Fırın Ampul Nasıl Değiştirirsiniz
Fırın Ampul Nasıl Değiştirirsiniz

Fırın Ampul Nasıl Değiştirirsiniz ?

Fırın Ampul Nasıl Değiştirirsiniz ? Fırınınızın ışığı yanmıyorsa karanlık çağlarda yemek pişirmeye veya fırınlamaya gerek yoktur. Ocak ampulünü değiştirmek basit bir iştir ve bunu neden daha önce yapmadığınızı merak edeceksiniz. Kendi pişiriciniz için ampulü nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, size yardımcı olmak için bu nasıl yapılır makalesini hazırladık. Öyleyse düşünme kapınızı kullanın ve başlayalım. Kendi pişiriciniz için ampulü nasıl değiştireceğinizden emin değilseniz, size yardımcı olmak için bu nasıl yapılır makalesini hazırladık.

Fırın Ampulü Nasıl Değiştirilir ?

Herhangi bir onarım yapmadan önce, cihazı elektrik şebekesinden kapattığınızdan ve soğuk olduğundan emin olun. Cihazınız için doğru ampule sahip olduğunuzdan emin olun. Pişirme alanı ampulü arızalanırsa değiştirilmelidir. Verilen bağlantıyı kullanarak ısıya dayanıklı, 40W, 230V halojen ampuller satın alabilirsiniz. İşte. Halojen ampulü tutarken kuru bir bez kullanın. Bu, ampulün kullanım ömrünü uzatacaktır.

Ampul genellikle bir kapağın altına yerleştirileceğinden, ampulümüzü kullanmanızı öneririz. Ampul Kapağı Çıkarma Aracı kapağa daha fazla kuvvet uygulanmasına yardımcı olmak için, çevresinde yağ biriktiğinde çıkarılması zor olabilir.

Fırın Ampul Değişimi Nasıl Yapılır ?

Adım adım talimatlar

1. Gücü Kesin

Güvenliği bir öncelik haline getirin. Ölü ampulü çıkarmaya çalışmadan önce, kendinizi yakmamak için fırının tamamen soğuduğundan emin olun. Ampul değişimi elektrik işi olduğundan, cihazın fişini çekmek de iyi bir fikirdir. Fiş sobanın arkasındaysa ve ulaşılması zorsa, devre kesiciyi çevirmek daha kolay olabilir.

2. Bir Çalışma Alanını Temizleyin ve Ampulü Bulun

Sobanın içindeki tüm rafların çıkarılması, ampule ulaşmayı kolaylaştırır. Sahip olduğunuz fırın türü ne olursa olsun, ışık bir kapakla korunacaktır. Halojen ampul kapakları oldukça küçükken, akkor ampul kapakları daha hacimli ve görülmesi daha kolay. Işık genellikle fırının arka tarafında, sol üst veya sağ köşede bulunur. Bulmak için bir el feneri kullanın.

3. Ampul Kapağını Çıkarın

Ampul kapağını bulduğunuzda, tel klips veya metal bir halka ile sabitlenip sabitlenmediğine bakın. Kapağı çıkarmadan önce bunların serbest bırakılması gerekir. Çoğu, saat yönünün tersine hafif bir bükülme ile çıkmalıdır.

Kapağı çıkarmak için uğraşıyorsanız, bir yandan diğer yana sallamayı deneyin. Hala yerinden kıpırdamıyorsa, yağ birikmesi nedeniyle kapak sıkışmış olabilir. Cihaza en son güzelce silme işlemi yaptıralı uzun zaman oldu, değil mi? Bunu, fırınınızı iyice temizledikten sonra ampul kapağının kolayca çıkması için bir bahane olarak kullanın.

4. Ampulleri Değiştirin

Ampulü yavaşça parmaklarınızın arasında tutun ve gevşetip yuvasından çıkarmak için saat yönünün tersine çevirin. Fırınınız bir halojen ampul alıyorsa, cildinizdeki yağların yeni ampullere zarar verebileceğini ve ömrünü kısaltabileceğini belirtmekte fayda var. Işığa parmaklarınızla dokunmaktan kaçınmak için ampulü bir mendille veya pamuklu eldivenlerle tutun.

Akkor: Yeni ampulü ve kapağı saat yönünde çevirerek vidalayın.

Halojen: Cildinizdeki yağlar halojen ampullere zarar verebilir, bu nedenle yeni ampulü takmak için kağıt mendil veya pamuk eldiven kullanın. Ardından kapağı tekrar duvara yaslayarak yerine takın.

Gücü geri yükleyin ve yeni ışığı test edin. Işık hala çalışmıyorsa, sorun ampul yuvası gibi başka bir yerde olabilir. Daha fazla sorun giderme ipucu için Kullanım ve Bakım Kılavuzuna bakın.

Yeni ampulü ambalajından çıkarın. Akkor ampulü değiştiriyorsanız, filamanın sağlam olduğundan emin olmak için yakından bakın. Bir ampulü aşırı sıkmaya gerek yoktur, bu nedenle hafif bir direnç hissedene kadar saat yönünde çevirerek vidalayın.

5. İşinizi Test Edin

Fırın ışığı değiştirildiğinde, kapağı ve çıkarılan klipsleri yerine takın. Fırına yeniden güç verin ve açın. Bu basit adımları izlediyseniz ve fırın hala karanlıksa, ampul yuvasında veya soketinde bir sorun olabilir. Bunu onarmak için bir profesyonel aramanız gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi