• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ? Tüm kirli çamaşırlarınızı çamaşır makinesine koyuyorsunuz, zamanlayıcıyı ve yıkama programını ayarlıyorsunuz ve başlat düğmesine basıyorsunuz, aniden makine derin bir uğultu sesi çıkarıyor ve duruyor. Yalnızca tamburun artık dönmediğini keşfetmek için onu yeniden başlatmaya çalışırsınız. Hayal kırıklığına uğrarsınız ve yeni bir çamaşır makinesi almaya karar verirsiniz; ancak buna gerek yok. Çamaşır makinenizin motoru bozuldu ve kendi başınıza değiştirmek oldukça kolay. Öyleyse bu adımları izleyin.

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Motor  , çamaşır makinesinde yıkama sırasında tamburu döndürmek için anahtar mekanizmadır. Çeşitli tasarım özelliklerine sahiptir – türüne göre toplayıcı, asenkron veya invertör olabilir.

Motor türleri

  1. Eşzamansız . Bu tip motorlar iki parçadan oluşur, tamburu hareket ettiren dönen bir rotor ve sabit bir eleman. Asenkron tipler iki çeşittir: iki ve üç fazlı.
  2. Toplayıcı . Bölmeleri düz bölümlere ayırarak bölünmüş bakır bir tamburdur. Bu bölümlerin dış elektrik devreleri ile temas yerleri çapsal olarak yerleştirilmiştir. İki fırça bu tür yerlerle temas halindedir – motorun her iki tarafta birer tane olmak üzere rotorla etkileşimini sağlayan kayan kontaklar.
  3. Çevirici . Doğrudan tahrikli bir motordur. Bu tip bileşenler rotor ve statordur, ancak motor doğrudan tambura bağlıdır, bağlantı elemanları kullanılmaz.

Çamaşır Makinesi Yıkama Motoru Değiştirme

Arızalı Motoru Çıkarın

İlk adım, bir tornavida kullanarak çamaşır makinenizin arka panelini açmak ve ardından cıvatayı ve pabuç deliğini bulmaktır. Normal bir anahtar ve bir lokma anahtar kullanarak, arızalı motoru dikkatlice açın ve çıkarın. Yeni motoru pabucun üzerine takın ve iki anahtarı kullanarak cıvatalar, somunlar ve pullarla sabitleyin. Motorun sıkıca yerine oturduğundan emin olmalısınız.

Kayışı Yerleştirin

Eski motoru çıkardığınızda kayışı da çıkarmıştınız. Kayış çalıştığı sürece yeni motorunuzla kullanabilirsiniz. Kayışı dişlilerin üzerinden kaydırın ve motorun etrafına sarın. Yerleştirdikten sonra somunları, pulları ve germe cıvatasını sıkın. Bir sonraki adım, kayışı dişliler üzerinden kaymayacak şekilde sıkmaktır; Hilal anahtarı ve lokma anahtar kullanarak, kayışı sıkmak için motoru makinenin tamburundan uzağa çekin.

Topraklama Kablosu

Üçüncü adım, akım sızıntısını ve kötü bir şok alma olasılığını önlemek için topraklama kablosunu motora yeniden bağlamayı içerir. Motorun sağlam ve kayışın sıkı olduğundan emin olduktan sonra, topraklama kablosunu yeni motora ve cıvataya yeniden bağlayın ve bir lokma anahtarla bağlantıyı sabitleyin. Kıvılcımları ve akım sızıntısını önlemek için cıvata uygun şekilde sıkılmalıdır.

Ana Kablo

Daha fazla ilerlemeden önce, motorun sabitlendiğinden ve tüm bağlantıların doğru yerlerinde olduğundan emin olmak için kontrol edin. Son adım olarak, ana kabloyu yeni motora yeniden bağlamanız gerekir. Bu kablo esasen güç kablosudur ve motora elektrik gücü sağlamak için gereklidir.

Bu işlem yarım saatten fazla sürmez ve doğru yaparsanız çamaşır makineniz eskisi gibi normal çalışacaktır. Elbette, motorun değiştirilmesiyle ilgili tehlikeler vardır ve tüm güvenlik kurallarına uymanız gerekir. Bunu yapamayacağınızı veya elektrikli cihazlarla çalışma konusunda vasıfsız olduğunuzu düşünüyorsanız, çamaşır makinenizin onarımlarını yapması için kalifiye bir servis kiralayabilirsiniz. Yeni bir motorun maliyetinin yeni bir çamaşır makinesinden çok daha az olacağını unutmayın.

Çamaşır makinesi motorları birkaç tipte olabilir: asenkron ve toplayıcı. Motorlar, tasarım ve bağlantı elemanları için braketlerde farklılık gösterir.

Asenkron motorlarda, genellikle birkaç grup sargı kullanılır. Bu, farklı yıkama modlarının açılmasına izin verir. Kollektör elektrik motorları yapı olarak ilkine benzer, ancak burada da bir fark var – bir takojeneratörün montajı ve rotorda kendi sargıları var.

Motor Arıza türleri nelerdir?

Rotor yatağına nem girdiğinde motorda büyük sorunlar vardır. Bu arızanın kendine özgü işaretleri vardır – eğer döndürme yapılırsa ve tankta lekeler varsa, tambur döndüğünde gürültü. Burada bu tür sorunları birkaç şekilde çözebilirsiniz:

· Çamaşır makinesi motorunun değiştirilmesi gerekiyor.

· Yatağın değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda kasnak rotor aksından çıkarılmalı ve yatak sökülmelidir. Ardından, yeni bir tane basılır.

· Gres eklendi. Burada motor sökülmeli ve rotor çıkarılmalıdır. Ardından, toz geçirmez yatak kapaklarını çıkarmanız gerekir. Ardından, ayırıcıyı benzinle yıkamanız ve kurutmanız gerekir. Ardından, yeni bir yağlayıcı yapmanız gerekir.

Motorla ilgili diğer bir sorun, rotor aksının hasar görmesidir. Bazen ön yatağın önünde küçük bir oyuk görünebilir. Dönerken, motor gürleyen bir ses çıkaracaktır. Bu sorun evde çözülebilir, ancak sadece çamaşır makinesi motorunun değiştirilmesi gerekir. Bu durumda rotor ekseninin onarımı yalnızca gerekli ekipmanın bulunduğu bir servis merkezinde yapılabilir.

Motor ne zaman aşırı ısınır?

Burada, motorların stator sargılarında yerleşik termik sigortaların olabileceği dikkate alınmalıdır. Motor aşırı ısındığında, böyle bir sigorta devreyi keser. Performansı ancak bir süre sonra – motor soğuduğunda geri yüklenebilir.

Bir çamaşır makinesinin motorunu kendi ellerinizle nasıl değiştirirsiniz?

Birçoğu şimdi bir çamaşır makinesinin motorunu kendi elleriyle nasıl değiştireceğini bilmek istiyor mu? Yukarıda bahsedildiği gibi tamburun dönmesi için gerekli olan en önemli bileşen arabanın motorudur.

Öyle olur ki motor arızalanır ve burada örneğin fırçaları değiştirmeniz gerekir. Bu durumda çamaşır makinesi motorunun onarılması gerekir.

Asgari deneyime sahipseniz ve bu tür ekipmanların tasarım özelliklerini biliyorsanız, motoru kendiniz değiştirmek için tüm işleri yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu tür becerilere sahip değilseniz, çamaşır makinesinin motorunu değiştiremezsiniz.

Böyle bir durumda firmamızı aramak en iyisidir. Nitelikli uzmanlarımız her zaman yardım etmeye ve tüm işi hızlı ve verimli bir şekilde yapmaya hazırdır.

Çamaşır makinesi motoru çalışmadığında, tamamen değiştirilmesi gerekir. Bunun birkaç nedeni vardır: rotorun deformasyonu veya motora su girmesi. Motoru değiştirmek için yapmanız gerekenler: arka duvarı sökün – genellikle birkaç vidayla sabitlenir. Ön tarafı çıkarmak için kontrol panelini sökmeniz gerekir. Ardından üst kapağı sökmeniz ve çıkarmanız gerekir.

Motor, tankın altında bulunur. 4 koltukta sabitlenmiştir. Vidaları sökmeden önce tahrik kayışı çıkarılmalıdır. Ardından, güç kablolarının bağlantısı kesilir. Ardından vidalar sökülür.

Söküldüklerinde, motorun tanka vidalandığı yerlerde dolaşmak için bir tornavidaya ihtiyacınız vardır. Bu tür yerler genellikle yapışır ve motor çıkarılamaz. Yerinden çıkar çıkmaz size doğru çekilmesi gerekir.

Motoru değiştirmede zorluk

Motorun yanlış takılması, tambur kasnağı üzerindeki ağır yük nedeniyle yatak tertibatının beklenenden daha erken arızalanmasına neden olabilir.

Bazı durumlarda, çamaşır makinesinin sabitleme cıvatalarını sıradan anahtarlarla sökmek çok zordur. Bu durumda, belirli becerilere ve özel bir araca ihtiyacınız var.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687