Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Fırınlı Ocak Sağlık Kontrolü ve Bakım İşlemleri

Fırınlı Ocak Sağlık Kontrolü ve Bakım İşlemleri Fırınların ve ocakların bakımlarının düzenli olarak yapılması, ömürlerini uzatacak ve maksimum verimde çalışmalarını sağlayacaktır. Cep defteriniz de daha düşük enerji tüketimi, daha fazla güvenilirlik ve daha az onarım ile fayda sağlayacaktır. Bu bakım uygulamalarını takip ederek tüm bu avantajlardan yararlanacaksınız.

Fırınlı Ocak Bakım Nasıl Yapılır ?

Camın temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Bazı fırın modellerinde, daha kolay temizlik sağlamak için camı kapıdan çıkarmak mümkündür. Fırın camı çok az kirliyse, camı kapıdan çıkarmadan temizleyebilirsiniz. Camı fırınınızdan çıkarmaya çalışmadan önce, belirli modeliniz hakkında bilgi için kullanım kılavuzunuza bakın.

  Uyarı: Bu tür bir çalışmaya başlamadan önce her zaman ana şalterden ocağın elektrik beslemesini kapatın ve herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

 • 1.Fırın camınız çok az kirliyse, camı çıkarmadan etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

  Dış cam panelleri temizlemek için kapıları kapalı tutun, bu daha fazla denge sağlayacak ve kapılar ve menteşeler üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Camı sıcak sabunlu su ve bir bez veya sünger kullanarak temizleyin. Ağır kirlilik için özel bir fırın camı temizleyicisi kullanmanız gerekebilir, önerilen temizlik ürünleri hakkında bilgi için kullanım kılavuzunuza bakın.

 • 2.Fırın bölmesinin içindeki cam panelleri temizlemek için öncelikle fırın kapısını tamamen açınız, bu size çalışabileceğiniz maksimum alanı sağlayacaktır.

  Hafif kirler için, camı sıcak sabunlu su ve bir bez veya sünger kullanarak temizleyin. Ağır kirlilik için temizlemek için bikarbonat soda ve su karışımı kullanın. Çözeltiyi, yanmış yiyecek ve lekeleri emmesi ve yumuşatması için bırakın. Nemli bir bez veya sünger kullanarak silerek temizleyin.

  Birçok özel cam temizleme ürünü mevcuttur, daha fazla bilgi ve önerilen ürünler için lütfen kullanım kılavuzuna bakın.

 • 3.Aşırı kirlenme ve yanmış kiri etkili bir şekilde temizlemek için fırın kapağının içindeki camı çıkarmanız gerekebilir.
 • 4.Üstten açılan kapılar Açık kapının düz durması için kapıyı tamamen açın. (Bu, camın düşme olasılığını azaltacaktır). Camı yerine sabitlemek için kullanılan vidaları bulun ve çıkarın. Dikkat edin: Camın düşmesine izin vermeyin. Cam pencereyi kapıdan kaydırın veya kaldırın.

  Aynı şekilde değiştirmek için camın hangi tarafının (içeride veya dışarıda) olduğunu hatırlayın. Camın iç yüzeyi genellikle ısı yansıtıcı bir kaplama ile kaplanır. Diğer üstten açılan kapılar için bunu tekrarlayın.

 • 5.Yandan açılan kapılar Kapıyı tamamen açın ve camı yerine sabitlemek için kullanılan vidaları bulun. Vidalarını sökün ve çıkarın. Dikkatli olun: Bu vidaları çıkarırken camın düşmesine izin vermeyin. Camı kapıdan yukarı doğru kaydırın ve kapıdan çıkarın.

  Aynı şekilde değiştirmek için camın hangi tarafının (içeride veya dışarıda) olduğunu hatırlayın. Camın iç yüzeyi genellikle ısı yansıtıcı bir kaplama ile kaplanır.

 • 6.Lavaboda çıkarılan camı sıcak sabunlu su ve bir bezle temizleyin. Daha inatçı lekeler için temizlemek için ince bir çelik yün ped kullanın.

  Aynı şekilde değiştirmek için camın hangi tarafının (içeride veya dışarıda) olduğunu hatırlayın. Genellikle ısı yansıtıcı bir kaplamayla kaplandığı için camın iç yüzeyine zarar vermemeye özellikle dikkat edin.

 • 7.Temizledikten sonra camı yumuşak bir bezle durulayın ve kurulayın. Camı, birlikte verilen vidalarla sabitleyerek tekrar kapıya takın. Camın iç yüzeyi ısı yansıtıcı bir kaplama ile kaplandığından, camın çıkarıldığı gibi gittiğinden emin olun.

Fırınlı Ocak Sağlık Kontrolü Pratik Bilgiler

Ampulün değiştirilmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Uyarı: Bu tür bir çalışmaya başlamadan önce her zaman ana şalterden ocağın elektrik beslemesini kapatın ve herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

 • 1.Başlamadan önce ocağa giden gücü kapatın. Ampulü değiştirmeden önce fırının tamamen soğumasını bekleyin.

 • 2.Fırın kapısını açın ve tüm rafları çıkarın.
 • 3.İç fırın ışığını bulun. Bu genellikle fırının arkasındadır.
 • 4.Ampul kapağını çıkarın.

  Ampulleri vidalayın Ampulü ortaya çıkarmak için cam kapağı sökün. Vidalı ampul kapakları bazen cama oturan ve vidaları sökerken daha iyi tutuş sağlayan araçlara sahiptir.

  NOT: Ampul kapağı sıkışmışsa, fırını biraz ısıtmak, gresi yerine sabitleyerek serbest bırakabilir. Bu işlem sırasında fırının ısınmış olabilecek herhangi bir yerinde kendinizi yakmamaya dikkat edin. Halojen ampul Halojen ampul kapakları, fırın gövdesinden çıkarmak için bir tornavida gerektirebilir.

 • 5.Ampulü çıkarın. Takılan ampulleri vidalayın Ampulü ampul soketinden dışarı doğru çevirin. Halojen ampuller Ampulü soketten çıkarın (ampul soketten çıktığında pimlerin yönüne dikkat edin, hangi pimin hangi delikte olduğu önemli değildir, ancak ampulü değiştirirken yardımcı olacaktır. deliklerin nerede olduğunu hatırlayın, özellikle ampul tutucusu garip bir açıda ise ve görülmesi zorsa).

 • 6.Ampulü değiştirin. Uygun ampulleri vidalayın Ampulü sokete doğru çevirin. Halojen ampuller Bu ampuller eldiven veya bezle tutulmalıdır, ellerinizden camın üzerindeki gres ampulün erken arızalanmasına neden olabilir. Pimlerin oturduğu delikleri bulun ve sıkıca yerine itin.

 • 7.Ampul kapağını değiştirin. Ampulü vidalayın Ampul kapağını tekrar yerine çevirin. Fazla sıkmamaya dikkat edin, cam ısındığında genişler ve sokette çok sıkı olursa kırılabilir.

  Halojen ampul Kapağı tekrar yerine oturtun.

Temizleme tekniği

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın veya ocağınızın tamamen soğuduğundan daima emin olun. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.Fırınınızın içini ve ocak yüzeylerini etkili ve güvenli bir şekilde temizlemek için kullanabileceğiniz birkaç farklı teknik ve temizlik maddesi vardır. Cihaz üzerinde asla buharlı temizleyiciler veya basınçlı temizleyiciler kullanmayın. Cihazınızı temizlemek için yalnızca onaylı fırın ve ocak temizleme ürünlerini kullanın.
 • 1.Cihazınızın dışının temizlenmesi – Cihazınızın dış yüzeylerini yumuşak bir bez ve ılık sabunlu su kullanarak silin. Gıdalar üzerinde daha sert izler ve yanık lekeler için, cihaz yüzeylerinizi temizlemek için onaylanmış ve güvenli birçok farklı temizlik ürünü ve çözümü vardır.

  Paslanmaz çelikten parmak izi izlerini çıkarmak için iyi bir ipucu, yumuşak bir bez üzerinde biraz bebek yağı kullanarak temizlemektir.

  Uyarı: Yüzeyi çizebileceklerinden ovma süngeri veya aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Herhangi bir temizlik ürünü kullanırken, yaralanmayı önlemek için doğru koruyucu kıyafeti (koruyucu eldiven gibi) giydiğinizden emin olun.
 • 2.Dış Cam Yüzeyler – kapılar ve kontrol panelleri, ılık su ve bir bezle düzenli olarak silinerek temiz tutulabilir. Daha sonra cam yüzeyleri kuru bir bez veya mutfak havlusu ile kurulayın.

  Yapmayın: Ovma süngeri veya aşındırıcı temizleme tozu kullanmayın. Bunlar camı çizebilir ve camın çatlamasına neden olabilir.

 • 3.Paslanmaz Çelik Kapı ve Kontrol Panelleri – Kapılar ve kontrol panelleri düzenli olarak ılık su ve bezle silinerek temiz tutulabilir. Paslanmaz çelik yüzeyleri daha sonra kuru bir bez veya mutfak havlusu ile kurulayın.
 • 4.Fırının İçi – Tüm fırın bağlantı parçalarını ve raflarını (ve varsa “Temiz Kal” astarlarını) çıkarın ve nemli bir bezle temizleyin. Fırınların iç kısımlarının temizliği için onaylanmış ve güvenli birçok farklı temizlik ürünü ve solüsyonu bulunmaktadır. Temizleme ürünleriyle ilgili talimatları izleyin ve daha fazla bilgi için kullanım kılavuzuna bakın.
 • 5.İç Donanım Temizlemek için tüm fırın bağlantı parçalarını ve rafları çıkarın (ve varsa “Temiz Kal” astarlarını). Çoğu iç fırın armatürü bulaşık makinesinde yıkanabilir veya sıcak su ve ince çelik yün sabun pediyle temizlenebilir.

  Fırınların ve armatürlerin iç kısımlarının temizliği için onaylanmış ve güvenli birçok farklı temizlik ürünü ve solüsyonu bulunmaktadır. Temizleme ürünleriyle ilgili talimatları izleyin ve daha fazla bilgi için kullanım kılavuzuna bakın.

 • 6.Dahili Izgara Tavaları ve Yemekleri – Izgara ve et tavaları ılık sabunlu su kullanılarak çıkarılabilir ve temizlenebilir. Izgara tavaları ve et yemekleri her kullanımdan sonra temizlenmelidir.
 • 7.Gazlı Ocaklar Hafif kirli – Yiyecekler ve kir yüzeyde yanmamışsa, temizlemek için ıslak bir bez kullanabilmelisiniz.

  Ağır Kirli – Yiyecekler yanmışsa, yumuşak bir bezle ılık sabunlu su uygulayın. Bu, yüzeyi etkili bir şekilde temizleyemezse, gazlı ocakların temizlenmesi için onaylanmış ve güvenli birçok farklı temizlik ürünü ve solüsyonu vardır. Temizleme ürünündeki talimatları izleyin ve daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunu kontrol edin.

 • 8.Elektrikli Ocaklar Hafif kirli – Yiyecek ve kir yüzeyde yanmamışsa, temizlemek için ıslak bir bez kullanmalısınız.

  Ağır Kirli – Yiyecekler yanmışsa, yumuşak bir bezle ılık sabunlu su uygulayın. Bu, yüzeyi etkili bir şekilde temizleyemezse, elektrikli ocakları temizlemek için onaylanmış ve güvenli birçok farklı temizlik ürünü ve solüsyonu vardır. Temizleme ürünündeki talimatları izleyin ve daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Kapı contasının temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

  Kapı fitillerini temiz tutmak ve kirden arındırmak, cihazınızın bakımı için önemlidir. Kapı contalarınızın durumunu düzenli olarak kontrol edin. Hasarlı veya etkisiz bir kapı contası yalnızca enerjiyi boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda sağlık ve güvenlik sorunlarına ve yanlış pişirilmiş yiyeceklere yol açabilir.

  Not: Dokuma conta contaları temizlenmemelidir, ıslanırsanız zarar görebilirler.

  Uyarı: Bu tür bir çalışmaya başlamadan önce her zaman ana şalterden ocağın elektrik beslemesini kapatın ve herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

 • 1.Temizlerken kapı contasını yerinde bırakın. Kapı contaları kolayca hasar görebilir ve etkili bir şekilde değiştirilmeleri zor olabilir.
 • 2.Nemli bir bez veya sünger kullanarak, dökülmeleri veya kalıntıları gidermek için kapı contasını düzenli olarak silerek temizleyin.

  Dikkatli olun: Kapı contalarını temizlerken dikkatli olun, zarar görmeleri kolay olabilir.

Gazlı ocak brülörlerinin temizlenmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Ocağınıza veya ocağınıza gelen gaz beslemesine müdahale etmeyin. Bu yalnızca uzman kayıtlı bir usta tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir şüpheniz varsa, bu bakım görevini üstlenmeyin.

  Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir. Gaz brülörlerini temiz tutmak ve dökülen yiyeceklerden uzak tutmak, daha iyi pişirme sonuçları ve daha az tıkanma riski sağlamaya yardımcı olur. Birçok temizlik ürünü ve fırın temizleme aleti mevcuttur, uygun ürünler hakkında bilgi için kullanım kılavuzuna bakın.

  Not: Temizlemeden önce her zaman ocağın ve ocakların soğuduğundan emin olun.

  Uyarı: Herhangi bir temizliğe başlamadan önce cihazı her zaman ana şalterden kapatın ve herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın veya ocağınızın tamamen soğuduğundan emin olun.

 • 1.Tava desteklerini ocağın üstünden çıkarın ve sıcak sabunlu su ve nemli bir bezle temizleyin.
 • 2.Brülör kapaklarını brülörün üst kısmından çıkarabilmeli ve sıcak sabunlu suya batırabilmelisiniz.

  Brülör kapaklarındaki hafif kirleri temizlemek için bir bez ve sıcak sabunlu su kullanarak silin. Zor yanmış yiyecekleri temizlemek için ince çelik yün bir ped kullanmayı deneyin. Uzman kaldırma maddeleri mevcuttur, daha fazla bilgi için kullanım kılavuzuna bakın. Değiştirmeden önce gaz brülör kapaklarını kurutduğunuzdan emin olun.

 • 3.Brülörlerin çoğu alüminyumdan yapılmıştır, en iyisi (mümkünse) brülörleri temizlemek için çıkarmaktır. Kiri kaldırmaya yardımcı olması için brülörleri sıcak sabunlu suda bekletin. Yiyecekleri veya lekeleri çıkarmak ve üzerini yakmak için ince bir çelik yün ped veya ovma süngeri kullanarak temizleyin.

  Gaz besleme deliklerinden herhangi birini tıkayan yiyecek veya gres varsa, kürdan veya benzeri bir alet kullanarak bunları açın.

 • Yeniden takmadan önce brülörleri tamamen kurutduğunuzdan emin olun.
 • 4.Fazla birikintileri gidermek için ocakların etrafındaki ocak yüzeyini nemli bir bezle silin.

  (Emaye ve Seramik) Daha sert yanmış lekeleri temizlemek için bir bikarbonat soda ve su macunu kullanın, bu macunu kısa bir süre üzerinde bırakarak macunun yanmış yiyeceği yumuşatmasına izin verin. Nemli bir bezle silin ve kurulayın.

 • (Paslanmaz Çelik) Lekeleri mümkün olan en kısa sürede temizleyin – yağlı ve asitli tortular döküldükten hemen sonra çıkarılmazsa yüzeyde kalıcı lekeler bırakabilir. Hafif kir – Nemli bir mikrofiber bezle silerek temizleyin.
  Aşırı kirlenme – Zayıf bikarbonatlı soda ve su solüsyonu ve mikrofiber bezle silin.
 • Yapmayın: Paslanmaz çelik ocak üzerinde herhangi bir aşındırıcı alet veya madde kullanmayın, aksi takdirde bu yüzey çizilebilir. Her zaman: çeliğin damarları ile çalışın – asla küçük dairesel hareketler yapmayın, çünkü bu yüzeyi çizebilir veya kalıcı olarak işaretleyebilir.
 • 5.Çıkarılan brülörün herhangi bir parçasını yeniden taktığınızda, tüm parçaların doğru şekilde takıldığından ve hizalandığından emin olun.

  Parçalar doğru hizalanmazsa, brülör ateşlenmeyebilir. Bunun nedeni, gaz sızıntılarını durdurmak için takılmış bir gaz yakıcı güvenlik cihazına sahip bazı gaz yakıcı modellerinden kaynaklanmaktadır.

Yemek pişirme ipuçları

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir.

