Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirirsiniz
Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirirsiniz ?

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirirsiniz ? Arızalı veya sızdıran bir buzdolabı kapısı enerjiyi boşa harcar, enerji faturanızı artırır ve buzdolabınızı zorlayarak ömrünü kısaltır. Ayrıca yemeğinizi bozma riskiniz de var. Kapı contasını değiştirmek (genellikle conta olarak adlandırılır) gerekli olabilir, ancak bu süreç o kadar da zor değildir.

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabınızın yiyecek bölmesi çok sıcaksa, kapının etrafında dönen lastik contayı değiştirmek kolay bir çözüm olabilir. Sızdırmaz hale gelmeyecek kadar yıpranmış veya gerilmiş olabilir. Contalar kapıya vida veya metal veya plastik tutucularla sabitlenir. Bir cihaz tedarik mağazasından bir tornavidaya ve yedek contaya ihtiyacınız var.

Buzdolabı Kapı Contası Nasıl Değişimi

Buzdolabı Kapı Contasının Değiştirilmesi

1 Contayı buzdolabı kapısından çıkarın. Altını içeriden kavrayın ve contayı geri çekin. Metal conta tutucuyu görebilmek istiyorsunuz.

2 Metal tutucuyu tüm kapı çevresinde tutan vidaları gevşetin, ancak çıkarmayın. Bunu yapmak için altıgen başlı somun tornavidayı kullanmalısınız. Plastik astarı ve kapı contasını tutan vidaları bulmak için contanın kenarlarını kaldırın. Çoğu zaman, vidalar plastik bir astar içinde tutulur ve bu da kapı contasını kapıya sıkıştırır.

3 Tespit vidalarını gevşettikten sonra çıkarmak için contayı kapıdan dışarı çekin. Tüm vidalar gevşediğinde, kapı contası plastik kaplamanın arkasından kolayca kaymalıdır. Bu adımı atarken çok kuvvetli olmayın, çünkü eğer çok sertseniz bazı plastik astarlar oldukça kırılgan olabilir ve ufalanabilir.

4 Yeni contayı alın ve takın. Köşelerinden birini buzdolabı kapısının üstüne yerleştirin. Yeni contanın kenarını metal tutucunun üzerine itin ve metal tutucunun arkasına ve buzdolabı kapısının tüm çevresi boyunca kaydırın. En iyi yöntem, en üst köşelerden başlamak ve kapının etrafında ilerlemektir.

5 Metal tutucuyu vidalamak için altıgen başlı tornavidayı kullanın. Conta tespit vidalarını tamamen sıkmak istemezsiniz. Rahat olmalarını istiyorsunuz.
6 Toz uygulayın. Yapışmayı önlemek için biraz bebek pudrası veya talk pudrası kullanın.

7 Kapı contasının menteşe yan köşelerine ve contanın kaydığı yere biraz toz sürün. Bu, kapı contasının buzdolabının metaliyle buluştuğu için bükülmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

8 Bu hala dönmeyi engellemiyorsa, kapıyı kapatırken contanın altına bir tornavida yerleştirin ve bir saat kapalı bırakın.
9 Buzdolabının kapağını kapatın ve contayı incelemek için birkaç kez açın. Contanın herhangi bir eğri alanını arıyorsunuz. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

10 Bazı boşluklar görürseniz, kapının menteşeli tarafı boyunca vazelin sürün. Conta doğru şekilde takılmış gibi göründüğünde, vidaları daha fazla sıkın. Alternatif olarak, boşlukları düzeltmek için kapı contasını bir saç kurutma makinesi ile ısıtabilirsiniz. Bu, kapı contasını yumuşatır ve esnetmenizi sağlar.

Yırtık veya aşınmış buzdolabı kapı contası nasıl değiştirilir

Büyük cihaz üreticileri tarafından üretilen buzdolabı modellerinde bulunan üç yaygın kapı contası stili vardır :

  • Kapının çevresi etrafındaki bir oluk veya kanalda sabitlenmiş bir çıkıntıya sahip bir itme contası.
  • İç kapı kaplamasının arkasına oturan ve tutma dudağı tarafından tutulan geçmeli conta.
  • İç kapı astarı ve dış kapı paneli arasına vidalarla sabitlenen vidalı conta.

İlk iki stil için, eski contayı bir köşeden başlayarak kanaldan veya iç kapı kaplamasından dışarı doğru çekebilirsiniz. Buzdolabınızda vidalı bir conta varsa, eski contayı çıkarmak için kapı kaplamasının etrafındaki vidaları gevşetmeniz gerekecektir.

Yeni kapı contalarını buzdolabı kapısı büyüklüğünde bir kutuda göndermek her zaman pratik veya ekonomik olmadığından, contalar katlanabilir ve nakliye için küçük kutulara yerleştirilebilir. Bu, manyetik şeridin bükülmesine ve bükülmesine neden olabilir. Yeni bir conta takmadan önce, contanın orijinal şeklini geri kazanmasına yardımcı olmak için onu ambalajından çıkarmalı ve 24 saat boyunca düz ve sağlam bir yüzeye koymalısınız. Contayı daha esnek hale getirmek için alçakta ayarlanmış bir saç kurutma makinesi kullanabilir veya sıcak suyla dolu bir küvete batırabilirsiniz.

  • Contanın arka tarafındaki çıkıntı kapıdaki kanalla hizalanarak ve contayı yerine iterek itmeli tipte bir conta takılabilir. Bir köşeden başlamak hizalamayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca, kullanıcı el kitabı tarafından tavsiye edilirse, sızdırmazlığı tam olarak sağlamlaştırmak için önce kanala biraz vinil uygulamanız gerekebilir.
  • Geçmeli tip bir conta, contanın iç kenarı iç kapı panelinin tutma dudağının arkasına yerleştirilerek takılabilir. Yine, bir köşeden başlamak, contanın doğru şekilde konumlandırılmasına yardımcı olacaktır.
  • Vidalı tipte bir conta takarken, önce contanın üst yarısını konumlandırın ve vidaları sıkarak sabitleyin, ardından alt yarısını konumlandırıp sabitleyin. Bu, kapı kaplamasının kurulum sırasında çok fazla kaymasını önleyecektir.

Conta tam olarak takıldıktan sonra kapıyı kapatın ve contanın tüm kapı çevresine eşit şekilde oturduğunu kontrol edin. Yine de contanın kabin çerçevesine tam oturmadığı noktalar olabileceğini unutmayın. Bu, yeni kapı contalarında yaygın bir durumdur. Manyetik şerit, manyetik şeridin yerleşmesi iki veya üç gün sürebilmesine rağmen, sonunda dalgaları veya boşlukları ortadan kaldırarak mührü kabine çekecektir.

Ek buzdolabı kapı contası ipuçları

  • Takılı bir kapı contasındaki dalgaları veya boşlukları gidermeye yardımcı olması için düşük ayarlı bir saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
  • Kapı kapalıyken contanın içeri katlanmasını önlemek için menteşe tarafındaki contaya ince bir tabaka vazelin sürün.
  • Düzenli buzdolabı bakımınızın bir parçası olarak, kapı kapatıldığında kabin çerçevesine yaslandığından emin olmak için kapı contasındaki kalıntıları temizlediğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi