Beko Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları
Beko Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Beko Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları

Beko Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Uzaktan kumanda, klimanın kullanımını çok daha kolay hale getirebilirken, üzerindeki simgelerin ne anlama geldiğini anlamazsanız, uzaktan kumandayı etkili bir şekilde kullanmak zor olabilir. Bu kılavuz, uzaktan kumandanızdan daha fazlasını alabilmeniz için bu sembolleri daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Beko Klima Kumanda Ayarı Ve işaretlerin Anlamı

Açma ve Kapatma Sembolü

Bu sembol tüm klima ünitelerinde mevcuttur. Tespiti kolaydır ve çoğunlukla uzaktan kumandanın sonunda bulunur. Büyük harf “I” ile gösterilir ve daire içine alınır. Bir kez basarsınız ve açıksa AC ünitenizi kapatır. Tekrar basarsınız ve açılır.

Artı ve Eksi Düğmeleri

Bu semboller ayrıca herhangi bir klima ünitesinde mevcuttur. Uzaktan kumandanızda yan yana konumlandırılmışlardır. Odanın sıcaklığını ayarlamaya yardımcı olurlar. Odadaki sıcaklığı artırmak istiyorsanız, sadece artı düğmesine basmanız yeterlidir. Sıcakken eksi tuşuna basın.

Kar Sembolleri (yaz)

Bu sembol, gelişmiş AC ünitelerinde bulunur. renkli kar sembolüne bastığınızda, üniteniz sıcak havayı dışarı atacaktır. Bu, odanızı soğutacağı anlamına gelir ve bu nedenle sıcakken kullanılmalıdır.

Güneş Sembolleri (kış)

Bu semboller güneş sembollerinin tersidir. Modern klima üniteleri bir odayı ısıtabilir veya soğutabilir. Bu nedenle, kış aylarında bir odadaki sıcaklığı artırmak istersiniz. İşte o zaman güneşi sembollerine basarsınız. Çoğu durumda, bir odayı ısıtma seviyeleri vardır. İstediğiniz seviyeyi seçmek size kalmış.

Fan Sembolü

Fan sembolünün yanması klimanın havalandırma modunda olacağı anlamına gelir. Bu moddayken, oda sıcaklığını korumak için fanları kullanır; dolayısıyla daha az enerji kullanılır.

Dahili Fan Hızı

Bu semboller, fan dönüş hızını artırmaya yardımcı olur. Fan ne kadar hızlı olursa, bir odayı ısıtma veya soğutma hızı o kadar yüksek olur. Bu nedenle, sıcak mevsimde, bir odayı daha hızlı soğutmak için fan hızını artırmalısınız ve bunun tersi de geçerlidir. Fanın hızı çubuklarla gösterilir. Çubuklar ne kadar fazlaysa, hız o kadar yüksek olur.

Otomatik İşlev Sembolü

Bu mod, ortam sıcaklığını istenen seviyelerde tutmak için makinenin otomatik olarak çalışmasını sağlar.

Yatay Hava Salınımı

Bir odanın ısıtılması veya soğutulması söz konusu olduğunda hava akışının yönü çok önemlidir. Havayı pencere ve kapılardan dışarı yönlendirmek istiyorsanız, yatay hava salınımı sembolüne gidin. Hava odada yatay olarak akacaktır.

Dikey Hava Salınımı

Bu, havayı dikey yönde iter, yani havalandırma yoluyla kaçar.

Nem alma Mod Sembolü

Bu AC sembolü, odadaki hoş olmayan nemin giderilmesine yardımcı olur.

Turbo Düğmesi

Daha fazla soğutmaya ihtiyacınız varsa, bu, basılması gereken simgedir. Odayı kısa sürede ısıtır veya soğutur.

Klimanızı Çalıştırmak İçin İdeal Saat

Beko Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Klimanızı gün içinde çalıştırdığınız süre, performans üzerinde düşündüğünüzden daha büyük bir etkiye sahiptir. Çok sıcak bir yaz gününde, maksimum sıcaklık 36°C’nin üzerine ayarlandığında, Ford & Doonan klimanızı sabahları açmanızı ve bu süre boyunca 22°C ile 24°C arasında soğutma modunda bırakmanızı önerir. Günün.

“ Fakat bu çok fazla elektrik harcamaz mı?” diye düşünebilirsiniz. Cevap sizi şaşırtacak.

Modern ters çevrimli klimaların çoğu invertör teknolojisine sahiptir. Ünitenin sıcaklığı sürekli olarak düzenleyebilmesi için kompresörün hızını kontrol etmek için bir İnverter kullanılır. Bir mikro denetleyici, ortam hava sıcaklığını örnekleyebilir ve kompresörün hızını buna göre ayarlayabilir. İnverter teknolojisine sahip klimalar, inverter olmayan muadillerine göre verimliliği artırarak, soğutma yüklerindeki dalgalanmaların en aza indirilmesi nedeniyle kullanım ömrünün uzamasına neden olur.

Modern klima kontrolörlerinin bir başka avantajı da, cep telefonunuz için bir uygulama indirebilmeniz ve klimanızı uzaktan kontrol edebilmenizdir. Bu,  4’te aşağıda gösterildiği gibi fan hızını değiştirmenin yanı sıra klimayı açmanızı/kapatmanızı sağlar. Verimliliği artırmak ve ideal konforu yaratmak için mükemmeldir.

Gizli Bir Performans İpucu

Klimanız çalışırken, evinizin şu anda soğutulmuş şartlandırılmış hava almayan alanlarının kapılarını kapattığınızdan emin olun. Bu, sıcak havanın soğuk bir odaya akma şansını azaltacaktır. Ancak, hava sirkülasyonu oluşabilmesi için şartlandırılmış hava alan odalarda bir boşluk/kavanoz bıraktığınızdan emin olun. Bu, verimliliği korumak için önemlidir.

İdeal Fan Hızı

Kullandığınız fan hızı aslında klima ünitenizin genel ısıtma veya soğutma performansını etkiler. klimanın yüksek hızlı fan ayarında çalıştırılmasını tavsiye ediyor . Bu, sistemin maksimum kapasitesini sağlar. Geceleri daha düşük bir fan hızı ayarı seçmek veya daha az bölgeyi açmak da faydalı olabilir.

Performans ve Verimlilik İçin İdeal Ayarlar

Yukarıda bahsedildiği gibi soğutma modunda ideal fan hızı ayarı yüksek fan hızıdır . Gecenin ilerleyen saatlerinde bu hızı orta veya düşük hıza düşürmenizi öneririz.

Klimanız için ideal mod , otomatik modu değil, ısıtma veya soğutma modunu seçmektir . Sisteminizin aynı çalışma modu sırasında ısıtma ve soğutma arasında geçiş yapma potansiyeli olduğundan konut uygulamalarında “otomatik modu” kullanmanızı önermiyoruz. Evinizi soğutmak istiyorsanız soğutmayı seçin. Evinizi ısıtmak istiyorsanız, ısıtmayı seçin.

“Kuru mod”, klimalı odaların nemini almak için çalışır . Nem alma modu, oda ayar noktası sıcaklığında olsa bile, önceden belirlenen sürelerde soğutma modunda çalışır. Bu, klimanın havayı soğutmadan nemi uzaklaştırmasını sağlar.

“Fan modu” hava sirkülasyonu sağlar . Bu seçildiğinde soğutma, ısıtma veya nem alma gerçekleşmez. bunun çok sıcak veya soğuk olmadığı ancak hava hareketinin gerekli olduğu gece saatlerinde kullanılmasını tavsiye ediyor.

Filtreleri Sık Sık Temizleyin

Klima sisteminiz ister ters çevrimli kanallı ister split sistem olsun, bir hava filtresi içerir. Filtrenin görevi, havayı temiz tutmak için havadaki toz ve diğer partikülleri uzaklaştırmaktır. Zamanla, filtreler tıkanır ve verimliliği düşürür.

Kanallı klimalar genellikle standart yıkanabilir filtre veya tek kullanımlık pileli filtre ile birlikte gelir. Yıkanabilir ise, filtreyi çıkarmalı, yıkamalı, kurumaya bırakmalı ve 6-12 ayda bir tekrar takmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir