Anasayfa » Klima » Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirirsiniz ?
Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirirsiniz
Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirirsiniz

Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirirsiniz ?

Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirirsiniz ? Dört yollu ters çevirme vanaları, bire bir ısı pompası sistemlerinin döngüsünü tamamen tersine çevirmek için kullanılır. Bu tür valfler, sistemin hem ısıtma hem de soğutma için kullanılmasını kolaylaştırmak veya etkili ve enerjik olarak optimize edilmiş bir buz çözme yöntemi sağlamak için kullanılabilir.

Klima 4 Yollu Vana Nasıl Değiştirilir ?

Geri vites valfini değiştirmek için tüm ana işlemler için kısa tanıtım:

  • İlk adım: Klimanın güç beslemesini kesin.
  • İkinci adım: Klimadaki tüm soğutucuları boşaltın.
  • Üçüncü Adım: 4 yollu ters valf bobinini çıkarın.
  • Dördüncü Adım: 4 yollu geri vites valfini çıkarın.
  • Beşinci Adım: 4 yollu geri vites valfinin gövdesini sarın.
  • Altıncı Adım: 4 yollu geri vites valfinin gövdesini takın.
  • Yedinci Adım: 4 yollu geri vites valfinin tüm bağlantılarını sisteme kaynak yapın.
  • Sekizinci Adım: Sızıntı tespit süreci.
  • Dokuzuncu Adım: 4 yollu geri vites valfinin bobinini takın.
  • Onuncu adım: Soğutucuyu vakumlayın ve sisteme ekleyin.

Buradan en önemli süreci aşağıda detaylı olarak açıklayacağım:

Üçüncü Adım: 4 yollu ters valf bobinini çıkarın.

Dış ünitenin ön kapağını ve yan kapağını çıkarın, 4 yollu ters valf bobini için 2 kabloyu bulabilirsiniz, 2 kablo dış ünitenin kablo terminaline takılır. İlk olarak 2 kabloyu sökün, ardından vidaları bir tornavida ile kolayca sökerek bobini çıkarabilirsiniz.

Dördüncü Adım: 4 yollu geri vites valfini çıkarın.

C: Kondenser ve 3 yollu vananın boru hattı çok yakın olduğundan, dört yollu ters vanayı çıkarmak kolay değil, bu nedenle kompresörün emme ve egzoz bağlantısı için boru hattını çıkarmamız gerekiyor.

Klima 4 Yollu Vana Değiştirme

Kompresör egzoz portu ve 4 yollu geri vites valfi bağlantısını ısıtmak için kaynak torçunu kullanın, portun kırmızı yandığını ve lehim malzemesinin akmaya başladığını gördüğünüzde, bağlantı bakır borusunu kelepçelemek ve aşağı doğru zorlamak için pense kullanın, çekin 4 yollu geri vites valfinden egzoz borusunu çıkarın, kompresörün emiş borusunu 4 yollu geri dönüş valfinden dışarı çekmek için aynı yolu kullanın.

B: Port kırmızı yandığında ve kaynak malzemesi akmaya başladığında, üç yollu valfi ve kondansatörü 4 yollu ters çevirme valfine bağlayan bağlantıyı aynı anda ısıtmak için kaynak torçunu kullanın, egzozu kelepçelemek için pense kullanın kompresörün boru hattını çekip çekin, sıcaklık uygun olduğunda ve boru hattı gevşetildiğinde, 4 yollu geri vites valfi çıkarılabilir.

Beşinci Adım: 4 yollu geri vites valfinin gövdesini sarın.

4 yollu ters vana sıcaklığının bağlantısı ısınma nedeniyle çok yüksek ise, vananın içindeki plastik parçaya zarar vermek kolay olacaktır, bu yüzden vanayı sarmak ve soğutmak için bir havlu kullanmayı tercih ediyoruz.

Isı kökteki 3 boru ile aktarıldığı için öncelikle 3 boruyu sardığınızdan emin olun. Kompresör egzoz portuna bağlanan geri kalan boru için sarmaya gerek yoktur, çünkü 4 yollu geri vites valfinden çok uzaktadır ve yüksek sıcaklıktan etkilenmez.

Altıncı Adım: 4 yollu geri vites valfinin gövdesini takın.

4 yollu ters valfe bağlanan 3 boru hattının portunu ısıtmak için kaynak torçunu kullanın, kaynak malzemesinin eriyene ve düşene kadar akmasına izin verin, portun pürüzsüz olduğundan emin olun. Ardından 4 yollu geri vites valfini kolayca takabilirsiniz.

Yedinci Adım: 4 yollu bir yön değiştirme valfinin tüm bağlantılarını sisteme kaynaklayın.

4 yollu bir geri vites valfi için orta boru kaynaklanması en zor olduğundan, bu nedenle önce orta boruyu, ardından her iki taraftaki boruları kaynaklamamız ve son olarak kompresör egzoz portuna bağlanan boruyu kaynaklamamız gerekir.

4 yollu ters valf ünitesinin portunu ısıtmak için kaynak torçunu kullanın, çok koyu kırmızı olur, ardından kaynak çubuğunu ekleyin, kaynak çubuğunun valf portunu kapatması için akmasına izin verin; Daha sonra 4 yollu geri vites valfinin içindeki plastik parçanın yüksek ısıda zarar görmemesi için valf gövdesini saran havlunun üzerine suyu dökünüz.

Sekizinci Adım: Sızıntı tespit süreci.

Sızıntı testini yapmadan önce, lütfen basıncı artırmak için sistemdeki soğutucuyu doldurun, dış ortam yoğunlaştırma üniteleri için soğutucuyu yaklaşık 0.7Mpa doldururken , sızıntı tespit köpüğünü kullanın.

4 yollu geri vites valfinin kökündeki 3 portu dikkatlice test ettiğinizi, ön ve arkayı kontrol ettiğinizi, %100 sızdırmaz olduğundan emin olun. Bir sonraki adım, kompresörün egzoz portunu aynı şekilde kontrol edin.

Dokuzuncu Adım: 4 yollu geri vites valfinin bobinini takın.

Dış ünitenin arka kapağını takın, elektrik kontrol kutusunu orijinal konumuna getirin, ardından bobini 4 yollu geri vites valfine takın ve iyice sıkmak için bir vida kullanın. Son olarak, valf bobininin 2 ucunu dış ünitedeki terminale takın.

Not: 4 yollu ters çevirme valfi için her bağlantının kaynağı sıkı ve güvenilir olmalıdır, uygun olmayan kaynak işlemlerinden kaçının.

4 yollu geri vites valfi, gürültü, herhangi bir parçanın zarar görmesi gibi kötü sonuçlara yol açması durumunda başka bir boru hattına çarpmamalı veya sürtünmemelidir. Valf bobinini 4 yollu geri vites valfine sıkıca sabitlediğinizden emin olun, aksi takdirde gevşeme durumu valflerin güvenilirliğini etkiler.

Yüksek sıcaklıktan dolayı orifis hasarını önlemek için 4 yollu ters valfin kaynağı için soğutma önlemleri gereklidir. 4 yollu ters valf için 4 boru hattı 2 sıcak ve 2 soğuk olmalıdır;

Sıcaklık farkının olmadığı veya çok küçük sıcaklık farkının olmadığı, yani yüksek basınçlı boru ve düşük basınçlı borunun gazlandığı bir durum varsa, artık çalışmıyorsa, lütfen sisteminiz için yeni 4 yollu yön değiştirici valfi değiştirin.

Dört yollu bir ters çevirme vanasında, üçü bir tarafta ve dördüncüsü karşı tarafta olmak üzere dört boru bağlantısı vardır, bu sayede üç bakır konektör, karşı taraftakinden daha büyük bir çapa sahiptir. Üç büyük çaplı konektörden ortadaki kalıcı olarak emme tarafındadır ve tek küçük çaplı konektör kalıcı olarak yüksek basınç tarafındadır.

Kalan ikisi, ünitenin o anda nasıl çalıştırıldığına bağlı olarak, emme veya yüksek basınç tarafında olabileceğinden, basınç düşüşlerini hesaba katmak için kalıcı emme bağlantısıyla aynı boyutta yapılırlar. Dört yollu bir valf ayrıca, soğutucu akışkanın akış yönünü değiştirmek için çalıştırılabilen bir bobine sahip bir solenoid pilot valfe sahiptir.

Aşağıdaki açıklama için küçük (yüksek basınç) bağlantının yukarıyı, diğer üç bağlantının aşağıyı gösterdiğini ve ünitenin ön tarafında küçük solenoid pilot valf ve bobininin görülebildiğini varsayacağız. Standart bir dört yollu vananın sadece iki anahtar konumu vardır – ara konum yoktur. Anahtar konumu 1’de, solenoid pilot valf bobininde gerilim yoktur.

Bu konumda, daha dar konektörün pilot hattından yüksek basınçlı sıcak gaz, kayar mekanizmayı içeren odaya sağdan girer. Aynı zamanda, sürgü odasının sol tarafındaki basınç, gazın alçak basınç tarafına boşaltılmasıyla kalıcı emiş bağlantısı aracılığıyla tahliye edilebilir. Bu, kaydırıcıyı sola doğru kaydırır ve üstteki ana yolları açar, sağa ve soldan merkeze doğru ilerliyor.

Anahtar konumu 2’de, sıcak gaz yukarıdan sola doğru yol alırken, emme gazının aynı anda sağdan aşağıya doğru merkeze akmasına izin verilir. Bu, yüksek basınçlı gazın sürgü odasına soldan verilmesi için solenoid pilot valfinin bobinini etkinleştirmek için ana voltaj uygulanarak elde edilir. Bu, sağdaki basıncın, alttaki merkezi ana bağlantı yoluyla tahliye edilmesini sağlayarak, kaydırıcının sağa hareket etmesine neden olur.

Bu, yüksek basınçlı gazın sürgü odasına soldan verilmesi için solenoid pilot valfinin bobinini etkinleştirmek için ana voltaj uygulanarak elde edilir. Bu, sağdaki basıncın alttaki merkezi ana bağlantı yoluyla tahliye edilmesini sağlayarak sürgünün sağa hareket etmesine neden olur. Bu, yüksek basınçlı gazın sürgü odasına soldan verilmesi için solenoid pilot valfinin bobinini etkinleştirmek için ana voltaj uygulanarak elde edilir. Bu, sağdaki basıncın alttaki merkezi ana bağlantı yoluyla tahliye edilmesini sağlayarak sürgünün sağa hareket etmesine neden olur.

Basınç düşüşleri ve boyutlandırma

Vana sistemlerinin boyutlandırılması söz konusu olduğunda basınç düşüşleri her zaman önemlidir. Aşırı bir basınç düşüşü, genellikle ısı pompasının enerji verimliliği üzerinde zararlı bir etkiye sahip olurken, çok küçük bir düşüş, örneğin, servo ile çalışan bir solenoid valfın aksi halde kararlı davranışını bozabilir. Bu hususların hiçbiri dört yollu vanalar için çok kritik değildir. Basınç veya emme tarafındaki minimum basınç düşüşleri, dört yollu geri vites valfleri için sorun değildir, çünkü valfi fiilen değiştiren sürgü mekanizması, soğutma tesisinin yüksek basınç ve düşük basınç tarafları arasındaki basınç farkı tarafından çalıştırılır.

Buradaki bariz yaklaşım budur çünkü bu tip vana, yüksek ve düşük basınçlar arasındaki arayüzde bulunur. bu, normal olarak, harici basınçtan kaynaklanan geleneksel bir kuru genleşmeli ısı pompasındaki valfler için geçerli değildir.

Emme tarafındaki soğutucu akışkan girişi ve çıkışı arasındaki gerçek basınç düşüşü bu nedenle güvenilir valf işlevi için çok önemli değildir. “Aşırı basınç düşüşü” sorunu da, tasarımın öncelikle emme hattının boyutlarına göre ayarlanması şartıyla, dört yollu vanalar için neredeyse hiç dikkate alınmaz. Dört yollu vana bu borunun boyutuna uyacak şekilde seçilirse, genellikle oldukça ılımlı basınç düşüşlerine sahip bir vana elde edersiniz, ancak yine de seçilen vananın yeterince büyük olup olmadığını kontrol etmek için uygun performans tablolarına başvurmanız tavsiye edilir. Birincil kriter, emme tarafındaki borunun çapı olarak kalmalıdır,

Yapılandırma

Bu tip vana, bir ısı pompasının hem sıcak gaz hem de emme hattına entegre edilmiştir, bu sayede iki kalıcı bağlantı – yani vana ayarı ne olursa olsun her zaman sıcak gazı taşıyan boru hattı ve daima emme hattı olan boru hattı — kurulum için ayırt etmek özellikle kolaydır. Kompresörden gelen sıcak gaz hattı, dört yollu vana üzerindeki dar konektöre giderken kompresöre giden emiş hattı daha geniş konektörlerden ortadakine bağlanır. Valf ve kompresör arasındaki bu iki boru hattı asla işlevlerini değiştirmez.

Bu bağlamda, bir genleşme vanasının harici basınç dengelemesinin her zaman kalıcı emiş hattına, yani dört yollu vanalardaki büyük çaplı bağlantılardan birinin ortasından gelen hatta bağlanması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu yapılmazsa, harici basınç dengelemesi çok yüksek bir basınca maruz kalır ve bu sadece genleşme valfinin çalışmasını engellemekle kalmaz (zorla kapalı tutarak) aynı zamanda kalıcı olarak hasar verebilir. Geriye, bazen yüksek, bazen de alçak basınç tarafında olabilen iki dış geniş çaplı bağlantı kalır.

Kurulum

Valf, standart lehimleme yöntemleri (bakır-bakır bağlantısı, SilFos 15 gibi sert lehim alaşımı) kullanılarak monte edilirse, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz: Genellikle bu tip valflerde bulacağınız orijinal bakır bağlantı parçaları, aşağıdakiler için çok uygundur. bakır borulara lehimleme, ancak bakırın mükemmel termal iletkenliği ve sürgü mekanizmasının tam oturması, lehimleme işlemi sırasında vanaya uygulanan ısıyı en aza indirmeyi son derece önemli kılar.

Bu nedenle, yerine lehimlenirken vananın etrafına her zaman soğuk, ıslak bir bez sarmanız gerekir. Bu engelin üstesinden gelindiğinde, dört yollu vananın ısı pompanızın tüm kullanım ömrü boyunca güvenilir şekilde çalışan bir bileşen olduğunu göreceksiniz.

Uygulama

Dört yollu vanalar, bire bir ısı pompalarının döngüsünü tersine çevirmek için kullanılır. Bu, buharlaştırıcıyı bir yoğunlaştırıcıya ve yoğunlaştırıcıyı bir buharlaştırıcıya dönüştürür. Bu olasılık, yazın soğutma için ve geçiş dönemlerinde ısıtma için kullanılan havadan havaya ısı pompaları için de memnuniyetle karşılanmaktadır. Dört yollu vanaya yazın pek ihtiyaç duyulmayacakken, sistem soğutma modundayken kışın sistemin buzunu çözmek için çevrimi tersine çevirmek gerekebilir.

Dört yollu vanalar, hem havadan havaya hem de havadan suya ısı pompalarının buzunu çözmenin son derece verimli bir yolunu sunar. Bire bir sistemin çevrimini tersine çevirmek, kondenser haline gelen evaporatörün buzunun içeriden çözülmesini sağlar. Bu, elektrikli ısıtıcı sağlanarak evaporatör paketine ısı uygulanmasına gerek olmadığı anlamına gelir, bunun yerine sıcak gaz, buzlu hale gelen borulardan yönlendirilir. Bu, sistemi son derece iyi bir şekilde çözer ve hız, enerji tüketimi ve hedeflenen ısıtma için zorlukla yenilir.

Sonuç

Dört yollu vanalar, havadan havaya ve havadan suya ısı pompalarının buzunu çözmek için son derece verimli bir yol sunan bileşenlerdir. Döngünün tamamen tersine çevrilmesi, sistemin soğutma için de kullanılmasını mümkün kılar. Tasarım hiç de karmaşık değildir ve minimum basınç düşüşleri konusunda endişelenmenize gerek kalmadan emiş hattının boyutlarını takip eder.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Endüstriyel Ticari Mutfak Ve Çamaşırhane Onarım Yardımı

Endüstriyel Ticari Mutfak Ve Çamaşırhane Onarım Yardımı

Endüstriyel Ticari Mutfak Ve Çamaşırhane Onarım Yardımı işyerinizde düzenli olarak kullanılan birkaç farklı malzeme ve ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !