Hoş GeldinizMerkez Teknik Servis Beyaz Eşya & Klima Servisi

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ?

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? Teknolojik araçların kullanımı, işleri kısa sürede, ama hepsinden önemlisi basit bir şekilde yapmamızı sağlar, Ev aletleri belki de diğerlerinden daha fazla bu teknolojik ilerleme temsil eder. Ancak zamanla bunlar operasyonlarında küçük sorunlar yaratabilir.

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirilir ?

 • Çamaşır makinesi rezistansı bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 • Çamaşır makinesi rezistans neden ısıtmaz?
 • Çamaşır makinesi rezistans neden yanar?
 • Çamaşır makinesinin Rezistansi nasil temizlenir?

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? Bu kılavuzda, bunu belirli bir ev aletinde nasıl yapacağımızı göreceğiz, gerçekten çok faydalı. Çamaşır makinesinin Rezistans nasıl değiştirebileceğimizi göreceğiz. Kılavuzun amacı tamamen bilgilendirme amaçlıdır, bu nedenle çamaşır makinenize zarar vermekten kaçınmak için, özellikle güvenli değilseniz işleme devam etmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çamaşır makinesinin Rezistans nasıl değiştirileceği aşağıda açıklanmıştır.

Çamaşır Makinesi Rezistans Isıtıcı Değişimi

Adım 1 – Güvenlik Tavsiyesi

Önce güvenlik! Herhangi bir onarım işlemine başlamadan önce lütfen cihazı kapattığınızdan veya elektrik bağlantısını kestiğinizden emin olun.

Adım 2 – Arka Paneli Çıkarın

Arkada bulunan altı somunu çıkararak arka paneli çıkarın.

Adım 3 – Arızalı Isıtma Elemanını Çıkarın

Panel yoldan çıktığında altta ısıtıcıyı görmelisiniz ve elektrik konektörlerini çıkarmamız gerekecek. Gördüğünüz gibi burada birkaç elektrik konektörü var, bu nedenle daha sonra konektörleri tekrar bağlarken görsel referans olarak bir resim çekmek faydalı olacaktır.

Kabloları elektrik konektörlerinden çıkarmak için düz başlı bir tornavida kullanın.

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? Ayrıca elemanın arkasındaki somunu şaftın sonuna kadar çıkarmanız gerekecektir. Milin ucuna bir kutu sürücüsü yerleştirin ve ısıtıcı elemanını serbest bırakmak için kelepçeyi serbest bırakması gereken bir darbe verin . Kelepçe serbestken, makineye zarar vermemeye dikkat ederek elemanı yavaşça serbest bırakmak için düz uçlu bir tornavida kullanın.

Adım 4 – Yeni Isıtıcı Elemanını Takın

Arızalı elemanı değiştirmeden önce , eski elemanın kalın bir kireç tabakası ile kaplandığını görebiliriz, bu da arızalanmasının nedeni olabilir. Çamaşır makinenizde kireçlenme sorunu varsa, ” Kokan Bir Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir ” adlı ayrı bir makalemiz var .

Yeni ısıtıcı elemanını tambura takmadan önce, kolayca içeri kaymasına yardımcı olmak için peri sıvısı kullanarak ısıtıcının etrafındaki lastik contayı yağlayacağız. Sadece elemanın tamburun içindeki braketle aynı hizada olduğundan ve tam olarak yerine oturduğundan emin olun. Tek yapmanız gereken cıvatayı sıkmak ve önceki fotoğrafınızı kullanarak elektrik konektörlerini takmaktır.

Son adım, işiniz bittiğinde arka paneldeki vidaları yeniden takmaktır.

BİR ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN ISITMA ELEMANINI KENDİNİZ NASIL KONTROL EDERSİNİZ

Çamaşır Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir çamaşır makinesinde önemli parçalardan biri ısıtma elemanıdır. Suyun seçilen program için gerekli sıcaklığa kadar ısıtılması ve yıkama bitene kadar bu sıcaklıkta kalması için gereklidir. Çamaşır makinenizin mümkün olduğu kadar uzun süre çalışmasını istiyorsanız, ısıtma elemanının daima çalışır durumda olduğundan emin olun. Bunu yapmak için, ısıtma elemanını periyodik olarak kontrol etmeniz gerekir ve çamaşır makinesinin ısıtma elemanını evde kontrol etmek için ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve benzerlerini anlamanız gerekir.

ARIZANIN BELİRLENMESİ

Çamaşır makinesindeki ısıtma elemanının çalışmadığı gerçeği hemen değil, bir süre sonra öğrenilebilir. Yani, çalışmayan bir ısıtma elemanıyla bile, yıkayıcı her zamanki gibi çalışacaktır. Öncelikle, ısıtma elemanında sorun olduğunu neyin gösterebileceğini bilmeniz gerekir, o zaman çamaşır makinesinin ısıtma elemanını kontrol etmek için bir nedeniniz olacaktır. Bu tür birkaç işaret var:

 • – makinenin çalışması sırasında su ısınmaz (bu, yükleme kapağı camının ısınması ile belirlenebilir);

 • – iç çamaşırı, aynı yollarla ve daha önce olduğu gibi aynı programda daha da geride kalıyor;

 • – giysiler çamaşır makinesinden çıkardığınızda hoş olmayan bir rutubet kokusuna sahipse;

 •  – çalışma sırasında, makine ısınmayla ilgili hata kodları verir;

 • – program ısındığında bazı makineler çökebilir ve çalışmaz veya donmaz.

Not! Yukarıdaki işaretlerden en az birini bulursanız, yanmış bir ısıtma elemanında bunun bir nedeni olabileceğini bilmelisiniz. Bu gerçeği onaylamak veya inkar etmek için performansını kontrol edin.

Isıtma elemanı çalışıyorsa, neden başka bir şeyde aranmalıdır:

parçaların kırılması veya kısa devre . Sonuç olarak, çamaşır makinesi tamamen çalışmayı durduracak veya çalışmaya başlayacaktır, ancak uzun bir süre olmayacaktır, çünkü çamaşır makinesinin diğer parçaları da arızalanabilir;

Isıtıcı devresi arızası . Bu durumda çamaşır makinesi her zamanki gibi çalışabilir, ardından arızayı belirlemek daha zordur. Ancak çok uzun bir süre yıkamaya başladıysa ve yıkama işlemi sırasında takıldıysa, sorunun tam olarak ısıtma elemanı devresinde olma olasılığı vardır.

Çamaşır makinesinin basınç anahtarı kırıldı . Bu kısımda su miktarını kontrol eden özel bir sensör bulunmaktadır. Cihaz çalışır durumdayken, su istenen seviyeye kadar toplanır, ardından elektronik karta ısıtmayı açma ihtiyacı hakkında bir sinyal gönderilir. Çamaşır makinesi uzun süredir kullanılıyorsa, su seviyesinden sorumlu olan sensörleri kirlenebilir ve ısıtmanın açılması gerektiğine dair bir sinyal vermeyebilir. Bu durumda, basınç anahtarını temizlemeniz ve ardından yıkayıcıyı tekrar çalıştırmayı denemeniz gerekir.

Bilmek önemlidir! Çamaşır makinesinin arızasını görmezden gelmeyin, ulaşmazsa veya yıkanması çok uzun sürerse, her şeyi elektroniğe kaydırmayın. Bu makine arızalanmaz, ancak yardım ister.

Makalemizde ayrıca çamaşır makinesinin ısıtma elemanının nasıl çalıştığını anlatacağız.

ISITMA ELEMANININ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Isıtma elemanı kavisli bir boruya benziyor. Bu tüpün içine bir akım uygulandığında ısınan bir yay (genellikle iletken bir nikrom iplik) yerleştirilmiştir. Ayrıca bu borunun içinde, ısıyı yaydan borunun duvarlarına aktarabilen özel bir malzeme vardır. Zamanla ısıtıcının bobini aşınır ve yanabilir. Bobinin etrafındaki ısı ileten yalıtım tabakası çatlayabilir. Bütün bunlar, ısıtma elemanının arızalanmasına yol açar. Çamaşır makinesini sık kullanıyorsanız, bu parçanın performansına dikkat etmeniz gereksiz olmayacaktır.

Su makinede ısınmayı bıraktığında veya diğer işaretlere göre, ısıtma elemanının arızalı olduğuna dair şüpheler varsa, bunun gerçekten olup olmadığını kontrol edin.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN HANGİ KISMINA ISITMA ELEMANI MONTE EDİLMİŞTİR?

Üretici, ısıtma elemanını cihazın önüne veya arkasına monte edebilir. Isıtma elemanının yerini anlamak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • – makinenin arka duvarı büyükse, ev aletini duvardan uzaklaştırarak dikkatlice inceleyin, bu, ısıtma elemanının arka tarafta olduğunu gösterir;
 • – bir seçenek olarak, arabayı kaldırıp altına bakabilirsiniz, bu, Ten’in tam yerini görmenizi sağlar;
 • – çamaşır makinesinin arka panelini çıkarabilir ve orada bir ısıtma elemanı olup olmadığını görebilirsiniz;
 • – koruyucu paneli çıkardıktan sonra, tamburun dibine dikkat edin, orada ısıtma elemanının yerleştirileceği yerdedir;

Isıtma elemanı çamaşır makinesinin önündeyse, her şeyi yukarıda açıklandığı gibi aynı sırayla yapmanız gerekir, yalnızca cihazın ön paneli çıkarılır.

Isıtma elemanına geldiğinizde, çıkarmak için acele etmeyin. Önce yerinde kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için, ısıtma elemanına giden tellerin bağlantısını kesiyoruz. Ancak dikkatli olun – bu durumda, ısıtma elemanının nasıl bağlandığına dair bir taslak veya fotoğraf yapmanız gerekir , sonuçta tekrar bağlanması gerekir ve her şeyin çalışması için onu bağlamanız gerekir. doğru şekilde.

Isıtma elemanı tamamen çıkarılırsa, bunun için merkezi somunu sökmeniz ve cıvatayı içe doğru itmeniz gerekir. Bundan sonra, ısıtma elemanına veya tanka zarar vermeden parçayı çok dikkatli bir şekilde almanız gerekir. Yedek parça almak için düz bir şey kullanmanız gerekir, bıçak veya tornavida olabilir. Isıtma elemanının kontrol edilmesiyle ilgili bilgileri tanımaya devam ediyor .

ISITMA ELEMANI NASIL KONTROL EDİLİR.

Isıtma elemanını kontrol etmeden önce, normal değerlerin ne olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Normalde, ısıtma elemanının direnci 20-40 Ohm aralığında dalgalanır, bu, çamaşır makinesinin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olacaktır. Isıtma elemanları vardır ve daha güçlüdür, dirençleri 60 Ohm’a kadar çıkabilir. Isıtma elemanı, özel aletler kullanılarak kontrol edilir – bir multimetre veya bir test cihazı. Çalışan bir parça olup olmadığını anlamak için direncini ölçmeniz veya çalmanız gerekir. Eğer ısıtma elemanının direncidir az 20 Ohm, o zaman bu değiştirilmesi gerektiğini gösterir.

Isıtma elemanı nasıl çalışır?

Bir multimetre alıyoruz ve aşağıdakileri yapıyoruz:

 • – ısıtma elemanını ağdan ayırın;
 • – ısıtma elemanına giden tüm telleri çıkarıyoruz;
 • – ohm cinsinden direnci gösteren multimetre üzerindeki modu ayarlayın;
 • – cihazı ısıtma elemanının terminallerine bağlarız.

Not! Isıtma elemanı çalışıyorsa, direnç 20 ohm’un üzerinde olmalıdır.

Cihaz direnç göstermiyorsa, bunun nedeni ısıtma elemanının içindeki kopuk bir bobindir ve değiştirilmesi gerekir. Cihazdaki direnç sıfırlanma eğilimindeyse, ısıtma elemanının içinde bir kısa devre vardır.

Tüm göstergeler normalse, ısıtıcıyı arıza için kontrol etmeniz gerekir . Örneğin bir spiral kusursuz çalışabilir ancak iletken malzeme zarar görebilir ve bu da akımın çamaşır makinesinin diğer kısımlarından, örneğin kasanın içinden geçmesine yol açacaktır. Çamaşır makinesinin şok olduğunu söyledikleri zamanlar vardır. Bu, diğer parçaların, elektronik kartların arızalanmasına ve hatta bazen yaralanmalara ve yangına neden olabilecek ciddi bir arızadır.

Isıtma elemanında arıza olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

multimetre üzerinde, megaohmlara karşılık gelen modu seçmeniz gerekir; daha sonra multimetrenin bir teli ısıtma elemanı terminaline ve diğeri toprak terminaline veya yıkayıcı gövdesine uygulanır. Cihaz en azından bir miktar direnç gösteriyorsa, bu, ısıtma elemanında bir arıza olduğu ve acilen başka bir ısıtma elemanıyla değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

ISITMA ELEMANINI ÖLÇÜM CİHAZLARI OLMADAN KONTROL EDERİZ

Teng’i evde ve ölçü aletleri olmadan kontrol edebilirsiniz, bunun için birkaç başka yöntem vardır:

Yıkayıcıyı sökmek için ciddi bir neden yoksa, elektrik sayacına dikkat edin. Çamaşır makinesini yüksek sıcaklıkta bir programa açın ve ne zaman ısıtma üzerinde çalışması gerektiğini, sayaçtaki okumaların nasıl değiştiğine bakın. Daha hızlı sayarsa, ısıtma elemanıyla her şey yolunda demektir;

Son zamanlarda, ürünlerin mevcut tüketimini veya enerji verimliliğini ölçen cihazlar günlük yaşamda daha sık kullanılmaktadır. Tanıklıklarına göre, ısıtma elemanının çalışmasını belirlemek de mümkündür;

ısıtma elemanını dikkatlice inceleyin ; üzerinde çatlak, şişme veya başka herhangi bir mekanik hasar olmamalıdır. Ve eğer öyleyse, o zaman ısıtma elemanının değiştirilmesi gerekir;

Not! Isıtma elemanını çamaşır makinesine takarken çok dikkatli olun ve zarar vermemeye dikkat edin. Ek olarak, parçayı kendi montaj yerlerine kurmanız gerekir. Isıtma elemanı olması gerekenden daha yüksek çıkarsa, sonuç olarak sadece kendisi değil, aynı zamanda çamaşır makinesinin tamburu da hasar görebilir. Isıtma elemanının düşük bir konumu ile, tank eriyebilir, bu da arızasına ve sızıntının ortaya çıkmasına neden olur. Isıtma elemanı tellerini unutmayınız, ayrıca doğru şekilde bağlanmaları gerekir.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687