Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Buzdolabınızın bakım rutini, zaman zaman onu yiyecek ve içeceklerle yeniden doldurmayı içeriyorsa, yaklaşımınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Buzdolabı, sürekli çalışan birkaç ev aletinden biridir, bu nedenle onu en iyi durumda tutmak özellikle önemlidir. Bazı basit bakım görevlerini gerçekleştirmek için düzenli olarak birkaç dakika ayırmanız, ünitenizin daha verimli çalışmasına yardımcı olarak enerji maliyetlerinden ve pahalı buzdolabı onarım faturalarından tasarruf etmenize yardımcı olur.

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Uygun bakım ayrıca cihazın aşınmasını ve yıpranmasını en aza indirmeye yardımcı olabilir ve ömrünü uzatabilecek buzdolabı sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. İşte evinizde uygulamaya koymanız gereken bazı buzdolabı bakım adımları:

Buzdolabı Temizliği

 • Buzdolabının temizliği nasıl yapılır?
 • Buzdolabı kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekir?
 • Buzdolabı temizlemek için ne kullanılır?
 • Buzdolabı ilk temizliği nasıl yapılır?

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Ancak temiz bir buzdolabı, enerji açısından daha verimlidir ve daha uzun süre dayanır, bu nedenle yılda en az bir kez (içinde yiyecek kalıntısı varsa daha sık) bu çabayı gösterin. Bu devasa aleti temizlemek göz korkutucu bir iş olabilir, bu yüzden nasıl doğru bir şekilde yapılacağına dair en sık sorulan soruların yanıtlarını topladık.

Buzdolabı Temizlik Nasıl Yapılır ?

Buzdolabımı temizlemek için hangi temizlik ürünlerini kullanmalıyım?

  • Buzdolabınızda bulaşık havlusu ile ulaşamayacağınızı düşündüğünüz küçük çatlaklar varsa, eski bir diş fırçası kullanın.
  • Kokuları yemeğinize bulaşabileceğinden ticari temizleyicilerden kaçının. Beyaz sirke de kullanabilirsiniz (sadece eşit miktarda suyla seyreltin), ancak koku oyalanabilir. Temiz bulaşık havluları, bulaşık deterjanı, sıcak su ve kabartma tozu toplayın.1 ölçü kabartma tozunu 7 ölçü sıcak suya karıştırın ve kabartma tozu eriyene kadar karıştırın. Boş bir fışkırtma şişeniz varsa, karışımı buna dökebilirsiniz, aksi takdirde temiz bulaşık bezinizi içine daldırabilirsiniz.

Buzdolabımı temizlemek için boşaltmam gerekir mi?

  • Buzdolabınızı temizlemenizin 2 saatten fazla süreceğini düşünüyorsanız, çalışırken yiyeceklerinizi daha serin bir yerde saklayın.
  • Buzdolabınızın yalnızca dışını temizliyorsanız, her şeyi içinde bırakmanızda bir sakınca yoktur. Yine de buzdolabını taşımak zorunda kalacaksanız, içindeki her şeyi çıkarmak taşınmayı kolaylaştırabilir. Evet, buzdolabınızın içini temizlemeden önce tüm yiyecekleri çıkarın. Her şeyi çıkardığınızda, yiyeceğin kalitesini ve paketin üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin. Süresi dolmuş veya yenilebilir görünmeyen her şeyi atın. Buzdolabını temizlerken diğer her şeyi tezgahın üzerinde bırakabilirsiniz.

Buzdolabını temizlemeden önce fişini çekmeli miyim?

  • Yanlara ulaşmak için buzdolabınızı çıkarmanız gerekiyorsa, kablo yeterince uzun değilse bunu yapmak için fişini çekmeniz gerekebilir. Hayır, bobinleri temizlemediğiniz sürece buzdolabının fişini çekmenize gerek yok. Sadece buzdolabınızın içini ve dışını temizliyorsanız, prize takılı bırakabilirsiniz. Temizlemeniz için buzdolabınızın belirli bir sıcaklıkta olması gerekmez; soğuk yüzeyin daha kolay temizlenmesi için sadece sıcak su kullanın.

Buzdolabımdaki rafları veya çekmeceleri nasıl temizleyebilirim?

  • Dökülmesi veya çıkması daha zor olan yemek artıkları varsa, rafı veya çekmeceyi birkaç dakika lavaboda bekletin. Hemen çıkmalı.
  • Raflarınızı ve çekmecelerinizi buzdolabınıza geri koymadan önce temiz bir bulaşık beziyle tamamen kurulayın. Tüm raflarınızı ve çekmecelerinizi çıkarın ve elde yıkayın. Normal bulaşık deterjanı ve sıcak su kullanın. Raflarınız camdan yapılmışsa, yıkamadan önce oda sıcaklığına ısınmalarına izin verin; sıcaklıktaki hızlı değişiklik camın kırılmasına neden olabilir.

Çıkarılamayan raflar varsa ne olur?

  • Bir bezle temizleyemediğiniz çatlaklara ve ulaşılması zor alanlara girmek için bir diş fırçası kullanın. Çıkarılamayan raflar da dahil olmak üzere buzdolabınızın içini temizlemek için yukarıdan aşağıya doğru çalışın. Yukarıdan aşağıya çalışarak, daha önce temizlenmiş alanlara kırıntıları süpürme veya kirli akma konusunda endişelenmenize gerek yok. Yapışkan, kurumuş kalıntılar için, sıcak suya ve kabartma tozuna batırılmış bir bezi o lekenin üzerinde bir dakika kadar tutun ve gevşetin – bundan sonra hemen silinmelidir.

Paslanmaz çelik bir buzdolabının dışını nasıl temizlemeliyim?

  • Bir türlü çıkmayan lekeleriniz varsa, özellikle paslanmaz çelik için tasarlanmış bir temizleyiciye yatırım yapmanız gerekebilir. Bu temizleyicileri çevrimiçi olarak veya temizlik ürünlerinin satıldığı her yerde bulabilirsiniz, ancak paranızı yalnızca rutin temizlik için boşa harcamayın; basit bulaşık deterjanı ve su genellikle işinizi görür.
  • Paslanmaz çelik cihazlarda asla aşındırıcı temizleyiciler veya süngerler kullanmayın; bunlar yüzeyi kalıcı olarak çizebilirler. Yüzeyi yumuşak, nemli bir bez ve bir damla bulaşık deterjanı ile silin. Bulaşık deterjanınızın cilaya zarar verebilecek klor içermediğinden emin olun. Günlük toz ve kiri temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey bu olmalıdır. Temiz nemli bir bezle silerek, ardından kuru bir bezle silerek devam edin.

Kapının etrafındaki contadan pisliği nasıl çıkarabilirim?

  • Contayı temiz tutmak, buzdolabı kapınızın sızdırmazlığını korumasına yardımcı olur ve bu da onu daha enerji verimli hale getirir.
  • Temizlerken, lastikte, buzdolabınızın sızdırmazlığını korumasını engelleyebilecek herhangi bir çatlak veya yırtık olup olmadığına bakın. Kapı contalarını temizlemek için sıcak suya batırılmış bir bez ve bulaşık deterjanı kullanın. Teknik olarak “contalar” olarak adlandırılan, buzdolabınızın kapısının etrafındaki kauçuk contalar çok fazla kırıntı ve döküntü toplayabilir. Bunları silerek temizleyin, ardından yumuşatmak için kauçuğa biraz vazelin veya mineral yağ sürün. [9]

Kondenser serpantinlerini ne sıklıkla temizlemeliyim?

  • Daha kapsamlı bir temizlik için bir kondenser bobin fırçası kullanın. Bunlardan birini çevrimiçi olarak veya bir donanım mağazasında yaklaşık 10tl karşılığında satın alabilirsiniz. nemlendiriciyi bobinlerini de temizlemek için kullanabilirsiniz.
  • Çok tüy döken evcil hayvanlarınız varsa, özellikle de buzdolabınızın bobinleri arkada değil tabanındaysa, bobinleri 6 ayda bir sıklıkta temizlemeniz gerekebilir. Buzdolabınızın kondenser serpantinlerini yılda en az bir kez temizleyin. Buzdolabınızın kondenser serpantinleri açıkta kaldığı için zamanla toz biriktirirler. Buzdolabınızın fişini çekin, ardından fırça eki olan bir elektrikli süpürge alın ve bobinlerdeki tozu nazikçe fırçalayın. Tozun çoğu süpürülecek olsa da, özellikle toza alerjiniz varsa, bunu yaparken toz maskesi takmak isteyebilirsiniz. [10]

Yapışkan etiketlerden veya kalıntılardan nasıl kurtulurum?

  • Sürtünme alkolüne batırılmış bir pamuklu çubuk da deneyebilirsiniz. Kalıntıyı bir dakika bekletin, sonra silin.
  • Kalıntıyı yağla çıkarabiliyorsanız, yağı çıkarmak için sıcak sabunlu suya batırılmış bir bezle daha sonra bölgeyi temizleyin. Sıcak sabunlu suyla başlayın, ardından kalanını çıkarmak için yağ kullanın. Yapışkan kalıntıların çoğu, gevşetmek için üzerine bir dakika kadar sıcak sabunlu suya batırılmış bir bez koyarsanız çıkacaktır. Hala kalıntı varsa, herhangi bir tür yağ (bitkisel yağ, mineral yağ ve hatta bebek yağı gibi) onu çıkarmalıdır.

Yiyecekleri geri koymadan önce buzdolabımı sterilize etmeli miyim?

  • Dezenfekte ediyorsanız, yemeğinizi geri koyup kapıyı kapatmadan önce dumanın dağılması için buzdolabının kapağını 10 dakika kadar açık bırakmak iyi bir fikirdir.
  • Sanitasyon adımını yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, tüm şişelerinizi ve kaplarınızı temiz buzdolabınıza geri koymadan önce silin – özellikle yapışkanlarsa veya kirli bir yerde oturuyorlarsa.
   Sanitizasyon isteğe bağlıdır, ancak şımarık veya hatırladığınız yiyecekleriniz varsa iyi bir fikirdir.1 galonu (3,8 L) su içinde 1 yemek kaşığı (15 mL) sıvı ağartıcı çözeltisi yapın. Solüsyona temiz, kuru bir bez batırın ve sterilize etmek için buzdolabınızın ve rafların her tarafını silin.

Buzdolabımı ne sıklıkla temizlemeliyim?

  • Yine de dökülenleri mümkün olan en kısa sürede temizlemek istiyorsunuz. Bir şey kuruduktan sonra, onu hemen elde etmekten çok temizlemek çok daha zordur. Buzdolabınızı her 3-6 ayda bir derinlemesine temizleyin. Buzdolabınızı ne sıklıkta temizleyeceğiniz gerçekten ne kadar trafik aldığına bağlıdır. Buzdolabının içinde ve dışında sürekli olarak birkaç kişinin bulunduğu daha büyük bir evde, daha sık temizlemeyi planlayın. Yine de, en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için buzdolabınızı yılda en az iki kez derinlemesine temizlemelisiniz.

Temizlik arasında kokuları önlemek için ne yapabilirim?

 1. Kokuları emmek için buzdolabının arkasına açık bir kutu kabartma tozu koyun. Kabartma tozu, kendi kokusu olmayan doğal bir koku emicidir, bu nedenle yemeğinize farklı kokular bulaştırması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Kutu bu amaç için birkaç ay çalışır, bundan sonra değiştirmeniz gerekir.
  • Buzdolabınızdaki alan sınırlıysa, buzdolabınızın yanına veya arkasına yapışacak bir buzdolabı koku giderici satın alın. Bunlar çevrimiçi olarak veya normalde temizlik ürünleri satın alacağınız her yerde mevcuttur.

Elektrik kesintisine hazırlıklı olmak

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin. Cihazınızın gücünü kaybederseniz, bu bilgiler yiyeceği daha uzun süre taze tutmanıza yardımcı olacaktır. Cihazınız için özel tavsiyeler için daima kullanım kılavuzunu kontrol edin.

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Elektrik kesintisi durumunda cihaz çalışmayı durduracak ve böylece soğutma ve donma duracaktır. Cihazınızda uzun süreli bir elektrik kesintisi olması durumunda (iki saatten fazla bir süre), cihazın içindeki sıcaklığı olabildiğince uzun süre sabit tutmak için kapıları açmamaya çalışın.

Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Açılmamış bir buzdolabı, yiyecekleri birkaç saat boyunca güvende tutacaktır. (Zamanlamalar hakkında daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunuza bakın) Açılmamış bir dondurucu, sıcaklığını birkaç saat koruyacaktır. (Zamanlamalar hakkında daha fazla bilgi için kullanım kılavuzunuza bakın) Soğutucu kutular ve çantalar, soğuk sıcaklıkları uzun süre korumak için de kullanılabilir.

Kapı yönünü değiştirme veya ters çevirme

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Herhangi bir bakıma başlamadan önce, buzdolabınızın dondurucunuzun elektrik beslemesini kapattığınızdan her zaman emin olun. Dondurucunuzun yeri, kapıların cihazın fabrikadan çıkma şeklinden farklı bir tarafta açılması gerektiği anlamına gelebilir; birçok buzdolabı dondurucu bunu yapmanıza izin verecektir.

  Aşağıdaki adımlar genel bir kılavuzdur (ve menteşeleri sağ taraftan sola hareket ettirmeyi gösterir), ancak her zaman kendi cihazınızla ilgili özel gereksinimler için kullanım kılavuzunu kontrol edin. Buzdolabınızı ilk kez açmadan önce kapıları ters çevirmenizi (gerekirse) tavsiye ederiz. Cihaz ve kapılar oldukça ağır olacağından, bu işi yaparken her zaman biraz yardım almalısınız.

 • 1.Cihazı kapatın ve elektrik fişini çekin.
 • 2.Tüm yiyecekleri ve tüm gevşek öğeleri ve bağlantı parçalarını çıkarın.
 • 3.Alt menteşe bağlantılarına kolayca erişebilmeniz için bir duvara veya yaklaşık 45 derece destekleyecek kadar güçlü bir şeye yaslanacak şekilde cihazı dikkatlice arkaya doğru eğin (duvarı ve buzdolabını bir karton levha gibi bir şeyle koruyun. ). Cihaz oldukça ağır olacağından bu konuda biraz yardıma ihtiyacınız olacak.
 • 4.Alt menteşeyi sökün ve çıkarın.
 • 5.Alt kapağı hafifçe açın ve cihazın gövdesinden çıkarmak için aşağı doğru kaydırın.
 • 6.Orta menteşeyi çıkarın.
 • 7.Üst kapağı hafifçe açın ve cihazın gövdesinden çıkarmak için aşağı doğru kaydırın.
 • 8.Üst menteşe pimini çıkarın.
 • 9.Üst menteşe pimini kapı çerçevesinin karşı tarafındaki deliğe yerleştirin.
 • 10.Kapaklardan üst ve alt menteşe burçlarını ve kör tapaları çıkarmak için ince bir keskin uçlu alet (tornavida gibi) kullanın. Kapılara zarar vermemeye dikkat edin.
 • 11.Menteşe kovanlarını ve kör tapaları karşı taraftaki deliklere yerleştirin. kapıların.
 • 12.Kör tapaları sağ taraftaki menteşe deliklerine takın.
 • 13.Kapıları değiştirmek için, üst menteşe pimine düzgün şekilde yerleşecek şekilde üst kapağı yukarı doğru kaydırın.
 • 14.Orta menteşeyi buzdolabının diğer tarafına yeniden yerleştirin, menteşe pimlerinin cihazın dışında olduğundan emin olun ve yerine vidalayın (delikler normalde önceden delinmiş olacaktır). Menteşe piminin kapıdaki deliğe doğru şekilde yerleştiğinden emin olun.
 • 15.Alt kapağı, orta menteşe pimine düzgün bir şekilde yerleşecek şekilde yukarı kaydırın.
 • 16.Alt menteşe pimini buzdolabınızın diğer tarafındaki yeni konumuna tekrar takın.
 • 17.Alt menteşeyi takın, kapının her taraftan buzdolabı dondurucunun gövdesiyle doğru hizalandığından emin olun.
 • 18.Dondurucuyu tekrar dik konuma getirin (cihaz ağır olabileceğinden bunun için biraz yardıma ihtiyacınız olacaktır).
 • 19. Cihazın yere düz bir şekilde oturduğundan emin olun, ardından kapıların ve contaların kapatıldıklarında herhangi bir boşluk olmadan düzgün şekilde kapandığını kontrol etmek için kapıları açıp kapatın.
 • 20. Dondurucunuzu tekrar açmadan önce dinlenmesi gerekecektir ( “Çalıştırmadan önce dinlenme” başlığına bakın ), herhangi bir özel zamanlama önerisi için kullanım kılavuzunuza bakın.

Su filtresinin değiştirilmesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Bazı buzdolabı dondurucuları, entegre bir su (ve bazen de buz) dağıtıcısına bağlı bir su kaynağına sahiptir. Su kaynağı normalde filtrelenecek ve filtre yaklaşık altı ayda bir değiştirilmelidir. Bazı cihazlarda dahili bir filtre bölmesi bulunur, ancak birçoğunun su besleme borusunda harici bir ‘sıralı’ filtre vardır.

  Buzdolapları Temel Bilgiler ve Temizlik Kendi cihazınızla ilgili özel ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunuzu kontrol edin, ancak aşağıdaki adımlar size harici olarak takılan bir filtrenin değiştirilmesi konusunda bazı genel bilgiler verecektir.

 • 1.Filtrenin su besleme musluğunu bulun ve kapatın.
 • 2.Harici bir sıralı kartuş filtresi, normal olarak, her bir uca bağlı küçük çaplı bir plastik boru ile bir silindir şeklinde olacaktır. Filtreyi çıkarmadan önce, su akış yönü işaretlerini not edin.
 • 3.Plastik boru, küçük plastik klipslerle sabitlenmiş bir itmeli “omuz” konektörüyle filtrenin her iki ucunda tutulur.

  Boruyu her iki uçtan çıkarmak için, plastik klipsi dışarı kaydırın ve ardından omuz konektörünü içeri doğru itin, bu plastik borunun yavaşça dışarı çekilmesini sağlayacaktır. Borunun uçlarına zarar vermeyin ve bağlantı kesildiğinde filtre uçlarından ve borulardan az miktarda su gelmesine hazırlıklı olun.

 • 4.Yeni filtrenin takılması, bağlantı kesme işleminin tersidir (yeni filtre kartuşunu takarken doğru akış yönünü unutmayın).

  Borunun her iki ucunu da omuz konektörüne nazikçe itin (yaklaşık 18 mm veya yaklaşık ¾ inç’in altına kadar itin ve durduğunu hissedeceksiniz). Omuz konektörlerinin borunun her iki ucunda hafifçe yukarı çekildiğinden emin olun, böylece konektörleri sabitlemek için plastik klipsler yerine geri itilebilir.

 • 5.Su kaynağını tekrar açın ve herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir su içmeden önce bir miktar su akıtmanız gerekecek, yeni filtreli talimatlar ne kadarını (ancak normalde yaklaşık 10-12 büyük bardak) önermelidir.

Dondurucunuzu temizlerken kaçınılması gereken ürünler

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Bazı temizlik ürünleri çok sert olabilir ve cihazınıza zarar verebilir. Belirli ayrıntılar için her zaman kullanım kılavuzunuzu kontrol edin, ancak aşağıdaki noktalar size bazı genel tavsiyeler verecektir.

 • Plastik parçalar veya iç ve kapı kaplamaları veya contaları üzerinde pencere spreyleri, ovma temizleyicileri, yanıcı sıvılar, temizleme mumları, konsantre deterjanlar, ağartıcılar veya petrol ürünleri içeren temizleyiciler gibi aşındırıcı veya sert temizleyiciler kullanmayın.

  Tüm bunlar buzdolabınızın dondurucunuzu çizebileceği veya zarar verebileceği için kağıt havlu, ovma süngeri veya diğer sert temizlik araçlarını kullanmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi