• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Çamaşır Makinesi Amortisörü Nasıl Değiştirirsiniz

Çamaşır Makinesi Amortisörü Nasıl Değiştirirsiniz ? Amortisörler, yıkama sırasında oluşan titreşimleri nemlendirmek (nemlendirmek) için tasarlanmış, çamaşır makinesi tasarımında yer alan cihazlardır. Çamaşır makinesinin güçlü titreşimi veya karakteristik olmayan vuruntu varsa, büyük olasılıkla şok emici cihazlar çalışmaz. Eski makine modellerinde amortisörler kullanılmış, ancak modern arabalarda amortisörler kullanılmıştır, birbirlerine benzerler, tek farkları dönüş yaylarının olmamasıdır. Damperler, tankın altında ünitenin altında bulunur ve tankı asmak için muhafazanın üst kısmına yaylar takılır.

Çamaşır Makinesi Amortisörü Nasıl Değiştirilir ?

Çamaşır makineleri hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Tasarımları, her birinin kendi amacı olan düzinelerce farklı parça içerir. Hemen hemen her çamaşır makinesinde amortisörler bulunur. Bu, tambur çalışması sırasında titreşimleri azaltmak için kullanılan bir tür süspansiyon cihazıdır. Bu güvenilir ve dayanıklı bir parçadır, ancak başarısız olursa değiştirilmesi gerekir. Evde kendiniz nasıl yapacağınıza dair ayrıntılı talimatlar vereceğiz.

Bütünlük kontrolü ve arızanın nedeni

Amortisördeki yayın veya pistonun doğru çalışmadığını gösteren ilk belirti gıcırtı veya vuruntuların ortaya çıkmasıdır. Ayrıca, tamburun sıkı dönüşü bu sorunu gösterebilir. Makinede yay ayrı olarak çıkarılabilir. Bu sönümleme elemanına sönümleyici denir.

Amortisörün düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek oldukça basittir. Üst kapağı çıkarmak, ardından 5-8 santimetre ofset elde etmek için tankın üstüne bastırmak gerekir. Depoyu keskin bir şekilde serbest bırakın ve ardından yerine gelip gelmediğine bakın. Bu olmazsa, amortisörleri değiştirme zamanı. Kırılmanın en yaygın nedenleri şunları içerir:

 • Aktif kullanım sırasında astarların veya contaların doğal aşınması.
 • Ürünün dikkatsiz bir şekilde taşınmasından veya fabrikadan çıkan kusurlardan kaynaklanan yapının bozulması.
 • Amortisörü doğru konumda sabitleyen aşınmış cıvatalar.

Bu bileşen bozulursa, makinenin kullanımı tehlikeli olabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede değiştirilmelidir. Birkaç amortisörden biri hasar görürse, hepsinin değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Yeni parçalar, cihazın mümkün olan maksimum ömrünü garanti ederken, onarılan parçalar birkaç yıkamadan sonra parçalanabilir.

Çamaşır Makinesi Amortisörü Değiştirme

Zamanla yukarıda da bahsettiğimiz gibi amortisörler yıpranabilir. Genellikle aynı conta ve gömlekler aşınır, bu da sürtünme yaratır ve amortisörü elastik hale getirir. Onlarla birlikte silindirin kendisi aşınır. Bu tür arızalara ek olarak, damperde herhangi bir sorun olabilir, bükülebilir veya parçalara ayrılabilir. Sonuç olarak, vuruşlar görünebilir ve çamaşır makinesi kayışı düzenli olarak motordan fırlayabilir . Bu durumların herhangi birinde amortisörün onarılması gerekir.

Amortisörün kendisi sağlamsa, ancak artık işlevini yerine getirmiyorsa, yani darbe emmiyorsa, içindeki conta ve gömlekleri değiştirmek yeterli olacaktır. Ne yazık ki, çamaşır makineleri için yedek parça üreticileri damperler için tamir takımları üretmemektedir . Bu nedenle düzeltmek zor olacak ve pratik olmayacaktır. Sadece bir contayı gömleklerle değiştirmek performansı garanti etmez, çünkü bunlara ek olarak silindir gibi diğer parçalar da aşınır.

Bu nedenle, en iyi seçenek, çamaşır makinesinin tüm amortisörlerini değiştirmek olacaktır. Neyse ki, bu prosedür elle kolayca yapılabilir.

Çamaşır makinesindeki amortisörler nasıl çıkarılır ve kontrol edilir

Çalışmayan damperleri değiştirmeye başlamadan önce, bütünlüklerini kontrol etmeli ve gerçekten çalışmadıklarından emin olmalısınız. Bu yeterince kolay. Öncelikle amortisörleri çamaşır makinesinden çıkarmanız gerekir.

Bunu yapmak için onlara kolay erişiminizin olması gerekir. Bazı modellerde çamaşır makinesini yan yatırmak ve alttan kolay erişim sağlamak yeterlidir. Belki de amortisörleri değiştirmek için bu yeterli olmayacak, ancak test etmek için oldukça yeterli.

Diğer çamaşır makinelerinde, birkaç vidayla tutturulmuş ve çıkarması çok kolay olan arka panelin çıkarılması gerekir.

Bazı çamaşır makineleri için ön duvarı çıkarmak gerekir, bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • Üst kapağı yıkayıcıdan çıkarın – bunu yapmak için, yıkayıcının arkasında bulunan iki sabitleme cıvatasını sökün. Ardından kapağı makinenin arkasına kaydırın, çıkarın.
 • Şimdi toz tepsisini dışarı çekin ve ayrıca boşaltma filtresini kapatan alt plastik paneli çıkarın.
 • Plastik üst kontrol panelini, sabitleyen cıvataları bularak sökün. Cıvataların yanı sıra panel, makinenin geri kalanına kablolanmıştır. Bağlantısının kesilmesi gerekmez. Önüne çıkmaması için paneli yıkayıcının üzerine düzgün bir şekilde yerleştirebilirsiniz.
 • Daha sonra, manşonu makinenin ön duvarından çıkarmanız gerekir – bunun için kelepçenin manşona takılı olduğu yeri bulun, oluklu bir tornavidayla kaldırın ve kelepçeyi çıkarın. Ardından, manşonu çıkarmanız ve çamaşır makinesinin deposunun içine doldurmanız gerekir.
 • Şimdi çamaşır makinesinin ön duvarını söküyoruz – bunun için onu çamaşır makinesinin üstünde ve altında sabitleyen cıvataları buluyoruz.
 • Ön duvar sadece özel bir kancaya tutulur ve onu kolayca çıkarabiliriz. Ancak çamaşır makinesinin kapısının kilidi tellerle bağlanmıştır ve bunu yapmamıza izin vermeyecektir. Kilidin tamamını gevşetebilir veya çamaşır makinesinin duvarının altına elinizle yavaşça gezinebilir ve telleri buradan çekebilirsiniz.

Bu aşamalardan sonra çamaşır makinesi ön duvarsız olmalıdır ve damperleri rahatlıkla görebiliriz.

Amortisörleri kontrol etmek için gövdeye tutturulduğu alt cıvatayı sökmek gerekir .

Ve damperi elinizle sıkıp açmaya çalışın. Çalışan amortisör çok sıkı olmalıdır. Kolayca itip orijinal durumuna döndürürseniz, damperin değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, aşınmış amortisörler çamaşır makinesi çalışırken gıcırdatabilir .

Çamaşır makinesinde amortisörler nasıl değiştirilir ?

Amortisörlerin yıprandığını fark ederseniz, onları değiştirmeniz gerekir . Bunun için:

 • Yukarıda yazdığımız gibi, gerekli duvarı çamaşır makinesinden çıkararak damperlere rahat bir şekilde erişin.
 • Daha sonra, amortisörün yıkayıcı gövdesine tutturulduğu alt montaj cıvatasını sökmeniz gerekir. Cıvatalar yerine, mandala basarken itilmesi ve bir şeyle çıkarılması gereken mandallı plastik pimler kullanılabilir.
 • Damperin alt montajı ayrılır ayrılmaz, aynı şekilde damper montajının çamaşır makinesinin tankından ayrılması gerekir. Aynı şekilde cıvata veya pim ile sabitlenir.
 • Her iki yatağı da çıkardıktan sonra, amortisör çıkarılabilir ve ters sırayla yenisiyle değiştirilebilir.

Çamaşır makineleri için amortisörlerin değiştirilebilirliği hakkında ayrı ayrı söylemek istiyorum. Farklı pul modelleri farklı amortisörlere sahip olabilir. Elbette bazı modellerin aynı parçalarla donatılması da mümkündür. Ancak emin olmak için, yedek parça satın almadan önce bir uzmana danışın veya parçayı kesinlikle çamaşır makinesi modelinizden alın.

Süspansiyon yaylarının değiştirilmesi

Diğer bir tamponlama elemanı, tamburu mahfazanın içine asan çelik yaylardır. Makine gövdesinin üst kısmında bulunurlar. Bunlar, nadiren değiştirilmesi gereken oldukça güvenilir unsurlardır. Bazen titreşim yayı kancaları kulaklardaki deliklerden dışarı çıkar, böylece bunları yerine kolayca takabilirsiniz, sadece tamburu kaldırmanız yeterlidir.

Sadece çamaşır makinesinin çalışmasındaki sessizlik, damperlerin güvenilir çalışmasına değil, aynı zamanda diğer elemanların titreşim yüklerine karşı korumasına da bağlıdır. Amortisörler bozulursa, bunları garantili bir servis merkezinde değiştirmek en iyisidir.

Bir yıkayıcıdaki amortisörleri değiştirmenin maliyeti nedir?

Amortisörlerin değiştirilmesi özünde oldukça ucuz bir prosedürdür, çünkü karmaşık ekipman kullanmaz ve amortisörlerin kendileri her zaman uygun bir fiyata satın alınabilir. Ancak bu hizmet bazen potansiyel bir müşteriyi yüksek maliyeti ile şaşırtabilir. müşterilerinden para kazanmaya çalışmıyor ve hizmetleri için makul bir fiyat teklif ediyor. Dolayısıyla, örneğin, tanınmış firmamız profesyonellerle iletişime geçerek, bu alandaki en uygun fiyat tekliflerinden birini alacaksınız.

One Reply to “Çamaşır Makinesi Amortisörü Nasıl Değiştirirsiniz ?”

Duran TUM

09 Nis 2023

Merhaba; çamaşır makinesi amortisörleri her makinede farklı mı? Profilo ACM 2070 amortisörü kolay bulunmuyor onun için sordum.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara