Buharlı Ütü İstasyonundaki Kireci Nasıl Temizlersiniz
Buharlı Ütü İstasyonundaki Kireci Nasıl Temizlersiniz

Buharlı Ütü İstasyonundaki Kireci Nasıl Temizlersiniz ?

Buhar kazanlı ütünün ne zaman kireçten arındırılması gerekir?

Buhar kazanlı ütünüzün kirecini temizlemeniz gerektiğine dair işaretler var. Bu durum özellikle böyledir kireç veya su kaçar açıklıklar dan tabandan sizin buhar veya eğer jeneratör demir kendiliğinden kapanır. O zaman çok hızlı davranmalısınız, çünkü kireçle tıkanmış bir buharlı ütü istasyonu giysilerinizi lekeleyecek ve yakın bir gelecekte dışarıda olacağız.

Buharlı ütü istasyonundaki kireci nasıl temizlersiniz?

 • Konteynerin kirecini çözün

Kalan suyu dökün

Buhar kazanlı ütünün kabındaki kireci temizlemeden önce, tamamen boşaltmanız gerekir . Bunu lavabonun üzerinde yapmak en iyisidir. Bazı buharlı ütü istasyonlarında su haznesinin kaptan bağımsız olduğunu lütfen unutmayın. Bu durumda kabı boşaltmanız gerekir . Bu, cihazın tabanında bulunur ve suyu boşaltmak için kapağı açmanız gerekir. Kapak genellikle sıkıca vidalandığından, açmak için kuvvetlice çevirmeniz gerekir. Kabı tamamen boşaltın .

Bunu biliyor muydun?

Buhar kazanlı ütünüzü ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak, yılda 1 ila 4 kez kireçten arındırmanız gerekecektir. Bazı modellerde kireç önleyici sistem bulunur. Uygun olmasına rağmen, yine de cihazınızın kirecini temizlemeniz gerekir, ancak daha az sıklıkla. Çamaşırların lekelenmemesi için taban her zaman temiz olmalıdır. Bunları temizlemek için nemli bir bez yeterlidir.

Konteyner hangi malzemeden yapılmıştır?

Buharlı ütü istasyonları için genellikle 2 tip kap vardır: Alpax’tan yapılmış kaplar (alüminyum ve silikondan yapılmış alaşım) ve Inox’tan (paslanmaz çelikten yapılmış) kaplar. Konteyneriniz alüminyum alaşımdan yapılmışsa özel kireç çözücü ürünler kullanmanız gerekecektir . Bu malzeme tolere etmeyeceğinden beyaz sirke kullanmayın.

Konteyneriniz paslanmaz çelikten yapılmışsa, cihazınızın kirecini temizlemek için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Buhar kazanlı ütünüzün kullanım talimatlarını dikkatlice okuyunuz, çünkü size kabın hangi malzemeden yapıldığını ve hangi bakım ürünlerinin en iyisi olduğunu söyler.

Konteynerin kireçten arındırılmasıyla ilgili farklı adımlar

Buhar kazanlı ütünüzün haznesi paslanmaz çelik ise aşamalar şu şekildedir:

 • 70 CL beyaz sirke ve 30 CL su ekleyerek kireç çözme solüsyonunu hazırlayın .
 • Bu karışımı kabın içine dökün ve kapatın.
 • Bu karışımdan çıkan buharın hazneye yayılması için buhar kazanlı ütünüzü birkaç dakika elektrik kaynağına bağlayın.
 • Ardından buhar kazanlı ütüyü kapatın ve karışımı birkaç saat bekletin , ardından kabı boşaltın ve birkaç kez temiz suyla durulayın.
 • Kabı tekrar aynı sıvıyla (70 CL beyaz sirke ve 30 CL su) doldurun ve tabanın kirecini temizlerken bunun etkisini göstermesine izin verin .
 • Tabanın kireçten arındırılması

 • Bu amaç için tabanı alacak kadar büyük bir kaseye ihtiyacınız olacak . Bu amaç için bir fırın tepsisi de uygun olacaktır.
 • Bu kaseye veya fırın tepsisine 1/3 beyaz sirke ve 2/3 soğuk su dökün .
 • Demir soğuk ve değilse takılı , koyun bu karışımda tabandır. Güçlü bir sirke kokusu yayılacaktır. Bunu evinizin dışında, örneğin balkonunuzda yapmak en iyisidir. Ütüye hiçbir sıvı girmemesi için yalnızca ütünün tabanı daldırılabilir.
 • Tabanı bu sıvı içinde en az 2 saat bekletin.
 • Ardından tabanı nemli bir bezle silin
 • Tüm su buharı devresini temizleyin ve ardından her şeyi iyice durulayın

Artık buhar jeneratörünü açabilir ve tüm buhar devresini temizleyebilirsiniz:

 • Bağlayın cihazı gücüne tekrar ve dönüş o üzerinde .
 • Tabandaki açıklıklardaki kireci temizlemek için buhar düğmesine birkaç kez basın .
 • Bir bekletin birkaç dakika ve bu işlemi tekrarlayın.

Eğer buharlı ütünün buhar çevrimini kireç çözme sonra sormak için ütü dışarı ve soğumaya bırakın. Şimdi Cihazın elektrik bağlantısını kesin ve boşaltmak kabı. Sade suyla doldurun, cihazınızı fişe takın ve ısınmasına izin verin. Kalan sirkeyi çıkarmak için buhar düğmesine birkaç kez basın. Kapta sirke kalmaması için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın ve tekrar temiz su ile doldurun ve ısınmasını bekleyin.

Pratik bilgi

Kireç çözme işleminden sonra, ütüleme sırasında tabandaki deliklerden kireç kalıntısı sızabilir ve giysilerinizi lekeleyebilir. Bunun olmasını önlemek için, örneğin önce hassas olmayan bir temizlik bezini ütülemek en iyisidir. Ütü yaparken buhar düğmesine düzenli olarak basın. Tabandan daha fazla kireç kalıntısı sızmadığında kıyafetlerinizi tekrar ütüleyebilirsiniz. İşiniz bitti ve buharlı ütü istasyonunuzun kirecini çözdünüz ve tekrar işlevsel hale getirdiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çağrı Merkezi

Müşteri Hizmetleri Temsilcisi

Beyaz Eşya Klima Arıza Kayıt Bildirimi Ve Servis Çağırmak İçin Lütfen Aşağıdaki Düğmeye Tıklayın, Arayın.