• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Buzdolabı Fan Motoru Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Fan Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ? Buzdolabı evaporatör fanı, dondurucu duvarının arkasında yer alır. Havayı evaporatör bobini boyunca çeker ve dondurucu ve buzdolabı bölmeleri boyunca dolaştırır. Buzdolabı kompresörü çalışmaya başladığında, evaporatör fanı da çalışır. Fan arızalanırsa, kompresör bölmeleri soğutmak için çalışmaya devam edecektir. Buzdolabınız veya dondurucunuz biraz sıcak görünüyorsa veya motor, dondurucu duvarının arkasında titremeye başlıyorsa, buzdolabınızın düzgün çalışmasını sağlamak için evaporatör fanını değiştirmeniz gerekebilir.

Buzdolabı Fan Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı evaporatör fan motorunuz, buzdolabınız için küçük ama önemli bir bileşendir. Buzdolabınızın evaporatör fan motorunu değiştirmeye hazır mısınız? Mevcut fanınızı nasıl çıkaracağınız ve yenisini sorunsuz bir şekilde nasıl takacağınızla ilgili talimatlar için okumaya devam edin.

Buzdolabı Evaporatör Fan Motorunun Değiştirilmesi

Fan motorunu değiştirmeden önce, buzdolabının güç kablosunu çıkardığınızdan emin olun. Evaporatör fan motorları, normal olarak, bir veya daha fazla panelin arkasındaki dondurucu veya soğutucu bölmesinin arkasında bulunur. Bir arka panele erişmek için genellikle tüm rafları ve çekmeceleri çıkarmanız gerekecektir. Ayrıca rafı çıkarmanız veya destek raylarını çekmeniz gerekebileceğini unutmayın. Modele bağlı olarak, bir arka paneli sökmeden önce muhtemelen buz yapıcıyı, buz burgu tahrik tertibatını veya diğer bileşenleri de çıkarmanız gerekecektir. Şimdi, arka paneli veya panelleri sabitleyen vidaları açın, ardından panelleri dışarı kaydırın.

Buzdolabı Fan Motoru Değişimi

Evaporatör fan motoru, bir destek braketine veya doğrudan bir arka panele monte edilebilir. Fan kanadını çekin. Motorun kendisini ayırmak için montaj vidalarını açın veya tutucuyu serbest bırakın. Tamamen serbest bırakmak için, varsa, güç ve topraklama kablolarını ayırın.

Yeni bir evaporatör fan motoru kurarken, eski motordan yenisine lastik takozları ve bir rondelayı aktarmanız gerekebileceğini unutmayın. Güç ve topraklama kablolarını gerektiği gibi bağlayın. Fan motorunu brakete veya panele yerleştirin ve sabitleyin. Fan kanadını tam olarak oturana kadar motor şaftı üzerine kaydırın. Arka paneli veya panelleri yeniden konumlandırın ve sabitlemek için vidaları sıkın. Buz burgu tahrik motoru grubunu, buz yapıcıyı ve diğer gerekli bileşenleri yeniden takın. Çekmeceler ve raflarla birlikte gerektiğinde rafı değiştirin veya destek raylarını çekin. Yeniden montaj tamamlandıktan sonra, güç kablosunu tekrar takın ve buzdolabınız kullanıma hazır olmalıdır.

Buzdolabında Evaporatör Fan Motoru Nedir ve Nasıl Çalışır?

Soğutma sisteminin bir parçası olarak, evaporatör fan motoru, havadaki ısıyı gidermek için evaporatör serpantinlerinden hava çeker. Modele bağlı olarak, fan motoru ayrıca soğutulmuş havanın dondurucuda ve soğutucu bölmelerinde dolaştırılmasından da sorumlu olabilir. Bu hava akışı döngüsü, cihazın düzgün çalışması için hayati önem taşır. Evaporatör fan motoru arızalıysa, cihazdaki sıcaklık yükselecektir.

Fan kanatlarının dönmesini engelleyen herhangi bir engel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bıçaklar serbestçe dönmüyorsa, muhtemelen motor yatakları aşınmış olabilir. İki terminalli bir fan motorunda sürekli bir elektrik yolu olup olmadığını belirlemek için bir multimetre de kullanabilirsiniz. Elektriksel süreklilik yoksa, evaporatör motoru arızalıdır ve değiştirilmesi gerekecektir. Evaporatör fan motorları genellikle her buzdolabı modeline özeldir. İhtiyacınız olan belirli evaporatör fan motorunu bulmak için cihazınızın tam model numarasını web sitemizin arama çubuğuna girmelisiniz.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687