Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Nasıl Değiştirirsiniz
Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Nasıl Değiştirirsiniz

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Nasıl Değiştirirsiniz ?

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Nasıl Değiştirirsiniz ? bulaşık makinesi deterjan dağıtıcısının değiştirilmesi için adım adım talimatlar verir. Bulaşık makinesinin kapağındaki dağıtıcı, ana yıkama deterjan kabını ve parlatıcı bölmesini barındırır. Menteşeli bir kapak, elektronik kontrol panosu (veya bazı modellerde zamanlayıcı), kapağın mandalının açılmasını işaret edene kadar deterjan kabını kapatır. Son durulama sırasında, parlatıcı bölmesi az miktarda parlatıcı bırakır. Herhangi bir dağıtıcı parçası hasarlı bulursanız veya döngü sırasında etkinleştirildiğinde dağıtıcı açılmıyorsa, bunu üretici tarafından onaylanmış bir bulaşık makinesi parçasıyla değiştirin.

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Nasıl Değiştirilir ?

Sabun deterjan gözünden çıkmıyorsa, motor arızalı olabilir. Motoru arızalı bulursanız, bulaşık makinenizin modeline bağlı olarak motor ayrı olarak değiştirilebilir. Sabunluk kalıntı ile sıkışmış olabilir ve düzgün çalışması için temizlenebilir. Komple düzeneği değiştirmeden önce dağıtıcının basitçe sıkışmadığından emin olun. Kapak sıkışmışsa veya açık kalmışsa, alanı sıcak suyla durulayın ve kalıntıları gidermek için bir fırça kullanın.

Deterjan kapısı kırılırsa ve kapanmazsa, tamir etmek için küçük bir yaya ihtiyaç duyabilir . Bazı modellerde mandal, soruna neden olarak çatlayabilir veya hasar görebilir. Ayrı ayrı düzeltmek için parçalar bulabilirsiniz. Küçük kapı kapanmazsa , kalıntı gibi hiçbir şeyin onu engellemediğinden emin olun.

Bulaşık Makinesi Deterjan Kutusu Değişimi

  • Bulaşık makinesinin güç kaynağını kapatın. Bulaşık makinenizin orijinal kurulumuna bağlı olarak, güç kablosunu evye dolabının içinden çıkarın. Alternatif olarak, makinedeki devre kesiciyi kapatın. Cihazın gücünün kapatıldığından emin olmak için bulaşık makinesini çalıştırmayı deneyin. Bulaşık makinesinin kapısını açın.
  • Bulaşık makinesi kapısının kenarındaki tüm 15 numaralı tork başlı vidaları çıkarın. Kapıyı kapat. İç kapı panelinin arka tarafını ortaya çıkarmak için ön paneli bulaşık makinesi kapağından çekin Deterjan bölmesinin arkasından herhangi bir yalıtım malzemesini çekin. Bir aktüatör koluna bağlı bir yayı arayın.
  • Yayı yeniden bağlayın veya kırık görünüyorsa değiştirin. Alternatif olarak, bulaşık makineniz daha yeni veya yüksek kaliteli bir modelse, bir yay görmeyeceksiniz. Değiştirilmesi gereken tüm dağıtıcı modülünü bulun.
  • Dağıtıcı modülün arkasından kablo konektörlerini çekin. Dağıtıcı modülü braketini iç kapı paneline tutturan vidaları çıkarın.
  • Dağıtıcı dirseğini çıkarın. Bulaşık makinesinin kapısını açın ve dağıtıcı modülünü kapı panelinden çekin. Yedek deterjan dağıtıcı modülünü kapı paneline yerleştirin. Bulaşık makinesinin kapısını kapatın. Dağıtıcı dirseğini dağıtıcının etrafına yerleştirin. Desteği sabitlemek için daha önce çıkardığınız vidaları kullanın.
  • Tel konektörleri modüler dağıtıcıya itin. Ön paneli bulaşık makinesinin kapağına yerleştirin. Kapıyı açın ve iç panelden çıkardığınız tork başlı vidaları yerine takın. Bulaşık makinesine elektriği yeniden bağlayın.

Bu durum, bulaşık makinesi sabunlukta inanılmaz derecede yaygındır. Bulaşık makinesi, yükü sabunlu suyla yıkamaya ‘hazır’ kabul ettiğinde bulaşık deterjanını serbest bırakmak için açılan bu özel küçük bölme. Bununla birlikte, dağıtıcı düzgün kapatılmamışsa veya bulaşık makinesi döngüsü sırasında açılmıyorsa, gerçek bir probleminiz var demektir. Muhtemelen bulaşık makinesinin tamamen çalışmasını engelleyen bir tane bile.Bugün, bu küçük bulaşık makinesi sabun dağıtıcısının olması gerektiği gibi çalışmamasının en yaygın yedi nedenini keşfetmek için buradayız.

1) Sabun Oluşumu

Anlaşılır bir şekilde, sabunluk sorununun en yaygın bir numaralı nedeni sabun birikmesidir. Bu küçük menteşeli bölme, tüm bulaşık makinesi döngüsünü etkiler ve her zaman deterjanla doludur. Çoğu bulaşık makinesi, sabunu bulaşıkların üzerine püskürtmek için doğrudan bu bölmeye su püskürtmek üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, daha eski veya daha kötü tasarlanmış bulaşık makineleri, bölmeyi tamamen temizlemek için gereken püskürtme açısını veya kuvvetini elde edemez.Sonuç olarak, sabun dağıtıcısının herhangi bir yönü eski kurumuş bulaşık makinesi deterjanıyla hızla tıkanabilir. Mandal olukları deterjanla dolabilir, bu da mandalın kapatılmasını imkansız hale getirir veya açılmasını oldukça zorlaştırır. Menteşelerin üzerine sabun yapılarak mekanizmanın düzgün açılıp kapanmasını önleyebilir. Sıcak nemli bir bez alın ve sabunluk kapağındaki kalıntıları temizleyin.

2) Kırık Mandal

Ardından, mandal mekanizmasına bir göz atın. Temizse ve deterjan birikmemişse, olukların nasıl birbirine uyması gerektiğine ve kilitli konumun nasıl görünebileceğine yakından bakabilirsiniz. Bunu, mandalın nasıl kapandığını veya ilk etapta nasıl kapanması gerektiğini yakından gözlemleyerek test edebilirsiniz. Küçük bir parça yiyeceğin mandalı engellediğini veya mandalın artık olması gerektiği gibi çalışmadığını fark edebilirsiniz.Mandal sorunlarının nedenleri arasında, eski bir mandalın kırılmasının kırılgan plastiği veya muhtemelen mekanizma eski deterjanla kirlenmişken çok fazla kuvvet uygulanmasından kaynaklanan bir kopma olabilir. Mandalınız da bükülmüş veya hatta basitçe aşınmış olabilir, böylece mandalın artık yakalayacağı bir şey kalmaz.

3) Kırık Yay

Deterjan kapağının bulaşık makinesinde düşmek yerine açılmasını sağlayan şey, sabunlukta güç sağlayan minik bir yaydır. Döngüde doğru zaman geldiğinde, yay, sabun dağıtıcısını tetikler ve açar, böylece sıcak su jetleri anında köpürmeye neden olabilir ve sabunu bulaşıkların etrafında patlatabilir.Bu yay kırıldığında, deterjan dağıtıcınızın olması gerektiği gibi açılma olasılığı çok daha düşüktür. Dağıtıcı kapısının etrafındaki bölmeden ve onu çevreleyen bulaşık makinesi kapısının iç kısmından tam olarak ayrılmamış deterjandan kaynaklanan artan kirler bulabilirsiniz. Kırık bir yay, mandalın serbest bırakıldığı anda tetiklemek için yaya güvenmek yerine elinizle açmanız gerekeceğinden, sabunluk kapısında çalışmayı zorlaştırabilir.

4) Bükülmüş Dağıtıcı Kapısı

Ne yazık ki, bulaşık makinesi sabunluktaki diğer yaygın sorunlardan biri, dağıtıcı kapısının bulaşık makinesi döngülerinden biri sırasında tam anlamıyla eğilmiş olmasıdır. Bu, isim markaları için çok nadir görülen, ancak eski üstten yüklemeli çamaşır makinelerine sahip ev sahipleri ve ikinci el yerel eşyalarla rustik bir his yaratmak isteyenler için oldukça yaygın olan bir sorundur. Su çok sıcaksa, ısıyla kurutma döngüsü çok sıcaksa veya çamaşır makinesi kullanımdayken bir şeyler ters giderse, sabunluk bu işlem sırasında hasar görebilir. Bu mutluysa, çamaşır makinenize yeni bir sabunluk kapağı takmanız gerekebilir. Bu görev son modeller için kolay olabilir, ancak onlarca yıldır piyasada olan dinozor yıkayıcılar için daha zor olabilir.

5) Dağıtıcı Contası Aşınması

Conta, sabunluk kapısının iç tarafındaki lastik halkadır. Yıkama döngüsü için ihtiyaç duyulana kadar sabunun dağıtıcı içinde sızdırmaz şekilde su geçirmez kalmasını sağlar. Bu conta, bir yıkayıcıyı daha sonra çalıştırmak yerine çalıştırmaya hazırlamak için gereklidir. Bu conta, yıkayıcının yıkama döngüsünde sabun dağıttığını dikkatlice kontrol etmesi için gereklidir. Bulaşık makinenizin dağıtıcı kapısını kapatmanız ve üniteyi çalıştırabilmeniz de gerekli olabilir. Contaların genellikle değiştirilmesi gerekir, bu nedenle bulaşık makinenizin sabunluk kapınız için bunu yapmaya hazır olun. Conta hala iyi durumdaysa ancak eski ve kuruysa, tek yapmanız gereken contaya biraz vazelin uygulamaktır. Bu onu yumuşatacak ve denizi yeniden başlatacak. Conta üzerindeki küçük bir vazelin, bulaşık makinesinin kapısını kapatmanıza ve makinenizi tekrar çalışır hale getirmenize olanak tanıyan dağıtıcı kapısını kapatmak için gerekli olabilir.

6) Kapak Motoru

Bulaşık makinesi sabunluk amaçlanan döngü sırasında açılmadığında ne olacak? Bulaşıklar güzelce durulanmış olarak çıkar, ancak sabun ana bileşendir. Dağıtıcınız açılmadığında ve kapı veya mandalda herhangi bir sorun yoksa, arıza zamanlayıcıları izlemek ve gerektiğinde sabun dağıtıcısını tetiklemek için kullanılan balmumu motorunda olabilir. Bu balmumu motorunu değiştirmeniz veya tüm işi sizin için halletmesi için bir profesyonel tutmanız gerekebilir.

7) Gevşek Parlatıcı Kapağı

Son olarak, emin olmak için parlatıcı kapağını kontrol edin. Bulaşık makinenizde parlatıcı için küçük bir bölme varsa, bu aslında sizi resmi olarak her şeyi kapatmaktan alıkoyuyor olabilir. Onarım sırasında ilerlemek için anahtar tutup tutmadığını görmek için parlatıcı kapağını kontrol edin. Bazı bulaşık makinelerinde, bu küçük kapak yerine sıkıca vidalanmadıkça bir döngü gerçekleştiremezsiniz. Öyleyse dışarı çekin, inceleyin ve sonuç verilip verilmediğini görmek için dikkatlice vidalayın.- Bulaşık makinenizin sabun dağıtıcısını korumak, bulaşık makinelerinin “kur ve unut” tipi bir cihaz olduğu düşünüldüğünde şaşırtıcı derecede karmaşıktır. Bulaşık makinenizi nasıl tamir edeceğiniz veya cihaz onarım uzmanlarını nasıl arayacağınız hakkında daha fazla bilgi için bugün bizimle iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis Çağrı Merkezi