 • 1.Ürünleri fırının içinde mümkün olduğunca merkezi bir yerde tutun. Her şeyi merkezi tutmak ve fırınınızı aşırı yüklememek, en iyi hava sirkülasyonunu ve en eşit pişirme sıcaklığını sağlayacaktır.
 • 2.Fırın rafları eşit aralıklarla yerleştirilmelidir, bu fırın çevresinde en iyi hava sirkülasyonunu ve en eşit pişirme sıcaklığını sağlar.
 • 3.Fırın bölmesinin tabanına pişirme tepsisi veya tava koymayın. Zamanla iletilen ısı, fırının iç kısmının emaye kaplamasına zarar verecektir.
 • 4.Fırın bölmesinin tabanına alüminyum folyo koymayın. Zamanla iletilen ısı, fırının iç kısmının emaye kaplamasına zarar verecektir.
 • 5.Ocak türünüz için doğru pişirme tavalarını ve mutfak aletlerini kullanın. Yanlış kapların kullanılması ocak yüzeyine ve / veya brülörlere zarar verebilir.

  Özel cihazınız için önerilen mutfak eşyaları için kullanım kılavuzunuza bakın.

 • 6.Yiyecek ambalajı üzerindeki pişirme sürelerine ve talimatlara bakın ve pişiricinizin türüne göre sıcaklık ve pişirme süresini ayarladığınızdan emin olun (fan destekli bir fırınınız varsa fan destekli süreleri ve sıcaklıkları kullanma gibi).

Kendi kendini temizleme

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Herhangi bir bakım veya temizlik işlemine başlamadan önce ocağınızın veya ocağınızın tamamen soğuduğundan daima emin olun.

  Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size genel bir yol gösterecektir. Cihazınız yerleşik bir Kendi Kendini Temizleme moduna veya programlanabilir bir ayara sahip olabilir. Kendi kendini temizleme veya pirolitik temizleme, pişiricinizin yağ ve yiyecek üzerindeki herhangi bir yanığı karbonize etmek için yüksek bir ısı (genellikle yaklaşık 500 ° C) kullandığı ve daha sonra kolayca silinebilecek şekilde küle dönüştürdüğü bir işlemdir.

  Kendi kendine temizlemeyi kullanırken güçlü yanma kokuları fark edebilirsiniz, iyi havalandırma sağlamak için tüm kapıları ve pencereleri açmanız gerekebilir.

 • 1.Tüm fırın raflarını ve bağlantı parçalarını çıkarın.
 • 2.Herhangi bir kendi kendini temizleme döngüsüne başlamadan önce dağınık yiyecekleri / kalıntıları çıkarın ve fırının altını silin. Bu, işlem sırasında oluşan dumanı ve dumanı azaltacaktır.
 • 3.Kendi kendini temizleme modunu seçin (cihazınızda varsa). Çoğu model için bu genellikle sıcaklık kontrol düğmesi üzerinde yer alır.
 • 4.Güçlü bir yanma kokusu fark ederseniz, bu normaldir çünkü yüksek sıcaklıklar kullanıldığında ağır kirler yakılır – odayı iyi havalandırın.
  Kendi kendini temizleme döngüsünün tamamlanması uzun zaman alabilir, bu süre zarfında kendi kendini temizleme ışığı yanık kalacaktır.
 • 5.Çoğu cihaz kendi kendini temizleme döngüsünün sonunda kapanacaktır. Sıcaklık kontrol düğmesini tekrar 0 veya “Kapalı” konumuna çevirin.
 • 6.Temiz Kalın ‘Astarların ‘ Temiz Kal ‘gömlekleri, pişirme artıklarını emen özel bir emaye ile kaplanmıştır. Daha yüksek sıcaklıklarda kirler yavaşça yok edilir. Çoğu durumda, daha yüksek sıcaklıklarda normal pişirme, bu temizliğin otomatik olarak gerçekleşmesine izin verecektir. Bununla birlikte, düzenli olarak daha yüksek pişirme sıcaklıkları kullanılmazsa, aşırı kirlenmeyi önlemek için, zaman zaman en az iki saat süreyle fırını maksimum sıcaklıkta çalıştırmak gerekebilir. ‘Stay Clean’ astarları ılık sabunlu suyla yıkandıktan sonra temiz suyla durulanabilir. Yumuşak bir bezle iyice kurulayın.

  NOT: Astarlar üzerinde enzim yıkama tozu, sert aşındırıcılar veya kimyasal fırın temizleyicileri kullanmayın.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687