• 365 Gün Açığız.

  • merkezteknikservis@gmail.com

  • Çağrı Merkezi (0850) 333 1 687

Arçelik Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Temel olarak, sıcaklık kontrolü ister güç ayarlı bir cihazla, ister döngüsel çalışan eski moda bir cihazla, her zaman oda için bir hedef sıcaklık belirtimi ile (ör. 24 ° C). Elbette, gereksiz yere düşük bir ayar sıcaklığı, iki nedenden dolayı gereksiz yere artan bir enerji tüketimine yol açar: Odadan daha fazla miktarda ısının uzaklaştırılmasına neden olur ve bu da daha yüksek bir sıcaklık farkına karşı, yani. H. soğutucunun daha düşük verimliliği ile. Bu nedenle, her ek soğutma derecesi, orantısız miktarda enerji gerektirir. (Aynı durum ısıtma modunda da geçerlidir.)

Arçelik Klima Kumanda Mod Ayarı

Arçelik Klima Kumanda Sembolleri Ve Kullanım Ayarları Odada genellikle belirli bir sıcaklık tabakalaşması olduğunu unutmayın. Cihazın genellikle havayı çektiği tavanın hemen altı en sıcak, daha aşağıda ise biraz daha soğuktur. Bu, biraz daha yüksek bir hedef sıcaklığın ayarlanması gerektiği anlamına gelir.

Split klima üniteleri genellikle çalışma modları 

  • Soğutma : Oda havası burada soğutulur – genellikle termostatik kontrol ile. En azından güç ayarlı cihazlarda, sirkülasyon havasının miktarı, sırasıyla oda sıcaklığı ile hedef sıcaklık arasındaki farka bağlı olan fan hızı (fan hızı) aracılığıyla ilgili soğutma çıkışına uyarlanır. (Fan hızının otomatik olarak ayarlanması ve daha düşük bir fan hızının manuel olarak seçilmemesi, verimliliği olumsuz etkileyebileceği için tavsiye edilir. Yalnızca bir manuel ayar seçeneği varsa, daha yüksek bir ayar enerji açısından daha uygundur.) Hava, istenen sıcaklığa kadar kurutulur. özellikle fan hızı düşük ve soğutma kapasitesi yüksek olduğunda belirli bir oranda aynı anda.
  • Fan : Soğutma makinesi değil, sadece iç ünitenin fanı çalışır. Hava sadece sirküle edilir, bu da soğutma ve kurutmadan çok daha az elektrik maliyetine neden olur. Öznel olarak, oda sıcaklığı önemli ölçüde daha düşük olarak algılanır.
  • Isıtma : Oda havası ısıtılır.
  • Otomatik : Bu mod, genellikle cihazın oda sıcaklığına bağlı olarak otomatik olarak soğuduğu veya ısındığı anlamına gelir. Burada cihaz belirli bir histerezis kullanmalıdır, yani. H. sadece hoş olarak algılanan birkaç derece genişliğindeki (örneğin 20 ila 25 °C) bir sıcaklık aralığının dışında soğutmalı veya ısıtmalıdır.
  • Kurutma (nem alma) : Soğutma var, ancak sistem, nem alma özellikle güçlü olacak şekilde ayarlanmış, ancak odanın soğutması çok güçlü değil. Bu, iç ünitenin fanını düşük güç seviyesinde çalıştırarak ve muhtemelen geçici olarak kapatarak elde edilir. Bu nedenle, nispeten az oda havası geçirilir, ancak nemini güçlü bir şekilde almak için önemli ölçüde soğutulur.

Bazı modern cihazlar , bir dijital zamanlayıcı ile günlük veya haftalık bir programın ayarlanmasına da izin verir . Bu, bireysel zamanlar için farklı hedef sıcaklıkların belirlenebileceği ve cihazın belirli zamanlarda (örneğin hafta sonları da) devre dışı kalabileceği anlamına gelir. Burada, en azından güç ayarlı cihazlar için, bir odanın halihazırda önemli ölçüde ısıtılabileceği günün saatinden çok önce soğutmayı etkinleştirmek son derece mantıklıdır; o zaman cihaz bir süre tam yükte çalışmak yerine daha ekonomik ve daha sessiz kısmi yükte (ve daha düşük dış sıcaklıklarda) çalışmaya başlayabilir. Bu nedenle, hızlı sıcaklık düşüşlerini önceden programlamamak genellikle daha iyidir.

Arçelik Klima Kumanda Mod Ayarı

Günümüzde mikroişlemci kontrollü elektronikler genellikle belirli bir “zeka”ya sahiptir. Örneğin, evaporatördeki yoğuşma suyunun uzun süre kalmaması için soğutma işlemi bittikten sonra fanı bir süre düşük devirde çalıştırabilir. Ayrıca mantıksız koşullarda çalışmayı da önleyebilir (örn. aşırı düşük dış sıcaklıklarda ısıtma çalışması). Arızalı bir cihazın çalışmaya devam etmesini önlemek için belirli arızalar tanınabilir ve raporlanabilir.

Bazı uygulamalarda (örneğin seminer odalarında), cihazın klimalı odanın dolu olup olmadığını bir hareket dedektörü aracılığıyla algılayabilmesi yararlı olabilir; değilse, biraz daha yüksek bir sıcaklık tolere edilebilir. Bazı cihazlar aynı zamanda bir akıllı telefon aracılığıyla – örneğin cihazı uzaktan açıp kapatabilmek için – muhtemelen İnternet üzerinden de kontrole izin verir.

Konfor fonksiyonu

Güçlü ısıtma

Nominal ısıtma gücü, -7 °C’ye kadar düşen dış sıcaklıklarda bile korunur.

Güç hava dağıtıcısı

Anında rahatlık hissi sağlamak için izleme sensörleri tarafından kontrol edilen ek bir hava çıkış klapesi açılır.
Sunucu odası operasyonu

Düşük sıcaklıkta bile 2 iç ünite bağlanarak kilitleme çalışması mümkündür.

Güç modu

Hızlı ve konforlu oda iklimi için maksimum hava akışı ve maksimum kompresör hızı ile çalışma.

10°C Isıtma işletimi

Oda sıcaklığı en az 10 °C’ye ayarlanabilir, böylece içinde kimse yokken oda çok soğumaz.

“Düşük Gürültülü” modu

Dış ünitenin gürültü seviyesinin ayarlanması mümkündür.

Otomatik geçiş

Sıcaklık ayarlarınıza ve oda sıcaklığı ayarlarına bağlı olarak soğutma ve ısıtma arasında otomatik geçiş.

Yukarı / aşağı salıncak kanadı

Hava kılavuz kanatlarının otomatik yukarı / aşağı hareketi

Otomatik çift salıncak

Döner kanatların karmaşık hareketleri, yatay ve dikey yönde otomatik salınım sağlar.

Otomatik fan hızı

Bir mikro bilgisayar, sıcaklık değiştiğinde hava akışını otomatik olarak ayarlar.

Otomatik yeniden başlat

Ani elektrik kesintilerinde, elektrik geri gelir gelmez klima otomatik olarak aynı çalışma modunda çalışmaya başlar.

Bağlanabilir taze hava kanalı

Dış hava, sahada sağlanan bir kanal vasıtasıyla hava giriş deliğine ve isteğe bağlı parçalara verilebilir.

Taze hava beslemesi

Taze hava, harici bir kontrol ünitesine bağlı bir fan aracılığıyla içeri çekilebilir.

Bağlanabilir dağıtım kanalı

Hava dağıtımı için müşteri tarafından sağlanan bir dağıtım kanalı bağlanabilir.

Hava akış yönünün bireysel kontrolü

4 yollu cihazın her bir kanadı ayrı ayrı kontrol edilebilir, bu da hoş bir havalandırma sağlar.

Otomatik kapanma zamanlayıcısı

Çalışmanın başlamasından bu yana belirli bir süre geçtiğinde operasyonun otomatik olarak durdurulması.

Uyku zamanlayıcısı

Bir mikro bilgisayar, size iyi bir gece uykusu sağlamak için oda sıcaklığını otomatik olarak ve yavaşça ayarlar.

Program zamanlayıcı

Bu dijital zamanlayıcı ile aşağıdaki dört seçenek seçilebilir: AÇIK, KAPALI, AÇIK; → KAPALI veya KAPALI → AÇIK.

Haftalık zamanlayıcı

Her gün için farklı AÇMA-KAPAMA süreleri ayarlanabilir.

Haftalık + zamanlayıcıyı sıfırla

Haftalık + sıfırlama zamanlayıcısı ile sıcaklık, haftanın her günü için iki zaman dilimi için ayarlanabilir.

Filtre simgesi

Bir lamba vasıtasıyla filtre temizleme aralığını gösterir.

Enerji verimliliği

Soğutma modunda verimlilik

Tüketiciler, günümüzde AB enerji etiketlerinde verilen SEER değerlerini kullanarak enerji verimliliği açısından farklı cihazları çok kolay bir şekilde karşılaştırabilmektedir.

Belirli koşullar altında (iç sıcaklık, dış sıcaklık, gerekli soğutma kapasitesi ile ilgili olarak) bir soğutma cihazının enerji verimliliği, Enerji Verimliliği Oranı (EER) ile ölçülebilir; bu, tüketilen elektrik gücüne bölünen sağlanan soğutma kapasitesidir. Eskiden bir klimanın EER’si standart koşullarda (örn. 27 °C oda sıcaklığı, 35 °C dış sıcaklık, tam soğutma kapasitesi) belirlenirdi ancak bu sayı pratik kullanım için pek anlamlı değildi.

Bugün, kabaca söylemek gerekirse, çeşitli tipik koşullar altında EER değerlerinin bir ortalaması olan Mevsimsel Enerji Verimliliği Oranı (SEER) belirlenir ; Detayları Enerji Verimliliği Oranı makalesinde bulabilirsiniz.. SEER değerlerinin belirlenmesi nispeten karmaşık olsa bile, tüketiciler için kullanımı çok kolaydır: en yüksek SEER değeri (AB enerji etiketinde belirtilmiştir), enerji açısından en verimli cihazın oldukça güvenilir bir göstergesidir. (Ne yazık ki, bu mutlaka monoblok cihazlar için geçerli değildir, yani bölünmüş cihazlardan farklı bir tasarım, aşağıya bakın.)

Bugün enerji açısından son teknolojiye tekabül eden bir klima istiyorsanız 8’in üzerinde bir SEER değerine ihtiyacınız var.

Günümüzün en iyi split klima üniteleri (2016 itibariyle) 8’in üzerinde SEER değerlerine sahiptir. Yani bu z anlamına gelir. B. Maksimum 125 W elektrik gücü ile ortalama 1 kW soğutma  kapasitesi üretilebilir. Böylesine yüksek bir enerji verimliliği pratikte sadece inverter teknolojisi ile mümkündür (ve hatta bunlarla genellikle tam yükte değil). Günümüzde son teknoloji olmayan döngüsel çalışma özelliğine sahip cihazlar, oldukça düşük SEER değerlerine z sahiptir. B. 5, böylece 1 kW soğutma kapasitesi 200 W elektrik gücü gerektirir. 2014’ten bu yana, AB’deki yeni cihazlar için en az 4,6 SEER gerekli olmuştur (iklim için daha az zararlı soğutucu akışkan içeren cihazlar hariç); eski cihazlar bazen çok daha kötüdür.

Bir klima ne kadar enerji verimli olursa olsun, odada gereksiz yere yüksek ısı yükleri varsa verimli bir şekilde soğutamazsınız! İyi bir ısı yalıtımı her zaman klimadan önce gelmelidir.

Bir klimanın enerji tasarruflu kullanımının doğal olarak aynı zamanda gereksiz ısı yüklerinden de kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır. Özellikle, etkili güneş koruması her zaman önce kurulmalıdır. Gereksiz dahili ısı kaynakları – örn. B. verimsiz elektrikli aletler – önlenebilir. Sıcak bir günün sabahında, dışarıdaki hava genellikle nispeten soğuktur, bu nedenle odayı iyice havalandırarak enerji kullanmadan sıcaklık önemli ölçüde düşürülebilir. Son olarak, klimalı bir odanın (yani klima açıkken) havalandırılması gereğinden fazla yapılmamalıdır; ancak, pencereler kalıcı olarak açık olmadığı sürece bu belirleyici bir faktör değildir.

Doğru seçilmiş ve kullanılmış bir ofis kliması mutlaka kötü bir “güç domuzu” olmak zorunda değildir.

Örneğin, çatı katındaki bir ofis, iyi güneş korumasına ve çatının iyi bir ısı yalıtımına rağmen yaz aylarında genellikle çok ısınırsa, bu mutlaka yüksek bir ısı yükünü belirtmek zorunda değildir. Çatı katındaki odalar genellikle yalnızca düşük termal kapasiteye sahiptir. hafif yapı malzemelerinin bir sonucu olarak (örn. alçıpan duvarlar ve ahşap zeminler).

Daha sonra az miktarda ısı bile sıcak bir gün boyunca sürekli ısınmaya yol açar. Ancak bu sorun, orta düzeyde enerji tüketen verimli bir split klima yardımıyla çözülebilir. Yıl üzerinden hesaplandığında, birincil enerji tüketimi kış ısıtmasının çok altında kalmaktadır. Bununla birlikte, enerji maliyetleri – genellikle yılda birkaç yüz avro birkaç yıl içinde, örneğin daha ucuz ama önemli ölçüde daha az verimli bir klima seçmek, daha büyük çevresel etkilere ek olarak önemli finansal dezavantajlara yol açacak şekilde artabilir. darbe.

Isıtma modunda verimlilik

SCOP değeri, ısıtmada enerji verimliliğinin oldukça güvenilir bir göstergesidir. Bir klimanın ısıtma modundaki enerji verimliliği SEER tarafından değil, COP (Performans Katsayısı) tarafından kaydedilir. Tıpkı soğutma işleminde olduğu gibi, uygulamada anlamlı olan çok özel koşullar altındaki COP değil, tipik olarak meydana gelen farklı çalışma koşullarını uygun bir şekilde hesaba katan bir ortalama değerdir.  Böyle bir değer bugün genellikle adlandırılan bir değer olarak mevcuttur..

Yine, böyle bir değeri belirlemek üretici için biraz karmaşıktır, ancak tüketiciler tarafından kullanılması çok basittir: En yüksek SCOP’a sahip cihazlar, ısıtma için en verimli olanlardır. Bu arada AB’deki SCOP değerleri üç farklı iklim bölgesi için hesaplanmıştır; Bu nedenle cihazların değerlerini kendi iklim bölgeniz için karşılaştırmalı ve asla farklı iklim bölgeleri için değerleri karşılaştırmalısınız.

Bir soğutma makinesinin atık ısı çıkışı her zaman soğutma çıkışından daha yüksek olmasına rağmen, ısıtma için SCOP değerlerinin genellikle soğutma için SEER değerlerinden önemli ölçüde düşük olmasına şaşırabilirsiniz. Bunun başlıca nedeni, dış sıcaklık ile iç sıcaklık arasındaki miktar farkının genellikle ısıtma modunda soğutma moduna göre önemli ölçüde daha yüksek olmasıdır: 20 °C sıcaklığa sahip oda, örneğin bir dış mekanda ısıtılır. -5 ° C sıcaklıkta, yani 25  K’de.Sıcaklık farkı, soğutulurken oda genellikle dış havadan en fazla 10 K daha soğuktur. Diğer bir sebep ise kompresörden çıkan atık ısının dışarıya gitmesidir ki bu ısıtma modunda dezavantajdır. Modern ve iyi split klimaların SCOP değerleri örn. Türkiye için ise 4 ila 5 arasındadır. Bu açıdan, bu cihazlar tipik ısı pompası ısıtma sistemleriyle kesinlikle rekabet edebilir – en azından orta dereceli dış sıcaklıklarda.

Kapatıldığında enerji tüketimi

Eski klimalar, yalnızca beklemede oldukları ve çalışmadıkları sürece önemli ölçüde bekleme tüketimine neden oldular; bu birkaç watt olabilir ve bu da yıl boyunca gözle görülür bir gereksiz güç tüketimine neden oldu. Bununla birlikte, yeni cihazlarda bekleme tüketimi, AB verimlilik yönergeleri tarafından 1 W ile sınırlandırılmıştır, bu nedenle bu sorun büyük ölçüde çözülmüş olarak kabul edilebilir.

Çoğu zaman, soğutma işlemi sona erdikten sonra, üniteler iç üniteyi kurutmak için birkaç dakika yavaş çalışan bir fanla çalışmaya devam eder. Bekleme moduna geçmeden önce birkaç watt tüketmeleri önemli değildir.

Uzmana Sorun

Call Now ButtonÇağrı Merkezi (0850) 333 1 687