Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirirsiniz
Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirirsiniz ?

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirirsiniz ? buz çözme sensörünü yan yana buzdolabında değiştirmek için adım adım talimatlar verir. Defrost sensörü (buz çözme bi-metal termostatı olarak da adlandırılır), ısıtıcı evaporatöre zarar verecek kadar ısınırsa defrost ısıtıcısını kapatır.

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı buz çözme sensörü arızalanırsa:

  • Isıtma elemanı açılmıyor.
  • Buz, buharlaştırıcı üzerinde birikir ve buharlaştırıcıdaki hava geçişlerini tıkar.
  • Soğutma havası, buzdolabı bölmesine ulaşamaz ve bu da buzdolabında ılık sıcaklıklara neden olur.

Buzdolabı buz çözme sensörünüz buz çözme ısıtıcısının açılmasına izin vermiyorsa, buz çözme sensörünü üretici tarafından onaylanmış  yedek parça ile değiştirin .

Buz çözme termostatınızı test etmeye başlamadan önce, cihazın güç kaynağının bağlantısını kestiğinizden emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu, üniteyi duvardan çıkarmaktır. Alternatif olarak, devre kesici panelindeki uygun anahtarı tetikleyebilir veya uygun sigortayı evinizin sigorta kutusundan çıkarabilirsiniz.

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Değişimi

Bu onarımı başarıyla tamamlayacak beceriye veya yeteneğe sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, bir cihaz onarım teknisyenine danışın.

  1. Buzdolabınızın buz çözme termostatını bulun. Üstte donduruculu modellerde, ünitenin tabanının altında yer alabilir veya dondurucunun arkasında bulunabilir. Yan yana buzdolabınız varsa, buz çözme termostatı dondurucunun arkasında bulunur. Termostat, defrost ısıtıcısına seri olarak bağlanır ve termostat açıldığında ısıtıcı kapanır. Dondurucu, dondurucu rafları, buz yapıcı parçaları ve iç arka, arka veya alt panel gibi yolunuza çıkan tüm nesneleri çıkarmanız gerekecektir.
  2. Çıkarmanız gereken panel, tespit klipsleri veya vidalarla yerinde tutulabilir. Paneli yerinde tutan klipsleri serbest bırakmak için vidaları çıkarın veya bir tornavida kullanın. Bazı eski buzdolapları, dondurucu zemine erişmeden önce plastik bir kalıbı çıkarmanızı gerektirebilir. Oldukça kolay kırıldığı için kalıbı çıkarırken dikkatli olun. Önce ılık, ıslak bir havluyla ısıtmayı deneyebilirsiniz.
  3. Termostattan çıkan iki kablo vardır. Geçmeli konnektörlerle terminallere bağlanırlar. Kabloları terminallerden ayırmak için konektörleri hafifçe çekin. Size yardımcı olması için kargaburun kullanmanız gerekebilir. Telleri kendileri çekmeyin.
  4. Termostatı çıkarmaya devam edin. Bir vida, klips veya kelepçe ile yerine sabitlenebilir. Bazı modellerdeki termostat ve kelepçe tek bir tertibattır. Diğer modellerde, termostat evaporatör hortumunun etrafına kenetlenir. Diğer bazı durumlarda, termostat, klipse bastırılarak ve termostat yukarı çekilerek çıkarılır.
  5. Çoklu test cihazınızı RX 1 ohm ayarına ayarlayın. Çoklu test cihazının uçlarının her birini bir termostat kablosuna yerleştirin. Termostatınız soğuk olduğunda, multitesterinizde sıfır değeri üretmelidir. Sıcaksa (kırk ila doksan derece Fahrenheit arasında herhangi bir yerde), bu test bir sonsuzluk okuması üretmelidir. Testinizden aldığınız sonuçlar burada sunulanlardan farklıysa, defrost termostatınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi