Home / Ev Aletleri / Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi ?
Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi

Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi ?

Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi Mikrodalga fırınlar sağlığınız için kötü mü? Bu, kime sorduğunuza bağlı. Temiz, basit ve organik yaşayan bazı savunucular, bu mutfağın temelini, evlerimizde çok fazla tehlikeli elektromanyetik radyasyon yayarak tüm yiyeceklerimizi mahvetmekten suçlayabilirlerse de , FDA da dahil olmak üzere diğer uzmanlar, modern mikrodalgaların bazıları olduğu sonucuna varmışlardır etrafında en güvenli aletleri. Ajans, bu arada, 1970’lerin başından beri bu cihazları izlemekte ve belgelemektedir.

Mikrodalga  Radyasyon Yayar mı

Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi Sorusu Çoğu zaman, bu fırın tarzı muhtemelen ateş veya yanıklar açısından potansiyel bir risk açısından geleneksel bir fırından daha güvenlidir – tüm ısıtma, gaz, ahşap veya elektrikten ziyade elektromanyetik aktivite ile yapılır ve sıcaklık yükselebilir ancak hızla gidebilir geri çekilin. Yiyecekler genellikle daha hızlı pişirilir ve onu 20. yüzyıldan çıkacak daha iyi ve daha güvenli yerel ev tasarrufu cihazlarından biri haline getirir.

Mikrodalga Fırın Zararlı mı

Aslında, mikrodalga fırınlara yönelik bazı dezavantajlardan birisi, hazırlanan gıdaların kalitesi gibi görünüyor – bazı mutfak uzmanları, pişirme işleminin öğenizi iyice pişirmemesine ya da en azından hayati besin maddelerinin bazılarını çıkarmasına inanıyor. . Bununla birlikte, diğer beslenme uzmanları , düşük besin maddeleri ile mikrodalga fırında ısıtılan sebzelerin yine de hiç sebzeden daha iyi olduğunu belirtiyor. Ve bazı araştırmalar, diğer geleneksel pişirme yöntemlerinde kaybolabilecek miktarın ötesinde çok az miktarda beslenmenin kaybolduğuna dikkat çekiyor.

Alternatif olarak, bazıları, özellikle mikrodalga kullanımı için dondurulmuş yemekler gibi tasarlanan gıdaların daha çekici olabileceğine veya sıfırdan pişirilen gıdaya göre daha fazla katkı maddesi ve koruyucuyu içerdiğine işaret ediyor.

Mikrodalga Fırınların Fiziksel Riskleri

Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi Gerçek fiziksel risk açısından kullanıcılar için gerçekten çok fazla şey yoktur. Bununla birlikte, mikrodalga fırınlarıyla yanlış gidebilecek olası şeyler hakkında endişe duyanlar için bazı güvenlik kaygısı vardır:

Hasar Gören Üniteler

Ciddi derecede kırılmış bir mikrodalga fırın genellikle hiç çalışmayabilir, bu yüzden sorun çözülür. Ancak ünite kasası, kapısı veya penceresi çarpık, çatlak veya maruz kalırsa, standart kabul edilebilir seviyelere göre daha fazla radyasyon yayabilir, özellikle birisine yakın olması ve ona maruz kalma süresi uzar. Birime güç sağlayan magnetron da hizalanabilir veya merkezden uzakta olabilir, bu da yiyeceklerin sıcaklığını veya pişirilmesi gereken süreyi değiştirebilir.

Mikrodalga Güvenliği

Herkes, Amerikan pazarındaki her bir mikrodalganın belirli bir kabul edilebilir düşük radyasyon seviyesini serbest bırakmaya yetkili olduğunu bilmiyor. FDA, bu seviyeyi, fırının yüzeyinden 2 cm santimetrekare başına 5 mililitre olarak onaylar ve insan sağlığı için güvenli bir mesafe ve emisyon miktarı olarak kabul edilir. Enerji çıkışı, bir başkasının durduğu noktayı da azaltır. Sertifikalı mikrodalgalar, kapı açıldığında veya kapatıldığında gücü durdurmak için kapı ve kilit sisteminde de koruma önlemlerine sahiptir. Mikrodalga fırınınızda bilinmeyen miktarda hasar oluştuysa, hala çalışıyormuş gibi görünmesine rağmen, üreticiler onu değiştirmeyi önerir.

Metal

Mikrodalga fırınları ısı gıda maddesi içinden geçerek ve yiyecek moleküllerini çalkalayarak ısıtırlar. Kağıt ya da seramik gibi mikrodalgalarla güvende olan kaplar, dalgaların zararsız bir şekilde kaptan yiyecek içine geçmesine izin verir. Bununla birlikte, metal dalgaları engelleyebilir veya yansıtabilir; belki bir unutulmuş çatal ya da kaşık, bir gidilecek konteynır, bir kahve bardağı ya da hatta bazı Çin yemeklerinde ağız kenarı olabilir. Yansımalar bazen elektriksel boşalma ve ısı kıvılcımlarına neden olabilir ve uzun süre pişirme, muhtemelen mikrodalga fırınınızın kısa devre yapmasına ve kapanmasına neden olacaktır . En kötü durum, küçük bir patlama veya ateş olabilir.

Bununla birlikte, bazı kontrollü durumlarda, bazı marka mikrodalga pizzalar gibi bazı paketleme, gıdaya daha hızlı ve daha eşit bir şekilde ısıtılmasını sağlayan stratejik olarak konumlandırılmış alüminyum içermektedir. Çatal veya bıçak gibi keskin kenarlı metal de yuvarlak ve pürüzsüz kenarlara sahip metalden daha fazla kıvılcım veya kıvılcımlanma riski taşımaktadır.

Yüksek ısı

Mikrodalga pişirmenin belirtilen risklerinden biri, nispeten hızlı bir pişirme süresi olsa bile, yiyecek veya sıvının tehlikeli derecede sıcak olabileceğidir. Bu nedenle çoğu hazır yemek talimatı genellikle öğenizi sunmadan veya yemekten önce son adım olarak en az bir dakika serinletmenizi önerir. Yüksek sıcaklığa sahip yiyecek veya içecek, sıcak buhardan ağızda veya vücudunda yanıklara neden olabilir.

Daha potansiyel olarak ilgili olan şey, beklenmedik sıcak sıvı patlamalarıdır. Bir ocakta öğeleri kaynatmaya çalışırken, sabit miktarda kabarcıklar aşırı sıcaklığın bir kısmını alır. Bununla birlikte, mikrodalga fırında pişirme esnasında hiç kabarcık çıkamaz. Kapıyı açtığınızda kabarcıkların patlaması riski vardır – mikrodalganın iç kısmını karışık hale getirebilir veya sizi veya sayaçları acı bir sıcak sıvı ile sıçratabilir. Bu ısı birikimi, bir nesneyi bir kapakla tamamen örtmeyerek veya herhangi bir plastik kaplamada delik açarak azaltılabilir.

Daha Güvenli Mikrodalga Kasa Konteynerleri

Daha yeni araştırmalar, insanları plastik kaplardaki yiyecekleri ısıtmaktan caydırıyor. Bunlar, pişirme metali gibi yangın riski taşımasa da, uzmanlar, potansiyel kansere neden olan kimyasallar da dahil olmak üzere kabın öğeleri pişirirken gıdaya sızabilirler inanıyor. Plastik gibi inorganik materyallerin hepsi tehlikeli değildir ancak FDA, plastik yumuşak kılan fitalatlar ve plastik sertleştiren bisfenol A adlı bir bileşiğin, insan sağlığına olası biyolojik riskler olarak endişe ettiğini söylemiştir; ancak bunların kullanımı , bebek şişeleri ve bardaklar haricinde yasaklandı .

Mikrodalga fırın kullanıcılarının sızıntı riskinden kaçınmak için sunduğu en iyi uygulamalar, yalnızca “mikrodalgaya dayanıklı ” olan herhangi bir ürünü aramak ve yalnızca cam veya seramik kullanmayı düşünmek ve mikrodalgada yıllardır kullanılan plastik kapları atmaktır. . Strafor konteynırlarının başlangıçta mikrodalgadaki olası kirleticilerle bağlantılı olduğu düşünülüyordu, ancak güncel araştırmalar onları güvenli olduklarını bildirdi.

Mikrodalga Temizleme İpuçları

Eski Mikrodalga Fırınlar

1945’te Raytheon tarafından yaratılan ilk ticari mikrodalga 750 liranın ağırlığında ve yaklaşık 6 fit uzunluğunda duruyordu. Günümüzün cihazları, ekmek kutusu boyutundadır ve herkesin mutfak dekoruyla eşleşen her türlü renkte mevcuttur. Mevcut güç de değişti: bir mikrodalgada onlarca yıl önce olduğundan daha fazla zaman hazırlamak zaman alabilir. Eski mikrodalgaların tamamen güvenli veya güvensiz olup olmadığı büyük bir bilinmeyendir – değişkenler, ne kadar süreyle kullanıldıklarına , üreticilerine ve benzeri özelliklere bağlı olabilir.

Alet ve ev geliştirme mağazaları, herhangi bir radyasyon türü için kullanılabilen taşınabilir kaçak dedektörleri satmakta ve bir mikrodalga fırından çıkan radyasyon miktarını ölçebilmektedir. Bunlar, özellikle eski veya bilinmeyen bir şeyden kaynaklanan radyasyon riskleri konusunda bir ipucu verebilir. Genellikle, güç ve güvenilirlik arıyorsanız, mutfak alanının daha iyi kullanılmasından bahsetmiyorsanız veya eski bir modelin geçmişi veya durumu hakkında sadece belirsizseniz , ne olursa olsun yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

Farklı Uluslararası Standartlar

Amerikan FDA standardı yüzeye 2 cm santimetre kare başına 5 milis- vatt iken, Dünya Sağlık Örgütü elektromanyetik radyasyon veren tüm ürünler için daha geniş uluslararası standartları savunuyor. Mevcut Avrupa standardı metrekare başına 50 watt, yüzeyden 5 santimetre uzaklıktadır. Hâlâ zararsız seviyelere iner ancak FDA standardından daha yüksektir.

Mikrodalga genel olarak, Amerikan evlerinde popülerlik kazanmaya devam ederken, onlarca yılda güvenlikle ilgili birçok korku ve söylentinin kaynağı olmuştur. Bunların bazıları orijinal askeri uygulamalarından ya da belki de sıfırdan pişirmeyi tehdit eden bazı teknolojiye olan güvensizlikten ya da ‘görünmez’ pişirme sürecinin yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyor olabilir.

Mikrodalga Fırın Sağlık İçin Tehlikeli mi Bununla birlikte, bu belirsizliklerin birçoğu tasfiye edilmiş veya en azından teknolojinin gelişmeye devam etmesi nedeniyle daha az ilgili hale getirilmiştir. Bir öneri, cihazın kendisinin potansiyel risklerine daha az odaklanmaktır , ancak içinde yemek pişirdikleriniz- zayıf beslenme olan bir şey sizin için sebze kadar iyi olmayacaktır!

Dikkatinizi Çekebilir

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ?

Eviniz için hangi su arıtıcı uygundur ? Su inanılmaz bir çözücüdür. Kimyasal maddeler, tuzlar, metal, kirlilikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Yasak
Servis Çağrı Merkezi