• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Role Termik Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Role Termik Nasıl Değiştirirsiniz ? Buzdolabının düzgün çalışması için normal çalışmasını kontrol etmek ve izlemek gerekir. Başlatma rölesi, buzdolabı motorunun doğrudan çalışmasından sorumludur ve bir şekilde kompresörün çalışmasını ayarlayan bir cihazdır. Bu elemanın yardımıyla, motorun başlangıç ​​sargısı ve dolayısıyla motorun kendisi başlatılır ve kapatılır. Bölmedeki sıcaklık normalin üzerine çıktığında, termostat kapanır, böylece başlatma rölesine bir besleme voltajı sağlar ve bu da motoru soğutma işlemini başlatmak için başlatır.

Buzdolabı Role Termik Nasıl Değiştirilir ?

Başlatma rölesi nasıl test edilir: Rölenin hasar gördüğünün belirtilerinden biri, buzdolabının ısınması ve belirli kliklerin duyulabilmesidir. Yeni bir başlatma rölesiyle değiştirmeden önce, gerçekten sorunlu parça olup olmadığını anlamak için testi yapın. Kompresör start rölesini test etmeyi öğrenin:

Buzdolabı Role Termik Değişimi

1. Buzdolabının bağlantısını kesin Arka kısımda çalışacağınız için güvenliğiniz için cihaza enerji verilmemelidir. Bu, elektrikle çalışan parçalar veya ekipmanlarla çalışırken uyulması gereken bir güvenlik önerisidir.

2. Rölenin konnektörlerini çıkarın Kompresörün koruyucu kapağını çıkarın ve röleyi çıkarın. Pense ile, tercihen kargaburun ile telin konektörünü alın ve röleyi çıkarın. Kabloyu değil konektörü almaya dikkat edin. Rölede korozyon belirtileri olup olmadığına dikkat edin – durum buysa, değiştirmeyi tercih edin.

3. Başlatma rölesinin modelini tanımlayın Farklı röle türleri vardır. Bir soğutma sisteminin elektrik birimi, kompresörün voltajına, frekansına ve çalışma zarfına göre belirlenir.

4. Testi bir multimetre ile yapın  

Elektromekanik Röle EM

Adım 1: Röle herhangi bir konumdayken, rölenin 1. ve 2. terminalleri arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Yoksa röleyi değiştiriniz.

Adım 2: Röle dikey konumdayken, röle bobini yukarı doğru, rölenin 1 ve 3 no’lu terminalleri arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Eğer yoksa röleyi değiştirin ve 1. adımı tekrarlayın.

Adım 3: Röle dikey konumdayken, bobin aşağıya doğru, 1 ve 3 numaralı terminaller arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Varsa röleyi değiştirin

Elektromekanik Röle F, EG ve PW

Adım 1: Röle dikey konumdayken, bobin aşağıya doğru, rölenin 10 ve 11. terminalleri arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Yoksa röleyi değiştiriniz.

Adım 2: Röle dikey konumda, bobin yukarıdayken, rölenin 10 ve 11. terminalleri arasında süreklilik olup olmadığını kontrol edin. Varsa, röleyi değiştirin ve 1. adımı tekrarlayın.

Başlatma rölesi nasıl değiştirilir Daha önce de belirtildiği gibi, farklı röleler vardır. Bir değişiklik yapmanız gerektiğinde, doğaçlama yapmaya çalışmayın veya tavsiye edilmeyen çözümlerden faydalanmayın. Bu, kompresörün yanması gibi sorunlara neden olabilir. Daima kompresörün teknik sayfasını inceleyin. Başlatma rölesini değiştirmek için adım adım bakın:

 1 – Başlatma rölesini çıkarın Röleyi bulduktan sonra, renge ve kablonun nereye bağlandığına büyük dikkat ederek çıkarın.

2 – Yeni röleyi takın Yeni röle yerleştirildiğinde, rölenin çıkışına doğru kabloyu bağlayın. Röle her zaman yukarıdaki iki pimde ve termal koruyucu aşağıdaki pimde olacaktır. Röleyi takın ve kompresöre sabitlemek için bastırın.

3 – Koruyucu kutuyu tekrar yerleştirin Koruyucu kutuyu takın ve söktüğünüz vidaları sabitlemek için yerleştirin. Artık buzdolabını tekrar bağlayabilirsiniz!

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara