Bulaşık Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirirsiniz ? Bir bulaşık makinesi büyük bir zaman tasarrufu sağlayan bir mutfak cihazı olabilir, ancak yıkama ve kurutma döngüleri sonra tamamlayan bulaşık makinesi sadece yarısı iş yaptığını sonra tabaklar hala ıslak ise. Isı ve havalandırma, bulaşık makinesinin bulaşıkları, tabakları, bardakları ve gümüş eşyaları verimli bir şekilde kurutması için ihtiyaç duyduğu iki şeydir.

Bulaşık Makinesi Rezistans Nasıl Değiştirilir ?

Bazı bulaşık makinesi modelleri, kurutmayı yapmak için son durulama döngüsünün ürettiği ısıya güvenirken, diğer modeller kazanın içindeki havayı ısıtmak, yıkama ve durulama için suyun kendisini ısıtmak veya sterilize etmek için elektrikle çalışan bir ısıtma elemanı kullanacaktır. bulaşık. Sıcak, nemli hava daha sonra kalıcı bir havalandırma deliğinden veya bir solenoid veya balmumu motor tarafından kontrol edilen bulaşık makinesi kapağındaki bir havalandırma deliğinden çıkar.

Bulaşık Makinesi Isıtma Elemanının Test Edilmesi

Bulaşık makineniz bir ısıtma elemanı kullanıyorsa ve bulaşık makinesinin düzgün şekilde kurumadığını fark ettiyseniz, önce elemanda herhangi bir korozyon, kabarma veya çatlak olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Görünür herhangi bir hasar, elemanın yandığının ve değiştirilmesi gerekeceğinin güçlü bir göstergesidir. Görünür bir hasar yoksa, ısıtma elemanını süreklilik açısından test etmek için bir multi-metre kullanabilirsiniz – parçada sürekli bir elektrik yolu mevcuttur:

  • İlk adımınız, ısıtma elemanını bulaşık makinesinin küvetinin tabanından çıkarmak veya izole etmektir.
  • Multimetreyi “Ohm direnci” için en düşük ayara getirin.
  • Kırmızı multimetre kablosunu bir ısıtma elemanı terminaline ve siyah ucu diğer terminale dokundurun.
  • Sayaç 10 ile 50 Ohm arasında bir direnç değeri gösteriyorsa, ısıtma elemanının sürekliliği vardır ve düzgün çalışıyor olmalıdır.
  • Uçlar terminallere dokunduğunda veya önemsiz bir şekilde değiştiğinde sayaç ekranı değişmezse, ısıtma elemanının sürekliliği yoktur ve arızalı olarak kabul edilebilir.

Bulaşık Makinesi Rezistans Değiştirme

Talimatlar

01. Bulaşık makinesine giden elektrik gücünü ve su beslemesini kapatın

Bulaşık makinesinin fişini çekin veya bulaşık makinesi için ev devre kesicisini kapatın. Gücün bağlantısının kesildiğini doğrulamak için, bir kontrol düğmesine veya güç düğmesine bastığınızda kontrol panelinin yanmadığından emin olun. Lavabonun altında (veya bodrumda) bulaşık makinesi için su besleme vanasını bulun. Bulaşık makinesine giden su kaynağını kapatmak için vanayı kapatın.

02. Alt ön erişim panelini ve ayak panelini çıkarın

Bir somun anahtarı kullanarak, alt ön erişim panelini ve ayak parmağı panelini yerinde tutan vidaları çıkarın. Erişim panelini ve ayak parmağını öne doğru çekin ve çıkarın.

03.Bulaşık makinesini çıkarın

Bulaşık makinesinin güç kablosunu, bulaşık makinesini tezgahın altından çekerken serbestçe hareket edecek şekilde yerleştirin. (Bulaşık makinenizde güç kablosu yoksa İpucu bölümüne bakın.)

Su besleme hattı bağlantısının altına bir havlu yerleştirin. Su besleme hattını su giriş vanasından ayırın ve dökülenleri silin. Boşaltma hattını çöp öğütücüsünden veya lavabo giderinden ayırın. Bulaşık makinesini kabin açıklığına sabitleyen braketlerden 2 montaj vidasını çıkarın.

İpucu: Bulaşık makinenizin güç kaynağı doğrudan bağlantı kutusuna kabloyla bağlanmışsa, bağlantı kutusu kapağını çıkarın ve kabloları ayırın. Güç kablosunu bağlantı kutusundan çıkarmak için gerilim azaltıcı somunu çıkarın.

04.Isıtma elemanını çıkarın

Alt bulaşık rafını bulaşık makinesinden çıkarın ve kapağı kapatın.

Isıtma elemanının kablolarına ve montaj donanımına erişmek için bulaşık makinesini dikkatlice arkasına yatırın.

Telleri, ısıtma elemanı üzerindeki bağlantı küreklerinden çekin.

Hilal anahtar kullanarak, plastik ısıtma elemanı montaj somunlarını çıkarın.

Bulaşık makinesini dik konuma getirin ve kapıyı açın.

Isıtma elemanını küvetin içine doğru çekin ve küvetin içindeki montaj klipsini serbest bırakın.

Elemanı dışarı çekin.

05.Yeni ısıtma elemanını takın

Yeni ısıtma elemanının uçlarındaki contaları az miktarda parlatıcı ile yağlayın.

Yeni ısıtma elemanının uçlarını küvetin arkasındaki deliklerden itin.

Küvetin içindeki montaj klipsini yeni ısıtma elemanına takın.

Bulaşık makinesini arkasına koyun.

Plastik somunları elektrotların uçlarına takın; plastik somunları çaprazlamayın.

Sızıntıları önlemek için somunları iyice sıkın.

Kabloları tamamen ısıtma elemanının uçlarına doğru itin.

Bulaşık makinesini dik olarak ayarlayın. Bulaşık makinesine su dökün. Plastik somunların etrafında sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Sızıntıları durdurmak için, lastik contaları oturtmak için somunları sıkın.

Alt bulaşık rafını yeniden takın.

06. Bulaşık makinesini yeniden kurun

Bulaşık makinesini dik yatırın ve bulaşık makinesini dikkatlice tezgahın altına itin.

Boşaltma hortumunu çöp öğütücüsüne veya lavabo giderine yeniden bağlayın.

Su besleme hattını giriş su vanasına yeniden bağlayın.

Bulaşık makinesini tezgahın altına sabitleyen montaj braketlerine vidaları yerleştirin ve vidaları sıkın.

Ayak panelini bulaşık makinesine yerleştirin ve ardından erişim panelini parmak panelinin önüne yerleştirin. Montaj vidalarını takın ve iyice sıkın.

İpucu: Bulaşık makinesi bir bağlantı kutusuna bağlanırsa, güç kablosunu bağlantı kutusuna itin ve gerilim azaltıcı somunu yeniden takın. Bağlantı kutusundaki kabloları yeniden bağlayın ve bağlantı kutusu kapağını yeniden takın.

07.Elektrik gücünü ve su kaynağını geri yükleyin

Elektrik gücünü eski haline getirmek için ev devre kesicisini sıfırlayın veya bulaşık makinesini takın.

Su besleme vanasını açın.

Uyarı: Cihazlarda onarım yapmak tehlikeli olabilir. Kılavuzda belirtilen uygun araçları ve güvenlik ekipmanını kullanın ve tüm talimatlara uyun. Tüm adımları anladığınızdan ve onarımı tamamlayabileceğinizden emin olana kadar devam etmeyin. Bazı onarımlar yalnızca kalifiye bir teknisyen tarafından yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi