• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Elektrik Süpürgesi Açma Kapama Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz

Elektrik Süpürgesi Açma Kapama Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz ? Modern bir ev tipi elektrikli süpürgenin ortalama hizmet ömrü 5-7 yıldır, ancak çoğu işleminin yoğunluğuna bağlıdır. Aşırı mekanik stres (elektrikli süpürgeyi ayağınızla açma alışkanlığı), toz, kir ve nem tüm bunlar düğme mekanizmalarının aşınmasını hızlandırır, anahtarın içindeki kontaklar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Elektrik Süpürgesi Açma Kapama Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

İlk başta, düğme her seferinde sıkışmaya ve çalışmaya başlar, istenen konumda sabitlemeyi durdurur ve ardından basmaya yanıt vermeyi tamamen durdurur.

Kural olarak, daha önceki nesil elektrikli süpürgeler için güç düğmesi, önemsiz aşınma ve yıpranma nedeniyle sabitlenmez ve bu durumda yalnızca anahtarın değiştirilmesi durumu düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Modern elektrikli süpürge modellerinde, motoru açıp kapatmaktan kontrol panosunda bulunan minyatür bir mikro anahtar sorumludur. Kural olarak, aşınma nedeniyle değil, bu mikro anahtarın içindeki kontakların oksidasyonu nedeniyle çalışmayı durdurur.

Bu durumda, sorun iki şekilde çözülebilir: anahtarı tamamen benzer bir anahtarla değiştirin veya mevcut olanı onarın.

Elektrik Süpürgesi Açma Kapama Butonu Değiştirme

Eylem sırası aşağıdaki gibidir:

 1. Elektrikli süpürgenin gövdesini söküyoruz. İlk önce 6 vida ile sabitlenmiş olan alt kapağı çıkarın;
 2. Kontrol modülünü kaldırıyoruz. Bunu yapmak için, tüm terminalleri ondan ayırın. Yeniden montaj sırasında terminallerin konumuyla ilgili bir hata yapmamak için bağlantılarının bir şemasını çizmenizi veya fotoğraf çekmenizi öneririz. Tahtanın kendisi bir tarafta sıradan bir kendinden kılavuzlu vida ile, diğer tarafta – bir tornavidayla sıkılması gereken metal bir klipsle tutulur;
 3. Sorunun düğmede olduğundan emin olmak için mikro anahtarı bir test cihazıyla (en yakın kontak çiftleri çağrılır) çağırırız;
 4. Eski anahtarı cımbızla veya küçük bir düz tornavidayla nazikçe kaldırarak lehimliyoruz (kart ile mikro anahtar arasına itiyoruz);
 5. Eski lehimden dört montaj deliğini bir bızla temizliyoruz;
 6. Durana kadar deliklere yeni bir mikro anahtar takıyoruz ve bir havya ile tutuyoruz. Yan kesicilerle temasların ekstra “pençelerini” kestik;
 7. Toplarken Hepsini ters sıraya koymak

Mikro anahtarı onarın.

Bu yöntem, bir havya konusunda deneyiminiz yoksa uygundur. Düğmeyi geri yüklemek için oksit birikintilerinden temizlemeniz gerekir.

 1. Bunu yapmak için, ayrılmaz plastik klipslere tutturulmuş olan üst plakayı dört yerden çıkarmanız gerekir. Bir büro bıçağıyla kesilebilirler.
 2. Ardından, düğmenin kendisini çıkarmanız ve ince bir metal zar almanız gerekir. Bunun yanı sıra altındaki kontaklar sıfır zımpara ile temizlenmelidir.
 3. Metal plaka, süper yapıştırıcı veya sıcakta eriyen yapıştırıcı ile tekrar yerleştirilebilir.
 4. O zaman her şey ters sırada gidiyor.

Bazı durumlarda, düğme güçlü bir şekilde oksitlenmediğinde, sorunu sökmeden çözebilirsiniz. Bunu yapmak için, temas noktalarını teknik alkol (etanol) ile silmek yeterlidir. Bu durumda alkolün düğme içerisine girmesi gerekir. Temizleme işlemi sırasında düğmeye kuvvetlice basılmalıdır.

Arıza önleme

 • Elektrikli süpürge filtrelerini düzenli olarak soğuk su altında temizleyin veya durulayın;
 • Fırçaların kırılmasını önlemek için düzenli olarak temizleyin;
 • Emiş hortumunu düzenli olarak yabancı cisimler için kontrol edin;
 • Elektrikli süpürgeyi artıkları ve keskin nesneleri temizlemek için kullanmayın;
 • Cihazı hasarlı bir kılıf veya tel ile kullanmayın;
 • Yatakları periyodik olarak makine yağı ile yağlayın.

Sonuç olarak, elektrikli süpürge çalışmayı durdurduysa, bizimle iletişime geçerek onu söküp bazı arıza türlerini düzeltebileceğiniz sonucuna varabiliriz. Ancak kendinize yeni bir elektrikli süpürge almanın daha kolay ve muhtemelen daha ucuz olacağı bir hasar var.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara