Home / Ev Aletleri / Mikrodalga Nasıl Temizlenir ?

Mikrodalga Nasıl Temizlenir ?

Mikrodalga temizlemeMikrodalga Nasıl Temizlenir Mikrodalgaların beyazdan ziyade sarı renkte olduğuna inanmaya başladıysanız, mikrodalganızı yakından incelemenizin zamanı geldi. Bunu duydun mu? Yardım için çığlık atıyor!

Görünümün yanı sıra, temizleme eksikliği, duvarların üzerindeki tüm sıyırıcılar ve üstteki küçük havalandırma kanalları nedeniyle mikrodalga verimliliğinizi düşürme eğilimindedir.

Bununla birlikte, bir mikrodalga fırını temizlemek hilkat garibesi değildir. Hatta çok uzun sürmüyor. Sadece bazı basit adımları izlemelisin.

Mikrodalga Nasıl Temizlenir

Temizleme Adımı

 1. Mikrodalga ile güvenli bir kap alın. Üzerine yarım bardak su doldurun ve bir yemek kaşığı beyaz sirke karıştırın. Büyük bir kaba ihtiyacınız olacakken, sıvının dökülmesini önlemek için 2 fincan ölçme kabını kullanabilirsiniz.
 2. Kaseyi mikrodalgaya koyun ve yaklaşık beş dakika boyunca tam güç ısıtın. Mikrodalgayı kapatın ve kaseye 10-15 dakika boyunca bırakın. Buhar, duvarlara fırlayan kir ve gıda partikülünün gevşetilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca, sirke, yanmış yiyecek kokusu bile kokuları emer. Güvensiz olabileceği halde uzun süre buharlaşmasına izin vermeyin.
 3. Daha sonra, sıcak kasede dikkatle çıkartın.
 4. Mikrodalganın iç kısmını nemli bir kağıt havluyla veya bir parça yumuşak bezle (tercihen mikrofiber bezle) temizleyin. Hurdaları kaldırmak için kenarları ve tepeyi silin. Artı, kapının iç kısmını temizlemeyi unutma.
 5. Cam plakayı temizlemek için pikaptan çıkarın ve sıcak sabunlu su ve sünger ile lavabonun içine yıkayın . Döner tablanın destek / rulo halkasını da yıkayın.
 6. Son olarak, temiz bir bez veya bezi nemlendirin ve parlak tutmak için mikrodalganınızın dışını silin.

İnatçı Lekelerden ve Kokulardan Nasıl Kurtulunur

 • Bir fırçalayıcı fırça yardımıyla yağlı yiyeceklerin birikmesini kaldırın. Yine de aşındırıcı temizleyiciler kullanmayın. Ayrıca, bir kısım su ve iki kısım sirke kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.
 • Yıpranmış yiyecekleri ve sarı lekeleri çıkarmak için, bölgeyi bir aseton tırnak cilası sökücüsüne batırılmış pamuklu bir topla silin. Son olarak, tırnak cilası sökücüsünü sabun ve suyla da silin.
 • Mikrodalga fırınınızın parlaklığını arttırmak için üzerine alkol sürülerek püskürtün ve kuru bir bezle silin.
 • Mikrodalga fırında kalan koku yiyecek (özellikle yanmış patlamış mısır!) Tarafından rahatsız edilirse, bir gecede açık bir kutu kabartma tozu bırakmayı düşünün. Kahve ayrıca kokular emdiği düşünülmektedir. Böylece, mikrodalga fırında, kullanılmış kahve zeminleri ile dolu küçük bir tabak veya kaseye koyabilirsiniz. Alternatif olarak, yarım bardak suya iki çorba kaşığı kahve değirmeni ekleyip mikrodalgada yaklaşık üç dakika ısıtın.
 • Yanan yiyecekleri ve bir mikrodalga kokusunu gidermenin bir diğer kolay yolu, bir sünger üzerine biraz sirke ve kabartma tozu koymak, mikrodalga fırında yaklaşık 20-30 saniye ısıtır ve onunla mikrodalgayı temizlemektir.

Mikrodalga Nasıl Temizliği Ek İpuçları

 • Her kullanımdan sonra mikrodalga fırını silin. Kapıyı kapatmadan önce mikrodalganın iç kısmını kuru bir bezle veya kağıt havluyla kurduğunuzdan emin olun.
 • Dökülme ve lekeleri derhal dağıtın.
 • Kötü kokuları mikrodalga fırından çıkarmak için, bir fincan su ve çeyrek fincan limon suyu karışımını mikrodalgada yaklaşık iki ila üç dakika ısıtın. Ardından, mikrodalgayı kapatın ve yaklaşık yarım saat bekletin. Kokuları giderir ve mikrodalga fırınınızı kokularını bırakır. Alternatif olarak, iki yarımada bir limon kesip, bir çorba kaşığı suyun yanında mikrodalga fırınlı bir tabağa koyabilirsiniz.
 • Pişirken yiyeceklerinizi kapalı tutmaya çalışın; daha az temizleme işlemi daha az temizlik gerektirir. Duvardaki sunta kaplamalarında daha az sıyırıcı ve tıkanıklık da mikrodalga fırınınızın ömrünü uzatır.
 • Mikrodalga fırında pişirdikten sonra, kokuları dışarı atmak için kapıyı bir süre açık bırakın.
 • Mikrodalga fırınınızı ayda bir veya iki kez temizlemeniz önerilir.
 • Hâlâ yaygın olmasa da, sıvıların mikrodalga fırında aşırı ısınabileceği ve hatta patlayabileceği ihtimali var. Pürüzsüz yüzey kabarcık oluşumuna izin vermediğinden, sıvıda muazzam ısınmalara neden olduğundan mükemmel pürüzsüz bir kap kullanıldığında bu olabilir. Bununla birlikte, bardakların ve kaselerin çoğunun düzgün olmadığından emin olabilirsiniz. Hâlâ endişeleniyorsanız, aşırı ısınmayı önlemek için mikrodalgaya koyarken kasede tahta bir kaşık, metal olmayan bir karıştırma çubuğu veya hatta bir kürdan yerleştirmeyi düşünün. Aşırı ısınma ve mikrodalga fırınlar hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz .

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi