• 365 Gün Açığız.

 • merkezteknikservis@gmail.com

 • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Bulaşık Makineleri Bilgiler ve Temizlik Teorik olarak, sizin bulaşık olmalı sürekli kendini temizleme, ama ne yazık ki, Zamanla bulaşık makinesinin filtresinde ve iç duvarlarında yiyecek parçaları, yağ, çözünmemiş deterjan ve su mineralleri birikir. Hoş olmayan bir koku ve görünümün yanı sıra, bu pislik aslında cam eşyalarınız, yemek takımlarınız ve sofra takımlarınız üzerinde lekeler ve film bırakabilir.

Bulaşık Makinesi Temizliği

 • Bulaşık makinesi en iyi nasıl temizlenir?
 • Evde bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır?
 • Bulaşık makinesi neden kireç lekesi bırakıyor?

Kısacası bu, bulaşık makinenizi doğru temizlemezseniz, cihazınız işini tam olarak yapamayacak demektir. Ayrıca, yiyecek ve kir birikmesine izin verirseniz, bulaşık makinesinin filtresine ve pompasına ciddi şekilde zarar verebilir ve sonuçta maliyetli onarımlara neden olabilir.

Çoğu şeyde olduğu gibi, önleme tedaviden daha iyidir. Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı ve parlatıcı kullanmak, bulaşık makinenizin içinde oluşabilecek hoş olmayan lekelerin azaltılmasına çok yardımcı olur. Ayrıca, suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, tüm ev tipi su yumuşatıcı kullanmak veya bulaşık makinenizin su yumuşatma sistemine rejenerasyon tuzu eklemek, cam eşyalarınızda lekelenmeyi önlemeye yardımcı olur ve bulaşık makinenizde mineral birikmesini önler. Bir döngünün sonunda kapıyı açık bırakmak, küf veya küf oluşumunu önlemeye ve bu eski kokuyu önlemeye yardımcı olabilir.

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir ?

Bulaşık makinenizi ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Sorununuza bağlı olarak, günlükten haftalık veya aylık olarak herhangi bir yerde bazı bakım öğeleri yapıyor olmalısınız. Hızlı bir kılavuz:

 • Günlük : Yiyecek parçalarını çıkarın
 • Haftalık : Bulaşık makinesi kapağını, contayı silin ve filtreyi temizleyin
 • Aylık : İç kısmı derinlemesine temizleyin
 • Gerektiğinde : Dış temizlik ve cilalama

Bulaşık makinenizi çamaşır suyu ile temizleyebilir misiniz?

Hayır, özellikle bulaşık makinesinin iç kısmı paslanmaz çelikse veya parçalar paslanmaz çelikse ağartıcı önerilmez. Ve sirke ile çamaşır suyu kullanmayın – ikisinin kombinasyonu potansiyel olarak ölümcül klor gazı oluşturabilir.

Bulaşık makinenizi günlük, haftalık ve aylık olarak nasıl temizlersiniz?

Contayı, filtreyi, kapıyı temizlemek veya kokuları uzak tutmak için günlük bakım yapmak isteyip istemediğinize bakılmaksızın, bulaşık makinesini doğru şekilde nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek için adım adım ayrıntılı kılavuzunuz:

Yiyecek parçalarını çıkarın.

Çoğu koku sorununun kökü, genellikle bulaşık makinenizi ikinci bir çöp imhasına dönüştüren yemek artıklarıdır. Her bulaşık yıkama döngüsünden sonra kalan yiyecek parçalarını temizleme alışkanlığı edinin. Kuyuya düşmüş olabilecek yiyecek artıklarını aramak için alt rafı dışarı çekin ve kokuları ve ileride birikmelerini önlemek için bir kağıt havluyla çıkarın .

İpucu: Eşyaları önceden yıkamanızı önermiyoruz, ancak istenmeyen kokuları önlemek için bulaşık makinesine yerleştirmeden önce tabaklardaki, çatal bıçak takımlarındaki, kaselerdeki ve diğer eşyalardaki fazla yiyecekleri silin. Ayrıca etiketleri kontrol edin (belki yeniden kullandığınız kavanozlarda veya yeni ürünlerin üzerlerinde barkod etiketleri varsa) ve ürünü bulaşık makinesine koymadan önce bunları tamamen çıkarın.

