Bulaşık Makinesi Nasıl Sıfırlanır
Bulaşık Makinesi Nasıl Sıfırlanır

Bulaşık Makinesi Nasıl Sıfırlanır ?

Bulaşık Makinesi Nasıl Sıfırlanır ? Bulaşık makinenizi üst üste yığmaktan ve göz açıp kapayıncaya kadar bulmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur. Bulaşıklarınızı döngünün ortasında sıkışmış bulursanız ve makineyi çalıştırma konusunda hiç şansınız yoksa, bulaşık makinenizi yeniden başlatmanız gerekebilir.

Bulaşık Makinesi Sıfırlama Nasıl Yapılır ?

 • Bulaşık makinesi resetleme ne işe yarar?
 • Bulaşık makinesi nasıl resetlenir ?
 • Bulaşık makinesi programı nasıl iptal edilir?
 • Bulaşık makinesini sıfırlamanın bir yolu var mı?
 • Bulaşık makinelerinde sıfırlama düğmesi var mı?
 • Bulaşık makinesinde donanım sıfırlamasını nasıl yaparsınız?
 • Bir bulaşık makinesinin çalışmayı durdurmasının en yaygın nedeni nedir?

Bulaşık Makinesi Nasıl Sıfırlanır ? Bir bulaşık makinesini sıfırlamak için, başlat düğmesini üç saniye basılı tutmanız veya bu olmazsa, bulaşık makinenizi ana güç kaynağından kapatmanız gerekir. Bu sorunu çözmezse, gücünüz, su kaynağınız, kapı mandalınız veya dahili sorunlarınız ile ilgili sorunlarınız olabilir.

Bulaşık makinenizi yeniden başlatmak, bulaşık makinenizin modeli veya markası ne olursa olsun basit bir işlemdir. Bulaşık makinenizi nasıl yeniden başlatacağınızı, sorunu gidermenin 9 yolunu ve neden yeniden başlatmanız gerektiğini tartışacağız.

Her bulaşık makinesi farklıdır ve teknolojideki tüm ilerlemelerle, her bulaşık makinesi için her şeyi iyileştirmek zordur. Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen popüler markaların gösterdiği gibi, belirli markanızı sıfırlamak için kullanabileceğiniz genel bir prosedür vardır.

Bulaşık Makinesi Nasıl Reset Atılır ?

Kullanım kılavuzunuza bakamıyorsanız, genel bir kural olarak aşağıdakileri deneyin:

 • Başlat / sıfırla düğmesine 3 saniye basın.
 • Sorun devam ederse, güç kaynağından kapatarak bulaşık makinenizi yeniden başlatın.
 • Makineyi bir dakika kapalı bırakın ve gücü tekrar açın.
 • Bulaşık makineniz yine de yeniden başlamazsa, arızanın arkasındaki nedenleri incelemelisiniz.

Genel Bulaşık Makineleri Sıfırlama Prosedürü 

Bulaşık makineniz başlamazsa ne yapmalısınız?

Bulaşık makinenizde sorun gidermeye başlamadan önce ve bulaşık makinenizin içinde sürekliliği her kontrol ettiğinizde, her zaman bulaşık makinesinin fişini çıkardığınızdan ve elektrik çarpmasını önlemek için cihazın gücünün kapatıldığından emin olun.

 1. Bulaşık makinenizin fişinin takılı olduğundan emin olun — Bazen, bulaşık makineniz fişe takılı olmadığı veya devre kesicide bir sorun olduğu için çalışmayabilir. Bulaşık makinenizin güvenli bir şekilde takıldığından ve devre kesici anahtarların açılmadığından emin olun.
 2. Çocuk kilidinin açık olmadığından emin olun – Bazı bulaşık makinesi modellerinde , bulaşık makinesinin başlamasını önlemek için çocuk kilidi özelliği bulunur . Kullanım kılavuzunuzu kontrol edin ve çocuk kilidi ayarlarının kapalı olduğundan emin olun.
 3. Bulaşık makinesini sıfırlayın – Bulaşık makineniz çalışmıyorsa ancak ışıklar yanıyorsa, başlat düğmesine birden fazla basılmış olabilir. Başlat düğmesine bir kez basıldığında döngü başlatılırken, tekrar basıldığında bulaşık makinesi sıfırlanır ve 90 saniye boyunca bir boşaltma döngüsü çalıştırılır. Boşaltma döngüsü tamamlanana kadar bekleyin ve bulaşık makinenizi çalıştırmayı deneyin.
 4. Kapı mandalının düzgün çalıştığından emin olun — Kapı mandalı tertibatı, su sızıntısını önlemek için yıkama döngüsü sırasında kapıyı kapalı tutar. Bulaşık makinesi kontrollerine güç sağlayan kapı mandalı anahtarını da barındırır. Bulaşık makinesi kapağı düzgün kapatılmazsa, bulaşık makinesi bir yıkama döngüsünü tamamlamak için güç almaz. Bulaşık makinesinin kapısının üst kısmındaki kapı anahtarını bulun ve kapı kapandığında her iki anahtarın da mekanik olarak etkinleştirildiğini kontrol edin. Sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre de kullanabilirsiniz , ancak bulaşık makinesinin gücünün kapalı olduğundan emin olun.
 5. Zamanlayıcıyı ve elektronik kontrolü değerlendirin —Kapının düzgün şekilde kilitlendiğinden emin olduktan sonra, zamanlayıcıya veya elektronik kontrole bakın . Bu parçalar, bir yıkama döngüsü sırasında bulaşık makinenizin her bir bileşenine, tahliye pompası, ısıtma devresi ve su giriş valfi gibi ne kadar güç gönderileceğinden sorumludur. Bu parçalar ihtiyaç duydukları gücü alamazlarsa düzgün çalışmazlar. Bir multimetre ile zamanlayıcıyı veya elektrik kontrolünü kontrol etmeden önce gücü kapatın.
 6. Seçici anahtarı kontrol edin — Bir seçici anahtar, bir yıkama döngüsü için farklı yıkama, kurutma ve ısıtma seçenekleri seçmenize olanak tanır. Arızalıysa veya doğru şekilde basılmadıysa , seçici anahtar bulaşık makinenizin çalışmamasının nedeni olabilir . Kontrol panelindeki seçici anahtarı bulun ve ayarlar arasında sıkışmadığından emin olun. Aynı anda birden fazla düğmeye basılıp basılmadığını kontrol edin – birden fazla düğmeye basıldığında, bu, anahtarınız için süreklilik durumu oluşturmaz ve bu kontrollere güç getirmez.
 7. Motor başlatma rölesini kontrol edin — Bulaşık makineniz açılmıyorsa ve güç aldığını doğruladıysanız, motor başlatma rölesi arızalı olabilir. Motorun yanındaki parçayı bulun ve sürekliliği kontrol etmek için bir multimetre kullanın. Rölenin bobin kısmı her zaman süreklilik göstermeli, anahtar kontağı kısmı ise sadece etkinleştirildiğinde süreklilik göstermelidir.
 8. Termal sigortayı değerlendirin – Termal sigorta arızalandığında, kontrol panosu herhangi bir güç almayacak ve bulaşık makinesi çalışmayacaktır. Erişim kapısı panelini açın ve devre kartının üst kısmındaki termik sigortayı bulun – ona bağlı iki kablo olacaktır. Bir multimetre ile sürekliliği kontrol edin. Eğer termik sigorta üflenir , değiştirilmesi gerekecektir.
 9. Tahrik motorunuzu değiştirin — Bulaşık makinesi tahrik motoru, bir döngü sırasında öğeleri temizlemek için bir yıkama döngüsü sırasında su dolaştırır. Başlatma rölesi motora güç gönderdikten sonra bulaşık makinesi çalışmazsa, tahrik motorunuz arızalı olabilir. Önceki yıkama döngüleri sırasında motordan yüksek sesler geldiğini fark ettiyseniz, bu motor arızalı olduğunu gösterir. Motorunuzu mümkün olan en kısa sürede değiştirmelisiniz.

Bu adımları şanssız denerseniz veya onarımları profesyonellere bırakmayı tercih ederseniz, birkaç seçeneğiniz vardır. Kişisel sınırlı bulaşık makinesi garanti senin cihazın yaşı ve ne sabitleme parçası ihtiyaçları bağlı olarak onarım kapsayabilir. Sorunu incelemek ve teşhis etmek için yerel bir uzman bulmaya değer olabilir. Birinin sizi en kısa sürede aramasını sağlamak için aşağıdaki formu doldurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.