Bulaşık Makinesi Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Kondansatör Nasıl Değiştirirsiniz ? elektrik tüketiminin yüzde 50’den fazlası elektrik motorlarının çalışmasına gidiyor. Birkaç farklı inşaat türü vardır. Soketten gelen normal 230 volt alternatif akımla çalıştırılan elektrik motorlarının çoğu, kapasitör motorları olarak adlandırılır.

Bulaşık Makinesi Kondansatör Nasıl Değiştirilir ?

Böyle bir kapasitör motoru çarptığında, ona adını veren bileşen genellikle suçludur. Bu nedenle, elektrik motoru kapasitörünü test etmek iyi bir fikirdir. Bu blog yazısında, motor kondansatörünü kontrol ettiğinizde uzmanların nasıl ilerlediğini açıklıyoruz. ” Elektrik motoru çalışmıyor ” konulu yazımızda diğer olası nedenlere değineceğiz .

Bulaşık Makinesi Kondansatör Değiştirme

Devre kartındaki kondansatörü değiştirmeye karar verdikten sonra, yapılacak ilk şey bir yedek kondansatör seçmektir. Genellikle, kullanım ömrünün tükenmesi nedeniyle elektronik cihazınız için anormal bir mod oluşturan bir elektrolitik kapasitördür veya kapasitör aşırı ısınma nedeniyle patladı veya sadece daha yeni veya daha iyi bir kapasitör seçtiniz .

Kart üzerindeki kapasitörler

Uygun bir yedek kondansatör seçimi

Her durumda, yedek kapasitörün parametreleri uygun olmalıdır: nominal gerilimi hiçbir durumda değiştirilen kapasitörünkinden daha düşük olmamalı ve kapasitans daha düşük olmamalı veya yüzde 5 ila 10 daha yüksek olabilir (eğer öyleyse) bu cihazın bilinen Devresine göre, orijinalinden daha izin verilebilir.

Son olarak, yeni kapasitörün selefinin bırakacağı boyutta olduğundan emin olun. Çap ve yükseklik biraz daha küçük çıkarsa – bu korkutucu değildir, ancak çap veya yükseklik daha büyükse – aynı panonun yakınında bulunan bileşenler kasanın unsurlarına müdahale edebilir veya bunlara zarar verebilir. Bu nüansların dikkate alınması önemlidir. Yani yedek kondansatör seçilirse, size uyacaktır. Şimdi eski kondansatörü sökmeye başlayabilirsiniz.Süreç için hazırlanıyor

Artık arızalı kondansatör panodan çıkarılmalı ve burada yenisinin takılması için bir yer hazırlanmalıdır. Elbette bunun için bir havyaya ihtiyacınız olacak ve bu işlem için lehimi çıkarmaya hazır bir bakır örgü parçasına sahip olmak da kullanışlıdır. Kural olarak, devre kartında orijinal olarak yanmaz bir lehim kullanılmış olsa bile, 40 W’lık bir havya gücü yeterlidir.

Bakır örgü lehimi çıkarırsa, lehimi kendiniz yapmak çok kolaydır: ince bakır tellerden oluşan çok kalın olmayan bir bakır tel parçası alın ve yalıtımı lehimle hafifçe ıslatın (basit bir Çam reçinesi kullanın) – Şimdi bu akıya batırılmış damarlar, lehimli bir kapasitörün bacaklarındaki lehimi bir sünger gibi kolayca emecektir.

Kondansatör nasıl değiştirilir

Eski kondansatörü lehimleyin

Her şeyden önce, kart üzerindeki lehimli kapasitörün polaritesine bakın: hangi yöne eksi. Yani yenisini lehimlediğinizde polaritede hata olmaz. Genellikle negatif bacak bir şeritle işaretlenir. Bu nedenle, lehimin çıkarılması için örgü hazırlandığında ve lehim havyası zaten yeterince ısındığında, önce örgüyü, lehimden çıkardığınız kondansatörün bacaklarından birinin tabanına yaslayın.

Bacak üzerindeki lehimi dikkatlice doğrudan örgü içinden eritin, böylece örgü de ısınır ve lehimi tahtadan hızla kendine çeker. Bacak üzerindeki lehim biraz fazla ise, örgüyü lehimle doldururken hareket ettirin ve tüm lehimi üstte toplayın, böylece bacak sonunda lehimsiz kalacaktır. Aynısını kapasitörün ikinci ayağı için de yapın. Artık kapasitör elle veya cımbızla kolayca çıkarılabilir.

Yeni bir kapasitör lehimleyin

Yeni kondansatör, polariteye, yani negatif dal, lehimin negatif dalının olduğu yere göre kurulmalıdır. Genellikle bir elektrolitik kapasitörün gövdesinde , eksi bir şeritle gösterilir ve artı bacak, eksi bacaktan daha uzundur. Kapasitör bacaklarına akı uygulayın.

Kapasitörü deliklere yerleştirin. Bacakları önceden kesmeye gerek yoktur. Bacakları farklı yönlerde hafifçe bükün, böylece kapasitör iyi bir şekilde yerinde kalır ve düşmez.

Şimdi, havya ucunun ucuyla tahtanın yanındaki bacağı ısıtın ve bacağın sarılması, nemlendirilmesi ve lehimle sarılması için lehimi bacağınıza getirin. İkinci bacak için de aynısını yapın; lehim soğuduğunda, kapasitörün bacaklarını kısaltmak için (kartınızdaki bitişik parçalarla aynı uzunlukta) tel kesiciler kullanmanız gerekecektir.

İyi haber şu ki, kondansatörlerin değiştirilmesi kolaydır ve genellikle ucuzdur. Sınırlı hizmet ömrüne sahip aşınan parçalar olarak kabul edilirler. Yeni bir kondansatör ile elektrik motoru genellikle uzun süre sorunsuz çalışır. Bu nispeten ucuz bileşenin aslında bir kusurdan sorumlu olup olmadığını bulmak için, şimdi motor kapasitörünü kontrol etmek istiyoruz.

Aşağıdaki işler hiçbir koşulda meslekten olmayan kişiler tarafından yapılamaz.

Motor kondansatörünü nerede bulabilirim?

Motor kondansatörü – veya ağır makinelerdeki birkaç kondansatör – genellikle elektrik motorunun dışında kendi metal kapağının altında bulunur. Her zaman olduğu gibi elektrikle çalışırken, kapağı açmadan önce gerekli güvenlik önlemleri alınmalıdır. Bunun anlamı: Fişi çekerek, kapama düğmesine basarak veya ilgili sigortayı çıkararak cihazın elektrik bağlantısını kesin. Kapağı ıslak ellerle veya nemli bir ortamda çıkarmamak daha iyidir. Ek olarak, elbette her zaman uygun aletlerle çalışılması tavsiye edilir.

Önce güvenlik

Bu önlemlere rağmen, motor kapasitörünü kontrol ederken çok dikkatli olunmalıdır. Sonuçta, kapasitörler, bazen önemli miktarda enerji depolayabilen pasif elektrikli cihazlardır. Tüm motorun şebekeden bağlantısı kesilse bile hayati tehlike oluşturabilir. Şarjlı bir kapasitörden gelen elektrik çarpması, bir elektrik prizinden çok daha güçlü olabilir. İsim plakası genellikle uygulanan voltaj hakkında bilgi sağlar. Ama şunu tavsiye ediyoruz: güvenli oyna. Şüpheye düştüğünüzde, elektrik motoru kapasitörünü bir uzmana kontrol ettirmek her zaman daha iyidir.

Bir motor kapasitörünü nasıl tanıyabilirim?

Elektrik motorlarındaki kapasitörler genellikle birkaç santimetre boyutunda, silindirik şekilli bileşenlerdir. Her zaman olmamakla birlikte, genellikle “çalışma kondansatörü ” (aşağıya bakın) , “başlangıç  kondansatörü” , “başlangıç ​​kondansatörü”, “motor kondansatörü”, “motor kondansatörü” veya “motor başlatma kondansatörü” kelimeleri yazdırılır. Çoğu durumda, teknik bilgiler kapasite, anma gerilimi, hizmet ömrü ve çalışma modu üzerine basılır .

Kapasitörün bozulduğunu nasıl anlarım?

Motor kapasitörünün arızalı olduğuna dair oldukça karakteristik işaretler vardır. Bir yandan, motorun davranışından kapasitörün arızalı olduğu sonucuna varılabilir. Öte yandan, kondansatör artık düzgün olmadığında dışarıdan da görülebilmektedir.

Kondansatör arızalı olduğunda motor davranışı

Elektrik motoru açıldıktan sonra uğultu yapıyor ve muhtemelen hala seğiriyorsa, ancak düzgün çalışmıyorsa veya hiç çalışmıyorsa, muhtemelen bir motor kondansatörü bozulmuştur. Motor daha sonra hala herhangi bir yönde başlatılabiliyorsa, yani, dönen elemanda kısa bir sarsıntıyla sabit dönüşe ayarlanabiliyorsa, bu, arızalı bir motor kapasitörünün çok güvenilir bir başka göstergesidir. Bu arada, yaralanma riski olduğu için bu tür testlerde çok dikkatli olmalısınız. Her şeyden önce, asla testere bıçaklarını veya bıçakları, örneğin çim biçme makinelerine bu şekilde atmayın. Çoğu insan reflekslerini abartır ve motor aniden çalıştığında parmaklarını tehlike bölgesinden yeterince hızlı çıkaramaz. Ne yazık ki, birçok kesik parmak kazası burada kendi adına konuşuyor.

Motor yanlış yönde çalışıyorsa, bu aynı zamanda kusurlu bir kondansatör olduğunu da gösterebilir. Aynısı, makinenin çok zor veya güçsüz bir şekilde çalıştırılması için de geçerlidir. Makine yüklendiğinde böyle bir durumda hız çok hızlı düşer. Bununla birlikte, elektrik motorunuz yanlış şekilde çalışırsa veya gücü biterse, kapasitördeki bir arızaya ek olarak motorun arızalı bir yardımcı sargısı da suçlanabilir.

Kondansatör üzerinde harici işaretler

Motor davranışı normalse, sonraki adım görsel incelemedir. Motor kondansatörünü kontrol etmeden önce, önce kapağı inceleyelim. Kapasitörün veya kapasitörlerin bulunduğu kap zaten çökmüşse veya delinmişse, elektrik bileşenleri tamamen mekanik olarak bozulabilir.

Kırık, ezik, deforme olmuş veya delikli kapasitörler değiştirilmelidir. Kapasitörler için girintide yağ veya çok miktarda başka sıvı olsa bile, bu kısa devreye yol açmış olabilir.

Bununla birlikte, motor kondansatörü normal çalışma sırasında herhangi bir dış etki olmaksızın da kırılmış olabilir – sonuçta, bileşenler sınırlı bir hizmet ömrüne sahip aşınma parçaları olarak kabul edilir. Bu durumda da elektrik motoru kapasitörünü kontrol ettiğimizde sıklıkla dış işaretler fark ederiz. Örneğin, parçanın içinde yalıtım hasarı varsa, bu ısı ve basıncın gelişmesine neden olur. Yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan renk bozulması, bu nedenle kapasitörde hasarın bir göstergesidir. Aynısı, silindirik bileşenin içindeki basınç şişirilmiş ve soğanlı bir şekle deforme olmuşsa da geçerlidir.

Arızalı bir kapasitörün başka bir göstergesi, sıvının kapasitörün kendisinden sızmasıdır. Bu, genellikle hafif aşındırıcı olan bir yalıtım sıvısıdır. Ellere veya boyaya zarar verebilir. Kapasitör sızdırıyorsa, bileşenin arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini varsayabilirsiniz. Dışarıdan hiçbir şey görünmüyorsa, uygun ölçüm cihazları ile motor kondansatörünü kontrol ederek sorun gidermeye devam ediyoruz.

Ölçüm cihazı ile bir motor kondansatörünün kontrol edilmesi – nasıl çalışır?

Bir motor kondansatöründe gözle görülür bir hasar yoksa, kondansatör bir arızayı ortadan kaldırmak için ölçülebilir. Ancak burada da aşağıdakiler geçerlidir: Uyarı! Bu aktiviteyi eğitimli bir elektrik uzmanı tarafından gerçekleştirirseniz, güvenli taraftasınız.

Bir kapasitörün ölçülebilmesinden önce, yardımcı sargıdan ayrılması, yani motordan çıkarılması gerekir. Bu yapıldıktan sonra, motor kapasitörünün deşarj olduğundan emin olun. Aksi takdirde, yalnızca bileşenin bir ölçüm cihazının elektronik aksamına zarar verme olasılığı yoktur, aynı zamanda bazen ölümcül olabilen çok ciddi bir elektrik çarpması riski de vardır.

Tüm ölçüm cihazları uygun değil

Tüm ölçüm cihazları, motor kapasitörlerini kontrol etmek için uygun değildir. Örneğin dijital multimetreler tamamen uygun değildir. Öte yandan basit analog cihazlar temelde işlerini yaparlar. Bununla birlikte, çoğu cihazda test voltajı, güvenilir mutlak değerler sağlamak için yeterli değildir. Test yalnızca yaklaşık olarak çalışır ve en fazla bileşenin arızalı olup olmadığına dair bir gösterge sağlayabilir.

Boşaltılan ve çıkarılan kapasitördeki ölçümler için, ölçüm cihazı bir süreklilik testine ayarlanır. Test probları iki kontağa yerleştirilir. Dört kontak varsa, ikisi her zaman birbirine bağlıdır – elektriksel açıdan bakıldığında, kondansatörlerin yalnızca iki bağlantısı vardır. Vücudun direnci sonucu tahrif edeceğinden, ölçüm yaparken temas noktalarına parmaklarınızla dokunmamak önemlidir.

Süreklilik testi sırasında, analog ölçüm cihazının göstergesi önce tamamen sağa sapmalı ve ardından yavaşça sıfır konumuna dönmelidir. Kondansatör, ölçüm cihazının bataryası tarafından beslenen doğru akım devresinde bir elektrik potansiyeli oluşturur. Bununla orantılı olarak, çalışan kapasitörün maksimum kapasitesine ulaşılana kadar akım nihayet sıfıra düşer.

Küçük kapasitelerde, ilk işaretçi sapması çok küçük olabilir. Gösterge sağda durursa, kapasitör hiç enerji depolamıyordur ve muhtemelen arızalıdır. Hiç kızarıklık yoksa, muhtemelen bir kusur da vardır.

Motor kondansatörünü bir ohmmetre ile kontrol edin

Direnci bir ohmmetre ile ölçerek bir elektrik motorundaki kondansatörü de kontrol edebilirsiniz. Bu ölçümde direnç düşük başlamalı ve kapasitör şarj olurken kademeli olarak artmalıdır.

Her iki ölçüm yöntemi için de en anlamlı olanı, aynı teknik değerlere sahip, kesinlikle çalışan bir motor kondansatörü ile yapılan karşılaştırmadır. İşaretçi sapmaları yoğunluk ve zaman açısından aynı şekilde davranıyorsa, kapasitör muhtemelen uygundur.

Ancak çalışma sırasında azalmış olabilecek bir kapasitörün kapasitansını ölçebilmek için kapasitans ölçü birimi olan Farad’daki değeri veren özel bir kapasitans ölçme cihazı gereklidir.

Elektrik motorundaki kondansatör ne yapar?

Motor kondansatörü şemsiye terimi altında iki farklı tipte kondansatör özetlenebilir: çalışma kondansatörü ve başlangıç ​​kondansatörü. Hemen hemen tüm kondansatör motorlarının bir çalışma kondansatörü vardır. Sadece bazı özel makinelerin elektrik motorlarında da bir başlatma kondansatörü bulunur. Bu ikinci kondansatör, örneğin çok ağır olan veya yüksek basınca karşı çalışması gereken makinelerde gereklidir. Ayrıca, elektrik motorlarında genellikle bir parazit önleme kapasitörü bulunur, ancak bunun motorun gerçek işlevi ile hiçbir ilgisi yoktur ve bu nedenle burada ele alınmaz.

Çalışan kapasitör

Çoğu elektrik motorunda, dönen bir eleman olan rotor, motorun sabit kısmı olan statorda üretilen elektromanyetik bir alanda hareket eder. Yönlendirilmiş bir dönme hareketi oluşturmak için, elektromanyetik alanda bir tork oluşturan bir dinamik gereklidir. Normal 230 volt ev tipi alternatif akımla çalıştırılan motorlar için akım, statordaki iki farklı bakır sargıda, ana ve yardımcı sargı olmak üzere iki farklı fazda akmalıdır.

Bununla birlikte, sunulan alternatif akım yalnızca belirli bir faz sunar. Ana sargıdan geçirilir. Ara işletme kondansatörü, yardımcı sargıdan akan akımın 90 derecelik faz kaymasından sorumludur. Faz kaymasından, kapasitörün AC devresindeki elektriksel davranışı sorumludur. Bir “tek fazlı motorda” bu kullanım için bir kapasitörün kapasitesi, genellikle kW motor gücü başına 25 ila 30 µF (mikro farad) arasındadır, ancak birçok farklı faktöre bağlıdır.

Ek olarak, normal alternatif akım şebekesinde ve üç fazlı yüksek voltaj akımıyla çalıştırılabilen Steinmetz devreli üç fazlı motorlar vardır. Çalışma kapasitörünün kapasitesi kW motor çıkışı başına 70 µF civarındadır. Çalışma kapasitörleri, sürekli çalışma adı verilen devrede sürekli olarak bulunur.

Başlangıç ​​kondansatörü

Zemin taşlama makineleri veya kompresörler gibi yüksek bir dirence karşı çalışması gereken makinelerin motorlarında da bir başlatma kondansatörü bulunur. Bu yüksek bir kapasiteye sahiptir ve yalnızca motor çalıştığında etkindir. Daha sonra santrifüj anahtarlar gibi kapatma mekanizmaları, kapasitörün devreden çıkarılmasını sağlar. Bu olmazsa sürekli çalışmaya uygun olmayan bu kondansatörler yanabilir. Motora özellikle güçlü bir başlangıç ​​torku vermek için kullanılırlar – bir tür dürtme. Sürekli çalışmadıkları için hiçbir koşulda çalıştırma kapasitörleri çalıştırma kapasitörleri olarak kurulmamalıdır.

Sadece bir başlangıç ​​kapasitörü olan, yani sadece başlatmak için bir itmeye ihtiyaç duyan ve bir kapasitör olmadan çalışma sırasında torku oluşturabilen motorlar da vardır. Ancak bunlar nadiren kullanılır.

Kondansatörle ilgili tüm bilgileri nerede bulabilirim ve bu ne anlama geliyor?

Çoğu durumda, kapasitör hakkındaki tüm bilgiler bileşenin kendisindedir. Mikro farad (µF) cinsinden kapasite ve +/- yüzde cinsinden tolerans burada belirtilmiştir. Ayrıca, volt (V) cinsinden nominal veya nominal gerilim ve saat (h) cinsinden hizmet ömrü sınıfı. Bununla birlikte, bir kapasitörün hizmet ömrü her zaman ortam sıcaklığı gibi dış etkenlere bağlıdır.

AB veya DB kısaltmaları, çalışma modunu gösterir. AB, aralıklı çalışma anlamına gelir ve sürekli çalışma (DB) için uygun olmayan başlangıç ​​kapasitörlerini tanımlar. Bu nedenle işletme kapasitörlerinin bir DB’si vardır.

Ayrıca, ilgili test işaretleri ve üretici hakkında bilgiler de kondansatör üzerinde bulunmalıdır. Bu bilgi bileşenin kendisinde mevcut değilse, muhtemelen motorun isim plakasında veya kapasitör kapağının yanında ayrı bir çıkartmada bulunabilir. Gerekirse, motorun dokümantasyonu yardımcı olabilir. Eksik bilgi varsa, üreticinin web sitesi veya yardım hattı da olası bir kaynaktır.

Herhangi bir bilgi bulamazsam hesaplayabilir miyim?

Teorik olarak evet. Yaklaşık bir kural olarak, ancak 100 watt başına 7µF Steinmetz devresine sahip üç fazlı bir motor için 100 watt motor gücü başına 5µF kapasiteli tek fazlı bir motor için bu çok kesin değildir. Ayrıca, yaklaşık olarak torka, motorun yapısına ve ana ve yardımcı sargılardaki sargıların sayısına bağlı olan ve ölçüm yoluyla her motor tipi için ampirik olarak bulunması gereken hesaplama seçenekleri vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi