Fırınlı Ocak Temel Bilgiler ve Temizlik
Fırınlı Ocak Temel Bilgiler ve Temizlik

Fırınlı Ocak Temel Bilgiler ve Temizlik

Fırınlı Ocak Temel Bilgiler ve Temizlik Bir fırını nasıl temizleyeceğinizden veya nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bunaltıcı görünebilir, Neyse ki, bir fırını derinlemesine temizlemek düşündüğünüz kadar korkutucu değil. Bir düğmeye basit bir dokunuştan yağı eriten karışımlara kadar, bir fırının nasıl temizleneceği hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Fırınlı Ocak Temel Pratik Bilgiler

Ayrıca kendi kendini temizleyen fırınlar için birkaç ipucu da aklınızda bulundurun. “Kendi kendini temizleyen bir fırının herhangi bir yerinde veya çevresinde, fırının emaye kaplamasına zarar vereceği için ticari fırın temizleyicisi veya fırın astarı kullanılmamalıdır. Ayrıca fırın modelinize bağlı olarak tavaların ve rafların çıkarılması gerekebilir” diyoruz “Son olarak, ister kendi kendini temizleme ister buharla temizleme döngülerini kullanın, ister yalnızca fırını manuel olarak temizleyin, fırının içini silmeye çalışmadan önce daima ünitenin oda sıcaklığına kadar soğuduğundan emin olun.”

Fırınlı Ocak Temizliği

 • Fırın Ocagın ici nasıl temizlenir?
 • Fırın ve ocak nasıl temizlenir?
 • Fırının içi hangi deterjanla temizlenir?
 • Fırın içindeki kurumuş yağlar nasıl temizlenir?

Kendi Kendini Temizleyen Fırınlar için Temel Talimatlar

Kullanıcı el kitabını okuyarak başlayın . Birçok tüketici, aşırı sıcaklık nedeniyle kendi kendini temizleme özelliğini kullanma konusunda gergindir, ancak bilgi sahibi olmak güveninizi artıracaktır.

Pişirme alışkanlıklarınıza göre temizleyin. Sık görülen yayılmalar ve sıçramalar en iyi şekilde sık temizlikle halledilir. Herhangi bir dumanın solunmasını önlemek için, evde ancak birkaç saat mutfak dışında olacağınız zamanı temizlemek için bir zaman seçin.

Pirolitik kendi kendini temizleyen bir fırın kullanmak için bazı temel tavsiyeler:

 • Temizlemeden önce tüm tavaları ve folyoyu fırının içinden çıkarın. Genellikle rafları çıkarmanız ve ayrı olarak yıkamanız gerekir. Metal rafların rengi bozulacak ve içinde bırakırsanız kaydırmaları zorlaşacaktır. Emaye kaplı raflar fırının geri kalanıyla birlikte temizlenebilir.
 • Kolayca çıkarabileceğiniz kadar pişmiş yiyecek veya yağı temizleyin. Çizilmez bir spatula ile kazıyabilirsiniz.
 • Fırın kapağını kilitleyin. Bir kolla sabitlemeniz gerekebilir veya otomatik olarak kilitlenebilir. Bu, temizleme döngüsü sırasında herhangi birinin açmasını ve ısı tarafından püskürtülmesini önler.
 • Sağlanan kontrolleri kullanarak temizliği zamanlayın. Seçtiğiniz süre fırının ne kadar kirli olduğuna bağlıdır. Hafif temizlik için genellikle iki saat yeterlidir. Kirli bir fırın için üç veya dört saat gerekebilir.
 • Temizleme döngüsünden sonra fırını soğumaya bırakın. Temizleme döngüsü sona erdiğinde fırın otomatik olarak kapanacaktır, ancak normal pişirme sıcaklıklarına soğuyana kadar açamazsınız.
 • Kül kalıntılarını nemli bir bezle silin. Kalıntı gevşekse elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz.

Fırın Bakım İpuçları

Fırınınızı ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Ne kadar temiz olduğunu kontrol etmek için ne sıklıkla içeri bakarsınız? Peki, ne sıklıkla temizliyorsunuz? Düzgün ısındığından emin olmak için son zamanlarda sıcaklığı test ettiniz mi?

Fark etseniz de etmeseniz de, fırınınızın içine yiyecek dökmüş olma ihtimaliniz yüksek. Güveç kabınızın üstünde kaynamış veya bir şey ısınmaya başlayınca sıçramış olabilir. temizledin mi Olası olmayan. Çoğu zaman, yemek bittiğinde, onu çıkarır, lezzetimize bayılır ve devam ederiz.

Bu, bir dahaki sefere fırında bir şeyler pişirmeye gittiğinizde, o damlacıkları ve sıçrayanları güzel ve gevrek alacağınız anlamına gelir. Ve muhtemelen onlara daha fazlasını ekleyin. Sonra bir dahaki sefere tekrar yaparsın. Tekrar ve tekrar.

Çok geçmeden fırınınız çok temiz görünmeyecek – ve onu temizlemeye çalışmak oldukça angarya olacak.

Tıpkı bir arabanın optimum seviyede çalışmasını sağlamak için rutin bakım gerektirmesi gibi, fırınınız da öyle.

Menzilinizi en iyi durumda tutmanıza yardımcı olacak birkaç fırın bakımı.

Fırınınızın Kendi Kendini Temizleme Özelliğinden Yararlanın

Çoğu fırında bunlara sahiptir, ancak çok az insan nasıl çalıştığını bilir. El kitabınızı okuyun veya üreticiyle iletişime geçin. Soğuduktan sonra fırının içini sildiğinizden emin olun. Ve ne yaparsanız yapın , kendi kendini temizleme özelliğini asla çalıştırmayın ve evden çıkmayın.

Fırınınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Uzmanlar , fırınınızı yılda en az iki kez derinlemesine temizlemeniz gerektiğini söylüyor . Tabii ki, her gün kullanıyorsanız, bu temizlik rutinini örneğin birkaç ayda bir artırmak isteyebilirsiniz . Yanmış yiyecekleri her kullanımda yeniden yanmaya devam etmek için bırakmak, sonunda fırınınızın daha az verimli çalışmasına neden olur. Her kullandığınızda sürekli yanmış yiyecek kokusunun sonunda yeni yemeğinizin tadını etkilemeye başlayacağından bahsetmiyorum bile .

Fırınınızın Düğmelerini Çıkarmayın

Bu düğmeler doğrudan fırınınızın kontrol sistemine bağlıdır. Temizleyiciyi üzerlerine püskürtmek için çıkardığınızda, aslında kendinizi elektrik çarpması riskine atmış olursunuz. Onları bu şekilde temizlemek ne kadar cazip gelse de, yapmayın. Düğmelerinizi oldukları yerde bırakın.

Gaz Hattınızı Kontrol Edin ve Değiştirin

Her yeni fırın aldığınızda, gaz hattınızı da mutlaka güncellemelisiniz. Mantıklı bir şey gibi görünüyor, değil mi? Sonuçta, yeni bir hat, yolda daha az sızıntı olasılığı anlamına gelir. Ama mesele şu: Ya iyi çalışan bir fırına yatırım yaptıysanız ve yakın zamanda yükseltme yapmayı düşünmüyorsanız? Fırınınız bir süredir sizdeyse, hattı incelemek için zaman ayırmak isteyebilirsiniz. Tamamen aşınmış görünüyorsa, değiştirin.

Temizlerken Her Zaman Fırınınızın Fişini Çekin

Şimdi, set üstü ocağı silmeye karar verdiğinizde mutlaka bahsetmiyoruz. Hatta fırınınızın cam penceresini bile temizleyin. Ancak bu, suyla veya çok sayıda sıvı temizleyiciyle uğraşmak için yapılmayan elektrikli bir cihaz olduğundan, fişini prize takarak kendinizi elektrik çarpması riskine sokarsınız.

Güvende olun – her zaman fişini çekin.

Elemanınızı (Brülörler) Düzenli Olarak Kontrol Edin

Üzerinde herhangi bir enkaz, herhangi bir deformasyon veya diğerlerinden biraz daha parlak parlayan bir nokta görürseniz, değiştirmek isteyeceksiniz. Kısa devre yaparken kıvılcım çıkarabilir ve alev oluşturabilir. Genel olarak, oldukça küçük bir sorundur. Ancak, cihazda ağır hasara neden olabilir. Bunu fark ettiğiniz anda fırınınızı kullanmayı bırakın ve brülörü/elemanı değiştirin .

Pişirirken Dikkat Edin

Örneğin, dolu bir güveç veya turta pişiriyorsanız, altına daha büyük bir fırın tepsisi koymayı düşünün. Bu, sızabilecek veya taşabilecek her şeyi yakalayacak ve fırınınızın içindeki dağınıklığı azaltacaktır.

Yine de, pişirmeyi bitirdikten sonra dökülmeler fark ederseniz, fırın soğur soğumaz her zaman fırının içini silmelisiniz. Bu, daha sonra daha büyük bir karmaşayı azaltır.

Raflarınızı Temizlemeyi Unutmayın

Fırınınızın tabanına ve yanlarına odaklanmak kolaydır. Ve iyi bir nedenle – genellikle tüm yiyeceklerin olduğu yer burasıdır. Ancak, tek yer değil. Dibe ulaşmak için raflardan geçmesi gerekiyor . Bu nedenle, temizlerken fırının geri kalanı kadar onlara da dikkat ettiğinizden emin olun.

Kapı Contalarınızı Kontrol Edin

Bu, fırın kapağı boyunca uzanan ve ısıyı sızdırmaz hale getirmeye yardımcı olan kauçuk parçadır. Zamanla, bu conta bozulmaya başlayabilir, ısının sızmasına ve fırınınızın uygun şekilde ısınmamasına neden olabilir.

Bir noktaya olun düzenli fırının conta incelemek ve fırın verimli çalışabilmesi için görünürde gerekirse değiştirin.

Fırınınızı Dışarı Kaydırın ve Altını ve Arkasını Temizleyin

Fırınınız, etrafında havanın dolaşmasına izin vermek için biraz alana ihtiyaç duyar. Muhtemelen bu şekilde kurulmuş olsa da, zamanla bu değişebilir. Kırıntılar, döküntüler ve her türlü şey fırının altında, her iki yanında ve arkasında yolunu bulabilir. Bu, hava akışını bozabilir ve bazı durumlarda yangın tehlikesi oluşturabilir .

Sonuç

Fırınınız bir yatırımdır ve ona göre davranmalısınız. Bu, size uzun bir süre boyunca en iyi performansı verecek rutin bakım yapmak anlamına gelir . Bu nedenle, fırınınızı düzenli olarak temizlemek için zaman ayırın ve ileride oluşabilecek karışıklıkları önleyin. İçini ve çevresini temizleyin , contalarınızı ve elemanlarınızı kontrol edin, düğmelerinizi oldukları yerde bırakın ve elbette, temizlerken fırının fişini çekin .

Buharlı temizleme döngüsünü kullanmak için, soğuk fırının altına su dökün – kullanım kılavuzu size tam olarak ne kadar olduğunu söyleyecektir. Kapıyı kapatın ve “temiz” düğmesine basın. Döngü bir saatten az sürmelidir. Temizleme işlemi sırasında fırın kapağını açmayın. Döngü bittiğinde, fırını soğumaya bırakın. Ardından sert bir fırça veya naylon ovma pedi kullanarak kiri gevşetin. Kalan suyu bir sünger veya bezle ıslatın ve fırını havayla kurutmak için kapıyı açık bırakın.

Sürekli temizleme fırınınız varsa, kalıntıları en az haftada bir silin. Fırını boşken bir saat kadar 475 Fahrenheit’e (246 santigrat derece) çevirerek temizliğe yardımcı olabilirsiniz. Büyük dökülmelerin yapışmasını önlemek için sürekli temizleme fırınının altına folyo koymak iyi bir fikirdir .

Fırın Kapağı Çıkarma

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Uyarı: Herhangi bir temizliğe başlamadan önce her zaman ana şalterden ocağın elektrik beslemesini kapatın ve herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

 • 1.Çoğu fırın kapısı, çok benzer bir menteşe mekanizması tasarımına sahiptir. Fırınınızda bu tarz bir menteşe yoksa, kapının nasıl çıkarılacağıyla ilgili daha ayrıntılı talimatlar için kılavuzunuza bakın.
 • 2.Fırın kapısını açın.
 • 3.Menteşelerdeki mandalları gidebildiği kadar kaldırın ve açın. Kapı değiştirilene kadar bu mandalları açık konumda bırakın.
 • 4.Kapıyı yaklaşık 20 ° kapatın (kapının üst kısmı ile fırın gövdesi arasında yaklaşık 10 cm boşluk).
 • 5.Kapıyı yukarı doğru ve fırın gövdesinden uzağa kaldırın.

  Kapıyı düşürmemeye dikkat edin, beklediğinizden daha ağır olabilir ve düşürmek muhtemelen kapının camını kıracaktır.

 • 6.Kapıyı, zarar görmeyeceği güvenli bir yüzeye düz bir şekilde yerleştirin.
 • 7.Kapıyı değiştirmek için, kapıyı kaldırmadan önce menteşelere bakın. Kapının altında menteşeden bir çentik kesilmiş olmalı, bunun nerede olduğuna dikkat ettiğinizden emin olun.
 • 8.Kapıyı kaldırın ve menteşeler gövdedeki deliklere gelecek şekilde yerleştirin.
 • 9.Kuzinenin ön gövdesindeki menteşelerdeki çentiği dinlendirin.
 • 10.Mandalları menteşelerin üzerindeki yerine geri çevirin.
 • 11.Her şeyin yeniden hizalanmasını sağlamak için kapıyı dikkatlice kapatın.
 • 12.Kapının sorunsuz şekilde tamamen açıldığını kontrol etmek için kapıyı açın.
 • 13.Kapı şimdi tamamen kapanmalıdır.

Raf kurulumu

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

 • 1.Fırınınızda muhtemelen 3 adede kadar çeşitli raflar ve bir ızgara tavası bulunur. Bunlar genellikle teslimatta fırında veya muhtemelen ayrı bir ambalajda bulunur.
 • 2.Kullanmadan önce tüm ambalajları iç raflardan çıkarın ve sıcak sabunlu suyla temizleyin. Temiz, kuru bir bez veya mutfak havlusu ile kurulayın.
 • 3.Raflarınızı fırına yerleştirin, baştan sona eşit aralıklarla yerleştirildiğinden emin olun. Bu, daha iyi hava sirkülasyonu ve eşit bir pişirme sıcaklığı sağlayacaktır.
 • 4.Kuzinenizde tek bir raf (ve ızgara tavası) verildiyse, fırın rafının olabildiğince ortasına yerleştirildiğinden emin olun, bu, fırının etrafında maksimum hava akışına izin verir. Fırın açıkken ızgara tavasını kullanmıyorsanız, ızgarayı çıkarmak daha verimli pişirme için fırın etrafındaki hava akışını artıracaktır.

Pişirme sembolleri ve işlevleri

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

 • Hızlı Buz Çözme

  Hava akımlarını temsil eden su damlacıkları veya okların yanı sıra buzu temsil eden her tür sembol. Bu işlevle, genellikle bir ışığın yanması ve fanın çalıştırılması dışında pek bir şey olmamaktadır. Bu hava hareketi, yiyeceklerin buzunun nazikçe çözülmesine yardımcı olur ve mikrodalgadan farklı olarak herhangi bir pişirme gerektirmez.

 • Fan Destekli Fırın Pişirme

  Tam fanlı herhangi bir sembol, başka hiçbir şey yok. Fan yardımı, çoğu fırın ve ocaktaki en geleneksel pişirme şeklidir. Basitçe, ısının sürekli hareket ettirildiği ve her açıdan pişirmeye bile yardımcı olduğu anlamına gelir.

 • Üst ve Alt Isıtma / Konvansiyonel Isıtma

  Genellikle statik bir fırının üstündeki ve altındaki ısıtma elemanlarını temsil etmek için iki çizgi olarak gösterilir. Bazı fırın modellerinde, özellikle daha ucuz modellerde, fırın ısıyı dağıtmak için bir fan kullanmaz. Bunun yerine, elemanlar üstte ve altta yer alır, ancak bu tür pişirme, fırının üst kısmını daha sıcak bölüm yapma eğilimindedir.

 • Düşük Isı

  Üst ve alt sembolle karşılaştırılabilir, bu sadece kendi başına bir alt çizgiyi içermelidir. Alt kısımda gevrek olması gereken ancak üst kısmı nemli kalması gereken bir şey pişirmek istediğinizde yalnızca alt elementi kullanarak yemek pişirmek yararlıdır. Bu normal, çok yönlü pişirme için değildir.

 • Düşük Isı, Fan Destekli

  Bu yine sadece alt ısıtma elemanının kullanımını sembolize edecek, ancak bu sefer bir fan sembolü ile de. Bir kez daha, bu işlev, altta pişirmek ve üstte nemli tutmak istediğiniz herhangi bir öğe için mükemmeldir, ancak fan yardımı ile eşit bir pişirme şansı daha yüksektir ve yemeğinizin üzerinde biraz gevrek olmasını bekleyebilirsiniz.

 • Tam Izgara

  Ya üstte tam bir bant ya da üstte ızgarayı belirten büyük oklar. Tüm ızgaralar kırmızı yanmaz, bu yüzden sizinki değilse mutlaka hatalı değildir.

 • Ekonomi Izgara

  Tam ızgaraya benzer, ancak daha küçük bir çubuk veya okla, ısıtma elemanının yalnızca bir kısmı gerçekte ısı üretir.

 • Fan Destekli Izgara

  Fanlı veya ısıtılmış havayı gösteren tam ızgara sembolü. Bu seçenek genellikle yalnızca çok işlevli bir fırında mevcuttur. Vantilatörün ısıyı dışarıya yayması ve pişiricinin kalitesini artırması ile yemeğinizin hızlı ve derinlemesine pişirilmesine yardımcı olur. Bu, yemeğinizin dışını gevrekleştirirken iyiliği ve nemi hapsedecektir.

 • Alarm

  Seçtiğiniz saat için alarmı kurun ve yemeğinizin pişip pişmediğini kontrol etme zamanı geldiğinde vızıltı veya bip sesi ile uyarılırsınız.

 • Zamanlayıcı

  Belirli cihaza bağlı olarak fırını belirli bir süre sonra otomatik olarak açmak ve / veya kapatmak için ve ayrıca pişirme süresinin sonunda sesli bir bip veya vızıltı vermek için bir zamanlayıcı kullanılabilir.

 • Pirolitik Temizleme

  Bu, fırını çok yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtan ve yanmış pişirme kirini yakma etkisine sahip bir programdır. Daha sonra geride kalan külü silmek gibi kolay bir işle baş başa kalıyorsunuz.

  Pirolitik temizleme, yalnızca yeni fırınlarda bulunan nispeten yeni bir özellik olduğundan, üreticiler tarafından kullanılan sembol tutarlı değildir, ancak örnekler arasında büyük bir P veya boyutu artan bir dizi nokta veya elmas şekli bulunur.

 • Kilit / Çocuk Kilidi

  Bunlar daha çok ocaklarda bulunur, ancak bazen fırınlarda çocuk kilidi seçeneği de elde edersiniz. Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için genellikle bir dokunmatik kontrole veya düğmeyi birkaç saniye basılı tutarak çalışırlar. Çocuk kilidi devredeyken fırın, basılan düğmelere veya döndürülen kadranlara yanıt vermez.

 • Plate Warming

  Tabakları ısıtmak için bir işlev. Fırını ısıtma A Daha fazla pişirmeden fırında yiyecekleri sıcak tutma işlevi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.