Kapı ve conta kirini silin.

Kapının içini temizlemek için:

 • Kapının iç yüzeyine, kapı kenarlarına, tutamağına veya bulaşık makinesi kontrollerine sıçramış veya yerleşmiş olabilecek kalıntıları ve lekeleri nemli bir mikrofiber bez veya süngerle silin .

İpucu: Dokunmatik ekranlara veya özel yüzeylere zarar vermemek için sünger veya bez üzerinde temizlik ürünü kullanmayın.

Bulaşık makinesi contasını temizlemek için:

 • Eski bir yumuşak diş fırçası kullanarak lastik contadaki yapışkan pislikleri nazikçe ovalayın .
 • Nemli bir bez veya kağıt havlu ile silerek temizleyin .

İpucu: Bulaşık makinenizin içi paslanmaz çelikse veya paslanmaz çelik parçalar varsa, çamaşır suyu bazlı temizleyici kullanmaktan kaçının. Küf veya küfü gidermek için hidrojen peroksit kullanmadan önce kullanım kılavuzunuzu kontrol edin.

Bulaşık makinesi filtresini çıkarın ve durulayın.

Çok basit: Filtre temiz değilse, başka hiçbir şey olmayacaktır. Filtre, alt püskürtme kolunun altında bulunur – buna ulaşmak için alt rafı çıkarmanız gerekir. Nasıl çıkaracağınızdan emin değilseniz, ayrıntılar için kullanıcı el kitabına veya üreticinin web sitesine bakın. Gelecekteki yüklerde sinir bozucu noktaları ortadan kaldırmak için:

 • Filtrenin kilidini açın ve çıkarın ve akan sıcak su altında durulayın.
 • Yumuşak bir diş fırçası kullanarak , yarıklara sıkışmış yağ veya parçacıkları temizlemek için ağ elek ve plastik çerçeveyi ovun. Ardından, temiz durulayın.
 • Filtreyi yerine kilitleyin .

İpucu: Makinenizde ciddi hasara neden olabileceğinden ve muhtemelen garantiyi geçersiz kılabileceğinden, bulaşık makinenizi filtre yerine tam olarak oturmadan çalıştırmayın.

Bulaşık makinenizi her ay tabletlerle derinlemesine temizleyin.

İpucu: Bazıları bulaşık ve deterjanla aynı döngüde çalışamayacağından, temizleme tabletlerini kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun, Ya da bulaşık makinenizi sirke ile derinlemesine temizleyin.

Kalıntı ve birikme ile mücadele etmek için kendin yap yolunu seçerseniz, boş bir bulaşık makinesinde sirke ile gidin.

 • Sirke ile temizlemek için, üst rafa bir fincan damıtılmış beyaz sirke ile dolu bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kap yerleştirin ve deterjan veya bulaşık olmadan normal (sıcak) bir döngü çalıştırın.
 • Ekstra ferahlık için bulaşık makinenizi sirke ve kabartma tozu ile temizlemek için sirke döngüsünü çalıştırdıktan sonra, boş bulaşık makinenizin altına bir fincan kabartma tozu serpin ve kısa bir sıcak döngü çalıştırın.

İpucu: Sirke bir asittir ve zamanla bulaşık makinenize, özellikle lastik contalara ve hortumlara zarar verebilir.

Bulaşık makinenizin dışını gerektiği gibi temizleyin ve parlatın.

Parmak izleri, herhangi bir yüzeyin donuk ve kirli görünmesini sağlar, ancak paslanmaz çelik cihazlarda gerçekten – kötü bir şekilde – göze çarparlar.

Bu nedenle , bulaşık makinenizin kapağını parlatmak için bir paslanmaz çelik temizleyici kullanmanızı öneririz . Sadece iz bırakmayan bir parlaklık bırakmakla kalmazlar, aynı zamanda gelecekteki kir ve lekeleri itmeye yardımcı olacak bileşenler içerirler.

İpucu: Bulaşık makinenizin dışını çizebilecek ve bozabilecek aşındırıcı temizleyicilerden veya pedlerden uzak durun.

Bulaşık makinesi tahliye sifonunu temizleyin.

Döngü sona erdikten sonra bulaşık makinenizin altında su birikirse, alt ortadaki tahliye sifonunu yiyecek parçaları veya yabancı cisimler tıkayabilir. Bulaşık makinenizin mutfak lavabonuzun giderini paylaştığını ve çoğu zaman bunu çöp atma işlemiyle de paylaştığını unutmayın – bunlardan herhangi biri düzgün şekilde tahliye olmuyorsa, önce lavabo giderinin engelini kaldırın. Boşaltmayan yalnızca bulaşık makinesiyse:

 • Bulaşık makinesini kapatın . Bulaşık makinesindeki tüm eşyaları çıkarın ve alt rafı çıkarın.
 • Küçük bir kap veya emici bir havlu kullanarak bulaşık makinesinin altında biriken suyu çıkarın.
 • Daha fazla tutuş sağlamak için yumuşak bir bez kullanarak tahliye sifonundan görünen yiyecek parçalarını veya yabancı nesneleri çıkarın.
 • Bulaşık makinesi hala düzgün şekilde tahliye olmuyorsa ve kullanım kılavuzunuzda başka talimat yoksa, yardım için profesyonel bir tesisat servisini aramanın zamanı gelmiş olabilir.

İpucu: Makinenizde çıkarılabilir bir tahliye sifonu kapağı varsa, kaldırma talimatları için kullanıcı el kitabınıza bakın.

Çoğu insan bulaşık makinelerini temizlemeyi düşünmez. Sonuçta, cihaz günlük olarak bulaşıklarınızı temizlemek için kullanılır. Bulaşık makinenizin bulaşıklarınızı yıkarken aynı anda temizleneceğini varsaymak kolaydır, ancak gerçek şu ki, birçok kullanımda yiyecek artıkları ve diğer tortular birikebilir. Bu birikim, kötü performans gösteren bir bulaşık makinesine ve kirli ve iğrenç görünen bulaşıklara neden olabilir.

Bulaşık makinenizin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı, sorunsuz çalışmasını sağlayabilir ve her yıkandıklarında lekesiz bulaşıklar elde etmenizi sağlayabilir. Bulaşık makinenizin en iyi şekilde görünmesini ve performansını sürdürmesini sağlayacak, takip edilmesi kolay bazı ipuçları için okumaya devam edin .

1. Düzenli Olarak Yıkayın

Bulaşık makinenizin fazla birikmemesini sağlamanın en iyi yollarından biri, onu düzenli olarak çalıştırmaktır. Bulaşık makinenizi sık sık kullanmak, kalıntıların cihazın alt kısmına yerleşmesini önleyecek ve yıl boyunca kapsamlı temizlik yapmak zorunda kalacağınız süreyi azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Bulaşık Makinesini Boşaltın

Aşağıdaki ipuçlarını uygulamak için, bulaşık makinenizi tam devirde çalıştırmanız ve ardından tüm bulaşıkları cihazdan boşaltmanız önemlidir. Bu, bulaşık makinesinin tamamına daha kolay erişmenizi ve gerekli bakımı doğru şekilde yapabilmenizi sağlar.

3. Dönen Kolları İnceleyin ve Temizleyin

Bulaşık makineleri, dönen kollarından içerideki bulaşıklara su püskürterek çalışır. Bu kollar düzgün dönmediğinde veya içlerindeki delikler birikintilerle dolduğunda, bulaşıklarınız tam olarak temizlenmeyecektir. Kolların düzgün döndüğünden emin olmak için kontrol edin ve deliklerin içinde biriken kalıntıları küçük bir tel parçası, kürdan veya küçük pense ile temizleyin.

4. Kenarları ve Dış Yüzeyi Temizleyin

Çoğu zaman bulaşık makinenizden gelen rahatsız edici kokular aslında cihazın etrafındaki dış alanlardan geliyor olabilir. Kapının etrafındaki kenarlar düzenli bir döngü sırasında yıkanmaz ve çok sayıda dökülme ve yiyecek artıkları ile sonuçlanabilir.

Bu iğrenç noktayı silmek için biraz normal ev temizleyicisi ve nemli bir bez yeterli olacaktır ve ayrıca tüm düğmeleri ve cihazın dış kapağını da yıkamak için kullanılabilir.

Temizlemeniz Gereken Diğer Parçalar:

 • Kapının altında, içeride.
 • Çatal Bıcak takımı sepeti.
 • Conta.
 • Deterjan dağıtıcısı.

5. Tahliyeyi Açın ve Temizleyin

Bulaşık makinenizin en altında gider vardır ve bu alan yemek artıklarının, birikmenin ve diğer maddelerin birikebileceği ortak bir yer olabilir. Bu engelleri giderin yakınında bırakmak sonunda bir tıkanıklık yaratacaktır. Bulaşık makinenizin gideri tıkandığında daha az verimli hale gelir ve temizlemesi daha zor olur. Ve kimse bulaşıklarının pırıl pırıl temiz olmadığını görmek istemez .

Bulaşık Makinesi Giderinizi Nasıl Temizlersiniz:

En büyük parçaları elle toplayarak giderin etrafındaki alanı temizlemeye başlayabilirsiniz, ancak bazı küçük parçalara ulaşmak için gideri sökmeniz gerekebilir. Bunu nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Bulaşık makinesinin fişini çekin.
 • Vidaları çıkarın ve kapağı çıkarın.
 • Kalıntıları dışarıda tutmak için açıklığı koruyun.
 • Daha büyük parçaları elle temizleyin.
 • Daha küçük tortuları bir fırça veya bezle temizleyin.
 • Ters sırada tekrar monte edin.

Bulaşık makinesi giderinin etrafını temizlemek, bulaşıklarınızın iyi temizlenmesi için kirli suyun cihazdan yeterince çıkmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

6. Birikmeyi Kaldırmak için Asit Kullanın

Bulaşık makinenizdeki su birikintilerinden ve birikintilerden kurtulmak önemli bir adımdır çünkü bir döngüden sonra bulaşıkların parıldamasına ve kirli olmamasına neden olabilir. Aşırı kireçten kurtulmak için aşağıdaki asitlerden birini seçin ve kısa bir döngü boyunca çalıştırın:

Birikmeyi Kaldırmak için Bunları Kullanın:

 • Beyaz sirke
 • Porcöz
 • Limon suyu
 • limon

Toz halindeki maddeler deterjan gözüne yerleştirilmelidir ve sıvılar üst raftaki bir kapta bırakılabilir.

7. Küften Kurtulun

Bir küf veya küf sorunuyla uğraşıyorsanız, bulaşık makinesinde çamaşır suyu kullanan son bir döngü de yardımcı olabilir. Paslanmaz çelik bir kapınız veya iç mekanınız yoksa, çamaşır suyu, cihazı her çalıştırdığınızda size tamamen sterilize edilmiş bulaşıklar sağlayacak lekesiz bir bulaşık makinesi için son dokunuş olabilir.

Bulaşık makinesi sepetlerinizin ayarlanması

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Çoğu bulaşık makinesi modelinde, bulaşık makinesinin üst rafının veya sepetinin yüksekliğini ayarlamak mümkündür. Bu, daha büyük boyutlu tabakları ve tabakları alt rafa yerleştirmenizi sağlar. Burada bazı örnekler gösterilmektedir, ancak kendi cihazınızda nasıl çalıştığını kontrol etmek için bulaşık makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.

 • 1.Bulaşık makinenizin içine büyük kaplar yerleştirmeyi kolaylaştırmak için üst rafın yüksekliğini ayarlayın.
  UYARI : Üst Rafın yüksekliğini yalnızca bulaşık makinesi boşken ayarlayın.
 • 2.Üst rafı dışarı kaydırın.
 • 3.Ayarlayıcı tutamacını bulun, bu genellikle üst rafın bir veya her iki yanında bulunur. Ayarlayıcı kolunu çalıştırmak için kolu itin veya kaldırın.
 • 4.Ayarlama kolunu içeride tutarken, üst rafın her iki yanında her iki elinizi kullanarak üst rafı istenen konuma ayarlayın, bu, ayarlamadan sonra üst rafın düz kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.
 • 5.Doğru konumda olduğunda, ayar kolu kilitli bir konuma geri dönecek ve Üst Raf artık güvenli bir şekilde istenen yüksekliğe ayarlanacaktır. Daha sonra ayarlayıcı kolunu serbest bırakabilirsiniz.
 • 6.Bulaşık makineniz üst rafı ayarlamak için farklı bir yöntem kullanabilir; bazı modellerde üst rafı bulaşık makinesinden dışarı kaydırmak için kullanılan kızaklara uyan iki takım tekerlek bulunur.
 • 7.Durdurucuları üst rafın her iki yanındaki koşucunun ucundan çıkarın ve üst rafı kızakların uzağına kaydırın. Yüksekliği ayarlamak için diğer tekerlek setini kullanarak üst rafı tekrar kızaklara takın.

Bulaşık makinesi kapasitesi

 • Lütfen bu talimatları tam olarak uyguladığınızdan emin olun. Bu bakımı gerçekleştirirken herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen bizimle iletişime geçin.

  Bulaşık makinesinin çeşitli stilleri ve boyutları mevcuttur ve bunların tümü, öğeleri yüklemek için biraz farklı bir kapasiteye sahip olabilir. Kullanım kılavuzunda cihazınızla ilgili belirli ayrıntıları kontrol edin, ancak aşağıda biraz genel bir rehber verilmiştir.

 • 1.Standart 24 ”Bulaşık Makinesi
  Normal bir 24” bulaşık makinesi, normal büyüklükteki bir aile için yeterli kapasiteye sahiptir ve 12-14 kişilik yer ayarlarıyla baş edebilir.
 • 2.Kompakt 18 ”Bulaşık Makinesi
  Kompakt bir 18” bulaşık makinesi, 6 ila 8 standart yemek takımı ile bir çift veya seyrek kullanım için daha uygundur.

Bulaşık makinesi tuzu ekleyin

Bulaşık makinesi tuzu, sert suyu yumuşatarak mutfak gereçlerinizin mükemmel şekilde yıkanmasını ve bulaşık makinesinin içinin temiz kalmasını sağlar. Ayrıca bulaşık makinenizi kireç tortularından koruyarak verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bunun için sadece bulaşık makinesi tuzu kullanın. Bulaşık makinenize zarar verebileceğinden başka bir tür tuzu değiştiremezsiniz.

Ayda bir veya tuz gösterge ışığının yandığını gördüğünüzde bulaşık makinenize tuz eklemelisiniz. Çok tabletli deterjanlar genellikle bulaşık makinesi tuzu içerir ve ambalajları, tuzu ayrı olarak ekleme konusunda endişelenmemenizi sağlar, ancak en iyi tavsiye, ne tür bir deterjan alırsanız alın onu kullanmaktır. Özellikle suların sert olduğu bir bölgedeyseniz, bulaşık makinenizin ömründe fark yaratacaktır.

Bulaşık makinesi tuzunu nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 • Yumuşatıcı ünitesindeki tuz haznesine erişmek için alt rafı çıkarın. Bulaşık makinesinin altında olacak ve vidalı kapaklı yuvarlak bir tapa gibi görünecek.
 • Kapağı çıkarın. Rezervuar su ile dolu olmalıdır. Değilse, bir sürahi su alın ve su seviyesi haznenin tepesine ulaşana kadar doldurun. Bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekecek. Bundan sonra, rezervuar her zaman su içermelidir.
 • Bulaşık makinenizde hazneye bağlanan bir huni olmalıdır. Bulaşık makinesi tuzuna dökmeden önce takın. Huniyi bulamıyorsanız, bulaşık makinenizin tuzunu bir sürahiye boşaltın ve bunu kullanarak temiz bir şekilde dökün.
 • Hazne dolana kadar bulaşık makinesi tuzunu dökün. Farklı tipteki bulaşık makinelerinin farklı boyutlarda hazneleri olacaktır, ancak muhtemelen büyük miktarda tuz tutabildiğini göreceksiniz.
 • Fazla tuzu nemli bir bezle silin. Haznedeki tuz tabaklarınıza değmez ancak bulaşık makinesinin içine döktüğünüz tuz bir sonraki yıkamayı etkileyebilir. Çok fazla tuz döktüyseniz, bulaşıkları tekrar koymadan önce temiz olduğundan emin olmak için bulaşık makinesini boş çalıştırmak isteyebilirsiniz.
 • Ama önce – hazne kapağını tekrar sıkıca vidalayın ve bulaşıklığı değiştirin.
 • Bulaşık makineniz kullanıma hazır.

Uzmana Sorun

Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687