Buzdolabı Timer Saat Nasıl Değiştirirsiniz
Buzdolabı Timer Saat Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Timer Saat Nasıl Değiştirirsiniz ?

Buzdolabı Timer Saat Nasıl Değiştirirsiniz ? Sorunu kendiniz bulmaya çalışmak ve çözmenin bir yolunu bulmak, aynı zamanda buzdolabını bir bütün olarak hemen değiştirmekten çok daha finansal olarak daha faydalı bir yöntemdir. Sorunun buzdolabınızın buz çözme süresi olup olmadığını değerlendirmek zaman, sabır ve yerel donanım mağazanızdan kolayca satın alınabilecek birkaç araç gerektirir.

Buzdolabı Timer Saat Nasıl Değiştirilir ?

Buz Çözme Zamanlayıcısı Ne Yapar?

Buzdolabınızın buz çözme zamanlayıcısının görevi, fan modu ve buz çözme modu arasında geçiş yapmaktır. Esasen bu, zamanlayıcının odak noktasını, buzdolabındaki havayı dolaştırmak ve dondurucunun çok soğumamasını sağlamak arasında değiştirdiği anlamına gelir. Zamanlayıcı, enerjisini yaklaşık 30 dakika boyunca buz çözme modunu etkinleştirmeye odaklayacak, ardından Appliance & A/C Parts Today’e göre 10 saat boyunca fan moduna geçecek .

Buz Çözme Düğmesi Zamanlayıcısını Sıfırla

Arızalı bir zamanlayıcının belirtilerini fark ederseniz, buz çözme zamanlayıcınızı sıfırlamanın zamanı gelmiş olabilir. Buzdolabının buz çözme zamanlayıcısını sıfırlamadan önce her zaman test etmelisiniz, çünkü sorunun zamanlayıcıda olduğundan emin olmanın tek yolu bu. Buzdolabının arkasında veya alt tekme plakasında bulunan buzdolabının kontrol panelinde bulunmalıdır. Buzdolabınızın tüm gücünü kesin ve tüm vidaları sökerek ve bağlı tüm kabloları dikkatlice çıkararak zamanlayıcıyı çıkarmaya başlayın.

Buzdolabı Timer Saat Değişimi

Zamanlayıcı, bir multitester veya multimetre kullanılarak test edilmelidir ve pin 1 ile pin 4 arasındaki bağlantıyı test etmek için açık bir devre kullanmalıdır. Pinler etiketlenmelidir, bu da doğru pimi bulmayı çok daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca pim 1 ve pim 2 arasındaki açık devreyi de test etmeniz gerekir. Çalıştığından emin olmak için motora güç verin ve sonra hala çalışır durumda olduğunu görürseniz zamanlayıcıyı sıfırlama işlemine devam edin.

Zamanlayıcıyı tekrar buzdolabına monte edin ve güç kaynağını yeniden çalıştırın. Buzdolabı buz çözme zamanlayıcısını sıfırlamak için Tepte , zamanlayıcı üzerindeki dairesel çentiği bulmayı ve düz uçlu bir tornavida ile saat yönünün tersine çevirmeyi belirtir. Fan durana kadar çevrilmesi gerekiyor, bu da buzdolabınızın buz çözme düğmesini sıfırladığı anlamına geliyor. Sıfırlamanın başarılı olduğuna dair işaretler gösterdikten kısa bir süre sonra fanınız devreye girmelidir. Süreç hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, bir uzmanla iletişime geçtiğinizden emin olun.

Buz çözme zamanlayıcınızı değiştirmeye başlamadan önce, cihazın güç kaynağının bağlantısını kestiğinizden emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu, üniteyi duvardan çıkarmaktır. Alternatif olarak, devre kesici panelindeki uygun anahtarı tetikleyebilir veya uygun sigortayı evinizin sigorta kutusundan çıkarabilirsiniz.

Bu onarımı başarıyla tamamlayacak beceriye veya yeteneğe sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, bir cihaz onarım teknisyenine danışın.

  1. Buzdolabınızın buz çözme zamanlayıcısını bulun. Buzdolabının alt tekerleğinin arkasına, buzdolabının kontrol paneline veya hatta arka duvarındaki buzdolabının arkasına yerleştirilebilir. Buz çözme zamanlayıcıları neredeyse her zaman alttan uzanan dört metalik terminale sahiptir. Bulduktan sonra zamanlayıcıyı kaldırın.
  2. Bir buz çözme zamanlayıcısı genellikle bir buzdolabının içine en az bir vidayla, ancak bazen daha fazla vidayla sabitlenir. Bulduğunuz tüm vidaları çıkarın ve zamanlayıcıyı dikkatlice buzdolabından çıkarın. Kablolarının bağlantısını kesebilmek için yeterince dışarı çekin. Çıkarmak için telin konektörlerini sıkıca çekin. Hareketi kolaylaştırmak için onları biraz ileri geri sallamanız gerekebilir. Konektörün hangi yoldan çıkacağı konusunda endişelenmeyin çünkü içeri girmenin tek bir yolu vardır.
  3. Tel konektörünü yeni buz çözme zamanlayıcısına bağlayın. Yeni zamanlayıcıyı eski zamanlayıcının yerine geri koyun ve gerekirse vidalarla yerine sabitleyin. Zamanlayıcının kapağını (varsa) değiştirin ve buzdolabınıza yeniden güç verin.

Defrost Zamanlayıcı Türleri

Modern buzdolaplarında kullanılan iki tür defrost zamanlayıcısı vardır – sabit veya sürekli çalışma zamanlayıcıları ve birikimli zamanlayıcılar. Sabit veya sürekli çalıştırma buz çözme zamanlayıcıları, buzdolabı fişe takılı olduğu sürece sürekli çalışır. Birikmeli buz çözme zamanlayıcıları yalnızca kompresör çalışırken çalışır. Birikimli buz çözme zamanlayıcıları, talep buz çözme olarak da bilinir.

Üç Terminalli Cihaz

Hemen hemen tüm defrost zamanlayıcıları, hem defrost ısıtıcı devresi hem de hava geçirmez şekilde kapatılmış kompresör-motor devresi için ortak bir terminale sahip üç terminalli cihazlardır. Diğer iki terminalden biri kompresör-motora ve diğeri ısıtıcılara bağlanır. Buz çözme zamanlayıcısı, soğuk kontrolden ortak terminaline güç alır.

Camla Çalışan Timer 

Sabit veya birikimli çalışma zamanlayıcıları olsun, tüm zamanlayıcılar normalde açık, kamla çalıştırılan iki kontak seti içerir. Döngünün soğutma kısmı sırasında kam, elektrik akışını kompresör-motora yönlendiren birinci kontak grubunu kapatır. Çalışma döngüsünün otomatik buz çözme kısmı sırasında, döner kam, birinci kontak setinin açılmasına, kompresörü kapatmasına ve ikinci kontak setini kapatmasına, buz çözme ısıtma elemanlarına elektrik akımı göndermesine izin verir.

Manuel işlem

Tüm buz çözme zamanlayıcılarında, zamanlayıcıyı manuel olarak çalıştırmak için bir tornavidanın yerleştirilebileceği bir yuva bulunur. Tornavidayı saat yönünde çevirerek dahili kontakları manuel olarak açıp kapatabilirsiniz. İlk klik sesini duyduğunuzda, kompresör kapanacak ve buz çözme ısıtıcıları devreye girecektir. İkinci tıklamada defrost ısıtma elemanları kapanacak ve kompresör tekrar çalışmaya başlayacaktır.

Zaman aralıkları

Buzdolabı üreticileri, 6, 12 veya 24 saatlik aralıklarla çalışan sabit çalışma defrost zamanlayıcılarını veya birikimli defrost zamanlayıcılarını seçerler. 6 saatlik aralık zamanlayıcı, buzdolabının her 6 saatte bir otomatik buz çözme, 12 saatte bir 12 saatlik aralık zamanlayıcı ve 24 saatte bir 24 saatlik aralık zamanlayıcı anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi