Buzdolabı Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz
Buzdolabı Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz ?

Buzdolabı Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirirsiniz ? Buzdolabı kompresörünüzün ne zaman bozulmaya başladığını size bildirecek bazı uyarı işaretleri vardır . Genellikle, kompresör kötüleşmeye başladığında ses çıkarmayı durdurur. Buzdolabınız muhtemelen sürekli, düşük bir uğultu sesi çıkarıyor. Onu duymaya alışkınsınız ama bir kez duymayı bıraktığınızda, fark edersiniz. Buzdolabınızın sesi hiç değişmişse bu, kompresörün bozulmaya başladığının bir göstergesidir.

Buzdolabı Motor (Kompresör) Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabınızın soğutmayı durdurmasının birkaç nedeni olabilir ve arızalı bir kompresör bunlardan biri olabilir. Ancak bu noktada, bir buzdolabı kompresörünü nasıl değiştireceğinizi öğrenmenizin sebebinin, bozulduğundan çok emin olduğunuz bir kompresörü değiştirmek istemeniz olduğunu varsayıyoruz.

Bununla birlikte, arızalı bir kompresörün etkilerinden biri, buzdolabının soğutma işlevini etkileyerek yiyeceklerin bozulmasına yol açmasıdır. Ve buzdolabınızın kompresörü ne kadar uzun süre değiştirilmeden kalırsa, yiyecekleri doğru şekilde saklanmadıkları için kaybetmeniz o kadar kolay olur.

Ancak, buzdolabınızın kompresörünün arızalı olduğundan tam olarak emin değilseniz, bu konuda size memnuniyetle hizmet veririz.

Kompresör performans kontrolü

Arızalı bir kompresörün ilk dış belirtisi, buz çözme noktasına kadar soğutma bölmesindeki sıcaklık artışıdır. Kompresörün onarımına kendi elinizle devam etmeden önce, bu cihazın arızasının tam olarak ne olduğunu bulmanız gerekir. Kompresöre ulaşmak o kadar kolay değildir – yağın içinde olduğu bir muhafaza ile hava geçirmez şekilde kapatılmıştır.

Çoğu kompresörün tasarımı birbirine benzer. Ana bileşenler motor ve başlatma rölesidir. Sensörden bir sinyal alındığında röle kapanır ve motoru çalıştırır. Motor çalışmazsa, sistem çalışmayacaktır. Çoğu durumda, çalışmayan bir kompresördeki sorun tam olarak motordur. Böyle bir durumda, yeni bir motor takmak gerekir, biraz daha az sıklıkla buzdolabı kompresörünün tamamen değiştirilmesi gerekir. Buzdolabı kompresörünün onarımı ve değiştirilmesinin en kolay olduğu durumları inceleyelim.

Akım ve direnci kontrol etme

Bir arızanın nedeni bir kablo olabilir; banal bir kopuşun ciddi sorunların kaynağı haline gelmesi o kadar nadir değildir. Kablonun değiştirilmesi, onarımların işe yarayabileceği en basit durumdur. Her durumda, kendi ellerinizle herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, yaralanmamak için akımı ve direnci kontrol etmeniz gerekir.

Direnci kontrol etmek için boyasız bir yer bulmanız veya kendi ellerinizle biraz silmeniz gerekir. Kontağa ve kasaya bir multimetre takın, cihaz herhangi bir değer göstermemelidir, aksi takdirde buzdolabı kompresörünü kendi elinizle tamir etmeye devam etmek oldukça tehlikelidir. Motor ve başlatma rölesi ile daha fazla çalışırken, önlemler alınmalıdır.

Akımı kontrol etmek için çalışan bir röle gereklidir, yani testlere başlamadan önce çalışabilirliğinden emin olmalısınız. Kontağın kelepçelerle yapıldığı bir multimetre ile akımı kontrol etmek en uygunudur. 140 watt motor gücü ile akım 1,3 amperdir. Oran, diğer motor gücü değerleri için aynı kalır.

Buzdolabı Motor (Kompresör) Değiştirme

Kompresör değiştirme prosedürü

 • Arızalı motor kompresörünün sökülmesi. Master, sistemin freon ile doldurulduğu doldurma tüpünü kesecek ve kıracaktır. Yeni bir kompresör için bu tüpe ihtiyacınız olacak. Daha sonra filtre-kurutucudan 20-30 mm mesafede kılcal boruyu kesecek ve böylece freon sistemden çıkacaktır. Soğutucu buharlaştıktan sonra, ana arızalı motordan buharlaşır (veya emme ve emme borularını keser), kompresörden yaklaşık 10-20 mm mesafede lehimlenirler. Daha sonra, motor bağlantılarını buzdolabı gövdesine sökmek ve motoru çıkarmak için kalır.
 • Yeni bir motorun montajı . Sihirbaz, motoru muhafazaya sabitleyecek ve buzdolabının tüm tüplerini (emme, emme ve doldurma) kompresör üzerindeki ilgili nozullara takacaktır. Daha sonra tüplerin ek yerlerini motora lehimleyecektir.
 • Filtre kurutucusunun değiştirilmesi. Üçüncü aşama, aynı zamanda bir filtre kurutucu olan zeolit ​​kartuşunun değiştirilmesidir. Zanaatkar ya lehimlenecek ya da eskisini kesecek ve yenisini lehimleyecektir. Kurutucu filtre küçük ama çok önemli bir detaydır. Buzdolabına zarar verebilecek küçük parçacıkların ve nemin kılcal boruya girmesini engeller. Kurutucu filtre, buzdolabının soğutma sistemi her açıldığında değiştirilmelidir. Toplam onarım maliyetine göre maliyeti düşüktür. Ancak eski bir parçayı yerinde tutmak, yeni bir kompresörün çalışma süresini önemli ölçüde azaltabilir.
 • Sistem tahliyesi . Tüm dikişleri özel bir pompa kullanarak kapattıktan sonra, master, sistemden fazla nemin alındığı buzdolabını vakumlayacaktır.
 • Buzdolabının soğutucu ile doldurulması. Yakıt ikmali yaparken, usta ayrıca tüm bağlantıların lehimlemesinin sıkılığını da kontrol edecektir.

Buzdolabınızın Kompresörünün Arızalı Olduğunu ve Değiştirilmesi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Kompresör gürültüsü, arızalı bir kompresörün en yaygın göstergesidir. Buzdolapları genellikle sessizliğe yakın bir uğultu çıkarır. Kompresörün çalıştığını gösteren ses budur. Sesi birkaç gün içinde duymadıysanız, kompresörünüz arızalı olabilir.

Buzdolabınızı duvardan uzaklaştırmak ve kulağınızı duvara yaklaştırmak isteyebilirsiniz. Sessiz bir uğultu duyarsanız ancak buzdolabınız sıcaksa, bir şeyler kötü olabilir. Ayrıca, hiç ses duymuyorsanız, büyük olasılıkla buzdolabı kompresörünüz iyi çalışmıyordur.

Bu arada, buzdolabınız alışılmadık bir şekilde ses çıkarıyorsa, arızalı bir kompresör dışında yanlış olabilecek birkaç şey vardır. Endişelenmeyin, bu makale buzdolabınızın neden gürültü yaptığına dair olası nedenleri ve bununla başa çıkmak için sorun giderme ipuçlarını sağlar.

Bununla birlikte, bir kompresörün nasıl değiştirileceğine geçmeden hemen önce, bu noktada kompresör değiştirmenin bir ampulü değiştirmek kadar kolay olmadığını belirtmeliyiz. Daha ne? Bazı güvenlik riskleri ile birlikte gelir. Bu nedenle, bir buzdolabı kompresörünü değiştirirken koruyucu giysiler kullanmanızı öneririz. Aslında deneyimli bir teknisyen olmanız dışında, değişikliği sizin yerinize yapması için bir uzman çağırmanızı tavsiye ederiz.

Buzdolabı Kompresörü Nasıl Değiştirilir

Buzdolabınızın kompresörünün değiştirilmesiyle ilgili adımlar iki ana aşamaya ayrılır – hazırlık ve kurulum aşamaları.

Hazırlık Aşaması

 1. Buzdolabını duvardan çıkarın Buzdolabınızdaki herhangi bir şeye dokunmaya başlamadan önce, bir güç kaynağına takılı olmadığından emin olmak istersiniz. Bu nedenle, fişini prizden tamamen çıkarmanızı öneririz.

Bu yoldan çıktıktan sonra, buzdolabının içindekileri boşaltmaya devam edin. Bozulabilenleri buzla dolu bir soğutucuya, buzluklara veya başka bir buzdolabına aktarabilirsiniz.

 1. Kompresörünüzü bulun

Kompresörünüze buzdolabınızın arka ünitesinden ulaşılabilir. Bu nedenle, buzdolabını duvardan çekip çıkardıktan sonra arka paneli sökün. Kompresör tabanda bir yerdedir ve silindirik bir şekle sahiptir. Tipik olarak, kompresöre erişim, genellikle metal bir koruma ile korunduğu için ilk bakışta o kadar kolay olmayabilir. Metal koruyucunun çıkarılması, kompresöre erişmenizi sağlayacaktır.

 1. Eski kompresörü çıkarın

Kapasitör olup olmadığını öğrenmek için kompresör alanını kontrol edin. Bir kompresörün kondansatörü, kompresöre başlangıç ​​gücü sağlayan büyük bir kutudur. Kompresör çalışmadığında, daha önce önerdiğimiz SUPCO kiti gibi başlangıç ​​kitlerinin kompresöre başlatma gücü sağlamak için kullanılabileceğini unutmayın.

Yine kompresörü değiştirilmek üzere hazırlarken, yerini bulduktan sonra, kompresörü kondansatöre bağlayan kabloları sökün. Şimdiye kadar eskisini değiştirmek için yeni kompresöre sahip olmalısınız.

Özellikle henüz yeni bir kompresör almadıysanız, kompresörlerin oldukça pahalı olma eğiliminde olduğunu önceden size bildirmeliyiz. Aslında, çoğu zaman yeni bir kompresörün maliyeti, tamamen yeni bir buzdolabı almak için yeterli olabilir. Dahası, yeni bir kompresörlü eski bir buzdolabının yapacağı gibi, yeni bir buzdolabının yakında size sorun yaratması pek olası değildir.

Ancak ısrar ederseniz, kurulum aşamalarında size memnuniyetle rehberlik edeceğiz.

Kurulum Aşaması

 1. Kondansatörü yeniden bağlayın

Buzdolabı üreticisi tarafından sağlanan kablolama kodunu takip ederek, kapasitör üzerindeki kabloları yeni kompresöre bağlayın.

 1. Soğutucuyu al

Soğutucu akışkan olmadan kompresörünüz iyi çalışmayacaktır. İhtiyaç duyacağınız soğutucu türü, ünitenin kaç yaşında olduğuna bağlı olarak değişir.

Buzdolabınız daha yeni bir ünite ise, muhtemelen R-404c soğutucusuna ihtiyacınız olacaktır (üreticinin aksini belirtmesi dışında). Ancak eski bir ünite ise, R-12 – r-134 soğutucusuna ihtiyacınız olacak. Bir soğutucu eklemek için, buzdolabı üreticisi tarafından sağlanan tüm talimatları izleyin. Ayrıca, aktarırken kompresörün soğutucuyu sızdırmadığından emin olun.

Koruyucu ayakkabılar, koruyucu eldivenler ve diğer koruyucu malzemeleri giyerek kendinizi koruyun. Bunun nedeni, soğutucu akışkanın, cildinize temas ettiğinde zarar verecek, ozon tüketen bir kimyasal olmasıdır.

 1. Buzdolabı vanalarını bağlayın

Kompresörü başarıyla kurduktan ve uygun soğutucu akışkanla doldurduktan sonra, buzdolabındaki vanaları kompresöre bağlayın. Vanaları bağlamak için çevrimiçi gördüğünüz herhangi bir kablo şeması kullanmayın.

Bunun nedeni, her buzdolabının kendine özgü kablo bağlantı şemasına sahip olmasıdır. Bu nedenle, buzdolabı üreticisi tarafından sağlanana uymanızı öneririz.

 1. Çalışıp çalışmadığını kontrol edin!

Kompresör korumasını geri döndürün ve vidalayarak kapatın. Buzdolabının fazladan bir arka paneli varsa, tekrar yerine vidalayın. Ardından buzdolabınızı AC prizine takın ve kompresör kurulumunuzun başarılı olup olmadığını kontrol edin.

Buzdolabı kompresörünü değiştirmek kesinlikle kolay değildir!

Bu nedenle uzman servisi sıklıkla tavsiye edilir. Sadece süreç oldukça sıkıcı olduğu için değil, aynı zamanda ilgili güvenlik riskleri olduğu için.

Tüm söylenenler, arızalı bir kompresörün değiştirilmesi, buzdolabında geçirilen yılların sayısını uzatacaktır. Ancak, bir buzdolabının kompresörünü değiştirmenin maliyet analizini yaptıktan sonra, yeni bir buzdolabıyla neredeyse aynı fiyata mal olduğunu fark ederseniz, bunun yerine yeni bir buzdolabı almanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.