Elektrik Süpürgesi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme
Elektrik Süpürgesi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme

Elektrik Süpürgesi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme

Elektrik Süpürgesi Yedek Parçaları ve Aksesuarları Değiştirme İhtiyacınız olan vakum parçalarını bulun ve onarımınızla ilgili yardım için müşteri hizmetleri ekibimizi arayın. Teknisyenlerimiz, fırça ve elektrikli süpürge kayışı değiştirme, filtre değiştirme, motorunuzun değiştirilmesi ve daha fazlası dahil olmak üzere çoğu kendi başınıza yapabileceğiniz onarımlarda size yardımcı olmak için telefonun başında bekliyor . Yedek ve onarım parçalarının yanı sıra teneke kutu vakum ve süpürücü aksesuarları da taşıyoruz.

Elektrik Süpürgesi Yedek Parça ve Aksesuar Değişimi

Zaman zaman, herhangi bir ev aleti, düzenli olarak kullanılan parçaların onarılmasını gerektirebilir. Elektrikli süpürgeler, elektrikli süpürge kayışları, fırça çubukları, hortumlar veya güç kabloları dahil olmak üzere ucuz ve onarımı kolay çeşitli aşınma ve yıpranma maddelerine sahiptir. Size kolaylık sağlamak için, en iyi vakum markaları için yaygın olarak onarılan vakum yedek parça çeşitleri sunar. Envanterimiz elektrikli süpürge parçaları ve daha fazlasını içerir.

Elektrikli Süpürge Yedek Parçaları ve Aksesuarları Nasıl Değiştireceğinizi Listeledik :

En Sık Değiştirilen 8 Elektrikli Süpürge Parçası

Her gün bir vakumu çalıştırdığınızda, ister küçük ister geniş alanları kaplıyor olun, parçalar kırılır, bileşenler bozulur, parçalar düşer. Bu, yeni bir elektrikli süpürgeye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez, ancak elektrikli süpürge parçalarına ve servisine ihtiyacınız var. İşte bu önemli makineleri tekrar çalışır duruma getirmek için değiştirilmesi gereken en yaygın olarak değiştirilen elektrikli süpürge parçalarından bazıları.

1. Motor

Vakumunuzda motor arızası gibi görünse de, tüm makinenin bittiğinin bir göstergesi olsa da, durum her zaman böyle değildir. Uygun fiyatlı yedek vakum motoru parçaları ve onarımları, sizi şu anda büyük bir yatırımdan kurtarabilir ve daha fazla geçiş için vakumunuzun ömrünü uzatabilir.

2. Körük

Ticari dikey elektrikli süpürgeler, körüklerden çok fazla hava iter. Bu parça çok fazla ısı ve suistimal alır ve söndüğünde veya ayrıldığında, yedek parça sizi hemen çalışır duruma getirebilir.

3. Kemer

Süpürgeniz yanan lastik kokusu yayarsa, bunun suçlusu kırık veya sıkışmış bir kayış olabilir. Kayışın fırça merdanesini halı lifi, saç veya diğer çeşitli nesnelerle hareket ettirmesi engellendiğinde, vakumun bu alanını kontrol etmek ve temizlemek yeterli olabilir. Bununla birlikte, kayış tamamen toplanmışsa, işleri çalışır durumda tutmak için bir değiştirme gerekli olacaktır.

4. Çanta Kaydırağı

Torba sürgüsünü, rahat ve kolay kurulum için bir yay ile donatılmış torba sürgüsünü içeren kullanışlı bir değiştirme aracıyla değiştirebilirsiniz. Torba kızakları tipik olarak kağıt torba sistemi kullanan elektrikli süpürgelerle uyumludur.

5. Alt Plaka

Bazı engebeli arazi veya enkaz üzerinden mi geçtiniz? Alt plakayı elektrikli süpürgenizden sökün mü yoksa tamamen mi kaybettiniz? Bu parça, makinenizdeki tüm bağırsakları tutmak için kolayca değiştirilir.

6. Fırça Şeridi

Fırça şeritleri kolayca değiştirilir ve sıklıkla değiştirilmeleri gerekir. Bu kompakt küçük bakım sistemleri, hızla yere çarpar ve derinlemesine temizlik için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, kıllar bir kez tehlikeye atıldığında, iş asla tam olarak yapılmayacaktır ve bu kadar basit bir vakum değiştirme parçasını ihmal ederek vakumunuzun sağlığını tehlikeye atmak istemezsiniz. Bu, elektrikli süpürgenizi tekrar yeni gibi hissettirecek hızlı ve kolay bir onarımdır.

7. Çanta

Torbalı bir elektrikli süpürge kullanıyorsanız ve yoğun temizlik için düzenli olarak çalıştırıyorsanız, düzenli boşaltma yeterli değildir. Bir yırtılma, yırtılma veya basit kullanım, vakum torbanızın yıpranmasına neden olabilir, ancak değiştirilmesi kolaydır ve kaliteli temizlik çalışmaları için sıklıkla önerilir.

8. Güç Kablosu

Talihsiz bir durumdur, ancak görev sırasında güç kabloları kolayca kopabilir, kopabilir veya yıpranabilir. Hızlı onarımlar sunan deneyimli bir servis ve parça merkeziniz varsa, makinenizi elinizde tutabilir ve arıza süresini en aza indirgeyebilirsiniz.

Elektrikli Süpürge Nasıl Onarımı

DİKEY BİR VAKUMUN BİR KESİTİ

Elektrikli süpürgeler, kalitesine, kullanım sıklığına ve genel bakıma bağlı olarak genellikle 8 ila 12 yıl dayanır. Elektrikli süpürgenizin bakımını ve onarımını gerektiği gibi yaparak hizmet ömrünü uzatabilir ve gerçek maliyetini azaltabilirsiniz.

İki yaygın elektrikli süpürge türü vardır: dik ve teneke kutu. Dikey elektrikli süpürge, aynı ünitede motor ve çırpıcı çubuğuna sahiptir. Bir teneke kutu elektrikli süpürgede motor ve saklama torbası teneke kutuda ve çırpma çubuğu ayrı bir güç kafasında bulunur ve iki ünite bir hortumla birbirine bağlanır.

Dikey Elektrikli Süpürgeler Nasıl Çalışır?

Dik bir elektrikli süpürge, bir yüzeyden kiri çekmek ve bir torbaya koymak için bir motor ve fan kullanır. Kir gevşetilir ve çırpıcı çubuğu adı verilen dönen bir fırça ile vakuma süpürülür. Dikey elektrikli süpürge, torbanın ve kontrollerin monte edildiği tutamaç kullanılarak operatör tarafından yönlendirilir. İşlem basittir. Bakım ve onarımların yapılması kolaydır.

Bidon Elektrikli Süpürgeler Nasıl Çalışır?

Bir teneke kutu elektrikli süpürge, güç kafasını daha hafif hale getirmek için ağırlığının çoğunu (vakum motoru, filtreler, torba ve kablo sarıcı) ayrı bir üniteye yerleştirir.

Uzun bir hortum ile kutu odanın ortasına yerleştirilebilir ve güç başlığı daha kolay hareket ettirilebilir. Bu tasarım, daha büyük ve daha güçlü motorların kullanılmasına izin verir.

Dikey düzende olduğu gibi, teneke kutu elektrikli süpürge, güç kafasında bulunan ve daha küçük bir motor tarafından tahrik edilen çırpıcı çubuğu ile kiri gevşetir. Toz, teneke kutudaki ana motor tarafından hortumdan çekilir. Bidon üzerindeki tekerlekler, kolayca taşınabilir hale getirir. Bir teneke kutu vakumundaki fan, dik bir vakumdaki fandan daha izole olduğundan, genellikle hasara karşı daha az hassastır.

Dikey Elektrikli Süpürge Nasıl Onarılır ?

Aşağıdaki ipuçları, dik bir elektrikli süpürgenin açma/kapama anahtarına, çırpıcı çubuğuna, tahrik kayışına, kir fanına ve motora bakım yapmak için kolay talimatlar sunar. Ayrıca bir açma/kapama anahtarının, bir güç-kablo bağlantısının, bir çırpıcı çubuğun, bir motorun ve bir teneke kutu vakumu için bir kablo makarasının nasıl onarılacağını öğreneceksiniz.

Açma/Kapama Düğmesine Servis Verme: Tekrarlanan kullanımı nedeniyle elektrikli süpürgenin açma/kapama düğmesi arızalanabilir. Neyse ki, çoğu modelde anahtara erişmek ve test etmek kolaydır. Bazıları perçinlerle sabitlenir, ancak çoğu vida kullanır. Anahtarı test etmek ve değiştirmek için:

Adım 1: Vakumun fişinin çekili olduğundan emin olun, ardından anahtarın arka tarafını ortaya çıkarmak için kapak plakasını çıkarın. Anahtar, tutamaçta veya mahfaza üzerinde olabilir.

Adım 2: Düğmeye tamamen bağlandıklarından emin olmak için kabloları kontrol edin.

Adım 3: Anahtar kapalıyken açık devre ve açıkken kapalı devre olduğundan emin olmak için bir süreklilik test cihazı veya çoklu test cihazı kullanın.

Adım 4: Devrede bir sorun varsa veya anahtar doğru bir şekilde test etmezse, anahtarı çıkarın ve yedek olması için tasarlanmış bir anahtarla değiştirin.

Çırpıcı Çubuğunun Bakımı: Dikey elektrikli süpürgedeki çırpıcı çubuk, dikey elektrikli süpürgenizin kirle ilk temasıdır. Aynı zamanda bakıma ihtiyaç duyan ilk bileşenlerden biridir.

Çırpıcı çubuk, ofset fırça lifleri sırasına sahip yuvarlak bir silindirdir. Fırçalar aşınabilir, silindir hasar görebilir, uç kapağı çıkıp kaybolabilir veya tahrik kayışı gevşeyebilir. Çırpıcı çubuğunu çıkarmak ve değiştirmek için:

Adım 1: Çırpıcı çubuğunu incelemek için vakumu ters çevirin. Çırpıcı çubuk, muhafazanın ön kenarında olacaktır.

Adım 2: Her iki uçtaki klipsleri çıkarın, tahrik kayışını çıkarın ve çırpıcı çubuğunu muhafazadan kaldırın.

Adım 3: Dövücü çubuğunu sökmek için uç kapağı ve flanşı çıkarın; fırçayı muhafazadan çekin.

Adım 4: Aşınmışsa fırçayı değiştirin. Kırılmışsa kapağı, flanşı veya kasayı değiştirin. Gerekirse, tüm çırpıcı çubuğunu değiştirin.

Tahrik Kayışının Bakımı: Dikey bir elektrikli süpürgedeki tahrik kayışı, motordan gelen gücü çırpıcı çubuğa iletir. İyi durumda olduğundan emin olmak için tahrik kayışı ayda bir kontrol edilmelidir. Bazı dövücü çubukların, tahrik kayışının sıkılmasına veya gevşetilmesine olanak veren bir ayarı vardır. Tahrik kayışını değiştirmek için:

Adım 1: Çırpıcı çubuğunun bir ucunu vakum muhafazasından çıkarın (“Çırpıcı Çubuğunun Bakımı” bölümüne bakın).

Adım 2: Tahrik kayışını motor kasnağından gevşetin ve çırpıcı çubuğunun çevresinden çıkarın.

Adım 3: Yedek tahrik kayışını dövücü çubuğun üzerinden ve motor kasnağının etrafından geçirin.

Adım 4: Dövücü çubuğunu yeniden takın ve tahrik kayışını gerektiği gibi ayarlayın.

Kir Fanının Bakımı: Dikey bir elektrikli süpürgedeki kir fanı motorun altında bulunur. Çırpıcı çubuğu tarafından süpürülen kiri vakum torbasına çeker. Çoğu durumda, kir fanının değiştirilmesi gerekmez, yalnızca periyodik bakım gerekir. İşte yapmanız gerekenler:

Adım 1: Motor kapağını çıkarın ve motoru vakum çerçevesinden ayırın. Fan motorun alt tarafında olacaktır.

DİKEY BİR ELEKTRİKLİ SÜPÜRGENİN MOTORUNA VE PİSLİK FANINA BAKIM YAPMA

Adım 2: Fanın kanatlarını ve tabanını nemli bir bezle temizleyin. Bıçakları, katı nesnelerin vakumlanmasından kaynaklanan hasarlar açısından inceleyin.

Adım 3: Arka tarafı incelemek ve temizlemek için kir fanını motor şaftından sökün veya çıkarın.

Adım 4: Motor milinin yağlanması gerekip gerekmediğini kontrol edin.

Adım 5: Kirli fanın değiştirilmesi gerekiyorsa, yeni parçanın aynı yedek parça olduğundan emin olun. Değiştirildiğini doğrulamak için eski üniteyi bir cihaz parçaları mağazasına götürün.

Bir Motora Servis Verme: Çoğu dik elektrikli süpürge, makul ölçüde uzun ömür için tasarlanmıştır. Ancak, bazıları diğerlerinden daha uzun sürecek. Çoğu, motorun kalitesine bağlıdır. Bir elektrikli süpürgenin motoru beklenmedik bir şekilde çalışmayı durdurursa, güç kablosunu, fanı (sıkışma olup olmadığını) ve açma/kapama düğmesini kontrol edin. Arızalı bir motorunuz da olabilir. İşte nasıl öğreneceğiniz:

Adım 1: Motorun arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, önce motorun fırçalarını bir süreklilik test cihazı veya multitester ile test edin.

ARIZALI BİR MOTORDAN ŞÜPHELENİYORSANIZ , DİKEY VAKUMUN MOTOR FIRÇALARINI BİR SÜREKLİLİK TEST CİHAZI VEYA ÇOKLU TEST CİHAZI İLE TEST EDİN.

Adım 2: Motor milini veya çırpıcı çubuğunu elle çevirin. Motor sürekliliği sağlamalıdır.

Adım 3: Değilse, fırçaları değiştirin veya yapılması için elektrikli süpürgeyi bir cihaz tamirhanesine götürün. Motor tamir edilemiyorsa, yeni bir motorun maliyeti büyük bir yatırım olduğundan, tüm dikey vakumu değiştirmeyi düşünün.

Bir Elektrikli Süpürge Nasıl Onarılır ?

Bir bidon elektrikli süpürgenin kendi onarım prosedürleri vardır. İşte buradalar: Açma/Kapama Düğmesine Servis Verme: Çoğu küçük cihazdaki düğmeler gibi, bidonlu elektrikli süpürgedeki açma/kapama düğmesi de çok kullanılır. Onarım kolaylığı ve düşük değiştirme maliyeti göz önüne alındığında, bu anahtar, bir vakumun doğru açılıp açılmadığını kontrol eden ilk bileşenlerden biridir. Anahtarı test etmek ve değiştirmek için:

Adım 1: Anahtarın arka tarafına erişmek için teneke kutu muhafazasını açın veya çıkarın.

Adım 2: Anahtar KAPALI konumdayken açık devre ve anahtar AÇIK konumundayken kapalı devre olduğundan emin olmak için bir süreklilik test cihazı veya çoklu test cihazı kullanın.

Adım 3: Doğru şekilde bağlandıklarından emin olmak için kabloları ve terminalleri de kontrol edin.

Adım 4: Anahtar doğru şekilde test etmezse, çıkarın ve değiştirin. Bazı anahtarlar mahfazaya vidalarla, diğerleri klipslerle veya sürtünmeli çıtçıtlarla sabitlenir. Birkaç tanesi yerine perçinlenmiş.

Bir Güç Kafası Kablo Bağlantısına Servis Verme: Teneke kutu vakumunun bir avantajı, zemin boyunca itilen ve çekilen parçanın tek üniteli dik bir vakuma göre daha hafif olmasıdır. Bir dezavantaj, gücün önce kutuya, sonra ayrı güç kafasına iletilmesi gerektiğidir.

İki ünite arasındaki kablo bağlantısı, daha kaliteli bidon elektrikli süpürgelerde bile genellikle bir sorun kaynağıdır. Bunun nedeni, bağlantı telinin dört bölümünün olmasıdır: bidondan hortuma, hortumun bir ucundan diğerine, güç başlığı borusunun bir ucundan diğerine ve güç başlığının kendi içinde. Telin her bölümünün sonunda bir konektör vardır. Bağlantı yeterince yapılmazsa, güç kafası çalışmıyor veya kesintili çalışıyor.

Çoğu durumda, güç kafası kablo bağlantısının bakımı, her bir konektörün gerektiği gibi kontrol edilmesini ve sıkılmasını gerektirir. Belirli bir konektör sık ​​sık kötü bağlantı yapıyorsa, erkek ve dişi bağlantıları küçük bir zımpara kağıdı parçası ve bir kutu basınçlı hava ile temizleyebilirsiniz.

Kırık teller veya aşınmış yalıtkanlar bazen yeniden bağlanabilir ve elektrik bandı ile sarılabilir. Bununla birlikte, tel hortumun içinde yer alabilir ve hortumun da değiştirilmesini gerektirebilir.

Çırpıcı Çubuğuna Servis Verme: Bidonlu elektrikli süpürge üzerindeki çırpıcı çubuğa, dik bir ünitedeki ile hemen hemen aynı şekilde servis yapılır. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: Dövücü çubuğunun her iki ucundaki klipsleri çıkarın ve onu ve tahrik kayışını güç kafası kasasından çekin. Çoğu durumda tek yapmanız gereken fırçayı ve iki ucunu temizlemektir. İçlerine sarılmış fazla evcil hayvan kılı veya halı liflerini çıkarın.

Adım 2: Gerekirse, fırçayı milden çıkarmak ve temizlemek veya değiştirmek için çırpıcı çubuğu uç kapağını ve flanşı çıkarın.

Adım 3: Tahrik kayışını da kontrol edin ve aşınmış veya hasarlıysa değiştirin.

Adım 4: Dövücü çubuğu yeniden takarken, kayışı çekerek çubuğu döndürmek için tahrik kayışında yeterli gerginlik olduğundan emin olun. Kemer gevşekse, kullanıcı kılavuzundaki talimatları izleyerek ayarlayın.

Bir Motora Servis Verme: Bir teneke kutu elektrikli süpürge motoruna çoğu modelde kolayca erişilebilir. Motor fırçalarını test etmek ve değiştirmek için:

Adım 1: Kutunun üst kapağını açın ve motorun kendisini ortaya çıkarmak için motor kapağını çıkarın.

MOTORA ERİŞMEK İÇİN KUTUNUN ÜST KAPAĞINI AÇIN

Adım 2: Süreklilik test cihazının veya çoklu test cihazının problarını, açma/kapama anahtarından motora giden iki kabloya yerleştirin.

Adım 3: Motor milini elle birkaç tur döndürün. Motor, bir miktar dirençli kapalı devre olarak test edilmelidir. Bir ohmmetre hiçbir direnç veya sonsuz direnç göstermiyorsa, motor muhtemelen hasar görmüştür.

Adım 4: Erişilebilirlerse, motorun fırçalarını da aynı şekilde kontrol edin. Gerekirse fırçaları değiştirin.

Diğer motor onarımları için, cihazı bir cihaz onarım servisine veya motor tamir atölyesine götürün. Motorun değiştirilmesi gerekiyorsa, vakumun genel durumunu değerlendirin ve tüm cihazı değiştirmeyi düşünün.

Kablo Makarasına Servis Verme: Bir kutu elektrikli süpürge üzerindeki kablo makarası, kablonun saklanmasını kolaylaştıran bir alettir. Hiçbir şeyi temizlemez. Kordon makarası ünitesi genellikle kutunun arkasında bulunur.

Bir iç yay, kabloyu makaraya geri çekmek için yeterli gerilimi sağlar. Kordon makarası, kordonu bir daire içinde sarar, bu nedenle kordonun iç ucunun da bir daire içinde hareket etmesi gerekir. Aynı zamanda motora elektriksel olarak bağlanmalıdır.

Bunun işe yaraması için, kordon, komütatör bloğu adı verilen dönen bir kontağa bağlanır. Kablonun iç ucundan sabit bir bloğa akım geçiren dairesel bir elektrik iletkenidir. Bloklar kirlenir veya paslanırsa motora akım iletmezler. Kablo makarasını çıkarmak ve temizlemek veya değiştirmek için:

Adım 1: Kutunun üst kapağını açın. Başka bir sızdırmazlık kapağı, kordon makarasını ve muhtemelen motoru da vakum odasından koruyacaktır.

Adım 2: Kablo makarasını temizlemenize veya değiştirmenize bağlı olarak, onu muhafazadan çıkarmanız gerekebilir. Bunu yapmak için, onu yerinde tutan klipsleri veya tutturucuları bulun ve çıkarın. Gerekirse, kablo makarasından motora giden iki kabloyu kesin. Bazı durumlarda motor kablolarını kesmeden ayar ve onarımlar yapabilmeniz mümkün olabilir.

Adım 3: Kablo makarasındaki kirleri temizleyin, ardından komütatörü ve sabit bloğu yumuşak bir bez üzerinde biraz izopropil alkolle temizleyin. Çukurluysa, bloklar hafifçe zımparalanmalı ve silinerek temizlenmelidir.

Adım 4: Yayı gerektiği gibi ayarlayın ve kesilen kabloları değiştirerek üniteyi ters sırada yeniden takın.

Üfleme – arızalı bir saç kurutma makinesini düzeltmenize yardımcı olacak sonraki sayfadaki ipuçlarını okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi