Çamaşır Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz
Çamaşır Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ?

Çamaşır Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ? Çamaşır makinesindeki pompa, yıkama suyunun pompalanmasından ve döngü bittikten sonra tankın dışına pompalanmasından sorumludur. Genellikle su değişimleri durulamadan önce ve sonra yapılır. Peki ya tankta su varsa ve araba vızıldarsa? O zaman çamaşır makinesinin pompasını nasıl söküp kontrol edeceğinizi bilmeniz gerekir.

Çamaşır Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Pompa pompasının arızalanmasının ana nedenleri

Çamaşır makinelerini tamir ederken, uzmanlarımız birçok neden ve pompa arızası türünü not eder.
Pompa motor bobini yanmış. Elektrik motorunun kendisi bir elektrik parçasından ve bir mekanik parçadan oluşur. Motor, aşırı yük veya nem girişi nedeniyle yanabilir.
Çark. Bu, tahliye motorunun ana parçasıdır. Suyu makineden dışarı iten odur. Çarkta hasar, yabancı cisimlerin girmesinden kaynaklanır, dayandığı çubuktan çatlayabilir veya tamamen kırılabilir.
Pervanenin tutulduğu mil. Sözde çubuk – pompanın ana mili sürekli döner ve doğal aşınmadan servis ömrünü uzatır. uzun süreli operasyon bu arızaya yol açar.
Yabancı objeler. Tahliye sistemine düşen büyük döküntüler pompa kıvrımına sıkışır ve böylece dönüşünü engeller. Pompa aşırı ısınmadan yanar. Çamaşırları yüklemeden önce, bozuk para kürdanlarından motora zarar verebilecek küçük kalıntılar olup olmadığını dikkatlice kontrol edin.

Pompa neden tamir edilemez?

Pompanın tamir edilememesinin ana nedeni, üreticilerin katlanabilir, yani onarılamaz parçalar üretmemesidir. Pompa birkaç ana bileşenden oluşmasına rağmen: bu, çubuk üzerinde bir mıknatıs bulunan bir pervanedir, bir sargı, bir sızdırmazlık lastiğidir, ancak üreticiler onarım kitini satılık olarak satmadıkları için yine de tamir edilemez. Bu nedenle tamamen değiştirmelisiniz. Bazı durumlarda, pompayı yalnızca içine giren küçük nesnelerden temizleyebilirsiniz. Kural olarak, salyangozun içindeki sapa garnitür ipleri sarılır ve bu da dönüşü zorlaştırır. Pompayı demonte ederek ve içindeki kalıntıları temizleyerek, çalışma durumunu kısaca geri yükleyebilirsiniz.

Dikkat! Bir kez daha belirtmek isteriz ki, çamaşırları yüklemeden önce ceplerinde küçük eşyalar olup olmadığını kontrol etmenin çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. drenaj sistemine girmek ve bir tıkanma oluşumu, pervanenin tahrip olmasına yol açar. Pompa motorunun içine sıkışan nesnelerden zarar görmesini tehlikeye atmamak için filtre kapanı haftada bir düzenli olarak kontrol edin.

Pompa değişiminin gerekli olduğu belirtiler

Pompanın arızalı olduğu nasıl anlaşılır? Bu, teşhis sırasında belirlenebilir. Kırılan bu kısımdı veya ikincil faktörler hatalı bir şekilde kırıldığını gösteriyor. Bu sadece makinenin sökülmesiyle yapılabilir. Ancak bazı küçük faktörler için, Service-Master uzmanları cihazı sökmeden makineye ne olduğunu dolaylı belirtilerle belirleyebilir. İşte ana işaretler

 • Suyu tahliye etmez. Programı durdurma, su boşaltma eksikliği ve sıkma Bu, vakaların% 95’inde pompanın sorumlu olduğu ilk işarettir.
 • Su tahliye programının yürütülmesi sırasında aşırı gürültü çatırdıyor. Bu işaretler, drenaj sistemine küçük bir nesnenin girdiğini gösterir. Motorun pervanesi üzerindeki bir düğme veya ataş, çalışma sırasında onlara çarpıyor. Ayrıca, makine su tahliyesinde çatlamaya başladığında çıkan gürültünün nedeni mekanik bir arıza olabilir: tahliye pompası çubuğu yatağı kırdığında ve pervane dönüş sırasında salyangozu çarptığında.
 • Sarsıntılarla boşalır ve durur veya boşalır. Bu tür işaretlerle, makine suyu boşalttığında veya boşaltmadığında, boşaltma pompasının arızaya başladığını ve değiştirme zamanının geldiğini gösterebilir.
  Su tahliyesi ile ilgili tüm bu sorunlar sadece usta tarafından tahminlerimiz veya teşhislerimizle değil, aynı zamanda makinenin kendisi tarafından da doğrulanabilir. Modelinizde bir ekran varsa, kural olarak, tahliye pompasının temizlenmesi veya değiştirilmesi gerektiğini onaylayan bir hata kodu görüntülenir.

 Arızalı Tahliye Pompası Motoru Değişimi

Bir onarıma başlamadan önce cihazınızın fişini duvardan çıkarmayı veya devre kesiciden elektriği kapatmayı unutmayın. Ayrıca, cihazınıza gelen sıcak ve soğuk su beslemesini de kapatmanız gerekecektir. Herhangi bir tür cihaz onarımı üzerinde çalışırken, sizi yaralanmalardan korumak için güvenlik gözlükleri ve iş eldivenleri takılmalıdır.
 1. Ön yük yıkayıcınızın üst kısmını çıkararak onarıma başlayın. Bunu yapmak için, üst paneli yıkayıcının gövdesine sabitleyen vidaları sökün. Vidalar çıktıktan sonra, tıpaları temizlemek için üst kısmı bir ila iki inç geri çekin. Ardından üst kısmı kaldırın ve güvenli bir alana yerleştirin.
 2. Deterjan çekmecesini dışarı çekin ve çekmeceyi yuvasından çıkarmak için kilitleme tırnağına bastırın. Çekmece yoldan çıktığında, ön kontrol panelini yerinde tutan montaj vidalarını çıkarın. Vidalar çıkarıldığında, kontrol panelinin üst kısmı boyunca uzanan kilitleme tırnaklarını açın. Şimdi, kontrol panelini yıkayıcıya bağlayan kablo demetlerini gevşetin ve telleri çamaşır makinesi gövdesindeki delikten geçirin.
 3. Yıkayıcı kapısını açın ve contayı ön panel kenarına tutan kelepçeyi çıkarın. Kelepçede bulunan yayı bulun ve bir Phillips tornavida ile arkasına geçin. Kelepçeyi oturduğu oyuktan dikkatlice kaldırın ve contadan tamamen çekin. Ön panelden contayı çıkarın, böylece size engel olmaz. Kapı anahtarına bağlı kablo demetini çıkarmak için kapı mandalının arkasına ulaşın. Şimdi çamaşır makinesinin kapısını kapatın.
 4. Yıkayıcınızın altına gidin ve pompa filtresi kapağını açın. Drenaj borusunu gevşetin ve filtre muhafazasını yerinde tutan vidayı çıkarın. Muhafazayı dışarı çekin ve alt panel montaj vidasını çıkarın.
 5. Ayağa kalkın ve üst panel montaj vidalarını çıkarın. Ön paneli çamaşır makinesinden kaldırın.
 6. Artık pompa ve motor tertibatına erişim kazandınız. Düzeneği çıkarmadan önce, ona bağlı üç hortumu da çıkarmanız gerekir. Önce devridaim hortumunu çekip çıkarın. Ardından, pense kullanarak tahliye pompası üzerindeki yaylı kelepçeyi serbest bırakın ve pompa tertibatından çıkarın. Son olarak, yaylı kelepçeyi pense ile bir kez daha ayırarak hortumu pompalamak için küveti çıkarın.
 7. Düzeneği yerinde tutan iki vidayı çıkarın. Vidalar çıkarıldıktan sonra, yıkayıcı kabinine erişin ve pompa ve motor tertibatının altında bulunan kilitleme tırnağını bulun. Tırnağı aşağı itin ve düzeneği yukarı kaldırın. Pompa ve motora giden kablo bağlantılarının bir resmini çekin. Dört kabloyu ayırın ve grubu çamaşır makinesinden çıkarın.
 8. Bir Phillips tornavida kullanarak, tahliye pompası motorunu gruba sabitleyen vidaları çıkarın. Drenaj pompası motoru serbest kaldıktan sonra, pompa kapağını arızalı parçadan çıkarın.
 9. Yeni tahliye pompası motorunuzu alın ve eski motordan çıkardığınız pompa kapağına kaydırın. Drenaj pompasını daha önce çıkardığınız vidalarla gruba sabitleyin.
 10. Artık yeni tahliye pompası motoru takıldığına göre, grubu yıkayıcınıza geri takabilirsiniz. Önce küçük drenaj borusunu ön paneldeki delikten geçirin. Ardından, kablo bağlantılarından çektiğiniz resme bakın ve kabloları yeniden bağlayın. Kablolar yeniden bağlandıktan sonra, pompa ve motor tertibatını tekrar kilitleme tırnağına oturtun ve daha önce çıkardığınız vidalarla tertibatı ön panele sabitleyin.
 11. Hortumları yeniden pompa ve motor grubuna bağlayın. Hortumu pompalamak için küvetle başlayın. Şaftın üzerine kaydırın ve bir yaylı kelepçe ile sabitleyin. Ardından, tahliye hortumunu grubun üzerine geri koyun ve yaylı kelepçeyi aşağı çekin. Son olarak, devridaim hortumunu yeniden takın.
 12. Her üç hortum da yerindeyken ön paneli çamaşır makinenize geri takabilirsiniz. Panelin altındaki çıkıntıları, cihazınızın tabanındaki yuvalarla hizalayın. Ön paneli yukarı eğin ve yıkayıcının üst kısmındaki vidaları yeniden takın.
 13. Ön panel sabitlendikten sonra, pompa filtre muhafazasını tekrar bir araya getirmeniz gerekecektir. Yıkayıcınızın tabanındaki vidayı tekrar takın ve drenaj borusunu filtre muhafazasındaki delikten çekin. Muhafazayı yerine itin ve trimin altındaki vidayı yeniden takın. Drenaj borusunu muhafaza klipsine yerleştirin ve ön erişim paneline oturtun
 14. Kapı contasının arkasına ulaşın ve kablo demetini kapı anahtarına bağlayın. Contayı dışarı çekin ve ön panele takın. Yaylı kelepçeyi takmadan önce kapının etrafındaki oyuğa oturduğundan emin olun. Yaylı kelepçeyi düzgün bir şekilde takmak için, yayı contanın altına yerleştirin ve dikkatlice kapının kenarı etrafında gezdirin. Kelepçenin çoğu yerine oturduğunda, conta üzerine sabitlemeyi bitirmek için yayı uzatmak için mengene kavrama pensesi kullanın.
 15. Konsol yapısını yıkayıcınızın üzerine koymak için, telleri ön paneldeki delikten geçirin ve konsolu cihazınıza geri takmadan önce yukarı doğru eğin. Kabloları ana kablo demetine yeniden bağlayın.
 16. Sabunluk etrafındaki vidaları yeniden takın ve deterjan tepsisini yıkayıcınıza geri kaydırın.
 17. Son olarak, çamaşır makinenizin üst panelini tekrar yerleştirin. Üst kısmı ön panelden yaklaşık bir ila iki inç uzağa yerleştirin ve ardından ileri doğru kaydırın. Üst paneli çamaşır makinesinin gövdesine tutturan vidaları geri takın.
 18. Artık tahliye pompası motorunu değiştirdiğinize göre, yıkayıcınızı prize takın ve sıcak ve soğuk suyu tekrar açın.
Yıkayıcınız tahliye pompası motorunu değiştirdikten sonra hala boşalmıyorsa, lütfen bugün bizimle iletişime geçin; arızayı sizin için teşhis etmekten ve tamir etmekten memnuniyet duyarız.

Drenaj pompası neden bozulur?

Drenaj pompasının bozulmasının birçok nedeni vardır. Bunlar dış faktörler, dikkatsiz çalışma ve makinenin toplam çalışma süresidir.

1) Pompa sargısına su giriyor
2) Yabancı cisimler pompa pervanesini kırıyor
3) Parçanın doğal aşınması

Ustayı aramadan çamaşır makinesindeki pompayı değiştirmenin fiyatının ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir