Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Nasıl Değiştirirsiniz ? Termostat, mevcut sıcaklığa bağlı olarak bulaşık makinenizin yıkama işlemini kontrol eder. Bir sıcaklık sensörü yardımıyla termostat, suyun gerçek sıcaklığını durulama suyunun hedef sıcaklığı ile karşılaştırır. Bir fark varsa, termostat onu yeniden ayarlayabilir. Bulaşık makinenizdeki su artık düzgün bir şekilde ısıtılmıyorsa ve su sıcaklığı çok yüksek veya çok düşükse, bunun nedeni termostatta bir arıza olabilir. Bu, son kurutma işlemi için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Nasıl Değiştirilir ?

Bir termal sensör veya termostat, çoğu bulaşık makinesinin zayıf yönlerinden biridir. Sorunun tam olarak bu kısımda olduğunu açıkça anlamak gerekir. Bu nedenle, teşhis algoritması aşağıdaki gibi olacaktır:

Bulaşık Makinesi Sensör Ntc Değişimi

  • cihazı elektrik şebekesinden ve su kaynağından ayırın;
  • bulaşıklar için tüm sepetleri çıkarın;
  • alt fıskiyeyi sökün ve çöp filtresini çıkarın;
  • cihazı ters çevirin ve yan bağlantıları çıkarın;
  • branş borusunu nazikçe çıkarın ve bulaşık makinesinin altını kaldırın;
  • termostata eriştikten sonra, onu besleme kablolarından ayırın;
  • sıcaklık sensörünün kontaklarını temizleyin ve bir test cihazı ile kontrol edin. Belli bir dirence sahiptir (21 ° C’de ~ 55 kΩ). Parçayı sıcak suya koyarsanız, çalışma sensörünün direnci ısınmasıyla değişecektir.

NTC Sensörlü bulaşık makinesi nasıl test edilir ?

  • termostat arızalandıysa, değiştirin ve bulaşık makinesini yeniden monte edin. Daha önce termostata giden kabloları kontrol etmeyi unutmayın.

Termistörü tamir edilemeyeceği için onarmaya çalışmayın. Eski bir termistörü yenisiyle değiştirmek çok daha kolay ve daha ucuzdur.

Bulaşık Makinesi NTC termistör Sensörü nasıl çalışır ve nasıl test edilir?

Sıcaklık, test ettiğinizde ısıtma elemanına yerleştirilmiş bir NTC termistör sıcaklık sensörü vasıtasıyla PCB tarafından kontrol edilir. Sıcaklık yükseldikçe Direnç düşer.

Bir termistör, esasen elektrik direncini değişen sıcaklıklarda değiştiren bir dirençtir. İsim, termal ve direnç karışımından türetilmiştir. Bulaşık makinesinde kullanılırlar çünkü çeşitli sıcaklıklardaki elektriksel dirençleri bilindiği için, bulaşık makinesinin bir termistörü izlemesi ve belirli sıcaklıklara ulaşıldığında bunu algılaması kolaydır.

Önce Bulaşık makinesi sensörüne ve panoya giden tüm bağlantıları kontrol edin, bunlar gevşemiş olabilir, bazen fiziksel olarak yanlış bir şey görme olasılığınız düşüktür, ancak bağlantı kötü olabilir. Teşhis, bir süreklilik (veya çoklu) ölçer ile direnç ölçülerek yapılır. Tüm termistörler için okuma veremiyoruz çünkü değişkenler, bir örnek için resmime bakın, ancak her iki terminalde de bir okuma alabilmelisiniz. Tamamen açık devre ise, muhtemelen hatalı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi