Anasayfa » Beyaz Eşya » Bulaşık Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Elektronik Kart Nasıl Değiştirirsiniz ? Çeşitli bulaşık makinesi teşhis videolarımızı gördüyseniz ve yapılacak tek şeyin PCB’yi değiştirmek olduğu sonucuna vardıysanız, bu süreçte size yardımcı olabiliriz. PCB’ler aksi takdirde kontrol panoları veya modüller olarak bilinir ve bulaşık makinenizdeki PCB’yi değiştirmeniz gerekirse aşağıdaki videoya bakın. Nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikrinizin olmaması önemli değil, çünkü bu video aracılığıyla PCB’yi cihazınıza zarar vermeden başarılı bir şekilde nasıl değiştireceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz.

Kontrol modülü, bulaşık makinesinin gerçek beynidir. Atadığınız tüm süreçleri ve faaliyetleri yönetir. Üzerindeki yük muazzamdır, çünkü teknik tarafından gerçekleştirilen herhangi bir eylem, faaliyetine yansır.

Bu çip, düğmeye bastıktan sonra meydana gelen kesinlikle her şeyi düzenler, bu nedenle arızası gerçek olmaktan çok daha fazlasıdır. Böyle bir yükle, bu prensipte şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, bulaşık makinesinin elektronik modülünün değiştirilmesinin ne olduğunu, onarımın özelliğinin ne olduğunu ve nasıl kendiniz yapacağınızı hemen anlamanız gerekir! Bu makalenin yardımıyla size bu konuda yardımcı olacağız.

Elektronik kart arızalanmasının işaretleri

Modül teknolojinin beyni olduğu için, başarısızlığı bir şekilde elektronikle bağlantılı olan her şeyi olumsuz etkileyecektir. Ön panel kontrol sistemi, arızasını açıkça ilan edecek, böylece değiştirilmeye değer anı kaçırmayacaksınız. Bir modül arızasını gösteren işaretler:

  • Teknisyen basmaya yanıt vermiyor. Yani, ön paneli kullanırken hiçbir şey olmuyor, çünkü modül bunu da kontrol ediyor.
  • Ekipmanın kendisi bulaşık yıkama modlarını değiştirir. Ayrıca sürecin ortasında tamamen durarak da kendini gösterebilir.
  • Yıkama işleminin kendisi sarsıntılı.
  • Bazı bulaşık makinesi işlevleri gerektiği zaman kullanılamaz. Bu, tekniğin komutlarınıza yanıt vermemesiyle ortaya çıkıyor. Bu, ön paneldeki kesinlikle tüm düğmelere basılarak da doğrulanabilir.

Böylece, bir bulaşık makinesi kontrol modülünün değiştirilmesinin teorik açıdan ne olduğunu anladınız. Şimdi pratik yapmalısın!

Değiştirmek için adım adım talimatlar 

1. Ekipmanı güç kaynağından ayırın

İş elektrikle bağlantılı olduğu için bu prosedür gereklidir.

2. Bulaşık makinesini açın ve arka kapı kapağını tutan vidaları gevşetin

Bunları tamamen sökmek gerekli değildir. Sadece zayıflamak yeterlidir. Bu, ön panelin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır.

3. Ön paneli elinizle çıkarın

Bulaşık makinelerinde bunun için rahatça tutabileceğiniz özel bir konektör vardır.

4. Paneli aracın ön tarafına yerleştirin

Tellere yapışacaktır. Tellerin kasaya sürtünmesini önlemek için bezler de kullanabilirsiniz.

5. Kabloyu çıkarın

Paneli aracın geri kalanına bağlar.

6. Kontrol modülünü tutan bağlayıcıları sökün

Bu normal bir tornavidayla yapılabilir.

7. ECU’ya bağlı tüm kabloları ayırın

Yeni bir parçaya bağımsız olarak bağlayabileceğinizden emin değilseniz, bağlantı şemasının bir resmini çekebilir ve daha sonra modülü resme göre bağlayabilirsiniz.

8. Parçayı yenisiyle değiştirin.

Bağlayın ve bağlantı elemanları ile sabitleyin.

9. En başta çıkardığınız kabloyu bağlayın

10. En başta gevşettiğiniz bağlantı elemanlarını sıkın

Hepsi bu, değiştirme ile başa çıktınız! Yeni bölümün çok uzun süre hizmet vereceğinden eminiz!

Kontrol modülü gibi önemli bir parçanın arızalanması çok ciddi bir sorundur. Ayrılmaz bir unsur, özel dikkat ve özen gerektirir. Düğmelere kaotik bir şekilde basmak ve düğmeyi düşüncesizce çevirmek son derece istenmeyen bir durumdur. Uzmanlar, arabayı kolayca devre dışı bırakabilecek çocukların arabaya alınmasını önermiyor.

Elektronik kontrol modülü arızalandığında, durumdan iki şekilde kurtulabilirsiniz:

  • Örneğin, servis merkezimizle iletişime geçerek bir seçenek olarak bir uzmandan yardım isteyin  .
  • Yeni bir modül satın alın.

Artık üreticiler evrensel bir sisteme sahip çok sayıda pano üretiyorlar. Herhangi bir model çamaşır makinesine belirli bir markaya uyabilirler.

Modül kartı, programlayıcı kullanılarak makinenin çalışmasına uyum sağlar. Arızalı bir cihazı değiştirmek çok daha kolay hale geldi.

Ek olarak, bir uzman, belirli bir makine modeli için evrensel bir modül önerebilir ve yapılandırabilir. Çok az zaman alacak.

Uzmana Sor
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
x

İncelemek İster misiniz?

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri

Çamaşır Makinesi Kapı Emniyet Kilidi Değişim Ücretleri elektrikle çalışan bir açılır tavan kilitleme cihazıdır. Bimetal ...

Servis Çağrı Merkezi
error: İçerik korunmaktadır !