Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Nasıl Değiştirirsiniz
Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Nasıl Değiştirirsiniz

Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Nasıl Değiştirirsiniz ?

Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Nasıl Değiştirirsiniz ? Doğru kullanıldığında, küçük el tipi kablosuz elektrikli süpürgeler, genellikle pilleri iyi olduğu sürece gerçekten uzun süre dayanabilir. Piller bittiğinde, ölü pilleri değiştirmek çok kolaydır. Küçük el tipi kablosuz elektrikli süpürgeler nispeten ucuz olsa da, pilleri genellikle çok daha ucuzdur. Bugün size akülü el süpürgelerinde eski şarj edilebilir pillerin nasıl değiştirileceğini göstereceğim. Aşağıdaki kılavuzu okuyun ve ayrıntılı adım adım talimatlara bakın!

Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Nasıl Değiştirilir ?

Şarj Edilebilir Pillerin Ömrü Bittiğinde Ne Yapmalı?

Kendin Yap projelerinden hoşlanmıyorsanız, belki de yapılacak en iyi şey kablosuz elektrikli süpürgenizi tamirhaneye götürmek ve onlara pilleri değiştirmenin ne kadara mal olacağını sormaktır. yeni bir kablosuz elektrikli süpürge satın almak daha ucuzdur . Ancak, biraz zaman harcamaktan çekinmezseniz, eğlenebilir, sadece birkaç TL harcayabilir ve elektrikli süpürgenizi kısa sürede onarabilirsiniz. Ancak başlamadan önce , genel olarak elektrikli süpürge pilleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizden emin olmayı unutmayın.

Elektrikli süpürgedeki pili kendiniz nasıl değiştirirsiniz

Son yıllarda elektrikli süpürgeler her ailenin hayatının bir parçası haline geldi. Bu cihaz olmadan bir daireyi nasıl temizleyebileceğinizi hayal etmek zor. Nitekim önceden toz veya küçük döküntüleri toplamak için bir süpürge ile sabırla ve uzun süre çalışmak gerekiyordu ama artık bu makine bu işi bizim yerimize yapabiliyor. Dairelere ek olarak, elektrikli süpürgeler genellikle diğer odaları ve örneğin araba içlerini temizlemek için de kullanılır.

Elektrik Süpürgesi Şarjlı Akü Pil Değiştirme

Genel olarak, elektrikli süpürge olmadan hayatı hayal etmek zordur. Bu nedenle, elektrikli süpürgenin önemsiz, kötü emmeye başladığı durumdan çok az insan memnun. Arızaların en yaygın nedenlerinden biri, cihazın pilinin arızalanmasıdır. Bu sorunun en iyi çözümü eski pili yenisiyle değiştirmektir. elektrikli süpürgede pil nasıl düzgün şekilde değiştirilir, bu yazıda okuyabilirsiniz.

DOĞRU PİLİ BULMA

Eski bir pili değiştirmeden önce yenisini satın almanız gerekir. Tüm elektrikli süpürge pillerinin yaklaşık olarak aynı olduğuna dair yaygın inanışın aksine, bu kesinlikle böyle değildir. Bir pil seçerken dikkate alınması gereken birçok parametre vardır. Neyse ki, üreticiler elektrikli süpürge modelinizin açıklamasında gerekli pil modelini zaten belirtmişlerdir, bu nedenle tek yapmanız gereken üreticinin web sitesine gitmek ve ihtiyacınız olan pil modelini görmek. Bundan sonra, daha az önemli olmayan ikinci bir seçenek var: NiMh – nikel-metal hidrit veya Li-Ion – lityum-iyon pil takmak. Fark ne:

 • NiMh – Nikel Metal Hidrit Pil – Bu günlerde çoğu elektrikli süpürge modelinde kullanılan standart pil. Oldukça uzun bir hizmet ömrüne sahipken oldukça ucuzdur. Bununla birlikte, bu pilin önemli bir dezavantajı vardır – hafıza etkisi. Bu terimi uzmanların sözlüğünden çevirirsek, bu işlem sırasında pil kapasitesinin kaybı anlamına gelir. Ayrıca, elektrikli süpürge kullanılmasa bile, pil sadece bir günde şarjının yaklaşık yüzde onunu kaybeder.
 • Li-Ion, bir lityum iyon pildir. Bu tip pil, dünya pazarında nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır. Nikel metal hidrit pillerden daha pahalıdır ve her elektrikli süpürge modeli için mevcut değildir. Çoğu zaman, bu tür piller yalnızca pahalı modeller için satışta bulunabilir. Bununla birlikte, bu dezavantajların yanı sıra, bu tür pillerin birkaç önemli avantajı vardır. Örneğin, hiçbir hafıza etkisi yoktur ve pratikte kendi kendine boşalmaya maruz kalmazlar. Büyük miktarda enerji depolamaya sahipler ve bütçe muadillerinden çok daha hızlı şarj oluyorlar. Ayrıca bu pillerin NiMh’den daha hızlı tükendiğini de bilmelisiniz.

Yukarıdakilere dayanarak, uzmanlar, kullanımı çok daha az tuhaf olduklarından ve fiyat farkı çok belirgin olmadığından, fırsatınız varsa lityum iyon pilleri almanızı tavsiye ediyor.

Elektrikli süpürgede pil nasıl değiştirilir

Otonom güç kaynaklarına sahip ev aletlerinin rahatlığı yadsınamaz. Ancak size bir elektrikli süpürgede pili nasıl değiştireceğinizi anlatmadan önce, pili değiştirmenizin temel nedenlerini belirtmek isterim. Pili değiştirme ihtiyacı aşağıdaki durumlarda ortaya çıkar:

 • teknik iki yıldan daha eski ve çekiş gücü zayıfladı;
 • Pilin şarj olması uzun zaman alır, çok çabuk boşalır;
 • cihaz hiç açılmıyor.

Doğrudan değiştirme işleminin açıklamasına geçmeden önce, yalnızca üretici tarafından kurulan pil tipini (aynı teknik parametrelerle) satın alma ihtiyacına dikkatinizi çekiyoruz. elektrikli süpürge için farklı özelliklere sahip veya farklı türde bir pil takmak aygıtınızda geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir.

PİLİNİ DEĞİŞİME HAZIRLANMA

Halihazırda uygun bir pil satın aldıysanız, güç kaynağını değiştirmeye başlarken gerekli alete dikkat edin. Pili değiştirmek için ihtiyacınız olacak:

 • tornavidalar (Phillips ve düz);
 • yalıtım bandı;
 • bıçak;
 • lehim;
 • havya.

Elektrikli süpürgenin pilini değiştirme

İlk olarak, el tipi elektrikli süpürgenin bağlantısı kesilir ve ardından atık kabından çıkarılır. Biriken tozu bir bezle silin. Bundan sonra, vidaları sökmek ve yan kapakları çıkarmak için bir tornavida kullanın. Her iki tarafta da çıkarılması gereken mavi piller göreceksiniz.

Bir Phillips tornavida kullanarak tutamağın üst kısmını ayırın. Çıkarılabilir iki pil paketi daha göreceksiniz. Üst astarı sökme sürecinde dikkatli olun ve ekipmanı açmak için düğmeye basmayın. Bir tornavida kullanarak vidaları çıkarın ve kontrol kartını kasanın altından ayırın. Son piller de aynı şekilde çıkarılır.

Numune için çıkarılan mevcut depolama cihazlarını önünüze yerleştirin. Her bir kitin birbirine nasıl bağlandığını inceleyin.

Bir pil bağlantı şeması oluşturmak için ihtiyacınız olacak:

 • havya (güç 40 – 100 W);
 • yeni şarj edilebilir piller. Fabrika bağlantılarına sahip bir pil satın almak daha iyidir;
 • düşük sıcaklıkta lehim (kalay);
 • reçine (akı).

Temaslı piller elde edemediyseniz, bunları kendiniz yapmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, gerekli boyuttaki sac şeritleri kesin, ışınlayın ve tüm pillerin “eksi” ve “artı” noktalarına lehimleyin. Bu, özellikle uygun beceriye sahip değilseniz, oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu nedenle gereksiz israfı önlemek için kontaklı piller satın alın. Lehimleme konusunda tecrübeniz varsa, kalay şeritlerini lehimlemeden önce, serbest kontakları elektrik bandı ile yalıtın.

İŞİN TAMAMLANMASI VE ÜNİTENİN MONTAJI

Pili seri bağlayın, birinci pilin “+” ucunu ikincinin “-” terminaline bağlayın ve kontağı lehimleyin. Tüm güç kaynaklarını örneğe göre bağlayın. Kullanım kolaylığı için her pil grubunu maskeleme bandı (elektrik bandı) ile bağlayın. Ek olarak, pil ve teller arasındaki bağlantıları yalıtın. Elektrikli süpürgeyi monte edin, sökme sırasında atılan adımları ters sırayla uygulayın.

Robotik elektrikli süpürgelerdeki pillerin değiştirilmesi hakkında daha fazla bilgi edinin

Pil veya akümülatörler sarf malzemesidir. Elemanların değiştirilmesi her iki ila üç yılda bir gereklidir. Kullanım ömrü büyük ölçüde kullanıcıya bağlıdır. Ayrıca, doğru şarj, pillerin “ömrünü” etkiler.

Ustadan robot elektrikli süpürgenin nasıl düzgün şekilde şarj edileceğine dair birkaç ipucu

 1. Robot elektrikli süpürgenin ilk şarjı kesinlikle talimatlara göre yapılmalıdır. Tüm üreticiler ve ustalar, yeni bir cihazı en az sekiz saat şarj etmenizi önerir. Gösterge cihazın tamamen şarj olduğunu gösterse bile, üretici tarafından belirtilen süreye dayanmak daha iyidir. Nikel metal hidrit tipindeki piller, kullanım ömrünü büyük ölçüde etkileyen bir hafıza etkisine sahiptir. Lityum iyon pillerin böyle bir işlevi yoktur ancak üreticinin tavsiyesi ihmal edilmemelidir.
 2. Robot elektrikli süpürgenin saklanması (uzun süre iş dışında). Tatile çıkmak veya elektrikli süpürge kullanarak geçici olarak durmak, doğru şekilde saklamanız gerekir. Pil çıkarılabilir ise, kutusundan çıkarılmalı ve en az %40 şarjlı olarak ayrı bir yerde saklanmalıdır. Sadece demonte edilerek kutusundan çıkarılan piller için, pillerin çıkarılması gerekli değildir, ancak şarjın da en az yüzde 40 olması gerekir.
 3. Pil kaynağını tükettiyse, değiştirilmesi gerekir. Ustalar, pilin sıfıra düşmesine izin vermemelerini tavsiye ediyor. Cihaz şarj oluyor, 3-5 dakikadan fazla çalışmıyorsa ve tekrar şarj istiyorsa pilleri değiştirme zamanı gelmiştir.

Robot elektrikli süpürge için piller nerede değiştirilir?

Robot elektrikli süpürgelerin onarımı için bir atölye Ustalar, pilleri garantili yenileriyle değiştirir. Kapasite marjı ile kaliteli, yüksek akımlı piller koyduk. Onarım maliyetini düşürmek için eski bölmeye yeni piller takılır. Bu tür bir revizyon, onarımın kalitesini etkilemez, ancak mal sahibinin parasından önemli ölçüde tasarruf sağlar.

1. Pil bölmesine ulaşmak için robot elektrikli süpürgeyi söküyoruz.

2. Çalışmayan pillerin bulunduğu pil bölmesini sökün.

3. Eski pilleri çıkarıyoruz.

4. Pilleri kasaya takıyoruz, koruma levhasını takıyoruz. Elektrikli süpürgeyi toplayıp test ediyoruz.

Master’ın çalışması ve takılı piller için bir garanti verilir. Robot elektrikli süpürgeyi tamir etme süresi 3-5 gündür (temas anındaki ustanın iş yüküne bağlı olarak). Yeniden paketleme maliyeti 1700-2000 UAH arasındadır (montajdaki pil sayısına bağlıdır). Fotoğraf onarım sürecini gösteriyor, maliyeti 1700 UAH.

Pillerinizi değiştirme zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

 1. Cihaz sürekli olarak pilin boşaldığını gösterir.
 2. Robot elektrikli süpürge 5-10 dakika çalışır ve üsse geri döner.
 3. Elektrikli süpürge tabandan ayrılır ve durur.
 4. Piller sıfıra boşalırsa, elektrikli süpürge açılmayacaktır.

Ancak şarj sorunları her zaman pilin değiştirilmesini gerektirmez. Şarj ünitesinin arızalı olduğu, tabanın kendisinin veya kontakların basitçe tıkandığı durumlar vardır. Doğru onarım yöntemini seçmek için ustabaşı her şeyi teşhis eder ve kontrol eder. Robot elektrikli süpürgeyi tam olarak bir taban ve bir güç kablosu ile tam donanımlı olarak getirmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi