Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirirsiniz ? Tüm bulaşık makinelerinin suyu tahliye etmek için bir yöntemi olacaktır. Çoğu modelde, biri sirkülasyon ve diğeri boşaltma için olmak üzere her biri kendi pervanesine sahip iki ayrı bölmeye sahip tek bir motor tahrikli pompa bulunur.

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Nasıl Değiştirilir ?

Diğer tipler ayrı bir drenaj pompasına sahip olacak ve bazıları bir boşaltma solenoidi ve yön değiştirme valfi veya kanadı ile birlikte ana sirkülasyon pompasını kullanacaktır. Ayrı bir tahliye pompası kullanan modellerde, pompanın giriş ve çıkışında herhangi bir engel olup olmadığını kontrol etmeli ve ayrıca döngünün tahliye kısmı sırasında pompa motoruna güç gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.

Bir multimetre ile bulaşık makinesi pompası nasıl test edilir:

  1. Başlamadan önce, cihazınızı güç kaynağından ayırdığınızdan emin olun.
  2. Bulaşık makinesi pompanızı bulun ve çıkarın. Muhtemelen alt erişim panelinin arkasında bulunacaktır.
  3. Çıkardıktan sonra, Rx1 modunda bir multimetre kullanarak, problarla pompanın terminallerine dokunun.
  4. Sürekliliği test ediyorsunuz ve sıfır veya neredeyse sıfır okuma almalısınız.
  5. Daha sonra, problardan birini bir terminalde bırakırken çıplak metal muhafazaya dokunarak toprak bağlantısını test etmelisiniz. Bu test herhangi bir okuma üretmemelidir.
  6. Testlerinizin sonuçları yukarıdakilerden farklıysa yedek bir pompaya ihtiyacınız olacaktır.

Bulaşık Makinesi Pompa Motoru Değiştirme

Bulaşık makinenizin devri sırasında pompa motoru, suyu cihazın gövdesi boyunca dolaştırır. Pompa motoru düzgün çalışmadığında, ya su dolaşmaz ya da bulaşık makineniz sızıntı yapabilir. Bu talimatları izleyerek parçayı kendiniz değiştirin.

1. Bulaşık makinenizin fişini prizden çekin ve suyu kapatın.

Bu onarım sırasında bulaşık makinesini çıkarmanız gerekecek ve bu, su ve tahliye hatlarının bağlantısını kesmek anlamına gelir. Ayrıca kabloların bağlantısını da keseceksiniz, bu nedenle yapacağınız ilk şey cihazın fişini çekmek olmalıdır.

2. Bulaşık makinenizi çıkarın ve püskürtme kolu tertibatını sökün.

Önce lavabonun altına gidin ve hatları kesmeye başlayın. Bağlantı noktasını yerel sıcak su vanasından sökerek doldurma hortumunun bağlantısını keserek başlayın. Ayrıca tahliye hortumunun bağlantısını kesin. Bunu yapmak için, kelepçe kancalı tahliye hortumunu hava boşluğuna veya çöp atma tertibatına gevşetin, ardından hortumu çekin ve kalan suyu tutmak için bir kaseye yerleştirin.

Bulaşık makinesini tamamen çıkarmadan önce püskürtme kolu tertibatını sökün. Alt bulaşık rafını çekerek başlayın. Ardından püskürtme kolunu çıkarın. Çoğu model için, püskürtme kolunu ve altındaki elmas şeklindeki somunu tutmanız yeterlidir. Somunun gevşemesi ve püskürtme kolunu kaldırabilmeniz için her ikisini de doksan derece döndürün. Bir kenara koyun.

Ardından, püskürtme kolunun dayandığı dairesel tabanı çıkarın. Arkadaki genişletilmiş kilitleme tırnağını kaldırın ve saat yönünün tersine çevirmeye başlayın. Uzatılmış tırnak serbest kaldığında, diğer kilitleme tırnaklarına ve hortuma bastırarak dairesel tabanı çevirin. Tabanı serbest bırakın ve yana koyun.

Altında yassı dairesel bir yön değiştirici vardır. Sadece parçayı çıkarın ve bir kenara koyun. Artık iç kısım hazır olduğuna göre, bulaşık makinesini çıkarmaya devam edin. Bulaşık makinesinin üstünü tezgahın alt tarafına doğru tutan braketleri çıkarın. Ardından kapıyı kırk beş derecelik bir açıyla açın ve cihazı birkaç inç dışarı çekin. Ardından tamamen dışarı çekmek için çerçeveyi tutun.

Ayarlamak cihazı dikkatlice sağ tarafına yatırın.

3. Pompa motorunu çıkarın.

Pompa motorunu, kartere bağlı makinenin alt kısmının sol tarafına yerleştirin. Düz uçlu bir tornavidayla mavi kablolarla kablo demetini kaldırın.

Ardından, saptırıcı motoru tamamen çıkarmadan çıkarın. Bunu yapmak için, saptırıcı motorun kenarlarının etrafındaki vidaları çıkarın. Ayrıca, diğer beyaz motorun üzerinden geçebilmek için kilitleme tırnağını çıkarın. Bu, pompa motorunu çıkarırken onu yoldan çıkarır..

Bundan sonra, pompa motorunu kartere bağlayan L şeklindeki siyah hortumu bulun. Hortumu kartere bağlayan kelepçeyi gevşetin. Ardından pompa motorunu ve hortumu sallayın. Kendinize değil, bulaşık makinesinin kenarına doğru çekin, böylece pompa motorunun arkasındaki tırnak dışarı kayar.

bir Zamanlar parça gevşekse, pompa motorunu döndürün, böylece mavi ve gri telleri arkadaki klipsden çekebilirsiniz. Şimdi motorun bağlantısı tamamen kesildi.

4. Yeni pompa motorunu takın. 

Çoğu zaman, parça fabrikadan sıkma tarzı bir kelepçe ile gelir. Bunlar, devreye girmek için özel bir alet gerektirir ve yalnızca tek kullanımlıktır. Parçayı takmadan önce, daha kolay kurulum ve ileride erişim için vidalı bir kelepçe ile değiştirmeyi düşünün..

Pompa motorunu takmak için, fazla kablo uzunluğunu arkadaki klipsin içine kaydırabileceğiniz şekilde yönlendirin. Ayrıca, uzun montaj tırnağını yarıya kadar yerine kaydırın. Yerine doğru iterken, hortumun yuva ile kartere hizalandığından ve parçanın bir kısmının yuvasına girdiğinden emin olun. Ev tamamen oturana kadar yerine bastırın.

Ardından vidalı kelepçeyi sıkın. Ayrıca, eski pompa motorunun sol tarafından çıkardığınız kablo demetini takın..

Sonra beyaz saptırıcı motoru tekrar yerine yerleştirin. Başlamak için, şaftın karterdeki delikle aynı hizaya gelmesi için parçayı dikey ekseni üzerinden geri çevirin. Şaftı karter boyunca dikkatlice itin, böylece montaj vida delikleri karterdeki kesme delikleriyle aynı hizaya gelir ve saptırıcı şaft üzerinde direnç veya sürtünme hissetmezsiniz. Karterin yan tarafıyla aynı hizaya geldiğinde, sağ taraftaki ve alttaki vidalarla yerine sabitleyin.

5. Bulaşık makinesini yeniden kurun.

Bulaşık makinesini ayakları üzerine geri itin ve yalıtım katmanının yerinde olduğundan emin olun. Su hatlarını geçirerek kurulum sürecini başlatın ve kabinin yan deliklerinden lavabonun altına gelene kadar tıkayın. Cihazı yarıya kadar içeri itin ve ardından geri kalan kısımda hatları ve güç kablosunu çekin. Bulaşık makinesini boşluğa tamamen itin.

Sonraki, tezgahın alt tarafındaki braketleri vidalayarak bulaşık makinesini yerine sabitleyin. Bundan sonra, tahliye hattını ve kelepçeyi yeniden takmak için lavabonun altına gidin. Ayrıca, su hattını elle ve ardından bir anahtarla yeniden bağlayın. Henüz cihazı prize takmayın.

6. Bulaşık makinesinin iç kısmını yeniden monte edin.

Kapıyı açın ve püskürtme kolu tertibatını yeniden monte etmeye başlayın. İlk, saptırıcı daireyi tekrar şafta yerleştirin. Yerine kolayca oturması için merkezi oyuğun düz tarafını şaftın düz tarafı ile hizalayın.

Ardından, püskürtme kolu yuvasını geri ekleyin. Parçayı bulaşık makinesinin altına yönlendirmek için yükseltilmiş okları kullanın ve ardından saat yönünde çevirin. Yerine iterken, hortumu yuvayla hizalayın, böylece bağlanır. Ayrıca, genişletilmiş montaj tırnağı kenetlenirken klik sesini dinleyin. Püskürtme kolunu bastırın ve üste kare şeklinde yerleştirin ve sıkmak için saat yönünde doksan derece döndürün. Kolun döndüğünden ve düz olduğundan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir