Anasayfa » Klima » Klima Cross Fan Nasıl Değiştirirsiniz ?

Klima Cross Fan Nasıl Değiştirirsiniz ?

Klima Cross Fan Nasıl Değiştirirsiniz ? Fanlar, özellikle hava akışı ve ısı tahliye işlemi için klimanızın sisteminin önemli bir parçasıdır. Klima sisteminizin diğer bağımsız bileşenleri gibi, fanlar da sorunlarla karşılaşabilir ve potansiyel olarak sisteminizde başka sorunlara yol açabilir. Hayranlarınızla ilgili sorunların kendi uyarı işaretleri olabilir; bu, klima onarımlarında birçok kez gördüğümüz bir şeydir. Klima sisteminizin fanlarından birinde bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olmak için, A-Profesyonel Isıtma ve Klima uzmanlarımız sizin için klimanızın fanları hakkında bazı bilgiler hazırladı.

Fan / Çark Sökme Seçenekleri

Ardından, bir şaft şeklinde yapılmış SPLIT sistem iç ünitesinin fanını çıkarmanız gerekir. Klimanın iç bileşenlerine ve bileşenlerine zarar vermemek önemli olduğundan, bu çok dikkatli ve sorumlu bir çalışma gerektirecektir.

Süzgecin çıkarılması

Mili çıkarmanın iki yolu vardır:

 1. Elektrik motoru ve kontrol ünitesi ile işlem yapmanın gerekli olmadığı basitleştirilmiş bir versiyon (mil aşağıdan çekilir). Genellikle, daha az zaman ve çaba gerektiren, kendi elleriyle iş yaparken seçilen kişidir. Burada işlem sırası aşağıdaki gibidir:
 • SPLIT sisteminin ana ana gövdesinin sol tarafındaki cıvataları / vidaları söküp radyatörü serbest bırakıyoruz
 • Sağdaki tutturucuyu dikkatlice gevşetin, burada milin üzerindeki vidayı dikkatlice sökün (kural olarak, çok sıkı bir şekilde sıkılır, bu nedenle bağlantı elemanının başını bükmemek için dikkatli ve yavaş hareket etmeniz gerekir)
 • Bıçaklara zarar vermemeye dikkat ederek (vidayı bir tornavidayla tutarak) şaft bileşenini muhafazadan ve alttan dikkatlice çıkarın.

Önemli! Montaj (kurulum) sırasının tersinde, fan sabitleme vidası orijinal konumunda olmalıdır, aksi takdirde fan kanatlarının iç ünitenin duvarlarıyla temas etme riski çok yüksektir.

 1. Şaft, kontrol ünitesinin ve elektrik motorunun çıkarıldığı sağ taraftan söküldüğünde daha karmaşık bir seçenek. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Kabloları ve elektronik sensörleri kontrol ünitesinden ayırın, tespit klipslerini sökün (bazı modellerde tespit vidalarını sökün) ve üniteyi dikkatlice çıkarın
 • Elektrik motorunun sabitleme elemanlarını söküyoruz, şaftı kasadan ayırıyoruz
 • Yavaş hareketlerle çok dikkatli ve dikkatli bir şekilde şaftı motordan ayırın ve ayrıca radyatör borularını bükün

İşi yaparken, SPLIT kurulumunun servisini yaptıktan sonra her şeyi doğru bir şekilde monte etmek için tüm manipülasyonları hatırlamak önemlidir.

Potansiyel Fan Sorunlarının İşaretleri

Fritz üzerinde bir şey olduğunda fanlar gürültülü olabilir. Aranacak birkaç tipik ses şunlar olabilir:

 • Gevşek veya bükülmüş bir fan kanadının dış ünitenizin içine çarptığını veya çarptığını gösterebilen bir tıkırtı sesi
 • Bir gıcırtı sesi – bu, aşınmış bir fan kayışını gösterebilir

Başka bir semptom performans şeklinde gelebilir:

 • Mülkünüze gelen hava akışında azalma
 • Mülkünüze sıcak hava esiyor

Son olarak, klimanızda buz oluşuyorsa, fanla ilgili bir sorununuz olabilir.

En Yaygın 3 Fan Sorunu

Fanlar, kablolama dahil olmak üzere çeşitli bileşenlere sahiptir. Klimanızın fanları söz konusu olduğunda en yaygın sorun alanlarından 3 tanesi:

Motor Sorunları

Motorlar, fanların kanatlarını döndürür, böylece bir fanın motoru arızalıysa, fan gerektiği gibi dönmez. Fan motorları elektriklidir ve yanma, aşırı ısınma veya dahili kablolama sorunları nedeniyle arızalanabilir. Tipik olarak bu, motor değiştirilerek düzeltilebilir.

Elektrik Problemleri

Yukarıda değindiğimiz gibi her fanın kendi motoru vardır; her motor sisteminizin elektriğine bağlıdır, ancak aynı zamanda motoru çalıştırmak için içinde kablolar vardır. Zamanla teller aşınabilir, gevşeyebilir veya bağlantısı kesilebilir; bu şeyler motorun düzensiz çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olabilir ve muhtemelen tüm klima sisteminizi zorlayabilir.

Fan Kanatlarıyla İlgili Sorunlar

Fanlarınızdaki kanatlar metaldir ve özellikle dış ünitede bükülebilir veya kırılabilir; operasyondan da gevşeyebilirler. Bir bıçak bükülürse, dönerken etrafındaki diğer bileşenlere çarparak potansiyel olarak hasara neden olabilir. Gevşek ve kırık fan kanatları, özellikle fanın kendisinden ayrılırsa, sisteminiz için de oldukça tehlikeli olabilir. Ne tür bir şekle sahip olduklarına bağlı olarak eğilmiş, kırılmış veya gevşemiş fan kanatlarının değiştirilmesi gerekebilir.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Klima Bakım Ücretleri

Klima Bakım Ücretleri

Klima Bakım Ücretleri Klimanız yazın aşırı sıcaklıklarında söndüğünde, rakip teklifler almak veya ortalama maliyetleri araştırmak ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !