme matkabı imkansızdır, aksi takdirde talaşlar içeri girer. Daha sonra bir yer değiştirme ile dökülen ince bir bölme bırakın.

Dahili Blok Nasıl Kaldırılır ?

Dahili blok kilitlerine erişmek için ön paneli ondan çıkarmanız gerekir. Ardından freonopers, elektrik boru hatlarını ayırın, kilitleri katlayın ve bloğu kılavuzlardan çıkarın. İç bloğun sökülmesi

Not! Bu aşamada, filistin bazı zorluklarla karşı karşıyadır: dikkatsiz hareketlerle evaporatör mandallarına kolayca zarar verebilirsiniz.

Bu eleman üreticisi genellikle kilitleri duvara bastırılan kapağı örter. Bunları özel olarak başarmak zordu: geliştiricilere göre böyle bir önlem, cihazı sökmek için yalnızca uzmanların görevlendirileceğinin garantisidir. Tutuculara ulaşmak için iki ince kazıyıcı kullanın. Aynı zamanda birisinin bloğu tutması gerekir.

Dikkatli olunmalı ve kilitler kılavuzlar üzerindeki bloğu tuttuğunda alınmalıdır. Onlara zarar verirlerse, cihaz yeni bir yere sıkıca sabitlenemeyecek ve titreşimler nedeniyle hızlı bir şekilde arızalanacaktır.

 Mandallara dikkat edin!

İç üniteyi çıkardıktan sonra, montaj plakasını sökün, besleme kablosuyla duvardaki freon boru hatlarından çıkarın ve dış Duvar boyunca döşenen dekoratif kutuyu sökün .

Kışın Sökme Özellikleri

Düşük sıcaklıklarda, freonu kondansatöre çekme imkanı yoktur: kompresördeki yağ kalınlaşır ve bu tür durumlarda klima, süper şarj cihazının bozulmasına neden olur. Böyle bir tehlike, yalnızca kompresörün ve drenaj karterinin yanı sıra fan hızı geciktiricisinin ısıtıldığı sözde kış seti ile donatılmış modelleri tehdit etmez.

 Manometrik soğutucu

Böyle bir sisteme sahip olmayanlar, freon toplamak için bir basınç ölçüm istasyonu kullanarak soğutucuyu çekebilirler. Bir manometre toplayıcısının yanı sıra parçalayıcı vanasına bağlanır.

Klimayı sökme prosedürü teknik olarak yeterince basittir. Düzenli bir kullanıcının bakış açısından karmaşıklık, bazı işlemlerin profesyonel bir araç olmadan gerçekleştirilmesinin zor olmasıdır. Uzmanlarla iletişim kurmamaya hala kesin bir şekilde karar verdiyseniz, bir kişiyi daha yardıma davet etmenizi öneririz – o zaman özel araçlar olmasa bile, görev oldukça tatmin olacaktır.

Klimanın kısmen veya tamamen sökülmesi çeşitli nedenlerle yapılır – dairede onarımlar, taşınma, başka bir odaya kurulum vb. Standart yaklaşım, uzman bir şirketin çalışanlarının Split sisteminin bu hizmeti ödeyerek doğru bir şekilde kaldırılmasını sağlamaktır. Daha ekonomik seçenek – klimayı kendi ellerinizle sökün, prosedürün inceliklerini ayıklıyor. Basit olduğunu söylemek imkansız ama doğru yaklaşımda oldukça anlaşılabilir.

Sökmenin yolları ve zorlukları hakkında

Kural olarak, özel ev ve daire sahipleri 2 çeşit klima – monoblok (mobil) ve bölünmüş sistemler belirler. İlk özel problemlerle ortaya çıkmaz, çünkü bu tür modellerde tüm temel elemanlar tek bir kutuda bulunur ve üniteyi hareket ettirmek için hava kanalını basitçe ayırın.

Monobloklara ve Split’e ek olarak, başka iklimsel kurulum türleri de vardır – kaset, kanallar ve sütunlar. Ancak genellikle bu tür ekipmanlar ofislere, alışveriş merkezlerine ve geniş bir alanın diğer binalarına kurulur, özel konutlarda oldukça nadirdir.

Bölme sistemi, konutun içinde ve dışında bulunan iki bölümden oluşur. Soğutucunun çeşitli toplu hallerde dolaştığı iki Bağlantı ile birbirine bağlanırlar – Freon. Küçük çaplı bir bakır boru üzerinde, sıvı dış bloktan akar İç kısımda Karayolu üzerinde büyük çap Soğutucu gaz halindeki soğutucu akışkan ters yönde hareket eder. Buradan, bağımsız sökmeye çalışırken yok edici olmayanları bekleyen bir dizi zorluk var:

 1. Ana boru hatlarının niteliksiz bir şekilde kesilmesinin bir sonucu olarak tam veya kısmi freon kaybı.
 2. Nem içeren havanın borulara ve ısı eşanjörlerine girmesi. Bölünmüş sistem yanlış bir şekilde başka bir yere kurulursa, sıkıştırılamayan nem kompresörün içine düşer ve ona zarar verebilir.
 3. Bakır boruları duvardan çekerken ve nakliye sırasında kapatın. Freon devresindeki nem veya kum, kompresörün hızlı “ölümü” dür.
 4. Tetikleyicilerin dahili bölüm nozüllerinden bağlantısı kesildiğinde, dişli yarıkları yanlışlıkla açmak mümkündür.
 5. Güç kablolarının bağlandıkları terminaller üzerinde işaretlemeden ayrılması, yeniden kenar işlemi sırasında kafa karışıklığına neden olur.
 6. Dışarıda yoğuşma olan bir drenaj borusunun çok kısa kesilmesi.
 7. Söküldükten sonra sabitlenmemiş çarkların ve diğer küçük parçaların taşınması sırasında kayıp.

Listelenen vakaların çoğu, klimanızın uzman bir atölyede pahalı onarımına yol açar, bu nedenle split sistemi çıkarmadan önce aşağıdaki talimatları dikkatlice incelemeniz gerekir.

İç ve dış ünitenin üç şekilde çıkarılması:

 • soğutucunun atmosfere salınmasıyla basit sökme;
 • Freonun sistemde “Gözde” yöntemine göre korunması ile;
 • Soğutucuyu devrede tamamen korumanıza izin veren özel ekipman ile.

Her üçü de belirli durumlarda geçerli olsa da, en iyi sonuç son yolu verir. Kaldırılan klimanın montajı ve daha sonraki çalışmasıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamamanız için, Freon’u koruma yöntemini okuduktan sonra üçüncü seçeneğe göre çalıştırmanız önerilir.

Hazırlık Faaliyetleri

Her şeyden önce, böyle bir takım araç ve gereçlerin hazırlanması gerekir:

 • haç biçiminde ve düz yarıklı boşaltma;
 • bir dizi korna anahtarı;
 • kırtasiye bıçağı;
 • 5 … 10 mm boyutlarında altıgen anahtarlar;
 • maksimum 10-15 bar basınç için hesaplanan bir manometre toplayıcı veya bir borulu ve dişli bir bileşiği olan bir basınç göstergesi;
 • yalıtım bandı veya sıradan bant.

Split sistemi başka bir odaya monte etmeyi planladığınızda basınç ölçer toplayıcısına kesinlikle ihtiyaç duyulacaktır, bu nedenle onu kiralamak ve çok pahalı satın almak daha iyidir.

Ayrıca işin rahat ve güvenli bakımı için tavanın altına monte edilmiş iç modüle sakin bir şekilde ulaşmak için bir merdiven gerekir. Bir apartmanın duvarında bulunan dış bölüm, daha önce ipi sağlamlaştırmış olan pencereden çekmek daha iyidir. Asistan hizmet birimleri olmayacak.

Hazırlamanın önemli bir aşaması, soğutucunun en küçük kayıpla korunmasını sağlamaktır. Bunun için, tüm freonun tek bir yerde – dış blok devresi – toplanabilmesi sayesinde klimanın çalışma prensibi kullanılır. Aletleri hazırlayın, talimatlara göre hareket edin:

 1. Elinizi uzaktan kumanda üzerindeki kızılötesi elemanla kapatarak, split sistemi turbo moduna geçirin ve minimum sıcaklığı ayarlayın. Elinizi elemandan çıkarın ve konsolu klimaya yönlendirin. Bu şekilde kompresörü anında tam güçte çalıştırırsınız.
 2. Hortumu basınç göstergesinden dış bloğun yanında bulunan servis istasyonuna bağlayın, ardından sistemdeki basıncı hemen gösterecektir. Bazı modellerde bu nozullar kapağın altında saklanıyor, çıkarılması gerekiyor.
 3. Bağlantı parçalarının uçlarında bulunan 2 somunu – tapaları sökün. Altlarında, valfler altıgen anahtar ile ayarlanabilir olarak algılanır. Boyut olarak uygun bir altıgen seçin.
 4. Yakıt valfini sıvı bir soğutucu ile boşaltın (bu daha ince bir tüptür) ve basınç göstergesinin ifadesini izleyin. Bu sırada kompresör, freon gazını ikinci borudan geri çeker.
 5. Cihazın oku sıfıra düştüğünde ve vakum bölgesine gittiğinde, ikinci valfi kapatın ve uzaktan kumanda ile klimanın bağlantısını hızlıca kesin. Bunun üzerine, soğutucu tamamen harici modülün ana devresindedir.

Farklı freon tanecikleri ile doldurulmuş bölünmüş sistemlerde (R22 ve R410 olur), manometrenin bağlandığı servis bağlantısının oymasının çapı ayırt edilir. R410 için önceden hazırlanacak özel bir adaptöre ihtiyacınız var.

Soğutucunun “Gözde” yöntemine göre korunması manometre kollektörsüz yapılır. Sıvı vanasını kapattıktan sonra, yaklaşık 40-50 saniye beklemek ve ardından gaz vanasını kapatmak ve ev aletinin bağlantısını kesmek gerekir. Dezavantaj açıktır: dış bloğa ne kadar freonun girmeyi başardığını öğrenmeyeceksiniz ve uzun süre tıkalı bir gövdeye sahip çalışan bir kompresörü tutmak kabul edilemez. Sonuç, bir sonraki “bölünme” ayarı ve lansmanında ortaya çıkacaktır.

Bölünmüş Sistemin Harici Modülünü Çıkarma Talimatları

Klimanın dış bloğu taşınırken veya yeni bir yere yerleştirilirken sökülmelidir. Daireyi onarmak için dış bölümü çıkarmak gerekli değildir, ancak freon otoyollarının bağlantısını kesmek, kablo ve drenaj yine de gerekecektir. Çalışmalar şu sırayla gerçekleştirilir:

 1. Soğutucuyu pompalarken kullanılan manometrenin hortumunu sökün ve uçtaki somunları – tapalara – yerleştirin.
 2. Çivi somunlarını sökün, bakır boruları tesisatçılara bastırarak yana doğru hareket ettirin. Bant yardımı ile ya izolasyon otoyollardaki tüm açık delikleri ve harici bir modülün nozullarını korur, böylece çöp ve toz içeri girmez.
 3. Elektrik kablosunu ayırmak için, makineyi güç kaynağından ayırın ve terminalleri kapatan kapağı çıkarın (freon vanalarının üzerindedir). Kabloları sökmeden önce, terminallerin üzerindeki boyama vidalarının şeridini kapatın ve bağlantı sırasını sabitlemek için renk işaretini imzalayın. Damarları ayırın ve kabloyu çıkarın.
 4. Engelli otoyollar, bakır boruların sarkmaması ve bükülmemesi için dış blok braketine bağlanır, aksi takdirde değiştirilmesi gerekecektir.
 5. Harici modülün 4 sabitleme somununu brakete sökün, halatla açın ve asistanla birlikte üniteyi çıkarın.

Profesyonel buzdolapları genellikle biraz farklı bir yaklaşım uygularlar: cape somunlarını sökmezler ve freon tüplerini dış bloğun bağlantılarından çıkarmazlar ve onları ısırırlar. O zaman neme ve çöplere karşı korumak için boru hattı boru hatlarının uçlarını sarmanıza gerek kalmaz, çünkü bunlar pense ile düzleştirilir. Sonraki kurulumda, ayrık uçlar kesilir ve solma ünitesi, çökeltici bir somun ile bileşik altında gerçekleştirilir.

Kablo damarlarını terminallerden çıkardıktan sonra, taşıma sırasında düşüp kaybolabilecekleri için kontak vidalarını sıkın ve sıkın.

Braketin kendisi, freon kontur boru hatlarına ondan teşekkür edeceğiniz zaman daha sonra çıkarılması daha iyidir. Otoyollar duvardan bir metreden fazla çıkmazsa, onları bağlamalarına gerek yoktur. İçeriden daha kolay sürüklenmeleri için tüpleri düzgünce hizalamanız gerekir. Braket genellikle normal bir korna anahtarıyla sökülen 4 ankraj cıvatasına tutturulur.

Dış Bölümden Uygun Şekilde Ayrılması

Bağlantı noktalarının vanalarını örten trafik sıkışıklığına cape somun vidası söküldükten sonra otoyollar kesilir. Telleri devre dışı bırakmak için kapağı açın. Çekirdeğin yerini döşerken, bloktaki kablo vidalarını çıkardıktan sonra kabloyu çıkarın. Bakır boru hatları bükülmelidir

Dahili Klima Ünitesi Nasıl Sökülür ?

Dahili modülü duvardan çıkarmak için, ondan tüm iletişimleri kesmek gerekir – kablo, freon için borular ve yoğuşma. Boru hatlarının hızı, kural olarak, altta düzenlenen yuva boşluğundadır. Bölünmüş sistem modeline bağlı olarak, bu nişe ulaşmak için 2 yöntem kullanılır:

 1. Bloğun altını montaj plakasına sabitleyen 3-4 plastik mandalı açın. Muhafazanın altını duvardan ayırın ve aralarına herhangi bir çubuk sokun, iletişimin nişlerini nişlerden çıkarın.
 2. “Bölmeli” modelinizde mandal yoksa, jaluzileri ve ek kapakları söktükten sonra (varsa) ön plastik paneli çıkarmanız gerekir .

Emniyet kemerine vardığınızda, üzerindeki kırtasiye bıçağıyla uzunlamasına bir kesi yapın, bu, yalıtımı itmenize ve somun anahtarlarını kavramanıza olanak tanır. Çok uzun kesi yapmayın, aksi takdirde ısı yalıtım malzemesini değiştirmeniz gerekecektir. Bu sırayla diğer işlemler yapılır:

 1. İki korna anahtarı, otoyolların eklemlerini döndürdü. Önemli nokta: İşaret, bloğun kendisinin kısa bir tüpüne lehimlenmiştir, döndüremezsiniz, pelerin somununu sökerek yerinde tutulmalıdır.
 2. Boru hatlarının uçları kire karşı korumak için bandı veya viskiyi tıkar.
 3. Çıkış borusu ile birlikte drenaj borusunu bulun ve bağlantısını kesin. Olukları düştüğü yerde kesmeye değmez, böylece geri koymak daha uygun olur.
 4. Elektrik bölmesi kapağını çıkarın (muhafazanın sağ ucunda veya ön panelin altındadır), bir işaretçi ve scotch işareti yapın, ardından vidaları sökün ve kablo damarlarını çıkarın. Vidalar Geri sıkın ve kapağı vidalayın.
 5. Tüm iletişimler devre dışı bırakıldığında, kasayı her iki taraftan alın ve biraz yukarı kaldırarak montaj plakasından çıkarın. Ünite asistanını verin.
 6. Tüm dübelleri sökerek montaj plakasını çıkarın.

Yoğuşma suyunun palet iç modülünde kalabileceği göz önüne alındığında, polietilen filmi sökmeden önce duvarın korunması tavsiye edilir . Apartman onarımları için klimayı kaldırıyorsanız, bu önlem gereksizdir.

İç kısmı duvardan çıkardıktan sonra, reddedilen tüm parçaları üzerine koyun, vidaları sıkın ve montaj plakasını takın. Boya viskisi ile sabitlenerek nozulların durdurulması. Taşıma sırasında asılı kalmaması için açılan ön paneli aynı malzeme ile sabitlemek için.

Son adım, duvarın içinden veya içine yerleştirilen iletişimi sökmektir. Burada zorluk yok, asıl mesele bakır boruları küçük bir yarıçapın altından geçirmemek. Böyle bir bükülme işleminden akış kesiti azalır ve boruyu oval bir profille hizalamak oldukça zordur. İzolasyona zarar vermemek için dış duvardan yavaşça çekin. Delik, montaj köpüğü ile süslenmişse , parçalar halinde kesilmelidir. Sonunda, koşum halkaya takılır ve sıkı bir şekilde viskiye geçer.

Dahili Modülün Sökülme Sırası

Elektrik kablolarını kapatmak için, canlı bağlantıyı kesmeden önce elektrik bölmesinin kapağını çıkarmanız gerekir. Bir niş içinden geçerek bağlantılarının sırasını geri kazanın, bıçağa dikkat edin ve tüplerin birleşim noktasına ulaşın. Bağlantı somunlarından dışarı. Kabloyu çıkarın. Aşama – montaj plakasının çıkarılması muhafazayı gençleştirir, bu konumda sabitlenmelidir

Kışın Demontaj

Sokaktaki sıcaklık -5 ° C’ye ve daha fazlasına düşerse, aşağıdaki nedenlerle sökmekten kaçınmanız önerilir:

 • soğutucuyu harici modüle pompalamak mümkün olmayacaktır;
 • soğukta, bağlantıları sökmek, fişleri sökmek ve servis portlarını kapatmak imkansızdır;
 • sökme işleminin bir sonucu olarak, servis vanalarının contaları genellikle başarısız olur.

Ayrık sistemi çıkarmadan, negatif bir sıcaklıkta, dış ünitenin armatürlerini bir inşaat saç kurutma makinesi ile ısıtmanın gerekli olmadığı bir durumda. Ardından tapaları sökün ve her iki valfi de kapatın, böylece freonun bir kısmını dış blok devresinde kalmasını sağlayın. Ardından hattı bağlantı elemanlarından yavaşça sökün ve soğutucunun ikinci kısmını atmosfere bırakarak bağlantılarını kesin. Ayrıca yukarıda açıklanan algoritmaya göre hareket edin.

Kışın Manometre istasyonlarında uzman personel firmaları freon pompalamak için kullanırlar . Ancak bu tür bir ekipmanı kiralarsanız, sökme işlemi uzmanların ücretinden daha pahalıya mal olacak ve sonuç ortaya çıkacaktır.

-5 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda, standart talimatlara göre çalışabilirsiniz, ancak soğutucu akışkan pompalamasını kontrol etmek için bir basınç göstergesi kullanılması arzu edilir. “Gözler üzerinde” hareket ederseniz, maruz kalma süresini tahmin edemezsiniz ve yine de freonun bir kısmını kaybedersiniz. Kompresörü soğutmadan çalışırken toplamak da eşit derecede tehlikelidir (ve freon sirkülasyonu ile soğutulur), aşırı ısınmadan arızalanabilir.

Sıcak mevsime dikkat ederseniz ve aşağıdaki talimat haline gelirseniz, ev klimasını başarıyla sökersiniz. Tek bir küçük şeyi gözden kaçırmak, çok düzgün ve acele etmeden hareket etmek imkansızdır. Basınç ölçeri ihmal etmeyin, çünkü soğutucu akışkan kaybı bu prosedürden tüm tasarrufları sıfıra indirecektir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687