Anasayfa » Klima » Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ?
Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz
Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz

Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ?

Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ? Devre kartı küçük olmasına rağmen, bir elektrikli cihazın çalışması için çok önemlidir. Yapılan işin karmaşıklığına bağlı olarak, bu PCB’ler karmaşık veya basit olabilir. İçinde bir hata bulmak, adım adım bir işlemdir. Çoğu şey kulağa yeterince kolay gelebilir, ancak aslında çok fazla teknik bilgi içerir. Aşağıda klima devre kartı sorun giderme kılavuzumuz bulunmaktadır.

Klima Elektronik Kart Nasıl Değiştirilir ?

1. Kontrolleriniz, AC ünitesindeki her şeyin düzgün çalıştığından emin olarak başlayacaktır. Hava filtrelerini değiştirmek, kanalları temizlemek, kontaktörün iyi durumda olduğundan, soğutucunun yeterli miktarda olduğundan emin olmak gibi temel bilgilerle başlayın ve soruna doğru ilerleyin. Açıkçası, neye ve nereye baktığınız soruna bağlıdır.

2. Devre kartının çalışması için güce ihtiyacı vardır. Devre kartının kesintisiz güç almasını sağlayarak başlayın. Bazen güç hat voltajından alınır ve diğer zamanlarda devre kartı güç kaynağını kontrol transformatöründen alır. Her iki durumda da, karta giriş voltajının uygun olduğundan emin olmanız gerekir.

3. Sonraki adım, çıktıyı kontrol etmektir. Birçok AC devre kartı, kendisine bağlı bileşene bir çıkış sinyali veya voltaj göndermeden önce bir güvenlik kontrolüne bağlıdır. Bu genellikle tüm güvenlik devrelerinin kontrolünü içerir. Tüm kontroller ancak o zaman geçtikten sonra, kart bir çıkış sinyaline izin verir. Limit ve basınç anahtarları açık kalırsa, kart bağlı bileşene çıkış sinyali verilmesine izin vermez. Bazı devre kartlarında güvenlik devrelerini geçersiz kılabilirsiniz.

Klima Elektronik Kart Değişimi

Bu yapıldığında ve AC ünitesi normal şekilde çalışmaya başladığında, sorunun güvenlik devrelerinde olduğunu bilirsiniz. Sorun gerçekten güvenlik devrelerindeyse, bunun kötü bir anahtardan kaynaklandığını düşünmeyin. Anahtarın açılmasına neden olan temel nedeni bulmaya çalışın. Cevabı aramak çok teknik bir iştir ve AC’nin nasıl çalıştığının tam olarak anlaşılmasını gerektirir. Çoğumuz bu bilgiye sahip olmadığımız için, en iyisi teknisyenlerini göndermek için yerel klima servisi tercih ediniz . Bu tür hataları bulma konusunda yeteneklidirler ve bunu yapmak için daha az zaman alacaklardır.

4. Sorun emniyet şalterlerinde değilse başka sebepler aramanız gerekir. Bunu yapmak için önce AC’nizin gücünü kesin. Şimdi devre kartını dikkatlice braketten veya montaj pimlerinden çıkarın ve arkasına bakın. Devre kartında bir şey yandıysa, arkasında işaretler olacaktır. Yanık izlerini bulursanız, devre kartını yenisiyle değiştirme zamanı gelmiştir. Devre kartından herhangi bir şeyi çıkarmadan önce bir resim çekin. Bu, yeniden yükleme işini kolaylaştıracaktır. Referans olarak hareket eden resim, terminallerin nasıl bağlanacağını anlatacaktır.

5. Bir klima devre kartında röleler vardır. Bunlar küçük siyah küplere benziyor. Bir rölenin işi, kondenser fan motoruna veya fan motoruna güç göndermektir. Fan çalışmazsa, AC çalışmaz. Bu yüzden bir tornavida alın ve küçük siyah küplere sapıyla hafifçe vurun. Çoğu zaman, siyah küplerin içindeki röle kontakları yapışır. Dokunmak, onları serbest bırakmaya yardımcı olur ve gerektiğinde açılıp kapanırlar. Dokunma onları serbest bırakmazsa, devre kartını değiştirmeniz gerekir. Yine, bir fotoğraf çekin, böylece neyin nereye gittiğini bilirsiniz.

Klima kontrol panosu arızası

Bir klima kompresörü bir kalbe benzetilebilir. Bu klima kontrol panosu beyin olarak adlandırılabilir. Bu kart çoğunlukla elektronik bileşenler içerir. Kontrol panosuna elektrik gücü verilir, dönüşüm yoluyla, panodan yürütme cihazlarına çeşitli komutlar verilir, kompresör, dış ve iç ünitelerin fanları kontrol edilir ve işlemci genellikle klimanın çeşitli servis modlarını kontrol eder. .

İlginç bir detay, bazı modern klimaların odadaki sahibinin yerini belirlemek için bir sisteme sahip olmasıdır. Birkaç klima sistemi, freon basıncını ve sıcaklığını izler. Aşırı ısınma koruma sistemleri de sağlanmaktadır.

Klima elektronik kartı ne sıklıkla arızalanır?

Uzmanlarımızın deneyimlerine göre, kontrol panolarının arıza yüzdesi çok yüksek değildir ve tamir edilen toplam klima sayısının yaklaşık% 5’ine karşılık gelmektedir. Çoğu zaman bu, kompresörün aşırı ısınması, bakım eksikliği veya güç dalgalanmaları olmak üzere üç nedenden dolayı olabilir.
Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Gree Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Gree klima, Vietnam pazarında çok popüler bir cihazdır. ...

error: İçerik korunmaktadır !