Elektrikli Süpürge Temizliği
Elektrikli Süpürge Temizliği

Elektrikli Süpürge Temizliği

Elektrikli Süpürge Temizliği Elektrikli süpürgenizi temizleme – parça parça, servise hazırlama Elektrikli süpürgenizi temizlemek mi istiyorsunuz? Elektrikli süpürge filtresi, elektrikli süpürge hortumu, elektrikli süpürge hortumu veya başka herhangi bir parça olsun, elektrikli süpürgenizi temizlemeyle ilgili ipuçlarımızı okuyun:

Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir ?

 • Elektrikli süpürgenin başı nasıl temizlenir?
 • Toz torbasız süpürge yıkanır mı?
 • Elektrik süpürgesinin temizlik ve bakımı için ne yapılması gerekmektedir?
 • Elektrikli süpürge filtresi yikanir mi?

Elektrikli Süpürge Temizliği Her tür elektrikli süpürgenin nasıl temizleneceğini ve farklı filtre türlerinin bakımının nasıl yapılacağını ele alacağız. Çoğu elektrikli süpürgede , 0,3 mikrondan büyük parçacıkların yüzde 99,97’sini yakalayan bir HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava) filtresi bulunur. İnce dokunmuş sentetik liflerden yapılan HEPA filtreler genellikle evde yıkanamaz ve değiştirilmeleri gerekir. Önerilen değiştirme sıklığı için kılavuzunuza bakın. Bununla birlikte, hemen hemen her elektrikli süpürgede düzenli olarak yıkanabilen ve yıkanması gereken bir veya daha fazla sünger benzeri filtre bulunur.

 • Torbasız elektrik süpürgesi Nasıl temizlenir
 • Arçelik elektrikli süpürge filtresi nasıl temizlenir
 • Fakir toz torbasız Süpürge Nasıl temizlenir
 • Bosch elektrik süpürgesi torbasız filtresi nasıl temizlenir
 • Beko elektrikli süpürge filtresi Nasıl temizlenir
 • Stilevs Süpürge Filtresi Nasıl temizlenir
 • Bosch Serie 8 süpürge filtresi nasıl temizlenir
 • Fakir Dikey Süpürge nasıl temizlenir

Ekipman / Araçlar

 • Dikiş sökücü veya küçük makas
 • Küçük kova veya leğen

Malzemeler

 • Bulaşık deterjanı
 • Sıcak su
 • Mikrofiber bez veya sünger
 • Sıkıştırılmış hava
 • Uçucu yağ (isteğe bağlı)

Talimatlar

Ladin / Ulyana Verbytska

Elektrikli Süpürge Temizleme Talimatları

Vakumun fişini çekin

Kapsamlı bir temizlik yapma zamanı geldiğinde, elektrikli süpürgenin fişini çekin veya şarj istasyonundan çıkarın.

Evinize toz yayılmasını önlemek için elektrikli süpürgenizi dışarıda temizlemek isteyebilirsiniz.

Torbayı veya Toz Kabını Boşaltın

Bir vakum torbasını temizleyemezsiniz. Elektrikli süpürgenizin tek kullanımlık torbası varsa, çıkarın ve atın. Toz kabı veya çöp kutusu kullanan elektrikli süpürgeler için kabı boşaltın. Daha kolay temizlik için toz haznesinin mümkün olduğu kadar çok parçasını sökün. Yardım için kullanım kılavuzunuza bakın. Kılavuzunuzu bulamıyorsanız, talimatları genellikle çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Temizleme Solüsyonu Karıştırın

Elektrikli süpürgenizin bazı çıkarılabilir parçalarını bir temizleme solüsyonuyla temizleyebilirsiniz, ancak elektrikli süpürgenizin içini asla yıkamayın , aksi takdirde motora zarar verebilir.

Bir lavaboyu veya büyük leğeni sıcak suyla doldurun ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Mümkünse, toz haznesindeki kalıntıları gidermek için yağ giderici de içeren bir ürün seçin.

Toz Haznesini veya Kabı Yıkayın

Çıkarılan toz kutusunu sıcak, sabunlu suya tamamen daldırın. En az 10 dakika ıslanmasına izin verin. Haznenin içini ve dışını temizlemek için bir sünger veya mikrofiber bez kullanın. Sıcak suyla iyice durulayın ve havayla kurumaya bırakın.

UYARI

Elektrikli bileşenleri veya yıkanamayan filtreleri suya batırmayın.

Filtreleri Temizleyin veya Değiştirin

Vakum filtrelerinin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Çoğu elektrikli süpürgede, filtrenin ne zaman temizlenmesi veya değiştirilmesi gerektiğini gösteren ışıklar bulunur. Filtrelerin nerede olduğunu (birçok elektrikli süpürgede birden fazla filtre bulunur) ve yıkanıp yıkanamayacaklarını veya değiştirilmeleri gerekip gerekmediğini öğrenin.

Sünger benzeri filtrelerin çoğu yıkanabilir. Filtreyi vakumdan çıkarın ve bir çöp kutusunun üzerinde sallayın. Temizlemek için, mümkün olduğu kadar fazla toz ve kiri dışarı atmak için soğuk, akan bir musluk altında durulayın. Filtre hala kirli görünebilir. Fazla suyu kağıt havluyla hafifçe bastırın. Filtreyi kuruması için düz bir şekilde bir rafa yatırın. Kuruması için 24 saate kadar bekleyin. Filtreyi vakuma değiştirin.

Vakum Yuvasını Silin

Vakum muhafazasını silmek için hafif nemli bir mikrofiber bez kullanın. Ulaşamayacağınız yarıklarda toz görürseniz, onu uzaklaştırmak için basınçlı hava kullanın.

Çırpıcı Çubuğu Çözün ve Motor Kayışını Kontrol Edin

Vakum kafasının (vakumun tabanında) temizlenmesi, bir dikiş sökücü veya çok küçük, keskin bir makas kullanarak dövücü çubuğundaki dolaşan kılların veya ipliklerin çıkarılmasını içerir. Fırçalar ezilmiş veya aşınmış görünüyorsa değiştirmeyi düşünün.

Tozu temizlemek için motor kayışını nemli bir bezle silin. Gevşemiş veya çatlamış görünüyorsa kayışı değiştirme zamanı gelmiştir.

Hortumu ve Ekleri Temizleyin

Elektrikli süpürgenizin bir emme hortumu varsa, içindeki tozu hapseder. Mümkünse bir vakum hortumunu sökerek temizleyin. Ardından 10 veya 15 dakika sıcak, sabunlu suya daldırın. Sıcak suyla iyice durulayın ve “kurutmak” için asın.

Hortumunuz tıkalıysa, birikinti yığınını çıkarmak için bir kıstas, süpürge çubuğu veya bahçe hortumu kullanın. Hortumu delmemek için yavaş ve dikkatli çalışın.

Döşeme veya toz alma fırçası, aralık temizleme aparatı, turbo fırça ve uzatma çubuğu gibi ataşmanlarda tıkanıklık, dolaşmış saç ve toz olup olmadığını kontrol edin ve temizleyin.

Bu, elektrik kablosunda sorunlara neden olabilecek çatlak olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir zamandır.

Vakumu Yeniden Birleştirin

Her şey temiz ve kuru olduğunda, vakumu tekrar monte edin.

Elektrikli Süpürge Temizliği Kokan bir elektrikli süpürgeniz varsa, onu nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. En sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla elektrikli süpürgenin filtresine koyarak onu tekrar tazeleyin ve siz süpürürken tekrar güzel kokacaktır.

Elektrikli Süpürge Ne Sıklıkta Temizlenir?

Elektrikli Süpürge Temizliği Toz haznesi veya çöp kutusu kullanan torbasız elektrikli süpürgeler, her kullanımdan sonra veya haznenin üst kısmına pislik seviyesi ulaştığında boşaltılmalıdır. Vakum torbaları, yakalanan birikintiler belirtilen tam çizgiye ulaştığında çıkarılmalı ve atılmalıdır.

En az üç ayda bir veya eviniz çok tozluysa ayda bir, birkaç dakikanızı ayırarak fırça silindirlerinde ve hortumda sorun olup olmadığını kontrol edin, toz haznesini yıkayın, filtreleri değiştirin veya yıkayın ve tozu temizlemek için dış muhafazayı silin.

Elektrikli Süpürgenizi Dezenfekte Etme

Elektrikli süpürgeyi temizlemek ve sterilize etmek için şu adımları izleyin:

 1. Süpürgenizi sık sık antibakteriyel bir bezle silin .
 2. Parçaları hızlı bir şekilde sterilize etmek için çıkarılabilir kutuları, bardakları ve hortumları 15 dakika sabunlu suda bekletin.
 3. Çıkarılabilir bileşenlere ılık su ve ağartıcı karışımı kullanarak püskürtün. Ilık musluk suyuyla dolu küçük bir sprey şişesine bir çorba kaşığı sıvı klorlu ağartıcı ekleyin . Şişeyi çalkalayın ve bileşenin üzerine püskürtün. Yüzeyi tamamen sterilize etmek için vakumlu parçanın havayla kurumasına izin vermek en iyisidir.
 4. Fırçanızı vakum başlığından çıkarın, saç ve kir parçacıklarını temizleyin, ardından ister mağazadan satın alın, ister kendin yap , bir dezenfektan püskürtün . Başka bir alanı süpürmeden önce spreyin iyice kurumasını bekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi