Çamaşır Makinesi Kayışı Nasıl Değiştirirsiniz ?

Çamaşır Makinesi Kayışı Nasıl Değiştirirsiniz ? Çamaşır makineniz dönmüyorsa ve tamburu döndürmeye çalıştığınızda herhangi bir direnç hissetmiyorsanız, ana tahrik kayışında bir sorun olabilir. Neyse ki, sadece birkaç alet kullanarak bir çamaşır makinesi tahrik kayışını kendi başınıza değiştirebilirsiniz. Kayışı içeride bulabilmek için çamaşır makinenizin bağlantısını kesip erişim panelini çıkararak başlayın. Yenisini yerine sabitlemeden önce eski kayışı motordan ve tamburdan çıkarın. İşiniz bittiğinde, makinenizi mühürleyin, böylece tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz!

Çamaşır Makinesi Kayışı Nasıl Değiştirilir ?

Kayış motor ve tambur kasnağı arasındaki çamaşır makinesi nöbetlerle gelen, bu tambur, yıkama döngüsü sırasında dönüş sağlar parçasıdır. Tamburun daha uzun süre döndüğünü fark ettiyseniz, o zaman kayış olabilir. Öncelikle, sadece doğru yolda olup olmadığınızı kontrol etmek için, kemerinizin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bazı uyarı işaretleri şunlardır:

Çamaşır Makinesinin Kayış Değişimi

 • Makinenizi başlattığınızda ve bir yıkama döngüsünden geçtiğinde – tambur düzgün şekilde dönmüyor veya hiç dönmüyor
 • Tamburu manuel olarak döndürdüğünüzde direnç yoktur ve tambur serbestçe dönebilir.
 • Çamaşır makinesinin kendi kendine teşhis sistemi, ekranda bir hata kodu gösterdi.
 • Yıkama sırasında tambur dönmez ancak elle döndürülebilir.
 • Çalışma sırasında, tambur çok yavaş dönüyor, yabancı kazıma sesleri duyuluyor.

Kayışı kendiniz nasıl takarsınız

Bir ustayı davet etmek mümkün değilse ve cihazı şimdi başlatmanız gerekiyorsa, parçayı kendi başınıza değiştirebilirsiniz. Tahrik kayışını çamaşır makinesinde sıkmak zor değildir. Bunun için aşağıdaki eylemler gerçekleştirilir:

1. Arka kasasına erişmek için cihazı şebekeden ayırın.
2. Kapak çıkarılır. Bunu yapmak için sabitleme cıvatalarını sökün.
3. Ardından, kayışın bütünlüğünden emin olmanız gerekir. Yırtılırsa yenisi satın alınır ve yerine takılır. Saptırılmış kayış daha iyi hale gelir ve oluğa geri döner.
4. Kurulum işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir. Öncelikle kayış, motorun bir kısmının üzerine çekilir, ardından kasnağın dönüşü olur. Bu, uzunluğun yarısı kadar yapılır. Dönme hareketi daha sonra kayışın kalan kısmının oluğa girmesine ve kilitlenmesine izin verir.

5. Tahrik kayışını bir çamaşır makinesinde, değiştirmenin son aşaması , gerginlik mukavemetini, oluklara ve kenarlara girme doğruluğunu kontrol etmektir.
6. Arka kapak daha sonra değiştirilir ve yerine vidalanır.

Elemanın doğru montajı, cihazın sorunsuz ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlar. Makine, çamaşır yıkamayla ilgili birçok sorunu çözmeye yardımcı olan, teknolojik olarak karmaşık bir dizi unsurdur. Parçaların arızalanması planları bozar ve ek masraflara yol açar.

Kayışı çamaşır makinesine takmak yeterince kolaydır. Hazırlıksız bir kişi bile bununla başa çıkabilir. Daha ciddi arızalar ve bunların giderilmesi için ek yardım gereklidir.

Çamaşır makinesindeki kayış, tamburun dönüşünde yer alan önemli bir bağlantıdır. Kayış, çamaşır makinesi motoruna ve kasnağa takılır. Kasnak sırayla tambura cıvatalanır. Motor dönmeye başladığında, kasnak ve buna bağlı olarak çamaşır makinesinin tamburu kayış boyunca dönmeye başlar. Bu tasarım oldukça ilkeldir ve her yerde çeşitli birimlerde ve endüstrilerde kullanılmaktadır.

Kemeriniz çamaşır makinesinde aniden düşerse, tambur dönmeyi durduracak ve böyle bir ünitede yıkamak imkansız olacak, burada biraz onarım gerekecek. Böyle bir arızanın neden olabileceğini ve bunu düzeltmek için ne yapabileceğinizi öğreneceksiniz.

Kayış neden çamaşır makinesinde Atıyor ?

Genellikle, her şey yolundaysa, kayış gerektiği gibi çalışır ve müdahale gerektirmez. Ancak ilk kez uçtuysa, çok fazla endişelenmemelisiniz, çünkü bu şimdiye kadar izole bir durumdur ve büyük miktarda çamaşırın yıkanması veya eğrilmesi sırasında ortaya çıkan bir dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Kayışı tekrar takmanız ve çamaşır makinesini kullanmaya devam etmeniz yeterlidir.

Kayışı takmak için çamaşır makinesinin arka duvarını çıkarmak gerekecektir. Aşağıda bir çamaşır makinesinde bir kayışın nasıl değiştirileceğini okuyabilirsiniz, aynı işi yalnızca eski kayışla yapmanız gerekecektir.

Kemer sürekli uçuyorsa ve bu sistematikse, o zaman burada, aşağıdaki gibi olabilecek nedenleri anlamak zaten gereklidir:

 • Kemer eskimiştir – kemerin sürekli toparlanmasının ilk ve en belirgin nedeni aşınmasıdır. Büyük olasılıkla, kayış gerilir ve çalışma sırasında kasnaktan basitçe kayar. Kemer gerilirse, çalışma sırasında da kayarak karakteristik bir “ıslık” sesi çıkarabilir. Kemer tamamen yırtılmış veya hasar görmüş olabilir. Her durumda, makinenin arkasını çıkarmanız ve kayışın kendisini incelemeniz gerekir.
 • Kasnağın sabitlenmesi bozulmuştur – kasnağın dönebileceği bir durum meydana gelir, çünkü kayış üzerinden uçar. Bağlantısını kontrol edin ve gerekirse sıkın.
 • Motor gevşek – motor yatağı gevşek ve bu nedenle kayış yeterince gergin değil ve uçuyor. Motorun sağlam bir şekilde sabitlendiğini kontrol edin.
 • Bir kasnak veya şaft deforme olmuştur – belki de sorun kasnağın bükülmüş olması ve düzensiz bir şekle sahip olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır, aynısı şaftın kendisinde de olabilir. Kayış ilk kez düşerse ve kasnak eğilirse bu durum söz konusu olabilir. Çamaşır makinesi yeniyse, bir fabrika hatası olabilir, bu durumda makineyi derhal garanti kapsamında iade etmek daha iyidir. Kasnak veya mil deforme olmuş veya hasar görmüşse, değiştirilmeleri gerekir.
 • Çapraz parça hasar görmüş veya gevşemiş – şaft, dengesizliğin bozulmasından dolayı patlayabilecek veya zayıflayabilecek bir çapraz parça yardımıyla tanka tutturulmuştur. Bu durumda değiştirilmeli veya bağlantı cıvataları sıkılmalıdır.
 • Kasnak veya Kayış Yanlış Takılmış – Bu parçaları yakın zamanda onardıysanız, büyük olasılıkla montajda bir hata yapmış ve bunları yanlış takmışsınızdır. Bu sorunu çözecek bir çamaşır makinesi tamircisini aramalısınız.
 • “Yanlış” Kayış veya Kasnak Takılı – Yakın zamanda bir kasnak veya kayışı değiştirdiyseniz, muhtemelen farklı bir çamaşır makinesinden satın almışsınızdır ve yerine oturmamışsınızdır.
 • Yatak aşınması – çamaşır makinenizdeki yataklar aşınmışsa, tambur dönüşü çarpılır ve kayış fırlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi