• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ? Çamaşır makinesindeki elektronik ünitenin arızalanması en sık görülen arızalardan biridir. Bu eleman, sıcaklık rejiminden ve su seviyesinden, yıkama ve durulama hızından sorumludur, ekranda işlemle ilgili verileri gösteren bir gösterge panosu ile donatılmıştır.

Çamaşır Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirilir ?

Elektroniğin arızalanması, tek bir makinenin sigortalanmadığı bir sıkıntıdır: bu sorun hem tanınmış markalarda hem de daha az yaygın olan markaların ucuz modellerinde olabilir. Çoğu durumda, bu tür arızalar, eleman değiştirilerek çözülür.

Elektronik kartı ne zaman değiştirilmesi gerekir?

Kural olarak, bu eleman, tristör ünitesindeki bir kısa devre durumunda kısa devre, yanmış bir kapasitör, dirençler, tetikleyiciler nedeniyle başarısız olur. Aşağıdaki işaretler, teşhis sırasında dikkate alınması gereken sorunların varlığını gösterir:

 • Yıkama sırasında çamaşırın sıkılmasıyla ilgili sorunlar.
 • Paneldeki göstergeler sürekli olarak yanıp sönüyor veya yanıyor ve kontrol düğmelerine bastığınızda kapanmıyor.
 • Yıkama döngüsü çok uzun, cihaz işlem sırasında duruyor.
 • Yatak veya tambur sesi.
 • Makine suyu aldıktan hemen sonra su boşaltılır.
 • Seçilen yıkama programını başlatırken sorunlar.
 • Yetersiz veya yok su ısıtması.
 • Tambur eğirme sorunları.

Çamaşır makinesinin elektronik modülünü kendiniz nasıl değiştirirsiniz?

Modern cihazlarda, cihazın çalışmasını kontrol etmekten sorumlu kart, programcılar ile birlikte veya elektronik olarak ayrı ayrı bağlanabilir; ikincisi en yaygın olanıdır. Çamaşır makinesinin elektronik kontrol modülünü kendi ellerinizle değiştirmek oldukça mümkündür, aşağıdaki adımları uygulamanız gerekecektir:

 1. Cihazın muhafazasını açın. Elektronik ünite, makinenin üst kısmında bulunur, ona ulaşmak için üst kapağı sökmeniz veya ön paneli kontrol düğmeleriyle çıkarmanız gerekir: kesin yöntem, ev aletlerinin belirli modeline ve markasına bağlıdır.
 2. Tahtayı sökün. Kontrol ünitesini çıkarmak zor değildir, ancak bağlantısını kesmeden önce bir fotoğrafını çekmeniz önerilir: bu, terminalleri doğru şekilde bağlayarak değiştirdikten sonra kartı doğru şekilde bağlamanıza izin verecektir. Çıkarmadan önce kelepçeleri çıkarmak gerekir: bunlar parçayı tutan ve cıvatalarla veya küçük kendinden kılavuzlu vidalarla tutturulmuş şeritlerdir.

Çamaşır Makinesi Elektronik Kart Değişimi

Kural olarak, parçanın yüzeyinde hasar izleri vardır: yanık izleri, pas izleri, mekanik kusurlar, bobinler veya kapasitörler alanındaki yanma yerleri. Uzmanlar, garanti sona erdiyse ve ayrıca karmaşık arızalar tespit edildiğinde panoyu kendiniz çıkarmanızı tavsiye eder, bundan sonra monte edilen elemanı değiştirmek daha kolaydır. Yeni bir parçanın montajı şemaya göre yapılır; cihazı monte ettikten sonra, makine bir test yıkaması yapılarak test edilmelidir.

Kartı tamir etmek mümkün mü?

Çoğu modern çamaşır makinesinde modülde hasarın nadiren meydana geldiğine ve bunun genellikle garanti süresinin sonunda gerçekleştiğine dikkat etmek önemlidir. Birçok zanaatkar, bazı durumlarda hasarlı parçaların değiştirilmesinden oluşan onarımların yapılmasının mümkün olduğunu, ancak makinenin modeli eskiyse ve yedek parçalar bunun için ayrı satılmadığında nadiren yapıldığını bildirmektedir.

Yeni bir elektronik kartın maliyeti üreticiye, satıcının fiyatlandırma politikasına ve yaygınlığına bağlıdır, karmaşık değiştirme daha rasyonel olacaktır ve ekipmanın hizmet ömrünü uzatacaktır. İşlemi kendiniz tamamlayamıyorsanız, yedek parçayı söküp değiştirecekleri servise başvurabilirsiniz.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687