• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz ? Sizin çamaşır makinesi , çeşitli fonksiyonlarını kontrol bazı iç anahtarları vardır ve bunlardan herhangi bir kötü gidip değiştirilmesi gerekebilir. Arızalı bir su seviyesi veya basınç anahtarı böyle bir cihazdır. Basınç hortumundaki tıkanma nedeniyle sorunlar yaşayabilir veya elektrik arızası olabilir. Hortumu basit bir prosedürle temizleyebilir ve anahtarı bir multimetre ile arızaya karşı test edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi Su Seviye Sensörü Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz ? Cihazınız üzerinde herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, bir kılavuz ve parça dökümü için üretici ve modele bakın. Ayrıca makinede bir garantiniz olup olmadığını da kontrol edin – çoğu cihaz onarımı kalifiye, eğitimli profesyoneller tarafından yapılmalıdır ve garantiniz, ücretsiz servis için arayabileceğiniz bir telefon hattı sunabilir. Bir garantiniz olmasa bile, makinenize masraflı bir şekilde zarar vermekten kaçınmak için bir profesyonel tutmayı düşünün.

Su Seviye Şalteri İşlevi

Su seviyesi anahtarı, bir yıkama döngüsü sırasında küvetin her doldurulması gerektiğinde , zamanlayıcı kontrolünden su giriş valfine ve sıcaklık anahtarına güç gönderir . Küvet doldukça, küvetin içindeki su seviyesi büyük, normal veya küçük bir yük ayarıyla ilişkili olduğunda anahtar su akışını keser. Anahtar daha sonra motora çalkalanmaya başlaması için sinyal verir.

Su Seviyesi Anahtarını Tanımlama

Su seviyesi anahtarı, farklı makinelerde farklı yerlerde bulunur – çoğu durumda kontrol konsolunun içindedir, ancak sizinkinin nerede olduğunu öğrenmek için kullanıcı el kitabınıza bakın.

Uyarı

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değiştirirsiniz ? Çamaşır makinenizin herhangi bir parçasını açmadan önce, gücü kesmek için makinenin fişini çekin ve kumanda konsoluna, kontrollere ve sensörlere erişim konusunda rehberlik için modelinizin kılavuzuna bakın.

Su seviye anahtarını, küvetin yan tarafındaki düğmeden aşağıya doğru uzanan kauçuk borusu ile yıkama kabinin içindeki diğer yuvarlak anahtarlardan ayırt edebilirsiniz. Yıkayıcı doldukça, su tüpe alttan girer ve tüp içindeki hava boşluğundaki basıncı artırır. Basınç kritik noktaya ulaştığında, anahtar küvete su akışını kapatır.

Şalterin İncelenmesi

Su seviyesi tüpünü inceleyin ve gerekirse herhangi bir tıkanıklığı giderin. Çamaşır makinenizde herhangi bir inceleme veya çalışma yapmadan önce daima makinenin fişini prizden çekin .

 1. Su seviyesi anahtarının altından küvetin altına giden boruyu bulun ve inceleyin. Her iki uçtaki bağlantı elemanlarına sıkıca bağlanmalıdır.
 2. Boruyu her iki ucunda da takılı olduğu bağlantı elemanlarından ayırın. Bu genellikle kelepçeleri gevşetmeyi içerir, böylece boruyu bağlantı elemanından çekebilirsiniz.
 3. Çıkarılan tüpü her iki uçta birikinti, tortu ve su açısından inceleyin.
 4. Boruyu bükülme ve / veya delikler açısından inceleyin. Boruyu düzleştirerek veya değiştirerek sorunları düzeltin.
 5. İçinde pislik bulursanız tüpü temizleyin ve temizleyin. Arızalı bir anahtarı düzeltmek için gereken tek şey iyi bir temizlik olabilir, ancak bir sonraki adımda sorun gidermeye devam edin.

Anahtarı Test Etme

Ardından, anahtarda elektrik arızası olup olmadığını test edin. Anahtarı süreklilik açısından test etmek için OHMS x 1’e ayarlanmış bir multimetre (volt-ohm metre olarak da adlandırılır) kullanın.

  1. Anahtarın terminallerine giden kabloları bulun. Bunları terminallerden ayırın: bu genellikle bir fişin çıkarılması anlamına gelir, ancak kablolar terminallere başka yollarla bağlanırsa, bağlantılarını kesmeden önce konumlarını etiketleyin.
  2. Su seviye anahtarının üç terminali vardır. Onları çiftler halinde süreklilik için test edin. İlk olarak, 1 ve 2 numaralı terminallere ölçüm sondalarına dokunun. Okumaya dikkat edin, bu ya ∞ sonsuz (sonsuz, süreklilik yok demektir) ya da 0,0’a yakın bir değer (süreklilik) olmalıdır.
  3. 1 ve 3 numaralı terminallere problara dokunun ve okumayı not edin (∞ veya yaklaşık 0,0).
  4. 2. ve 3. terminallere problara dokunun ve okumayı not edin.
  5. Süreklilik testlerinin sonuçlarını analiz edin: çiftlerden ikisinin sürekliliği olmamalı ve birinin sürekliliği olmalıdır. Farklı bir sonuç alırsanız, anahtar bozuktur ve değiştirilmesi gerekir.
  6. Süreklilik testinin ikinci turuna hazırlık olarak tüpü anahtara yeniden bağlayın.
  7. Testin ilk turunda olduğu gibi aynı sırayı kullanarak terminalleri çiftler halinde tekrar test ederken tüpe nazikçe üfleyin. Tüpün içine üflediğinizde anahtarın klik sesini duymanız gerekir. Terminalleri test ederken hava basıncını koruyun ve sonuçları not edin.
 1. İkinci test turunun sonuçlarını analiz edin ve bunları ilk turun sonuçlarıyla karşılaştırın. İlk turda süreklilik göstermeyen çiftler, ikinci turda süreklilik göstermelidir (tüp içindeki basınçla). İlk turda süreklilik gösteren çift, ikinci turda süreklilik göstermemelidir. Bunların dışındaki sonuçlar, anahtarın kötü olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.
 2. Süreklilik testi, anahtarda bir elektrik sorunu olduğunu göstermiyorsa, temiz, düzleştirilmiş basınç borusunu kazanın altındaki nipele yeniden bağlayın ve sorunun düzeltilip düzeltilmediğini görmek için makineyi bir döngü boyunca çalıştırın.

Çamaşır Makinesi Su Seviye Şalteri Nasıl Değişir ?

Adım adım talimatlar

Montaj Talimatları
 • Her onarımda olduğu gibi, başlamadan önce cihazın fişini çekmelisiniz.
 • Çamaşır makinenizdeki su seviyesi anahtarını değiştirmek için önce düğmeyi çıkarın.
 • Bu adımı kolaylaştırmak için ip veya tel kullanabilirsiniz.
 • Ardından, iki yaylı klipsi serbest bırakmak için kontrol panelinin altına bir macun bıçağı yerleştirin. ardından paneli ileri doğru döndürün.
 • Şimdi kablo demetini eski anahtardan ayırın.
 • Basınç borusunu sabitleyen kelepçeyi serbest bırakmak için pense kullanın ve boruyu çekin.
 • Tırnağı serbest bırakmak için küçük bir düz uçlu tornavida kullanın ve eski su seviyesi anahtarını çıkarmak için saat yönünün tersine çevirin.
 • Yeni su seviyesi anahtarını kontrol paneline konumlandırarak ve yerine kilitlemek için saat yönünde döndürerek takın.
 • Basınç borusunu kaydırarak kelepçeyi konumlandırın ve sabitlemek için kelepçeyi pense ile sıkın.
 • Kablo demetini bağlayın.
 • Kontrol panelini üst erişim panelinin üst kenarıyla hizalayın.
 • Şimdi kontrol panelinin arka tırnaklarını ana üst kısımdaki yuvalara yerleştirin ve paneli yerine oturtun.
 • Düğmeyi değiştirin.
 • Artık güç kablosunu tekrar takmaya ve yıkayıcının düzgün çalıştığını doğrulamaya hazırsınız.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara