Davlumbaz Sağlık Kontrolü ve Bakım İşlemleri

Davlumbaz Sağlık Kontrolü ve Bakım İşlemleri Davlumbaz, bir pişirme yüzeyinin veya pişirme cihazının üzerine monte edilen ve mutfağı havalandırmaya yardımcı olan bir cihazdır. Davlumbaz veya egzoz davlumbaz olarak da bilinirler, havadaki tehlikeli partikülleri temizler ve güvenli bir çalışma ortamı sağlarlar. Ayrıca mutfağınızın hava kalitesini korurlar ve duman, yağ ve diğer benzer parçacıkların birikmesini azaltmaya yardımcı olarak personeliniz için temizlik ve bakımı kolaylaştırırlar.

Mutfak Davlumbazı Nasıl Temizlenir?

 • Çok yağlı davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?
 • Çok yağlı aspiratör nasıl temizlenir?
 • Cam ankastre davlumbaz temizliği nasıl yapılır?
 • Kararan davlumbaz filtresi nasıl temizlenir?

Mutfak davlumbazları , herhangi bir restoranın önemli bir parçasıdır ve iş yerinizi havalandırmaya ve havadaki tehlikeli partikülleri gidermeye yardımcı olur. Mutfaktaki öneminden dolayı davlumbaz sistemlerinizin çalışır vaziyette tutulması güvenliğiniz ve başarınız için zorunludur. Düzenli bakım kontrollerinin yanı sıra, davlumbazlarınızı temiz tutmaya çalışmak, çalışır durumda kalmalarını sağlamaya yardımcı olabilir. Bir mutfak davlumbazının nasıl temizleneceğine aşina değilseniz, bu makale size bunu nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı öğretecektir.

Ticari Davlumbaz Temizliği

Mutfak davlumbazlarınızı temiz tutmak, sağlıklı, güvenli ve işlevsel bir çalışma alanı sağlamanın önemli bir yoludur. Davlumbaz sisteminizde gres veya diğer kirletici maddelerin birikmesine izin verilirse, mutfağınızda artan yangın riski , uygun olmayan havalandırma ve hatta hoş olmayan kokular yaşayabilirsiniz . Bu nedenle, sahip olduğunuz her davlumbaz için düzenli temizlik planlaması yapmalısınız. Bir davlumbaz sistemi çeşitli parçalardan oluştuğundan, işin doğru yapıldığından emin olmak için her birinin ayrı ayrı temizlenmesi gerektiğini unutmayın. Mutfak davlumbazlarınızı, yağ tutucularınızı ve filtrelerinizi nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki okumaya devam edin.

Davlumbaz sisteminizin farklı parçalarını nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için aşağıdaki bölümlerden herhangi birine tıklayın:

Mutfak Davlumbaz Temizliği

Bir davlumbaz, mutfağınızdaki havadaki dumanı, dumanı ve diğer parçacıkları çekmeye yardımcı olur. Zamanla, bu parçacıklar davlumbaz sisteminizde birikerek, temizlenmesini gerektirebilir. Davlumbazın nasıl temizleneceğini öğrenmek için aşağıdaki talimatları kullanın:

 1. Ek bileşenleri çıkarın: Mutfak davlumbazınızı en iyi şekilde temizlemek için, her bileşenin ayrı ayrı temizlendiğinden emin olmak için yağ tutucuları, filtreleri ve fanları çıkardığınızdan emin olun.
 2. Temizleme solüsyonunu karıştırın: Bir kovada ılık su ve sıvı yağ gidericiden oluşan bir solüsyon hazırlayın .
 3. İçini fırçalayın: Çözeltiyi kullanarak, aşındırmayan bir ovma pedi, yumuşak kıllı bir fırça veya bez kullanarak kaputun içini fırçalayın. Herhangi bir gresi veya ek birikintiyi çıkardığınızdan emin olun.
 4. İç kısmı silin: Fırçaladıktan sonra, sabunlu kalıntıları temizlemek için iç kısmı nemli bir bezle silin. Daha sonra, içini kurutmak için ayrı bir havlu kullanın.
 5. Dış kısmı fırçalayın: Temizleme solüsyonunu kullanarak, fazla gresi temizlemek için kaputun dışını fırçalayın.
 6. Dış kısmı silin: Fazla sabun kalıntılarını nemli bir bezle silin. Dış kısmı ayrı bir havlu kullanarak kurulayın.
 7. Kurutma: Mutfak davlumbazınızın kuruması için ek süre verin.
 • Gri davlumbaz lekesi nasıl çıkar
 • Ankastre davlumbaz temizliği
 • Yağlı davlumbaz nasıl temizlenir
 • Davlumbaz motoru nasıl temizlenir
 • Siyah davlumbaz nasıl temizlenir
 • İnox davlumbaz temizliği
 • Davlumbaz nasıl parlatılır

Davlumbazlardaki Yağ Tutucu Izgaralar Nasıl Temizlenir

Yağ tutucular katı ve sıvı yağların ve diğer yağlı maddelerin binanızın havalandırma veya kanalizasyon sistemine girmesini engellemek için tasarlanmıştır. Taşmaya başlarlarsa, davlumbaz sisteminiz arızalanmaya başlayabilir. Yağ tutucularınızın boyutu, ne sıklıkta temizlenmeleri gerektiğini etkileyebilir. Onları iyi durumda tutmak için aşağıdaki adımlara uyun:

 1. Yağ tutucuları çıkarın: Davlumbazınızdaki yağ tutucuları çıkarın.
 2. Gresi çıkarın: Onlardan olabildiğince fazla gresi çıkarmaya devam edin. Gresi ayrı bir kaba koyduğunuzdan emin olun ve kanalizasyona yıkamaktan kaçının.
 3. Kalıntıları ortadan kaldırın: Aşındırıcı olmayan bir ovma pedi veya yumuşak kıllı bir fırça kullanarak, tuzaklarda kalan gresi temizleyin.
 4. Yağ giderme solüsyonu hazırlayın: Ilık su ve sıvı yağ giderici kullanarak lavabonuzda bir temizleme solüsyonu oluşturun. Uygun su oranını bulmak için yağ giderici şişenizi kontrol ettiğinizden emin olun.
 5. Tuzakları ıslatın: Lavabo hazırlandıktan sonra, yağ tutucularınızı solüsyona batırın.
 6. Tuzakları solüsyondan çıkarın: 5-10 dakika bekledikten sonra tuzakları lavabodan çıkarın.
 7. Kurutma: Yağ tutucularınızı mutfak davlumbazınıza yeniden takmadan önce havayla kurumaya bırakın.

Davlumbaz Filtre Temizliği

Davlumbaz filtrelerinizi temizlemek, sisteminizin mutfağınızdaki havayı doğru şekilde filtreleyebilmesini sağlar. Hava, davlumbaz sisteminizden itilirken, bu filtreler havadaki partikülleri yakalar ve mutfağa geri dönüştürülmelerini engeller. Bu nedenle, hızla yağ ve kirle kaplanabilirler. Davlumbaz filtrelerinin nasıl temizleneceğini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Filtreleri çıkarın: Hava filtrelerini temizlemek için davlumbazınızdan çıkarın.
 2. Yağ giderme solüsyonunu karıştırın: Bir lavaboda veya büyük bir küvette, ılık su ve sıvı yağ giderici solüsyonunu karıştırın. Uygun su oranı için şişeyi kontrol ettiğinizden emin olun.
 3. Filtreleri ıslatın: Filtreleri ıslatmak için suya yerleştirin. Filtrelerin fazladan gres çekme olasılığı olduğundan, 2-3 saat, hatta gece boyunca suda bekletilmelerini sağlayın.
 4. Filtreleri solüsyondan çıkarın: Islanmalarına izin verdikten sonra, filtreleri temizleme solüsyonunuzdan çıkarın.
 5. Filtreleri fırçalayın: Yumuşak bir bez kullanarak, filtrelerdeki ek kalıntıları hafifçe ovalayın ve kalıntıları durulamak için sudan geçirin.
 6. Kurutma: Mutfak davlumbazınıza yeniden takmadan önce filtrelerin havayla kurumasına izin verin.

Davlumbaz Fanları Nasıl Temizlenir

Bazen üfleyiciler olarak adlandırılan bir mutfak davlumbaz egzoz fanı , havayı davlumbazın içine çeker. Bu fanlar sadece havanın eşit dağılımını ve akışını sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda siz yemek pişirirken yağ parçacıklarını, dumanı ve dumanları yakalamak için çalışan temel bileşenlerdir. Sahip olduğunuz davlumbaz tipine bağlı olarak, birçok davlumbaz daha fazla fan ile tasarlanmış olsa da, iki kadar az fan olabilir. Davlumbaz fanlarınızı temizlemek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

 1. Fanı çıkarın: Fanınızı temizlemeye başlamak için, mutfak davlumbazından ayırın ve çıkarın.
 2. Fan kanadı kapağını çıkarın: Üfleyici çıkarıldıktan sonra, fan kanadı kapağını bir matkap kullanarak ayırın. Bu, bireysel fan kanatlarına erişmenizi sağlar.
 3. Fan kanatlarını ayırın: Her bir fan kanadını ayrı ayrı yıkanabilmeleri için çıkarın. Davlumbazınız birden fazla fan kullanıyorsa, hangi fanın hangisi olduğunu ayırt ettiğinizden emin olun.
 4. Kanatları ıslatın: Fan kanatlarını sabunlu ılık suya batırın ve ıslanmalarını bekleyin.
 5. Kurutma: Fan kanatlarının ıslanma zamanı geldiğinde, sudan çıkarın ve kurumasını bekleyin. Mikrofiber bir bez kullanmayı veya havayla kurumaya bırakmayı düşünün .
 6. Fan kanatlarını yeniden takın: Kurumaları için zaman bulduktan sonra fan kanatlarını tekrar takın.
 7. Üfleyiciyi değiştirin: Üfleyiciyi tekrar mutfak davlumbazına yerleştirin ve yeniden takın.

Davlumbaz Kanalları Nasıl Temizlenir

Bazı kanallar, rahatça temizleyebileceğiniz aralığın ötesine geçse de, muhtemelen üzerinde çalışılacak açıkta kalan bazı kanallar olacaktır. Gerekirse, gerekli eğitim ve bilgiye sahip bir ekip tarafından kanallarınızın profesyonelce temizlenmesini düşünün. Ancak, ulaşılabilecek açıktaki kanalları temizlemek için şu adımları izleyin:

 1. Temizleme solüsyonunu karıştırın: Bir kova veya benzeri bir kapta ılık su ve sıvı yağ gidericiden bir temizleme solüsyonu hazırlayın.
 2. Ovma kanalı içini: Aşındırmayan bir ovma pedi veya yumuşak kıllı bir fırça ile açıktaki kanalın içini fırçalayın.
 3. Kanal dışını fırçalayın: Aynı ped veya fırça ile açıkta kalan kanalın dışını fırçalayın.
 4. Kurutma: Temizliği bitirdikten sonra kanalın kurumasını bekleyin.

Davlumbaz Temizlik Hizmetleri

Davlumbaz sisteminizi kendiniz temizlemek isteyip istemediğinizden emin değilseniz, bunu sizin yerinize yapması için bir mutfak davlumbaz temizleme servisi tutmayı düşünün. Bulunduğunuz bölgeye göre değişkenlik gösterebilen bu hizmetler, davlumbaz sisteminizin temizliğini profesyonel bir ekip tarafından yaptırmanıza olanak sağlar. Maliyetli olabilse de tercihlerinize bağlı olarak profesyonel temizlik doğru bir seçim olabilir.

Davlumbaz Temizleme Maliyeti

Maliyet, kiraladığınız hizmete ve ne kadar iş yapılması gerektiğine bağlı olarak değişse de, çoğu işletme mutfak davlumbazlarının temizlenmesi için 300 ila 600 dolar arasında bir ücret öder. Bazı durumlarda, temizleme işlemi dört saatten fazla sürebilir. Mutfak davlumbazınızın profesyonelce temizlenmesi için gereken süreyi ve maliyeti etkileyebilecek bazı faktörler şunlardır:

 • mürettebat boyutu
 • Konum
 • Davlumbaz sistem boyutu
 • Su mevcudiyeti
 • Davlumbaz sistemi konfigürasyonu
 • Kaput durumu

Mutfak Davlumbazını Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Genel olarak, mutfak davlumbazınızı üç ayda bir temizlemeyi planlamanız gerektiği söylenir. Ancak bu sayı herkes için geçerli değil. Davlumbazınızı temizlemeden geçirebileceğiniz sürenin uzunluğunun, her biri temizlik programınız üzerinde farklı etkileri olabilecek birkaç farklı faktöre bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. En önemli faktörlerden bazıları şunlardır:

 • İş hacmi: Meşgul bir restoran, meşgul bir mutfağa neden olur ve bu da mutfak davlumbazlarınızda daha fazla strese neden olur. Aksine, daha az yemek pişiriyorsanız veya sadece haftanın belirli günleri açıksanız, davlumbazlarınız için eskisi kadar endişelenmenize gerek olmayabilir.
 • Menü öğeleri: Yağlı yiyeceklerin veya pişerken aşırı buhar çıkmasına neden olan yiyeceklerin bol olduğu bir menü, mutfak davlumbazlarınızın daha sık kullanılacağı ve daha sık temizlenmesi gerektiği anlamına gelir.
 • Ekipman türü: Bazı cihazlar muaf olmasına rağmen, çoğu mutfak davlumbaz yönetmeliği, tüm cihazların bir davlumbaz altına yerleştirilmesini gerektirir. Ne tür ekipman kullandığınızı ve davlumbazlarınızda ek kir veya yağ birikmesine neden olup olmayacağını dikkate almayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi