• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Elektrik Süpürgesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirirsiniz

Elektrik Süpürgesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirirsiniz ? Deneyimler bize, elektrikli süpürgelerin transformatörlerinin ve rölelerinin nadiren söndüğünü ve çoğu zaman başka sorunlarla karşılaşılabileceğini, ancak zamanla yavaş yavaş yıprandıkları için elektrikli süpürgenin motorunun arızalanması gerektiğini bize bildirir. Motoru onarmak için çok fazla uzmanlık veya yüksek teknoloji ürünü ekipman gerektirmez.

Elektrik Süpürgesi Motor Kömürü Nasıl Değiştirilir ?

Tüm çeşitli parçaları açmak için sadece bir pense ve bir Torx T20 tornavidaya ihtiyacınız var. Ama en önemlisi, ellerinize ve sağduyunuza ihtiyacınız olacak. Bir elektrikli süpürgenin nasıl çalıştığını biliyorsanız , nasıl tamir edeceğinizi hayal etmek kolaydır. Bu kısa kılavuz , markası veya türü ne olursa olsun, elektrikli süpürge motorlarının bakımının temellerini kapsar .

1. Sökme

Elektrikli süpürgenizi demonte ederken, filtrelerden kurtularak başlayın, tutamakları çıkarın, genellikle altında bulunan elektrik konnektörünü rahatsız etmemeye dikkat ederek anahtar tertibatını çıkarın. Elektrikli süpürge çekirdek motoruna ulaşmak için iç kısmı koruyan vakum kutusunu çıkarın. Komşu anakartı gevşeterek serbest hareket etmesine izin verirseniz, çok daha kolaydır, böylece çalışmanız gereken yere gidebilirsiniz, o zaman her şeyi yeniden kablolamak zorunda kalacağınız gibi tamamen çıkarmak yerine, eğer varsa zor olan tecrübesiz. Çoğu durumda, makineyi çevreleyen lastik tamponların veya kablo tellerinin çıkarılması gerekmez.

Küçük parçalar ve parçalar kırılgan olduğu için elektrikli süpürgenin parçalarını çıkarırken nazik olmalısınız. Tüm bu öğelerin, özellikle vidaların daha önce nereye yerleştirildiğini unutmayın. Bunları belirli bir sırayla düzenleyebilirsiniz, böylece her birinin nereye gitmesi gerektiğini daha iyi hatırlarsınız. Vakum pompası kabinini serbest bıraktığınıza göre, motoru vakumdan çıkarın. Bazı modellerde motor kabuğu yerine tüm motor tertibatını içeren bir motor bölmesi bulunur.

Her durumda, bu ilk aşamadan sonraki sonuç şöyle görünmelidir:

2. Motoru sabitleme

Motorun ucuna baktığınızda, üfleyici fanı ortaya çıkarmak için hafifçe vurmanız gereken metal bir kalkan vardır, ardından üfleyici fanı yerinde tutan somunu çıkarın. Bu, düz ara pulu ve alüminyum üfleyiciyi dışarı çekmenize olanak tanır (bazı modeller aynı yapıya sahip değildir, bu nedenle esnek olun).

Daha sonra, genellikle kürek konektörleriyle yerinde tutulan karbon motor fırçalarını nazikçe kaldırarak, bunları doğrudan sorunsuz bir şekilde dışarı çekebilirsiniz. Bu motor fırçaları uzun ve sağlam görünmelidir ve eğer öyleyse, tipik olarak çok uzun bir süre dayanmalıdır. Bu sırada, dişi kürek soketinin ‘stator mahfazasının’ yüzüne yerleştirilmesi gereken iki tip ‘muhafaza’ ve alternatif ‘pirinç mahfazanın’ tabanındaki erkek kürek konektörü görmelisiniz.

Elektrik Süpürgesi Motor Kömürü Değişimi

Fırçalar şimdi çıkarıldığında, gelecekte elektrikli süpürgenizden en iyi şekilde yararlanmak için elektrikli bir temizleyici ile temizlemeniz (veya tamamen değiştirmeniz) gerekir. İşte nasıl göründükleri:

Bunları değiştirmeye karar verirseniz, her zaman ikisini de aynı anda değiştirin. Fırçaların bakımını yaptıktan sonra vakumlu motor statorunu çıkarabilirsiniz. Bu, onu yerine sabitleyen metal yaylı klipse bastırılarak yapılabilir ve stator kolayca dışarı kaymalıdır.

Stator, elektronik denetleyiciye bağlı olmalıdır ve onunla birlikte gelecektir. Bu, elektrikli süpürgenin optimum seviyede çalışabilmesi için statorun iç kısmındaki tüm kir ve toz kalıntılarını mahfaza ile birlikte temizlemek için iyi bir zaman olacaktır.

Daha sonra, her iki ucunda yatakları ve mahfazaya bastırılmış bir alt yatağı olması gereken rotoru dikkatli bir şekilde dışarı çekmeniz gerekecektir. Bunun da dikkatlice çıkarılması gerekiyor. Düz küçük yaylı rondelayı kaybetmemeye dikkat ederek, rotor tek parça halinde yüzeye çıkmalıdır.

Rotorun ucunda bulunan komütatörün, bakır halkaların fırçalara sürterek fırçaları sıyırdığını fark etmişsinizdir. Bu parça süper kirli ve çentikli olabilir, bu da hatalı elektrikli süpürge motorlarında büyük bir sorundur. İşte komütatörün nasıl göründüğü:

Bu sorunu çözmek için, rotoru bir mini torna tezgahına nazikçe monte etmelisiniz, eğer elinizde oldukça kullanışlı bir tane varsa ve üç çeneli aynada hafifçe kavrayın. Bu noktada, açarak doğru çalıştığından emin olabilirsiniz. Vakum motorunun plastikle kaplanmadığında çok gürültülü olduğunu unutmayın, bu nedenle telaşa kapılmayın. Islak ve kuru ince zımpara kağıdı kullanarak, rotor komütatörünün ucunu dikkatlice zımparalamaya yetecek kadar uzun bir şerit halinde katlayın.

Komütatörün mükemmel şekilde pürüzsüz olması gerekmez ve çevresinde birkaç küçük çentik varsa yine de iyi çalışır, bu nedenle komütatörü zımparalamak için tüy benzeri darbeler kullanın ve çok fazla zımparalamamaya dikkat edin. Derin çizik, fırçaların uçlarının komütatöre temas ettiği noktadır, bu nedenle fırçanın başları çoğu zaman pürüzsüz bakır ile temas halinde olmalıdır.

Büyük olasılıkla tozla tıkanacak olan alüminyum üfleyicinin temizlenmesi, elektrikli süpürgenizin genel işlevinin anahtarıdır. Uzun bir kablo bağı olan bazı kanatçıklarla hızlı bir itme, genellikle bir elektrikli süpürgeyle birlikte hile yapar.

Şimdi elektronik onarım için son derece dikkatli olun, çünkü düzgün bir şekilde takılmış pek bir şey olmayacak ve birkaç gevşek ana bağlantı açıkta kalacak ve bunlarla karşılaşırsanız sizi kesecektir. Vakumların motor elektronik yapısı, bir termal kesme cihazı ve 20 ila 30 amperlik bir triyaktan oluşan, yok edilemeyecek kadar basittir. Tüm triyak tellerinin gövdeye iyi bağlandığından emin olun. Bununla ilgili deneyiminiz varsa, tüm elektrikli bileşenlerin bir ampermetre kullanarak çalışıp çalışmadığını hemen kontrol etmeye/ölçmeye başlayabilirsiniz .

Konnektörleri bir arada tutan plastik klipslerin tüm parçalarının tam olduğundan ve çatlak olmadığından emin olun ve güvenli bir şekilde bir arada tutmak için konektörü elektrik bandına sarın.

3. Yeniden Birleştirin

Tüm onarım ve temizliği tamamladığınızda, motoru tekrar monte etmelisiniz. Tekrar çalıştırmayı denemeden önce, tüm suyun buharlaştığından ve yaptığınız bakımın güvenli bir şekilde kuruduğundan emin olmak için elektrikli süpürge motorunu sıcak bir yere koyarak tamamen kurumasını sağlamanız önerilir.

Tüm vidaları eski haline getirmek için zaman ayırın ve tüm kablo bağlantılarının doğru olup olmadığını kontrol edin. Bir elektrikli süpürgenin motorunu tamir etmek için birkaç saat harcadığınızı, yalnızca kabloların yetersiz yeniden yerleştirilmesi nedeniyle çalışmadığını keşfetmek için harcadığınızı hayal edin. Gördüğünüz gibi, bir elektrikli süpürgenin motorunu onarmak oldukça basit bir işlem olabilir. Elektrikli süpürgenizin motorunu tamir etmek için mühendis olmanıza gerek yok, oraya girmek için doğru becerilere ve kararlılığa sahip olmanız yeterli. Size iyi şanslar diliyorum ve bu kılavuz hakkındaki yorumlarınızı çok isterim.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687