• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? buz çözme ısıtıcısını yan yana buzdolabında değiştirmek için adım adım talimatlar verir. Defrost döngüsü sırasında, defrost ısıtıcısı evaporatör kanatlarındaki buzu eritir. Buz çözme ısıtıcısı arızalanırsa, dondurucuda buz oluşur ve buzdolabı daha az verimli çalışır. Buz çözme ısıtıcısı gözle görülür şekilde hasar görmüşse, modelinize uygun , üretici tarafından onaylanmış yan yana buzdolabı parçasıyla değiştirin.

Buzdolabı Rezistans Nasıl Değiştirilir ?

Defrost ısıtıcısı gözle görülür şekilde hasarlı değilse, yerel bir buzdolabı onarım uzmanı , yenisini takmadan önce donma oluşumunun nedenini teşhis etmelidir, çünkü arızalı bir buz çözme ısıtıcısı birkaç olası nedenden sadece biridir.

Bazen buzdolabı çok fazla soğur ve bazen hiç soğumaz. Çoğunlukla bu, bozulmuş bir defrost ısıtıcısından kaynaklanır; bileşen, yiyecekleri soğuk tutmak için buzdolabının sıcaklığını düzenler. Tüm buzdolaplarında bir defrost ısıtıcısı olacaktır. Cihazınız çalışmıyorsa, yeni bir buzdolabı almanız gerekmez, bunun yerine bozuk defrost ısıtıcısını tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerekir.

Buzdolabınızın taze gıda bölmesinde normalin üzerinde bir sıcaklık veya dondurucunuzdaki normal sıcaklığın altında bir sıcaklık, cihazınızdaki evaporatör bobinlerinin buzlandığını gösterir. Donmuş bobinlerin yaygın bir nedeni, hatalı bir defrost ısıtıcısıdır. Defrost ısıtıcısının ana amacı, evaporatör serpantinlerinden buzu eritmektir, yani ısıtıcı arızalandığında don oluşumu kaçınılmazdır. Ne yazık ki, kangallar boyunca kısıtlanmış hava akışı, don birikiminin ana belirtisidir, bu nedenle taze gıda bölmesindeki sıcaklık aniden istenmeyen bir dereceye yükselir. Dondurucu ve taze gıda bölmesindeki sıcaklık normale dönmeden önce, arızalı buz çözme ısıtıcısının   değiştirilmesi gerekecektir.

Doğru güvenlik önlemlerine uyulmadığında buzdolabınızın tamiri tehlikeli hale gelebilir. Herhangi bir onarıma başlamadan önce cihazınızın fişini çekmeli ve su kaynağını kapatmalısınız. İş eldivenleri ve koruyucu gözlükler gibi uygun güvenlik ekipmanlarının kullanılması da atlamamanız gereken bir önlemdir. Herhangi bir noktada buzdolabınızı başarılı bir şekilde tamir etme becerinizden emin değilseniz, lütfen yaptığınız işi bırakın ve bir cihaz onarım teknisyeniyle iletişime geçin.

Gerekli araçlar

  • Multimetre
  • ¼ inç Somun Sürücüsü
  • Yıldız tornavida
  • Düz tornavida
  • Pense

Defrost Isıtıcısı Nasıl Test Edilir

Evaporatör serpantinlerinde don oluşumunun nedeni genellikle arızalı bir defrost ısıtıcısı olsa da, değiştirmeye karar vermeden önce parçayı test etmek her zaman akıllıca olacaktır. Bunu yapmak için, bileşenin sürekliliği olup olmadığını öğrenmek için bir multimetre kullanmalısınız. Süreklilik yoksa, ısıtıcı artık çalışmıyordur ve değiştirilmesi gerekecektir.

Defrost Isıtıcısına Nasıl Erişilir

Frigidaire buzdolabınızdaki defrost ısıtıcısı, dondurucunuzun arkasında, alt arka panelin arkasında bulunur. Parçaya ulaşmak için, dondurucu kapınızı açın ve buz haznesi ile burgu tertibatını dışarı kaydırın. Ardından kalan rafları ve kutuları çıkarın. Alt paneli ayırmadan önce, ¼ inçlik somun sürücünüzü kullanarak, alttaki üç rayı dondurucunun yan duvarlarından çıkarmanız gerekir. Rayları duvardan çıkardıktan sonra, arka paneli dondurucunun arka duvarına sabitleyen vidaları açabilirsiniz. Bunu yapmak için Phillips tornavidanızı kullanın. Arka panel aradan çıktığında, evaporatör serpantinlerine ve serpantinleri çevreleyen defrost ısıtıcısına iyi bakacaksınız.

Buz Çözme Isıtıcısının Sökülmesi

Bu noktada, halihazırda iş eldiveni giymiyorsanız, ellerinizi evaporatör bobinlerindeki keskin yüzgeçlerden korumak için bir eldiven giymeniz şiddetle tavsiye edilir. Buz çözme ısıtıcısına ulaşmak için, bobinleri hareket ettirmeniz gerekecek, bu nedenle, evaporatör bobinlerini dondurucunuzun arkasına sabitleyen iki vidayı açmak için somun sürücünüzü kullanın.

Daha sonra, pensenizi kullanarak, evaporatör bobinlerinin altında bulunan büyük metal levha olan ısı kalkanının altını tutun ve gidebildiği kadar yavaşça ileri doğru çekin. Ardından, penseyi aşağıya koyun ve bobinlerin üstündeki bakır boruyu dikkatlice tutun ve hafifçe kendinize doğru çekin. Bundan sonra, pensenizi alın ve ısı kalkanını daha fazla hareket etmeyene kadar bir kez daha ileri doğru ilerletin. Şimdi, bakır borunun yanında bulunan iki kablo demetini ayırın.

Bu aşamada, evaporatör serpantinlerinin duvarları ve yanları arasında sıkışmış izolasyonu görebilmeniz gerekir. Köpük parçalarını bir düz uçlu tornavidayla defrost ısıtıcısının arkasına itebilir veya daha kolaysa yalıtımı çekip çıkarabilirsiniz.

Buzdolabı Rezistans Değiştirme

Şimdi, defrost ısıtıcısını çıkarmaya başlayabilirsiniz. Evaporatör bobinlerinin altında, bir tutma klipsiyle yerinde tutulan ısıtıcının tabanını bulacaksınız. Tutma klipsini kapalı tutan kelepçeyi açın ve ardından defrost ısıtıcısını evaporatör serpantinlerinden çıkarın.

Yeni Bir Buz Çözme Isıtıcısı Nasıl Kurulur

Defrost ısıtıcısını evaporatör bobinlerinin altına monte etmeye başlayın. Sağ taraftaki tel terminalini üst buharlaştırıcı bobinden geçirene kadar bileşeni yukarı doğru itmeye devam edin. Ardından, ısıtıcıyı kurmaya devam edin. Bileşenin tabanı, evaporatör serpantinlerinin alt kısmı ile aynı hizada olduğunda, daha önce çıkardığınız tutma klipsi ile ısıtıcıyı serpantinlere sabitleyin. Bitirmek için, ısıtıcının tel terminallerini evaporatör bobinlerinin üzerinde bulunan terminallere bağlayın.

Dondurucu Bölmesinin Yeniden Takılması

Yeni buz çözme ısıtıcısını başarıyla kurduktan sonra, dondurucunuzu yeniden monte etmeye başlamanız gerekir. İlk olarak, dondurucu duvarları ile evaporatör arasına çıkardığınız yalıtımı tekrar yerleştirin. Ardından, evaporatörün altını geriye doğru itmek ve bakır boruyu orijinal konumuna geri taşımak arasında geçiş yapmanız gerekecektir.

Bunu yaparken, hortuma çok dikkat edin; aksi takdirde, boruya kazayla zarar verirseniz, pahalı bir cihaz onarımı ile uğraşırsınız. Bu noktada, kanatçıklardan herhangi biri bir tarafa eğilmiş görünüyorsa, evaporatör bobinlerini inceleyin, Düz başlı tornavida ile dikkatlice düzeltin. Evaporatör bobinlerini yeniden takmayı tamamlamak için, onu dondurucunun arkasına tutan montaj vidalarını yeniden geçirin.

Şimdi, alt arka erişim panelini yeniden takarak dondurucu bölmesinin arkasını kapatabilirsiniz. Panel sabitlendiğinde, raf raylarını alın ve bunları cihazınızın yan duvarlarına tekrar takın. Raylar yerleştirildikten sonra, dondurucu raflarını ve bölmelerini tekrar bölmeye kaydırın ve ardından yeniden birleştirme işlemini tamamlamak için buz yapıcı haznesini ve burguyu değiştirin.

Son adımınız, buzdolabınızı tekrar fişe takıp su kaynağını açmaktır. Onarımınız başarılı olursa, buzdolabınıza elektrik geldikten kısa bir süre sonra dondurucunuzdaki ve taze gıda bölmesindeki sıcaklık normale dönmelidir.

Defrost ısıtıcınızı test ettiyseniz ve bunun evaporatör serpantinlerinde don oluşumunun nedeni olmadığını tespit ettiyseniz ve defrost sisteminin hangi kısmının arızalandığını belirlemekte güçlük çekiyorsanız, lütfen bugün bizimle iletişime geçin ve biz buzdolabınızı teşhis etmenize ve onarmanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687