Buzdolabı Ampul Nasıl Değiştirirsiniz
Buzdolabı Ampul Nasıl Değiştirirsiniz

Buzdolabı Ampul Nasıl Değiştirirsiniz ?

Buzdolabı Ampul Nasıl Değiştirirsiniz ? Buzdolabınızın veya dondurucu bölmesinin kapısını açtığınızda yanan ampul, sıradan bir 220 voltluk ampuldür. Sokete giden elektrik, buzdolabındaki dahili kablolama ile sağlanır. Diğer akkor ampullere benzer, ancak boyut olarak daha küçük ve genellikle daha küçük bir watt değerine sahiptir. Bunlar genellikle 25 veya 40 watt’lık “cihaz ampulleri” olarak pazarlanır ve ampul gerektiren herhangi bir ev aletinde kullanılabilir.

Buzdolabı Ampul Nasıl Değiştirilir ?

Ampul, buzdolabının kapı çerçeve alanına monte edilmiş küçük bir kol veya basmalı düğme ile çalıştırılır. Kapıyı kapatarak basıldığında, anahtar devreyi keser ve ampulü kapatır; kapı açıldığında anahtar devreyi tamamlar ve ışığın yanmasını sağlar.

Işık çalışmayı bıraktığında, sorunun nedenini anlamak, en kolay, en olası sorunlardan başlamak ve düzeltilmesi daha karmaşık nedenlere geçmek meselesidir. Bir ampulü değiştirmek kadar kolay olabilir veya hala kolay bir işlem olan kapı anahtarının kendisini değiştirmeyi içerebilir.

Buzdolabınızdaki ışık, cihazı kullanmanın hayati bir parçasıdır. Sonuçta, yiyeceklerinizi doğru bir şekilde saklamak ve yönetmek için görebilmelisiniz. Bu nedenle buzdolabınızın ışığı söndüğünde, değiştirilmesi, hızlı bir şekilde halletmek istediğiniz gerekli bir bakım görevidir. Neyse ki, buzdolabınız iyi durumdaysa bu, bir profesyonelin gerçekleştirmesi gerekmeyen oldukça kolay bir düzeltmedir.

Buzdolabı Ampul Değişimi

Bugün, Buzdolabınızın soğuk yiyecek bölmesindeki ışığın nasıl değiştirileceğine dair hızlı ve basit bir kılavuzu paylaşmak için buradayız.

Gereçler

Buzdolabınızın ampulünü değiştirmek için doğru ampule sahip olduğunuzdan emin olarak başlayın. Doğru ampulü iki yoldan biriyle keşfedebilirsiniz. Önerilen yol, buzdolabınızın model numarasını ve doğru yedek parçayı aramaktır. Bununla birlikte, ampul tescilli değildir ve boyut ve watt’ı eşleştirebiliyorsanız, doğru şekilde takılmış herhangi bir ampul yeterli olacaktır. Modele bağlı olarak bir tornavidaya da ihtiyacınız olabilir.

  • Tornavida
  • Tam Yedek Ampul

1. Adım: Buzdolabının fişini çekin

Herhangi bir elektrik onarımı için ilk adımınız cihazın fişini çekmektir. Buzdolabınızın ışığını değiştirirken, açıkta kalan kablolarla temas etmeniz gerekebilir. Bu, güvenliğinizi sağlamanın en iyi yolunun onarım sırasında buzdolabınızın elektriğini kesmek olduğu anlamına gelir. Buzdolabının hiçbir şekilde kısa devre yapmadığından veya elektrik çarpmadığından emin olun. Gücü kesmenin onaylanmış iki yolu, fişi duvardan çekmek ve buzdolabınıza güç sağlayan devre kesiciyi çevirmektir. Buzdolabı fişine ulaşamıyorsanız, kırıcı belki de en iyi seçeneğinizdir.

Adım 2: Ampulü Bulun

Buzdolabı ışığı, buzdolabınızın üst kısmının ortasında veya ön ortasında bulunur. Ampulü değiştirmek için ışık kapağını açmanız gerekecektir. Açılma şeklini belirlemek için muhafazaya yakından bakın. Tüm buzdolapları aynı değildir. Birçoğu, plastik kilitleme tırnaklarına basılarak açılabilir. Bununla birlikte, ampul kapağı vidalı olarak kapatılmışsa, birkaç mahfaza vidasını da çıkarmanız gerekebilir.

Adım 3: Muhafaza Vidalarını Çıkarın

Işık kapağı vidalarla sabitlenmişse, tornavidanızı alın. Her bir montaj vidasını çıkarırken ışık kapağını yerinde tutun. Ampul değiştirildiğinde ihtiyacınız olacağından, her bir vidayı bir kenara koyun, böylece onları daha sonra bulabilirsiniz. Kullanılacak en iyi tornavida türü manyetik bir uca sahiptir, böylece vidalar tamamen gevşediğinde buzdolabına düşmez.

Adım 4: Işık Kapağını Geri Çekin

Tüm vidalar serbest bırakıldığında, mandalı açın ve ışık kapağından çekip çıkarın. Şimdi artık karanlık olan ampule ulaşabilmelisin. Kapağı tamamen serbest bırakmak için bir mandal veya düğmeye basmanız gerekebilir. Kapağı yerinde tutan plastik çıkıntıları kırabileceğinden kapağı zorlayarak açmayın. Işık kapağına dikkat edin ve serbest kaldığında, çıkarmış olabileceğiniz tüm montaj vidalarını bir kenara koyun.

Adım 5: Eski Ampulü Çıkarın

Eski ampulü dikkatlice prizden sökün ve mahfazadan dışarı doğru çekin. Merak ediyorsanız, neden yandığını görmek için ampule yakından bakın. Eski bir akkor (filament) ampulün ortasında büyük olasılıkla yanmış veya kırılmış bir filaman olacaktır. Ampul sararmışsa veya biraz yanmış görünüyorsa, buzdolabınızın lamba soketinde elektrik sorunu olması ihtimaline karşı bir sonraki ampule göz atmalısınız. Artık kullanılmayacağı için eski ampulü atabilirsiniz.

Adım 6: Yeni Buzdolabı Ampulünü Takın

Yeni ampulü ambalajından çıkarın ve prize takın. Sert bir şekilde durduğunu hissedene kadar saat yönünde çevirerek yavaşça yerine vidalayın. Ampulün mahfaza içinde doğru göründüğünden ve bir filaman varsa, filamanın sağlam olduğundan emin olun. Artık buzdolabı lambası değişiminizin orta noktasını ve kritik adımını geçtiniz. Buzdolabı ışık tertibatınızı tekrar bir araya getirmenin zamanı geldi.

Adım 7: Kapağı ve Vidaları Değiştirin

Kapağı yerine takmak için kapağı çıkarmak için kullandığınız işlemi tersine çevirin. Çıkıntılar veya kelepçeler varsa, kapağı tekrar yerine bastırın ve sıkıca klik sesi çıkarmasını sağlayın. Vida varsa, yerleştirin ve tekrar yerine sabitleyin. Bu, buzdolabı lambası değişiminizi tamamlayacaktır. Test zamanı.

8. Adım: Buzdolabını Tekrar Takın

Buzdolabının arkasına ulaşın ve fişi sıkıca prize geri itin. Bir onarım veya bakım servisinden sonra buzdolabınızı tekrar prize takmayı asla unutmayın. Kesiciyi çevirdiyseniz, buzdolabınızın gücünü geri kazanmak için kesicinizi tekrar ‘açık’ konumuna getirin.

Adım 9: Işığı Test Edin

Son olarak, buzdolabınızın ışığını test etmeye hazırsınız. Buzdolabının fişi tekrar takıldığında, ışığın yandığından emin olmak için buzdolabı kapısını açıp kapatın. Daha doğrudan bir test için kapı mandalına basmayı düşünün. Her şey plana göre gittiyse, şimdi pırıl pırıl parlayan yeni bir buzdolabı lambasına sahip olmalısınız. Devrenin doğru çalıştığından emin olmak için kapıyı açıp kapatın ve / veya düğmeye birkaç kez basın.

Bir servis uzmanının yardımı olmadan evde güvenli ve kolay bir şekilde yapılabilecek birçok cihaz onarımı vardır. Bu, bütçeniz için harikadır ve uzman zamanının, ev sahiplerinin kendi başlarına yapamayacakları acil veya tehlikeli onarımlara odaklanmasını sağlar. Buzdolabınızın ışığını değiştirmek, diğer ampullerden daha karmaşık değildir.

Diğer buzdolabı onarımları biraz daha zorlu ama aynı derecede ulaşılabilir. Bir tornavida kullanmakta rahatsanız ve uygun iş eldivenleriniz varsa, başkalarının göz korkutucu bulabileceği birçok cihaz onarımının üstesinden gelebilirsiniz. Daha hızlı onarım ipuçları ve nasıl yapılır kılavuzları için veya daha karmaşık bir onarım ihtiyacı için bir servis planlamak için bugün bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir