Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Elektrik Süpürgesi Motor Nasıl Değiştirirsiniz ?

Elektrik Süpürgesi Motor Nasıl Değiştirirsiniz

Elektrik Süpürgesi Motor Nasıl Değiştirirsiniz ? Elektrikli süpürgenizin performansını işarete kadar tutmak için pompanın veya motorun doğru şekilde çalışması gerekir. Bir pompada elektrikli süpürgenin bazı hareketli parçaları vardır ve bu hareketli parçalar normal aşınma veya eskime nedeniyle bozulma eğilimindedir. tamir etmeden önce, elektrikli süpürgenizin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. Elektrikli süpürgede fanı döndüren bir motor vardır ve bu işlem sayesinde hava ile sonuçlanan emiş oluşturulur.

Elektrik Süpürgesi Motor Nasıl Değiştirilir ?

Tüm kir ve kalıntılar, filtrelendiği elektrikli süpürgenize emilir. Elektrikli süpürge motorunuzu onarmak için, görevi yerine getirmek için gerekli aletlere ihtiyacınız vardır.

Elektrikli Süpürge Motorunu Sökün :

Elektrikli süpürgenizi onarmak için birkaç temel şey gereklidir. Ellerinizi, pense, tornavidayı diğer aletlerle birlikte kullanmanız gerekecektir. En önemlisi, nasıl çalıştığı hakkında da temel bir fikriniz olması gerekir.

Motorun takılı olduğu temizleyicide bir fan var. Fan dönerken emiş oluşturur. Emme, kir ve döküntü ile karışmış kirli havayı çeker. Elektrikli süpürgenizdeki gözenekli bir torba, kir dolu hava akımını filtreler.

Makineyi demonte etmek için önce kolları, filtreyi ve anahtar grubunu sökerek başlayın. Dikkatli olmalı ve altında yatan elektrik bağlantılarını ve devreleri bozmamaya çalışmalısınız.

Elektrik Süpürgesi Motor Değişimi

Elektrikli süpürgede, iç kısımlarını koruyan ve elektrikli süpürgenizin motoruna erişmek için dikkatlice çıkarılması gereken bir kılıf vardır. Elektrikli süpürgenizin kırılgan kısımlarını tutarken dikkatli olun.

Her bölümün konumu hakkında notlar almak çok önemlidir. Bu, yeniden montaj sırasında her bir bölümü ait olduğu yere geri göndermeniz için süreci kolaylaştıracaktır. Vakum pompasını çıkardıktan sonra, bu noktada motoru dikkatlice çıkarabileceksiniz.

Yeni Motorunu Sabitleyin :

Motorun ucundaki metal kalkana hafifçe dokunun. Bu adım, üfleyici fanını ortaya çıkaracaktır. Elektrikli süpürgenizin düzgün çalışması için bu alüminyum üfleyici çok önemlidir. Ancak, üfleyici kir ve tozla tıkanma eğilimindedir. İyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Ardından, kürek konektörlü bir yerde bulunan karbon motor fırçalarını dikkatlice kaldırın. Karbon fırçalar genellikle uzun ve stabildir.

Fırçaları temizlemek için elektrikli bileşen temizleyici solvent kullanın ve her iki fırçayı da aynı anda değiştirin Burçların bozulduğunu fark ederseniz motor statörünü dikkatlice çıkarın.  Statoru sıkıca yerinde tutan metal yaylı klipsler vardır, eğer klipslere bastırırsanız, stator nispeten kolaylıkla kayabilmelidir. Statorun üzerinde elektronik kontrolör kabloları bulunduğundan bunu yaparken dikkatli olmalısınız.

Elektrikli süpürgenizin optimum çalışma seviyelerinde çalışmasını sağlamak için statörünüzün içindeki kir ve kalıntıları temizlemek çok önemlidir. Her iki ucunda da yataklar olduğundan rotor tertibatını çıkarırken dikkatli olun, ancak işlem sırasında herhangi bir rondela kaybetmediğinizden emin olun.

Elektrikli Süpürgeyi Yeniden Birleştirin :

Tüm üniteyi yeniden monte etmeden önce tüm parçaların tamamen kuru olduğundan emin olun. Aceleyle kısa devre riskine girmezsiniz. Tüm vidaları ve parçaları dikkatlice doğru yerlerine geri takın.  Bunu yaparken, demontaj sırasında her bir parçanın konumunu not etmenin neden önemli olduğunu anlayacaksınız.

Her şeyin yerine oturduğunu ve tüm kabloların sağlam olduğunu doğrulamak için iki kez kontrol edin. Şimdi elektrikli süpürgenizi yeniden monte etmeyi bitirdiğinize göre, fişini prize takın ve açın. Herhangi bir büyük arıza olmadığı sürece doğru şekilde çalışabilecektir.

Bununla birlikte, bazen elektrikli süpürge önemli sorunlar geliştirebilir ve bu da düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda, elektrikli süpürge motorunu onarmak için elektrikli süpürgenizi kalifiye bir profesyonele götürmeniz gerekecektir.

Bu size paradan ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Elektrikli süpürge onarımını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, makineye zarar verme riskini almayın. Talimatları öğrenmek için garantiyi ve kılavuzu kontrol etmeniz önemlidir. Garanti hala geçerliyse ve garanti süresi dolmadıysa, üretici herhangi bir ek ücret ödemeden sizin için elektrikli süpürgeyle tamir edecektir.

Sonuç:

Elektrikli süpürgenizin en iyi şekilde çalışmasını istiyorsanız, elektrikli süpürgenin motorunu düzenli olarak onarmanız ve bakımını yapmanız gerekir . Hareketli parçalar, aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla bozulma eğilimindedir. Elektrikli süpürgenizin anahtar veya temel bileşeni motor veya pompadır.

Motorun onarımı, motorun, statünün veya komütatörün ve elektronik bileşenlerin kontrol edilmesini içerecektir. Hangi parçanın hasar gördüğüne bağlı olarak arızalı parçayı geri yükleyebilir ve değiştirebilirsiniz.

Rotorun uçlarında bir komütatör vardır ve komütatör kirlenirse veya bozulursa bu, elektrikli süpürgenizin performansını etkileyebilir. Komütatörü bir mini torna tezgahına monte etmeniz gerekir. Bunu düzeltmek için alternatif olarak hem ıslak hem de kuru zımpara kullanın.

Komütatörün uçlarını zımparalamak için hafif, tüylü vuruşlar kullanmayı deneyin. Torbayı ve elektrikli süpürgedeki tüm filtreleri değiştirin ve tüm giriş ve çıkış hava yollarının temiz ve parlak olduğundan emin olun.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687