Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Nasıl Değiştirirsiniz ? Bulaşık makinesinin alt kısmındaki pompa, suyu, yıkama teknesinin tabanına ve üst bulaşık rafına tutturulmuş püskürtme kolları olarak da bilinen su kollarına iter. Suyun kuvveti, kolların dönmesine ve kolların kenarlarındaki deliklerden yüksek basınç akımları atmasına neden olur. Su kollardan pompalandıkça, döküntüler delikleri tıkayabilir ve bulaşık makinenizin temizleme şeklini etkileyebilir. Gevşek bulaşıklar, artık püskürtme yapmadıkları yerlere kollara zarar verebilir. Bulaşıklarınızı temiz tutmak için bulaşık makinenizdeki su kollarını onarın.

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Nasıl Değiştirilir ?

Alt püskürtme kolu (ve varsa üst ve orta püskürtme kolları) bulaşık makinenizin düzgün temizlenmemesinin nedeni olabilir. Püskürtme kollarının işlevi, bulaşıklara güçlü bir sıcak su ve deterjan akışı püskürtmektir. Bazı delikler tıkalıysa, olası bir sorun için filtre sistemini de incelemelisiniz. Püskürtme kollarındaki çatlaklar veya ayrılmış dikişler de püskürtme kuvvetini bozacaktır. Bulaşık makinenizde bir üst püskürtme kolu varsa, gevşemediğinden, çatlamadığından veya başka şekilde kısıtlanmadığından emin olmak için püskürtme kolu montaj desteğini de inceleyin.

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Değiştirme

Bulaşık makinesi püskürtme kolları nasıl incelenir:

  1. Başlamadan önce cihazı güç kaynağından ayırın.
  2. Bulaşık makinenizi açın ve püskürtme kollarınızı görsel olarak inceleyin. Herhangi bir aşınma, çatlama veya hasar belirtisi arıyorsunuz. Kolların deliklerini inceleyerek içlerinde kir veya birikinti olup olmadığını kontrol edin, bulduğunuz her şeyi temizleyin.
  3. Püskürtme kollarını elle çevirin. Bunu yaparken, çok fazla direnç olup olmadığını, kolların sallanıp sallanmadığını veya kolların bulaşık raflarına çarpıp çarpmadığını kontrol etmelisiniz.

Bulaşık Makinesi Fıskiye Pervane Bakımı

1 Bulaşık makinenizi güç kaynağından ayırın. Bulaşık makinenizin dolap duvarının arkasındaki elektrik prizine giyilip giyilmediğini görmek için mutfak lavabosunun altına bakın ve fişini çekin. Bulaşık makinenizin prize takılı bir elektrik kablosu yoksa, bulaşık makinesi devre kesicisini kapatın. Gücü doğru şekilde kestiğinizden emin olmak için bulaşık makinesini açmaya çalışın.

2 Bulaşık makinesini açın ve alt rafı küvetten kaydırın. Alt raf bulaşık makinesine kalıcı olarak bağlanmaz ve herhangi bir bağlantının kesilmesini gerektirmez.

3 Alt püskürtme kolunu elle çevirin. Hareketini hiçbir şeyin engellemediğinden emin olmak için serbestçe döndüğünden ve hafifçe ileri geri sallanabildiğinden emin olun.

4 Püskürtme kolunu tutan somunu yıkama teknesinin dibine saat yönünün tersine çevirerek çıkarın. Kolu küvetten kaldırın. Bulaşık makinenizde kolun üstüne takılı bir püskürtme kulesi veya püskürtme başlığı varsa, somuna erişmek için onu döndürmeli veya açmalısınız.

5 Küvetin altındaki püskürtme kolunu tutan tabanı temizleyin. Tabandaki gresi ve kiri temizlemek için çok amaçlı bir temizleyici ve yağ giderici ve eski bir diş fırçası kullanın. Tabanı nemli bir süngerle silerek temizleyin.

6 Püskürtme kolu boyunca her açıklığa esnek bir parça tel veya boru temizleyici yerleştirin. Kolda ya vücutta ya da dikişler boyunca herhangi bir çatlak fark ederseniz, onu yeni bir püskürtme koluyla değiştirmelisiniz.

7 Püskürtme kolunu yıkama teknesinin içindeki tabana yeniden takın. Sabitlemek için somunu sıkın ve ileri geri ve yan yana serbestçe hareket ettiğinden emin olun. Varsa püskürtme kulesini veya kapağı değiştirin.

8 Üst bulaşık rafı kaymalarından uç kapakları çıkarın. Ya uçlardan ayrılırlar ya da uç kapakların arkasındaki çıkıntıları sıkıp kaydırıcıların üstünden çekmeniz gerekir.

9 Üst bulaşık rafını kaydırıcılardan çekin. Üst rafı ters çevirerek sabit bir çalışma yüzeyine yerleştirin.

10 Üst püskürtme kolunu inceleyin. Serbestçe döndüğünden emin olun.

11 Kolu çok amaçlı temizleyici ve diş fırçası ile temizleyin. Püskürtme deliklerini temizlemek için esnek bir tel veya boru temizleyici kullanın. Üst püskürtme kolunda herhangi bir çatlak bulursanız, onu değiştirmelisiniz.

12 Değiştirmeniz gerekiyorsa, üst püskürtme kolunu ve su besleme borusunu bulaşık rafına tutan Phillips vidayı çıkarın. Bulaşık rafının arkasındaki U şeklindeki tutucudan su besleme borusunu çekin.

13 Su besleme borusunu püskürtme kolundan kaldırın. Yuvarlak plastik yatağı hasarlı koldan çekin ve püskürtme kolunu bulaşık rafından kaldırın.

14 Üst bulaşık rafına yeni bir püskürtme kolu yerleştirin. Plastik yatağı üst püskürtme kolu açıklığına yeniden takın.

15 Besleme tüpünün ucunu rafın arkasındaki U şeklindeki tutucuya yerleştirin. Orijinal koldan çıkardığınız vida ile su besleme borusunu püskürtme koluna bağlayın.

16 Üst rafı üst raf kızaklarına takın. Kayar kapakların üzerindeki uç kapakları değiştirin. Alt rafı bulaşık makinesine yerleştirin. Bulaşık makinesine gücü geri verin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi