• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makinesi Su Giriş Ventili Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Su Giriş Ventili Nasıl Değiştirirsiniz ? bulaşık makinesi su giriş valfini değiştirmek için adım adım talimatlar verir. Bulaşık makinesi su giriş valfi, bulaşık makinesine su akışını kontrol eder. Bulaşık makinesine su akmıyorsa veya su giriş valfi suyun bulaşık makinesine akmasını engellemiyorsa, su giriş valfini üretici tarafından onaylanmış bir bulaşık makinesi parçasıyla değiştirin.

Bulaşık Makinesi Su Giriş Ventili Nasıl Değiştirilir ?

Giriş valfi sorununa işaret eden işaretler, bulaşık makinesini çalışmadığında dolduran sızıntıları, bulaşık makinesinin kullanımdayken çok yavaş dolduğunu veya bulaşık makinesinin hiç dolmadığını içerir. Bulaşık makinesinin dışına çıkan sızıntılar da bir giriş valfi sorununa işaret edebilir ve bu derhal ele alınmalıdır. Bu vana ile ilgili çoğu sorun, conta veya vanadaki solenoidlerin arızalanmasına bağlıdır.

Bulaşık Makinesi Su Giriş Valfinizde Sorun Giderme Yapmanız Gerekir mi?

Bu görevi DIY yapabilirsiniz, ancak gerçek şu ki, bunu etkili bir şekilde yapmak kolay değildir. Bir dizi araca ihtiyacınız olacak ve elektrikli bileşenlerle çalışacaksınız, bu da onu biraz riskli hale getiriyor. Ayrıca, makinenizdeki vanaya bağlı olarak, vananın elektrikli bileşenlerini değerlendirmek için kabloları soymanız, terminalleri takmanız ve hatta bir test kablosu oluşturmanız gerekebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, çoğu ev sahibi için daha ucuz, daha kolay ve daha güvenli çözüm, bu görev için profesyonel bir cihaz onarım servisi kullanmaktır.

Önce Basit Bir Kontrol Tamamlayın

Bu basit kontrol her sorunu yakalayamaz. Ancak, daha yaygın olanlardan bazılarını ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, önce bu rotaya gitmenizi tavsiye ederiz. Aletlerle çalışma konusunda deneyimli değilseniz, bunu denemek isteyebilir ve ancak sonuçsuz kalırsa yardım için bir profesyonele başvurabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Su Giriş Ventili Değiştirme

 1. Bulaşık makinesini hem güç hem de su kaynaklarından ayırın.
 2. Vanaya gidin ve pense kullanarak kabloları vanadan çıkarın, ancak çekmeyin.
 3. Terminallere bir ohmmetre takın; sonsuzluğu okursa, solenoidlerden biri başarısız olmuştur.
 4. Okuma iyiyse, vanaya bakın. Yiyecek artıkları veya tortu ile tıkanıp tıkanmadığına bakın. Eğer öyleyse, parçalamadan temizlemeye çalışın.
 5. Adım 3 ve adım 4 yanlış bir şey ortaya çıkarmazsa, daha derinlemesine bir kontrolü tamamlamak isteyeceksiniz.

Su Giriş Valfinin Derinlemesine Kontrolü

Bu derinlemesine kontrol, yukarıdaki basit kontrolden önemli ölçüde daha zordur ve elektrikli bileşenlerle yoğun bir şekilde çalışmanızı gerektirecektir. Yeteneklerinizden çok emin değilseniz, bunu bir profesyonele bırakmak en iyisidir. Bununla birlikte, bu kontrol için aşağıdakileri yaparsınız:

 1. Elektronik bileşenleri güvenle kullanabilmek için bulaşık makinesinin fişini çekin veya güç kaynağını çıkarın. Su kaynağını da kapatın.
 2. Su vanasını bulun ve vananın metalinde bir etiket veya damga arayın. Burada, vananın AC veya DC güç kullanıp kullanmadığını ve voltaj değerinin ne olduğunu belirleyebilmelisiniz.
 3. AC gücü için, işlevini test etmek amacıyla vanaya güç uygulayabilmeniz için bir test kablosu oluşturun. Bu kabloyu oluşturmak için bir güç kablosuna, iki kıvrımlı yalıtımlı terminale ve bir kıvırma aracına ihtiyacınız vardır. Güç kablosunun üç kablosu olmalıdır: toprak, sıcak ve nötr. İzolasyonu sıcak ve nötr kablolardan sıyırın ve artık engel olmaması için topraklama kablosunu kesin. Sıcak ve nötr tellerin soyulmuş uçlarına yalıtımlı bir terminal kıvırın.
 4. DC güç için, halihazırda kabloları takılı olan 12 voltluk bir pil paketi satın alın ve yalıtımlı terminalleri aynı şekilde bağlayın.
 5. Şimdi, vanayı inceleyin ve ne tür bir bağlantıya sahip olduğunu görün. Genel olarak, ya iki erkek maça terminali ya da iki küçük pim bulacaksınız.
 6. Erkek yassı terminallere sahipse, test kordonunuzu veya paketinizi doğrudan bağlayabilirsiniz.
 7. Pimler varsa, kablo demetini vanadan birkaç inç uzakta kesmeniz gerekecektir. Dört kablonun da uçlarını soymaya devam edin. Bir tarafta iki erkek kürek terminalini ve diğer tarafta iki dişi kürek terminalini kıvırın. Bu, gücü test etmenizi ve kabloları kolaylıkla yeniden bağlamanızı sağlar.
 8. Su kaynağını açın ve bulaşık makinesine güç gitmeden vanadan herhangi bir sızıntı olup olmadığına bakın. Varsa, vanayı hemen değiştirin. Yoksa, sonraki adıma geçin.
 9. Test kablonuzu veya pil takımınızı valfe takın. Su iyi akıyorsa, sorun valf değildir. Su yavaş akıyorsa veya hiç akmıyorsa, vananın temizlenmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin. Varsa, sökmeden temizleyin ve tekrar deneyin. Temizlenmesi gerekmiyorsa, valf kırılır ve değiştirilmesi gerekir.

1 Başlamadan önce suyu kapatın ve bulaşık makinesine giden gücü kapatın. Bulaşık makinesinin ön kapağının altında bulunan iki adet çeyrek inçlik altıgen vidayı çıkarın.

2 Bulaşık makinesi kapısının altındaki vidaları çıkarın. Ön kapağı dışarı doğru eğdiğinizde alt panel dışarı çıkmalıdır. Bu paneli çıkarın. Dört vidanın da nerede olduğunu hatırlayın. Daha uzun olanlar ön kapağın altına aittir. Uzun vidaları üst kısma yerleştirmeye çalışmak plastik hazneyi delip sızıntılara neden olabilir.

3 Giriş valfini bulun. Çoğu marka ve modelde, makinenin altında bulunur.

4 Su hortumunu vanadan ayırın ve vanayı bulaşık makinesine bağlayan bağlantı parçasını çıkarın.

5 Valfi çıkarın. Tekrar kullanılabileceği için bağlantı parçasını saklayın!

6 İki çeyrek inçlik vidayı bulun ve çıkarın. Bu vidalar, giriş valfinin dirseğini bulaşık makinesinin yan tarafına sabitler.

7 Valfin solenoid grubuna bağlı olan elektrik kablo demetini çıkarmak için giriş valfini aşağı doğru eğin.

8 Bir çift kargaburun kullanarak, çıkış hortumunu bağlayan yaylı kelepçeyi sıkarak gevşetin ve yukarı hareket ettirin. Bu, hortumun valften kurtulmasını sağlayacaktır. Bu hortumdan artık su akabileceğinden bir sünger, bez veya havlu bulundurun.

9 Eski valfi dışarı çekin ve atın. Yenisini takın ve eski bağlantı parçasını kullanarak sabitleyin.

10 Eski sıhhi tesisat bandını çıkarın ve bağlantı parçasını sert bir tel fırça ile temizleyin. Yeni uzunlukta bir Teflon bant uygulayın ve hiçbirini armatürün içine sokmamaya dikkat edin.

11 Mengene saplı bir pense kullanarak, bağlantı parçasını bulaşık makinesinin içine geri yerleştirmeden önce sıkın.
Mengene-kavrama penseniz yoksa, bağlantı parçasının mümkün olduğunca giriş valfine manuel olarak vidalanması gerekecektir. Sert bir yüzeye çıktığında tamamen sıkılabilir.

12 Yaylı kelepçeyi çıkış hortumuna geri yerleştirin ve hortumu giriş valfine yeniden bağlayın. Mümkün olduğunca sıkı bir şekilde oturduğundan emin olmak için hortumu valfe geri getirmek için bir sallama hareketi kullanın.

13 Kargaburun pense kullanarak, yaylı kelepçeyi bir kez daha sıkın ve çıkış hortumundan aşağı doğru sallayın. Bu, çıkış hortumunun uygun şekilde sızdırmazlığını sağlar ve herhangi bir sızıntıyı önler.

14 Yeni valfi, eski giriş valfini monte etmek için kullanılan iki çeyrek inçlik vida ile makinenin yan tarafına yeniden takın.

15 Valfin su besleme hortumunu yeniden takın ve elektrik kablo demetini giriş valfi solenoidine dikkatlice bağlayın. Bu sırada giriş valfi bağlantısının iyi ve sıkı olduğundan emin olun.

16 Bulaşık makinesine giden elektriği ve su beslemesini açın ve çalıştırın. Çıkış hortumundan veya giriş valfinden herhangi bir sızıntı olup olmadığını yakından izleyin. Görünür bir sızıntı yoksa, bu talimatların ilk adımındaki işlemi tersine çevirerek ön panelleri bulaşık makinesine yeniden takın. Vidaları uygun deliklere yerleştirmeye özellikle dikkat edin.

Uzmana Sorun

Şimdi Servisi Ara