• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Klima Fan Motoru Nasıl Değiştirirsiniz

Klima Fan Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ? Bazen en iyi klima modelleri bile özel tasarım kusurlarından muzdariptir: iç ünitenin fanı havayı filtreli giriş akış ızgaralarından değil (özellikle filtrelerin kendileri de tıkalıysa), egzoz difüzöründen emer. Sonuç olarak toz, fan pervanesine sorunsuz bir şekilde yerleşir. Nemle birlikte bu toz, hav ve yün parçacıkları yelpaze üzerinde ağır bir “kürk manto” oluşturur.

Klima Fan Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Bu kir sadece insan sağlığı için sürekli bir tehlike kaynağı olmakla kalmaz (sonuçta mantarlar ve bakteriler için mükemmel bir ortamdır), aynı zamanda klimanın sağlığı da zararlıdır. Sonuçta, kirle büyümüş bir fan, evaporatörün üflenmesi için gerekli hesaplanmış hava akışını sağlamaz. Bu durumun bir belirtisi donmuş bir buharlaştırıcı ve gaz borusudur. Tabii ki, hala zayıf bir hava akışı ve normal soğuk yokluğu var. Ayrıca, bazen iç üniteden bolca uçuşan siyah pullar görebilirsiniz. Bu, fan üzerinde biriken kir miktarının, üzerinde tutulamayacak kadar büyük olduğu anlamına gelir. Bu durumda, radyatörün normal bir şekilde üflenmesi söz konusu olamaz.

Klima Fan Motoru Değişimi

Bölünmüş sistemin iç ünitesinin fanının sökülmesi

Konunun tek bir kötü hava akımıyla sınırlı olmadığını da eklemek gerekir. Pervane üzerindeki tüm bu kirler kesinlikle eşit olarak dağılmaz ve kademeli olarak fanın dengesizliğine yol açar. İlk başta bu durum artan gürültüde kendini gösterir ve daha sonra zamanında önlem alınmazsa türbinin aşınmasına ve zarar görmesine neden olur.

Sonuç olarak, karşılaşacağınız farklı motor türlerini ve her birini gerektiği gibi nasıl düzgün şekilde kullanacağınızı ve değiştireceğinizi anlamanız gerekir. Karşılaşma olasılığınız en yüksek olan 5 motoru tanımak için biraz zaman ayırın:

 1. Kondenser fan motoru
 2. Fan motoru
 3. ECM motoru
 4. Yanmalı fan motorları
 5. Kompresör motorları

1) KONDENSER FAN MOTORU

Bir kondenser fan motoru üzerine yağmur yağacağından ve elementlere maruz kalacağından, suyu dışarıda tutmak için uçları ve yanları kapatılmış açık havada kullanım için derecelendirilmiştir. Bu motorlar genellikle tek hızlıdır ve 1/6 hp ila 1/3 hp arasında değişen beygir gücü aralıklarında gelir. Her zaman bir kapasitörleri vardır, genellikle orijinal bir motorsa çift kapasitör ve yedek bir satış sonrası motorsa tek kapasitör. Fabrika motorunda genellikle üç kablo bulunur ve satış sonrası sürümde genellikle 4 kablo bulunur.

Bir kondenser fan motorunda hatırlanması gereken en önemli şey, ana servis sorununun genellikle kötü bir kapasitör olmasıdır. Bu sorun genellikle havaların en sıcak olduğu yaz aylarında ortaya çıkar. Motor kötüyse, çıkarmadan önce fan kanadının parmak koruyucusuna kadar olan yüksekliğini ölçün. Bıçağın yerleşimi, kondansatörün çalışması için kesinlikle çok önemlidir, hatta motor şaftı üzerindeki orijinal yerleşiminden çok daha fazladır. Sonuç olarak, yedek fan kanatlarını daima aynı yükseklikte tutmalısınız, çünkü bu kanat yüksekliğinin bir inç bile yanlış olması kompresörün aşırı ısınması ve yanması anlamına gelebilir. Kondenser fan motorunu ve kondansatörü değiştirmeniz gerekirse, önce bu önemli bilgileri not edin:

 • Devir
 • Çerçeve boyutu
 • HP
 • Voltaj

Her şeyden önce, yedek bıçağı asla motora zorlamaya çalışmayın. Sonuçta, bir motorun değiştirilmesi kolaydır, ancak doğru fan kanadını bulmanız haftalar alabilir.

Son olarak, gerektiğinde farklı bir hatve bıçağı değiştirebileceğiniz varsayımına geri dönmeyin. Yanlış boyut veya tip çalışmaz ve fan motorunu aşırı ısıtabilir veya yeterli havayı hareket ettiremez, bu da AC ünitesinin işini yapmayacağı anlamına gelir. Kondenserdeki hava akışı kritiktir.

2) FAN MOTORU

Bir diğer popüler hava hareketli AC ünite motoru, üfleyici motordur. Üfleç motoru, havanın geçmesine izin vermek için yanlardan ve/veya uçlardan havalandırılması dışında kondenser fan motoruna benzer. Üfleyici motorlar, kondansatör fan motorlarından çok daha fazla kabloya ek olarak bir kondansatöre de sahiptir.

Üfleç motorlarının arızalanmasının ana nedeni, üzerlerinden kirli havanın geçmesi ve havalandırma deliğini kapatarak motorun aşırı ısınmasına neden olmasıdır. Bu, hava filtresinin kiri motora ulaşmadan yakalaması gerektiğinden daha derin bir sorunu gösterir. Bazen bir fan motorunda bir kondansatör arızası meydana gelir ve bu da geri dönmesine neden olur. Bu şekilde koşarken normal görünüyorlar ama neredeyse hiç hava hareket etmiyorlar. Birkaç saat sonra evaporatör bobini donar ve ev aşırı ısınarak ev sahibinin yardım istemesine neden olur.

Kötü bir üfleyici motorunu değiştirmek için, üfleyici muhafazasını motor ve üfleyici ile birlikte çıkarın. Önce kavisli plakayı çıkarmanız gerekir, ancak bu, tekerleğin yuvadan kaydığı yerdir. Yeni motorunuzun yanmasını önlemek için işiniz bittiğinde üfleyici çarkı güvenli bir şekilde yeniden taktığınızdan emin olun. Son olarak, fan motorlarının da evrensel yedekleri olduğunu unutmayın. Elektrikli ısı fırınlarının bize 230 volt üfleyici motorlar (aksine, gazlı fırınlar 115 voltluk motorlar kullanır) olduğunu unutmayın ve gitmeye hazırsınız!

3) ECM MOTORU

ECM motoru, ucuna elektronik kontrol modülü monte edilmiş bir fan motorudur. Bu motorlar özeldir; bazıları özel programlama ile tedarik evinde kurulmalıdır. Diğerleri, kendiniz yapmak için satın alabileceğiniz program modüllerine sahiptir. Birkaç özellikle gelişmiş model, üniteyi telefonunuzdan programlamanıza bile izin verir!

ECM motorlarının maliyeti 1000$’a kadar çıkabilir, bu nedenle müşterinize bir fiyat teklifi vermeden önce güncel fiyatları aldığınızdan emin olun. Yeni başlayan HVAC teknisyenleri, yüksek fiyat etiketi ve karmaşık iç işleyişi göz önüne alındığında, ECM motorlarında deneme yanılma yöntemi olmadığı için ECM motor onarımlarının nasıl ele alınacağı konusunda uzman bir teknisyenin girdisini almaktan yararlanabilir. Bu kadar pahalı ve gelişmiş ekipmanlarla uğraşırken, güvende olmak üzülmektense daha iyidir.

Profesyonel İpucu: Bir HVAC işinde takılırsanız ve bir uzmanı bulamazsanız, bir marka temsilcisiyle konuşmak için AC motorun servis numarasını arayın. Genellikle size yardım etmeye isteklidirler.

4) YANMALI FAN MOTORLARI

Yanmalı fan motorları gazlı fırınlarda bulunur. Bu tip motorlarda kapasitör yoktur, sadece iki kablo bulunur. Bir yanmalı fan motorunda neyin yanlış olduğunu teşhis etmek çok kolaydır. Motor tam 115 voltunu alıyor ancak çalışmıyorsa, yanmıştır ve muhtemelen her şeyin değiştirilmesi gerekir. Genellikle fabrika marka temsilcilerinden yedek parçalar satın alabilirsiniz.

Bu motorlar, monte edildikleri gazlı fırın kadar uzun süre dayanma eğiliminde olduklarından, muhtemelen çok fazla yanmalı fan motoru arızası görmezsiniz. Ancak bunu yaptığınızda bile, değiştirme sizi çok uzun sürmeyecek ve oldukça basit bir süreç olacaktır.

5) KOMPRESÖR MOTORLARI

Klima motorlarının en pahalı ve değiştirilmesi en zor olanı kompresördür. Bu motor kompresör muhafazasının içinde mühürlenmiştir, bu nedenle motorun arızalı olup olmadığını görsel olarak belirleyemezsiniz. Test edebileceğiniz tek parça, ondan yapışan üç terminaldir.

Kompresör motorları gerçekten bir arada iki motordur: start motoru ve çalıştırma motoru. Sadece ortak kablo terminalinde birbirine bağlanırlar. Başlatma sargıları, hızlı bir güç patlaması sağlamak ve motoru çalıştırmak için motora sarılmış çok küçük tellerdir. Başlangıç ​​sargıları sadece ilk kıvılcım için tasarlanmıştır. marş sargılarının yaklaşık üç saniyeden fazla çalışması gerekiyorsa, muhtemelen yanacaktır. Motorun çalışma kondansatörü, başlangıç ​​sargılarının çok fazla çalışmamasını sağlar ve tüm motorun düzgün çalışmasını sağlar.

Bu, yanlış teşhis için pahalı bir parça olsa da, panik yapmayın. Göremediğiniz bir motoru doğru şekilde teşhis etmek zordur, bu nedenle kompresör motorlarıyla ilgili sorunların çoğu ekipman arızasından ziyade yanlış teşhisten kaynaklanır. Bir metre kullanarak, uygun direnç toplamlarını gösterip göstermediklerini ve toprağa herhangi bir şarjı olup olmadığını görmek için üç terminal bağlantısının her birini test edin. Zeminde herhangi bir okuma varsa, motor kötüdür.

Her zaman gücü kestiğinizden ve ünitedeki kapasitörleri boşalttığınızdan emin olun. Kompresör, test ettiğinizde hiçbir şey okumayabilir, bu,% 90’ının yanlış bir şekilde kınandığı zamandır. Gerçek şu ki, kompresörlerin aşırı ısındığında motoru kapatan dahili bir güvenlik anahtarı vardır ve bu anahtar etkinken motoru test ederseniz, motorun yandığını varsaymak kolaydır. Bu bilgiyi akılda tutarak, kompresörün yanmış olduğu varsayımına asla acele etmeyin. Kompresörler ünitenin ömrü boyunca dayanmalıdır. Motoru değiştirmeye çalışmadan önce, arızanın nedenini belirlemeye çalışın veya güvenlik anahtarının sonunda devre dışı kalıp kalmadığına bakın.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687