• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Fırın Kapak Contası Nasıl Değiştirirsiniz

Fırın Kapak Contası Nasıl Değiştirirsiniz ? Conta, fırınınızın olabildiğince verimli çalışması için fırın kapınızın düzgün şekilde kapanmasını sağlamak için vardır. Aşınmış bir conta, ayarlanan sıcaklığa ısıtmak için daha fazla çalışması gereken veya yemeğinizi pişirmesi daha uzun süren bir fırın anlamına gelebilir. 15 dakikada pişen bir grup kurabiye için fazladan pişirme süresi çok önemli olmayabilir, ancak bunun yavaş pişirilen bir hindi için nasıl birleşeceğini düşünün, servis süreniz ciddi şekilde gecikebilir.

Fırın Kapak Contası Nasıl Değiştirilir ?

Fırın Kapak Contası Ne zaman değiştirilir ?

Fırın kapı contanızın değiştirilmesi gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız? Aşağıdaki sorunları yaşıyorsanız:

  • Fırınınız doğru sıcaklıkta ısınmaz;
  • Yiyecekler düzensiz pişiyor;
  • Yemek pişirmesi gerekenden uzun sürüyor.

o zaman yıpranmış bir conta muhtemelen suçludur ve görsel bir kontrol muhtemelen bunu doğrulayacaktır. Conta çatlamış, yırtılmış, aşınmış veya aşınmış görünüyorsa değiştirilmelidir. Kapının çevresinden beklenmedik miktarda ısı çıktığını hissediyorsanız, fırınınızın sızdırmazlığının zayıf olduğunu da söyleyebilirsiniz.

Fırın Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ?

Fırınınızdan ısı kaçıyorsa, fırın kapağı contanızı değiştirme zamanı gelmiş olabilir. DIY başarısı için bu ipuçlarına göz atın. Bir fırın kapağı contasını değiştirmek, genellikle fırınınızın ne kadar iyi çalıştığı konusunda fark yaratabilecek basit bir iştir. Fırın contanızın nerede olduğunu bilmiyorsanız, cihazla birlikte gelen üretici bilgilerine bakın. En üzerinde fırınlar , conta, esnek bir malzemeden yapılır ve fırın kapağının çerçevesinin iç tarafında bir kanal içine sıkıştırılmıştır.

Bu konfigürasyonla,  kırılmış bir fırın contasını değiştirmek  nispeten kolaydır. Ancak bazı fırın ünitelerinde kapı, ön ve arka kısımlar arasına conta takılmış olarak iki bölümlüdür. İkinci tasarımda, contayı sizin için profesyonel bir şekilde değiştirmek genellikle en iyisidir.

Fırın Kapı Contanızı Ne Zaman Değiştirmeniz Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Bir fırın contasının amacı, ısıyı fırının içinde tutmak için kapıyı kapatmaya yardımcı olmaktır. Contayı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini nasıl anlarsınız  ?

Yiyeceklerin eşit şekilde pişmediğini veya fırının doğru sıcaklığa kadar ısınmadığını fark edebilirsiniz. Veya fırın kullanımdayken, özellikle de yüksek sıcaklıklarda yemek pişirirken kapaktan ısı çıktığını hissedebilirsiniz. İhtiyacınız olan pişirme sıcaklığını değiştirmenin yanı sıra, fırınınızdan ısı kaybetmek, istenen iç sıcaklığı korumaya çalışmak için daha fazla çalışmasına veya gerekenden daha fazla enerji tüketen yiyeceklerin pişmesinin daha uzun sürmesine neden olabilir. Fırın contanızı iyi durumda tutmak, fırınınızın daha verimli çalışmasına ve enerji maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Standart bir fırın kapısı çerçevesi kanala monte contanız varsa ve contanızda çatlaklar olduğunu veya eski ve yıpranmış göründüğünü tespit ederseniz, doğru yedek parçayı bulmak için üreticinizin talimatlarına bakın. Yedek contaları birçok ev mağazasında, donanım mağazasında veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Ayrıca bir çift kargaburun, bazı temizlik malzemeleri ve muhtemelen bir tornavidaya ihtiyacınız olacak.

Fırın Kapak Contası Değiştirme

Fırın Kapı Contasının Değiştirilmesi 

Adım 1: Çalışmaya başlamadan önce fırın kapağının soğuduğundan emin olun. 

Fırın kullanıldıktan hemen sonra contayı değiştirmeye çalışmayın. Fırın soğuduktan sonra, fırının   fişini duvardan çıkararak, ilgili devre kesiciyi çevirerek veya gaz vanasını kapatarak gücü kesin.

Adım 2: Fırın kapağını açın ve eski contayı bulun.

Eski contanın kanala nasıl oturduğunu belirleyin. Bir dizi pim, klips, vida kullanabilir veya sürtünmeli bağlantı kullanılarak takılabilir. Bazı fırın kapağı tasarımlarında, contanın uçlarının oturduğu iki delik bulunur ve bu, eski parçayı çıkarırken başlamak için iyi bir yerdir. Bazen contanın uçları, sökülmesi gerekebilecek metal plakalarla kaplanır.

Pimleri çıkarmak için pense veya vidaları gevşetmek için bir tornavida kullanın. Conta, pimlerin veya vidaların çıkarılmasıyla birlikte kolayca çıkmazsa, pense kullanın veya altından bir tornavidanın ucunu hafifçe sıkıştırarak çıkarın. Eski contayı tüm pimler, klipsler veya vidalarla birlikte atın.

Adım 3: Kanallardaki yiyecek parçacıklarını veya yağları temizleyin 

Eski conta çıkarıldığında, kanala yerleşmiş olabilecek yiyecek parçacıklarını veya yağları temizlemek için iyi bir zamandır. Kanalı temizlemek için yumuşak bir bez ve biraz ılık sabunlu su kullanın. İçeride yemek artığı veya yağ kalmışsa, kanalı bulaşık fırçası veya eski bir diş fırçası ile de fırçalamanız gerekebilir. Bu aynı zamanda fırının iç kapağını temizlemek için de iyi bir zamandır. Yeni contayı takmadan önce alanı iyice duruladığınızdan ve tamamen kurumaya bıraktığınızdan emin olun.

Adım 4: Yeni contanızı takın

Contanız pimler, klipsler veya vidalarla yerinde tutuluyorsa, yeni contayı ilk delikten takmaya başlayın ve ilerledikçe sabitleyerek kapıya doğru ilerleyin. Contanız sürtünmeyle takılmışsa, kapı çerçevesinin tepesinden başlayın ve contayı kanala bastırıp yerleştirerek köşelerde ilerleyin. Kapı konfigürasyonunuza bağlı olarak contanın uçlarını kapının altındaki deliklere takın, conta uçlarını birbirine bastırın veya uçlarını metal bir plaka ile kapatın. Bitirdiğinizde, gücü fırına yeniden bağlayın.

Yeni contanın eskisinden daha sert olduğunu ve başlangıçta fırın kapağının kapanmasının zor göründüğünü fark edebilirsiniz. Yeni conta daha esnek hale gelmeli ve kullanıma daha iyi uyum sağlamalıdır. Fırın kapağını gece boyunca kilitlemek, yeni contanın daha çabuk yerine oturmasına yardımcı olabilir.

Fırın Conta Onarımlarını Yaparken Güvende Olun

Cihazlarda çalışırken gücü kesmeye ek olarak, onarım yaparken güvenliği bir öncelik haline getirin. Gaz kokusu alırsanız, herhangi bir ışığı veya el feneri dahil diğer cihazları açıp kapatmadan hemen evi terk edin. İtfaiyeyi veya gaz şirketini  dışarıdaki bir telefondan arayın ve acil durum yetkililerinden her şey netleşene kadar eve tekrar girmeyin. Güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin olmadığınız sürece asla herhangi bir ev onarımına kalkışmayın.

Aşınma ve yıpranma belirtileri için fırın kapağı contanızı düzenli olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin. İncelemek için iyi bir zaman, fırınınızı temizlediğiniz veya kendi kendini temizleme döngüsünü çalıştırdığınız zamandır. Fırın kapağı soğuduğunda, contaya bakın ve herhangi bir çatlak, yırtık, hasar veya aşınmış leke olup olmadığına bakın. Contayı bir bez, ılık su ve yumuşak bir deterjanla düzenli olarak silin. Fırın kapağı contanıza göz kulak olmak, fırınınızın daha güvenilir ve enerji verimli çalışmasına yardımcı olabilecek basit bir bakım uygulamasıdır. Diğer bazı iyi fırın bakım ipuçları şunları içerir:

– Kendi kendini temizleyen bir fırınınız varsa, temizlemek için başka hiçbir yöntem veya ürün kullanmayınız. Yalnızca kendi kendini temizleme özelliğini kullanın.

– Elektrikli elemanda yemek artıkları veya tortuları fark ederseniz, bunları çıkarmak için sirke kullanın. Elemanı temizlemeye çalışmadan önce fırının soğumasını beklediğinizden emin olun.

– Fırınınızın doğru şekilde ısındığından emin olmak için periyodik olarak bir fırın termometresi kullanın.

– Kaynayabilecek bir turta veya güveç gibi fırında potansiyel olarak dağınık olabilecek bir şey pişirirken , dökülenleri yakalamak için altına folyo kaplı çerez kağıdı gibi bir  sızıntı bariyeri yerleştirin. Bu, fırınınızın temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687